Προς το περιεχόμενο

Ομάδα για ένα παιχνίδι!


tomeromero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα, φλυαρώντας με αφορμή τα παραπάνω, θα γράψω τα εξής, που εγώ τουλάχιστο θεωρώ σημαντικά:

 

Η σημαντικότερη πρόκλησή μας από τη στιγμή που θα ξεκινήσει το project είναι η εξής: να ... τελειώσει (!) το project.

 

Εφόσον όμως δεν έχουμε το κίνητρο των χρημάτων και δεν έχουμε ιεραρχία, για να ολοκληρωθεί η δουλειά πρέπει να εξασφαλίσουμε ότι ξεκινάμε όλοι με τις ίδιες (καλές) προθέσεις, με σαφή ρόλους, με συγκεκριμένο στόχο, και με επίγνωση των «θυσιών» και του διαβάσματος που πρέπει να γίνει. Αλλιώς, μόλις κάτι κολλήσει (σε κάτι π.χ. που δεν τα βρούμε μεταξύ μας) θα τιναχτούν όλα στον αέρα σε μία στιγμή.

 

Η συνάντηση, ειδικά στην αρχή, απαιτείται για να γνωριστούμε μεταξύ μας, να επιβεβαιώσουμε ότι έχουμε κοινό σκοπό και ότι είμαστε υπεύθυνα άτομα, ότι έχουμε κάποιες εμπειρίες, ότι ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε - και παράλληλα για να καταλήξουμε στα πολύ βασικά (είδους παιχνιδιού, μηχανή, μοντέλα κλπ κλπ κλπ).

 

Τώρα, πέρα από αυτά:

 

α) θα πρέπει να εκμεταλλευτούμε όλους τους τρόπους που επιταχύνουν τη δουλειά μας, ώστε κάθε στιγμή του ελεύθερου χρόνου μας που αφιερώνουμε στο project να είναι παραγωγική. Το msn και το e-mail για τέτοια πράγματα στην αρχή είναι καθυστέρηση. Συνεργασία προγραμματιστών με msn είναι πολύ δύσκολο να γίνει, ακόμα και όταν τα μέλη είναι πααάρα πολύ έμπειρα. Το δύσκολο στο παιχνίδι δεν είναι το πλάνο ή τα μοντέλα, αλλά η ανάλυση του παιχνιδιού και η διάσπαση του σε λογικά τμήματα που να μπορούν να δουλέψουν παράλληλα και ανεξάρτητα όλα τα μέλη της ομάδας (από τον προγραμματιστή μέχρι τον .. γραφίστα). Αυτή είναι η βασικότερη δυσκολία στις ομάδες. Για αυτά τα πράγματα θα χρειαστούμε πίνακα και μαρκαδόρους, όχι πληκτρολόγιο. Θα χρειαστούμε χαρτιά και μολύβια. Θα πρέπει να ακούσουμε όλοι τις προτάσεις όλων, να τις συζητήσουμε μαζί και να καταλήξουμε στις καλύτερες.

 

Το παιδί που έγραψε πιο πάνω για 2 άτομα είναι πολύ σωστός. Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολο να συνεργαστούν 12 άτομα στο ίδιο δωμάτιο, πόσο μάλλον ηλεκτρονικά.

 

Ίσως θα ήταν καλύτερα να μαζέψουμε στην αρχή 3-4 άτομα, να φτιάξουμε κάτι πάρα πολύ μικρό, να μετρήσουμε τους εαυτούς μας, και αν βγει κάτι να προχωρήσουμε σε αναζήτηση επιπλέον ατομών για μεγαλύτερο project.

 

β) θα πρέπει να «δένουν» τα άτομα μεταξύ τους. Στις εταιρείες και να μην δένουν, κακά τα ψέματα, υπάρχει από πίσω το κίνητρο (ή η ανάγκη) της χρηματικής αμοιβής. Εδώ δεν υπάρχει. Αν δεν μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε στο τραπέζι, δεν έχει νόημα να ξεκινήσουμε το project ούτε καν στα χαρτιά, γιατί πολύ απλά δεν έχει κάποιος άλλο κίνητρο να μείνει στην ομάδα.

