Προς το περιεχόμενο

Ομάδα για ένα παιχνίδι!


tomeromero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
@PCharon Τον optimous prime ειχες κι εσυ?

Είχα κι άλλα μικρότερα, τώρα φυλάνε κάπου σε μία σακούλα στο πατρικό μου. Βέβαια τότε τα transformers ήταν πολύ διαφορετικά απ'ότι είναι σήμερα, είχαν άλλη εμφάνιση.

Επίσης μόλις θυμήθηκα πως ο prime δε γινόταν μόνο ρομπότ/φορτηγό αλλά και σταθμός (κάτι τέτοιο), ήταν τριπλής μεταμόρφωσης, χα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω ότι έχει συζητηθεί πολύ αυτό το τόπικ αλλά τίποτα δεν έχω δει να γίνεται.

 

Ε ναι, πολύ συχνό αυτό. Δεν είναι αναγκαία κακό. Είναι η πραγματικότητα. Και στο μέλλον είναι βέβαιο ότι θα δημιουργηθούν και άλλα τέτοια threads, πολλά από τα οποία θα ναυαγήσουν. Ίσως κάποια στιγμή κάποιο να κάτσει.

 

Ενδεικτικά αναφέρω ότι στη δουλειά, οργανώνουμε ομάδες 3-4 ατόμων με σκοπό να φτιάξουν μικρά παιχνίδια σε OpenGL. Πρόθεση έχουν 6-7 ομάδες, ξεκινάνε 2, είναι ζήτημα τελικά να τελειώνει μία.

 

Και αυτό σε εύρος χρόνου 6 μηνών, με συναντήσεις κάθε εβδομάδα, και πολλές ιδέες. Το «προαιρετικό» σε συνδυασμό με τις άλλες υποχρεώσεις του καθενός τα ισοπεδώνει όλα σε εύρος χρόνου.

 

Αν κάποιος δεν έχει υπομονή να συζητάει στο thread, τότε σίγουρα δεν θα του φτάσει και η υπομονή να τελειώσει ένα παιχνίδι ...

 

---------- Προσθήκη στις 20:28 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:19 ----------

 

 

Μπορει να με θεορισετε αχρηστο αλλα ειμαι 13. Απλα δεν μπορω να αντεξω αυτο το ιδος ρατσισμου για την ανικανοτητα των μικροτερων...

 

Προς θεού δεν σε θεωρούμε άχρηστο. Ίσα ίσα ικανότατος είσαι να μάθεις τα πάντα.

 

Η αλήθεια είναι όμως ότι ένα παιδί στα 13 δεν μπορεί -κατά κανόνα- να γράψει κώδικα σε ένα παιχνίδι, γιατί το παιχνίδι απαιτεί μεγάλο θεωρητικό υπόβαθρο ενώ συνήθως τα σημερινά παιδιά και οι σημερινοί ενήλικες έχουν ελάχιστη υπομονή ώστε να κάτσουν να ασχοληθούν για να αποκτήσουν το απαιτούμενο θεωρητικό υπόβαθρο.

 

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

 

PC μπορεί να συναρμολογείς από τα 5 σου. Playstation να τσιπώνεις στα 6. Κώδικα μπορείς να γράφεις στα 8. Φυσική να μάθεις στα 15. Μαθηματικά στα 16. Τριδιάστατα γραφικά, μήτρες και μετασχηματισμούς, διανύσματα, προβολές στα 18.

 

Το θέμα είναι ότι ένα παιχνίδι απαιτεί συνδυασμό ***όλων αυτών***. Απαιτεί δηλαδή μεγάλο θεωρητικό υπόβαθρο.

 

Όσο πιο απλό το παιχνίδι, τόσο πιο πολύ τα ετοιματζίδικα κάνουν τη δουλειά τους και διαψεύδουν το παραπάνω. Αλλά η πραγματικότητα είναι ότι σε οποιαδήποτε σοβαρή προσπάθεια, είναι δύσκολο ένα παιδί στα 13 ή στα 15 να μπορεί να αντεπεξέλθει στον κώδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή επιτυχία & τύχη παίδες!!! :-)

 

Προσωπικά δεν μπορώ να βοηθήσω καθώς δεν ξέρω C++ ή Java και δεν έχω ιδέα από 3Δ.

 

Η αλήθεια είναι όμως ότι ένα παιδί στα 13 δεν μπορεί -κατά κανόνα- να γράψει κώδικα σε ένα παιχνίδι, γιατί το παιχνίδι απαιτεί μεγάλο θεωρητικό υπόβαθρο ενώ συνήθως τα σημερινά παιδιά και οι σημερινοί ενήλικες έχουν ελάχιστη υπομονή ώστε να κάτσουν να ασχοληθούν για να αποκτήσουν το απαιτούμενο θεωρητικό υπόβαθρο.

 

Νομίζω πως κάνεις λάθος... Σε πληροφορώ ότι στο Game Maker Community, ένα 30% των χρηστών ειναι 8-12 χρονών (ναι 8, καλά ακούσατε)... Έχω ετυπωσιαστεί με τα δημιουργήματά τους αρκετές φορές... Σε ένα μεγάλο ποσοστό έχεις δίκαιο, αλλά εξίσου μεγάλο είναι και το ποσοστό των παιδιών που μπορούν να κάνουν αυτή την δουλειά... Σίγουρα ένα 3D παιχνίδι όπως αυτό που συζητείται εδώ είναι δύσκολο εως ακατόρθωτο για έναν 13χρονο, αλλά έχω δει παιχνίδια του στυλ "Super Mario" από παιδιά 8 χρονών! Αναρωτιέμαι ακόμα πως πριν καλά καλά μάθουν να μιλάνε προγραμματίζουν...