 

Για αυτό και επιμένω, πρέπει να γίνει συνάντηση από κοντά. Και μπορεί να χρειαστεί να γίνουν δύο τρεις συναντήσεις από κοντά, ακόμα και για να δούμε *ποια* είναι η ομάδα.

 

Τώρα αν μας λείπουν 1-2 που δεν μπορούν, είμαστε οκ. Αλλά αν δούμε ότι από τα 10-12 άτομα, μόνο 3-4 μπορούν να είναι παρόντες, καλύτερα να αφιερώσουμε όλοι το χρόνο μας σε κάτι καλύτερο.

 

ok είσαι πολύ σωστός με τα παραπάνω που έγραψες όμως υπάρχει ένα μικρο πρόβλημα...είμαι από κυπρο..

Γιαυτό θα κανονίσουμε( κανονισεται ) να βρεθείτε από κοντά να τα πείτε και ας λοιπό εγω(κανένα πρόβλημα)..!!!

 

Λοιπόν 4 με 5 άτομα έχουμε στην ομάδα.Ξεκινάμε... ?? για αρχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ναι, λοιπόν, πόσοι είμαστε;

 

εγώ θα πρότεινα για αρχή να φτιάξουμε ένα ανεξάρτητο φόρουμ για να έχουμε ανεξάρτητη ενημέρωση γιατί δεν μπαίνω συχνά insomnia.

 

Φτιάχνουμε accounts σε αυτό το φόρουμ όλοι οι οποίοι ενδιαφέρονται να πάρουν μέρος. Μέσα στο φόρουμ δηλώνουμε πραγματικά στοιχεία και εμπειρίες (τι έχει και τι ξέρει να κάνει ο καθένας).

 

Εν συνεχεία βλέπουμε πόσοι είναι οι αθηναίοι και κανονίζουμε συνάντηση από κοντά. Ε, τα υπόλοιπα τα λέμε στην 1η συνάντηση και ενημερώνουμε αυτούς που δεν μπορούν να έρθουν στο prive forum.

 

Όποιος μπορεί το προχωράει και ενημερώνει εδώ.

 

Γράψτε την άποψή σας. Εγώ θα ξαναμπώ σε 3-4 μέρες.

 

τα λέμε σουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι απλα δεν δημιουργουμε 2 διαφορετικες ομαδες των 4-5 ατομων και να δουμε ποια θα φτιαξει καλυτερο παιχνιδι ( εδω θα ψηφησουν οι insomniacs ... ) ?

 

υ.γ. αυτο το λεω για να υπαρχει ο αναγωνισμος και ειναι καλο κινητρο να μη τα παρατησουν καποιοι στη μεση του/των project ...

 

---------- Προσθήκη στις 22:10 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:04 ----------

 

μπράβο φίλε σωστά πράματα λες..

Γνωρίζω κάποιες μηχανες οπως unity 3d,torque game engine, αλλα αφτες πρεπει να καθισης να τισ μαθεις πραμα βαρετο για ενα τετοιο project και αξίζουν $$.

 

 

<- what about Irrlicht kai Irrklang που ειναι free ? :fear:

 

( ναι . ναι .. ξερω οτι δεν ειναι game-engine αλλα renderer και θα πρεπει ολα τα υπολοιπα ( physics , ai , scripts κλπ ) να γραφουν στο "χερι" αλλα ειναι free και εχει αρκετες δυνατοτητες :-D ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το ανεξάρτητο forum κατά την γνώμη μου είναι λίγο overhead. Ίσως για αρχή να είναι καλύτερα ένα irc κανάλι για πιο γρήγορη ανταλλαγή απόψεων. Απο εκεί και πέρα θα ήθελα να συμμετέχω και εγώ αλλά μόνο σε περίπτωση που είναι κάτι πολύ απλό για να μπορεί να ολοκληρωθεί. Κάτι σαν bomberman, pacman ή και σκάκι και πάντα σε δυο διαστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το ανεξάρτητο forum κατά την γνώμη μου είναι λίγο overhead. Ίσως για αρχή να είναι καλύτερα ένα irc κανάλι για πιο γρήγορη ανταλλαγή απόψεων. Απο εκεί και πέρα θα ήθελα να συμμετέχω και εγώ αλλά μόνο σε περίπτωση που είναι κάτι πολύ απλό για να μπορεί να ολοκληρωθεί. Κάτι σαν bomberman, pacman ή και σκάκι και πάντα σε δυο διαστάσεις.

 

Δεν πρέπει να τρομάζει κανέναν πάντως. Πολλά παιχνίδια σε τρεις διαστάσεις είναι πολύ πιο εύκολο να φτιαχτούν από αλλα δύο διαστάσεων. Ωστόσο συμφωνώ ότι για αρχή ένα παιχνίδι σε δύο διαστάσεις είναι οκ. Θα μπορούμε να πάμε σε λύση OpenGL+OpenAL για να δούμε πόσο δυνατοί είναι πράγματι οι προγραμματιστές της ομάδας, ενώ παράλληλα να ετοιμαζόμαστε για κάποια μηχανή (εγώ έχω στο μυαλό μου να πάμε προς dxstudio, xna ή ut) για επόμενο project.

 

Anyway, το forum το προτείνω για να έχουμε ασύγχρονη επικοινωνία.

 

Πολλά πλεονεκτήματα: Οι ιδέες μένουν, τα επιχειρήματα και η ανάπτυξη των ιδεών επίσης μένει. Δεν χρειάζεται να κανονίσουμε κάποια συγκεκριμένη μέρα και ώρα να είμαστε όλοι μέσα (εμένα ειδικά το πρόγραμμά μου είναι τελείως ακανόνιστο), - αλλά ούτε φυσικά να τρέχουμε 24/24 irc και να ακατευόμαστε με Log files.

 

Αν έχουμε κοινή μέρα και ώρα, βρισκόμαστε από κοντά. Μέσα στην εβδομάδα μπορούμε να χρησιμοποιούμε την ασύγχρονη για να έχουμε ρυθμό.

 

Overhead δεν πιστεύω πια ότι είναι. Εγώ χρησιμοποιώ τέτοια fora στη δουλειά και δεν μου παίρνει πάνω από 5-10 λεπτά για ένα μικρό prive φόρουμ 5-6 άτομων σε free host ...

 

Κάτι ετοιματζίδικο έχω στο μυαλό μου, ίσα ίσα να πειραματιστούμε αν τσουλάει το πράγμα.

 

---------- Προσθήκη στις 10:31 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:25 ----------

 

και γιατι απλα δεν δημιουργουμε 2 διαφορετικες ομαδες των 4-5 ατομων και να δουμε ποια θα φτιαξει καλυτερο παιχνιδι ( εδω θα ψηφησουν οι insomniacs ... ) ?

 

υ.γ. αυτο το λεω για να υπαρχει ο αναγωνισμος και ειναι καλο κινητρο να μη τα παρατησουν καποιοι στη μεση του/των project ...

 

---------- Προσθήκη στις 22:10 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:04 ----------

 

 

<- what about Irrlicht kai Irrklang που ειναι free ? :fear:

 

( ναι . ναι .. ξερω οτι δεν ειναι game-engine αλλα renderer και θα πρεπει ολα τα υπολοιπα ( physics , ai , scripts κλπ ) να γραφουν στο "χερι" αλλα ειναι free και εχει αρκετες δυνατοτητες :-D ...

 

Χμ, ναι, και Irrlicht γίνεται.

 

Ποιοι είναι οι coders στην ομάδα; Ακομά δεν έχω καταλάβει ;-)

 

Για δύο ομάδες το θεωρώ δύσκολο. Εδώ 5 δεν μπορούμε να βρούμε.

 

---------- Προσθήκη στις 10:37 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:31 ----------

 

Επίσης, αν όντως έχουμε σταθερή ομάδα θα πρέπει να γράψουμε την κατάσταση (π.χ. ποιος δουλεύει, τι γλώσσες ξέρει, ποιος σπουδάζει, ηλικία, ποιες μέρες μπορούμε να κάνουμε συστηματικές συναντήσεις ) για να κάνουμε μία πρώτη εκτίμηση της πραγματικής σύστασης και εμπειρίας της ομάδας.