 

Υ.Γ. μιας και θα δούν αρκετοί το θέμα που ασχολούνται με το αντικείμενο ίσως θα ήθελαν να βοηθήσουν το δικό μας project φτιάχνωντας 2Δ γραφικά (σχεδιαστές γραφικών, όχι προγραμματιστές), περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο αντίστοιχο θέμα εδώ:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=344640

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC μπορεί να συναρμολογείς από τα 5 σου. Playstation να τσιπώνεις στα 6. Κώδικα μπορείς να γράφεις στα 8. Φυσική να μάθεις στα 15. Μαθηματικά στα 16. Τριδιάστατα γραφικά, μήτρες και μετασχηματισμούς, διανύσματα, προβολές στα 18.
έχω δει παιχνίδια του στυλ "Super Mario" από παιδιά 8 χρονών!
Εγώ 5 χρονών ήξερα να μετράω μέχρι το 20, να χαλάω τα παιχνίδια μου και να τρανσφορμάρω τον optimus prime από φορτηγό σε ρομπότ και αντίστροφα (ήταν που είχαν πρωτοβγεί τότε τα transformers), αυτές τις τεχνικές γνώσεις είχα. Χαζό ήμουνα? :confused:

Μόνο χαζό? Καθυστερημένο ήσουνα. Πώς κι είσαι έξω ρε, το έσκασες πάλι από το ίδρυμα? :fear:

 

---Συνεχίζεται το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εγώ είχα να μπώ μέρες στο φόρουμ και τώρα το είδα, είμαι φοιτητής πληροφορικής, ξέρω C, μαθαίνω ακόμα και έχω πολύ όρεξη να μάθω και να ασχοληθώ. Δεν γνωρίζω ακόμα από γραφικά, αλλά μπορώ να βοηθήσω σε άλλα πράγματα και να μάθω σιγά σιγά. Μπορώ να βρώ κάποιους ακόμα από τη σχολή μου στο ίδιο και λίγο πιο προχωρημένο επίπεδο, οι οποίοι θα ενδιαφέρονται, επίσης ένας φίλος μου ξέρω ότι μπορεί να ενδιαφέρεται για γραφικά, αλλά και αυτός ακόμα δεν έχει επαρκείς γνώσεις, αλλά έχει ταλέντο. Εγώ λοιπόν μέσα, ελπίζω να φανώ χρήσιμος, και ανυπομονώ για την συνάντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά θα συμφωνήσω με τον GothicCrusader γιατι πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο να γραψεις ολον αυτον τον κωδικα απο το τιποτα ( και φυσικα δεν μιλαω για το GameMaker . Βαζω στοιχημα οτι τα παιδια που ειναι 8-χρονων τα οποια αναφερθηκαν πιο πανω δεν εχουν ιδεα τι κανει το registry_write_string_ext() αλλα τελος παντων ... ) .. Ειναι εκατονδαδες οι αποφασεις που πρεπει να παρουν ολα τα μελη της ομαδας ( απο το περιεχομενο του παιχνιδιου ( προφανως ... ) μεχρι το πως θα κανει Save και πως θα προστατευονται τα γραφικα .. ( για να μην εχουμε wall-hackers ... ) , κλπ , κλπ ...

 

Ας πουμε οτι θελω να υπολογησω την κατευθυνση που εχει ενα σημειο "κοιτωντας" ενα αλλο ... Πως θα το υπολογησω αυτο ? Στο GameMaker υπαρχει το var d = direction(ax,ay,bx,by) ( αν θυμαμαι καλα ) .. αλλα αν πρεπει να το υπολογησεις μονος σου ? Εγω παω 1η λυκειου και απλα αυτο δεν το εχουμε κανει στο σχολειο ... Αναγκαστηκα λοιπον να κανω copy-paste κωδικα απο το iNet ...

 

Το παιχνιδι θα βασιζεται σε ολες τις γνωσεις που εχετε , μαζεμενα ... και αν αυτες ειναι λιγες , το αποτελεσμα θα ειναι λιγο ( αν υπαρχει .. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιο εχεις αλλα αν προσεξες για αυτον το λογο μαζευουμε ατομα με ειδικες ιδιοτητες. Ετσι κι αλλιως δεν περιμενουμε φοβερα αποτελεσματα, αλλα κατι ελαχιστο, ισα-ισα να λεμε πως κατι εγινε υστερα απο ολη αυτη την αναστατωση. Ετσι κι αλλιως δεν ειμαστε και καμια εταιρια που θελει περαση και κερδη.

 

Εγω θα σας προτεινα να φτιαξουμε κανα online παιχνιδακι mmorpg που ειναι πανευκολο και αμα προσπαθισουμε λιγο παραπανω θα εχει μεγαλυτερα αποτελεσματα απο οτιδιποτε αλλο. (Και δεν χρειαζεται φοβερους προγραμματισμους οπως ανεφερε προϊγουμενως ο NewProject). Και νομιζω πως ετσι ολοι μπορουμε να βοηθησουμε.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν χρειαζεται φοβερους προγραμματισμους οπως ανεφερε προϊγουμενως ο NewProject

 

 

Και εσυ , δικιο εχεις . Ομως με το παραδειγμα δεν εννουσα οτι ο κωδικας θα ειναι 100 000-ων γραμμων , ουτε οτι θα πρεπει να ειναι τελειο ( == εμπορικο ... ) . Απλα λεω , οτι τα μικρα πραγματα ειναι αυτα που θα σας δυσκολεψουν ... Φιλικα παντα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι τέτοιο να κάνετε :

http://www.ludomancy.com/games/today.php?lang=en

 

θα ήταν πολύ ωραίο!

 

Κάντε πράξη τα απλά ,και προχωρήστε αργοτερα στα σύνθετα:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...