 

Αυτό νομίζω μόνο σε prive forum αρμόζει.

 

---------- Προσθήκη στις 10:50 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:37 ----------

 

Επίσης είδα ότι στο games laboratory σχεδιάζουν ένα καινούργιο παιχνίδι:

 

http://videogameslab.wordpress.com/2010/02/18/not-for-sale/

 

Οπότε αν κάποιος βιάζεται, θα μπορούσε να δηλώσει ενδιαφέρον και να συνεργαστεί με τα παιδιά εκεί που κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαινω κι εγω μεσα! θα φτιαξω τουσ κερσορες, το ινσταλλερ και το σαιτ.

Μπορω να βοηθησω και αλλου απλα δεν με εχετε βαλει στο κλιμα με τι περιπου θα εχουμε να κανουμε.Αν ειναι κανα παιχνιδι στυλ γουορλντ οφ γουορκραφτ πειτε μου διοτι η μπλιζζαρτ ειναι η ιδικοτητα μου. τεσπα ειμαι κι εγω μεσα (κι ασ μενω σε νησι)

 

Μπορει να με θεορισετε αχρηστο αλλα ειμαι 13. Απλα δεν μπορω να αντεξω αυτο το ιδος ρατσισμου για την ανικανοτητα των μικροτερων.

Τι να κανουμε ομως? Εγω μπαινω στην ομαδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να με θεορισετε αχρηστο αλλα ειμαι 13. Απλα δεν μπορω να αντεξω αυτο το ιδος ρατσισμου για την ανικανοτητα των μικροτερων.

Τι να κανουμε ομως? Εγω μπαινω στην ομαδα!

 

Θα ήθελα να κρατήσεις αυτόν τον ισχυρισμό και να τον ξαναδιαβάσεις σε 13 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιο εχεις. Εσυ ομως θα αφηνες το 5χρονο ξαδερφακι σου να τσιπαρει το playstation σου? Εγω το αφησα και μαντεψε... μου το τσιπαρε και μεχρι τωρα (4 χρονια μετα) λειτουργει αψογα! Και μετα δεν αφηνετε ενα 13αχρονο να κανει αυτο που εκανε τοσα χρονια... Τελος παντων θα βοηθησω οσο μπορω και ελπιζω να γινω δεκτος. Ειδοποιηστε με για οτιδηποτε αλλαγες.

 

Συγγνωμη για το οφ τοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5χρονο ξαδερφακι σου να τσιπαρει το playstation

Τί στο καλό? Εγκεφαλίνη ταΐζετε τα παιδιά εκεί στο σόι? :lol:

 

Εγώ 5 χρονών ήξερα να μετράω μέχρι το 20, να χαλάω τα παιχνίδια μου και να τρανσφορμάρω τον optimus prime από φορτηγό σε ρομπότ και αντίστροφα (ήταν που είχαν πρωτοβγεί τότε τα transformers), αυτές τις τεχνικές γνώσεις είχα. Χαζό ήμουνα? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dbzakia2 το μόνο που είπα είναι να το διαβάσεις όταν έχεις ακόμη 13 χρόνια στην πλάτη σου. Δεν αμφιβάλλω ούτε για τις ικανότητες ούτε την προοπτική που έχεις. Επίσης δεν είπα ούτε τι μπορείς να κάνεις ούτε τι δεν μπορείς να κάνεις. Προσωπικά πιστεύω ότι έχει συζητηθεί πολύ αυτό το τόπικ αλλά τίποτα δεν έχω δει να γίνεται.

 

Ο καιρός να αρχίσετε είναι -τώρα-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK! Αρχιζω να φτιαχνω τους κερσορες.

 

@PCharon Τον optimous prime ειχες κι εσυ?

 

EDIT 1:

τους κερσορες τους εφτιαξα (προχειροι) για ριξτε μια ματια: http://www.mediafire.com/?z3gdydogznj

 

τελικα το ποδαρικο το εκανα εγω:-D

 

EDIT 2:

Προτιμω να με λετε γιωργο η απλα dbzakias

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...