Προς το περιεχόμενο

Θρίλερ με συλλήψεις για το gamato.info


prigipa_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοίτα που καταντήσαμε να μας κάνουν κουμάντο οι νταβατζήδες της Sirina στα download μας και οι πορνο"σταρς" - βιζιτούδες Τζούλιες να κατακλύζουν τις "ειδήσεις" στην ποιοτική μας τηλεόραση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 775
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βλακιες!Πρεπει να εισαι χαζοσ την σιμερον ημερα να πασ για να αγορασεις παιχνιδια και προγραμματα για τον υπολογιστη.Καλητερα να τα κανεισ ολα μονο σου να μην εχεις την αναγκη κανενος.Λες και σου τρεχουν τα λευτα απο τα μπατζακια.Βλακιες και παλι βλακιες.

 

Ωραία τα λες. Επίσης εκτός από παιχνίδια και προγράμματα εγώ λέω να μην αγοράζουμε ούτε αυτοκίνητα, να πηγαίνουμε να τα βουτάμε από τις αντιπροσωπείες. Ακόμα λέω να μην αγοράζουμε ούτε φαγητό, πάμε να μπουκάρουμε καμιά εικοσαριά νοματαίοι σε ένα σουπερμάρκετ να τα βουτήξουμε νάχουμε να τρώμε δρακουλίνια για ένα χρόνο. Ή σε όποιον δεν αρέσουν τα δρακουλίνια μπορεί να κλέβει σουβλάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η Ελληνική αντίληψη και νοοτροπία δεν άργησε να δείξει το ποιόν της.. Διαβάστε διαμαρτυρίες που έχουν στείλει στο troktiko.

 

 

"Διαβάζω στο site σας σημερα για το κατέβασμα του http://www.gamato.info.Δυσάρεστη είδηση για την "πειρατική κοινότητα" αν και είμαι βέβαιως πως θα ανοίξουν άλλα στην θέση του. Αναρωτιέμαι όμως πως βάζουν φυλακή αυτά τα παιδιά που η οικονομική ζημιά που έχουν προκαλέσει είναι 1 δις € κατά τα λεγόμενά τους και αυτοί που έχουν χρεώσει την χώρα με 300 δις € είναι έξω;"

 

----------------------------------------

 

 

Μεγάλη θλίψη σήμερα για μαθητές και φοιτητές με το κλείσιμο του... gamato inFo. Κρίμα γιατί αν ήταν να πιάσουν κανένα μεγαλοκαρχαρία απατεώνα έμπορο ναρκωτικών ή λαμόγιο που κατχράσθηκε το δημόσιο χρήμα θα ήταν κότες και δεν έκαναν τίποτα για να τους συλλάβουν. Οι κόρες μου που είναι μαθήτριες έμπαιναν και κατέβαζαν καμμια ταινία τσάμπα. ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ. ΦΤΗΝΟΙ ΣΤΟ ΑΛΕΥΡΙ ΚΙ ΑΚΡΙΒΟΙ ΣΤΑ ΠΙΤΟΥΡΑ. ΠΙΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΠΟΡΝΟΓΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΑΙΔΙΚΉ ΠΟΡΝΟΓΡΑΦΙΑ.

 

 

 

----------------------------------------

 

 

το gamato.info φταει?

Δεν νομιζω...Οταν τα ιδια τα δισκαδικα στην επαρχια γραφουν cd με επιλογες στην τιμη των 15 euro κ ολοκληρα albums 5 euro αυτοι δεν διαπρατουν πειρατεια?

Οταν τα videoclub σου αντιγραφουν τις ταινιες με 10 euro αυτοι δεν διαπρατουν πειρατεια?...Ας πιασει η ΕΠΟΕ αυτους που εχουν μαγαζια κ φοροδιαφευγουν με αυτο τον τροπο κ κονομανε ασυστολα κ ας κοιταξουν μετα τι θα κανουν με τα sites.ευχαριστω....

 

----------------------------------------

 

Ουδέποτε μας ζητηθηκε απο το gamato κανενα χρηματικο ποσό είτε κάποιο αλλο ανταλλαγμα για ολες τις σουπερ παροχες που ειχαμε. Ειναι κριμα και ντροπή γιατι σε μια περίοδο όπου οι κυβερνησεις γδερνουν εμας για αυτα που οι ιδιοι οι πολιτικοι χρωστανε για τις τους κλοπες, να συλλαμβανονται ανθρωποι που προσεφεραν δωρεαν στον κοσμακι μεσω του gamato. ειμαστε μαζι τους και τους στηριζουμε.

 

----------------------------------------

 

Φυσικά και τα διαφυγόντα κέρδη είναι 1 δις από το gamato.

 

Το ερώτημα είναι, αν δεν υπήρχε το συγκεκριμένο site, ο κόσμος θα αγόραζε τα συγκεκριμένα "πνευματικά αγαθά"?

 

Ένα βιβλίο στην Ελλάδα κοστίζει το λιγότερο 20 ευρώ (σε αντίθεση με τον υπόλοιπο κόσμο, όπου οι τιμές ξεκινούν από τα 3-5 ευρώ).

 

Οι δίσκοι με τα άσματα της Χ, Ψ, Ζ τραγουδιάρας κοστίζουν άλλα 15 ευρώ.

 

Τα ψηφιακά προϊόντα κοστίζουν 2 φορές περισσότερο από το εξωτερικό (δεν είναι τυχαίο που όταν ένας φίλος πάει εξωτερικό, του δίνουμε παραγγελία φωτογραφικές μηχανές και mp3).

 

Οι ταινίες κοστίζουν γύρω στα 10 ευρώ, καλές -κακές.

 

The bottom line is:

Μας γδέρνουν. Εγώ γιατί δεν μπορώ να τους κατηγορήσω ότι υποτιμούν τη νοημοσύνη μου, θεωρώντας ότι δεν ξέρω τι συμβαίνει γύρω μου;

 

Ουσιαστικά, η πειρατεία πέτυχε να σπάσει το μονοπώλιο των διαφόρων εταιριών ψυχαγωγίας. Ευτυχώς.

 

Το ζήτημα δεν είναι να κλείνουμε ανθρώπους στη φυλακή, αλλά να ανέβει η ποιότητα του προϊόντος, όχι μόνο η ποσότητα, η τιμή ή το μέσο που το μεταδίδει.

 

Μέχρι τότε, η πειρατεία θα είναι σαν τη λερναία ύδρα: ένα κεφάλι θα κόβουν, 10 θα βγαίνουν.

 

 

Περισσότερα "ευφυολογήματα" εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήστε ρε τα παιδιά ελεύθερα παλιό κοπρίτες και πιάστε κανέναν καρχαρία

που χρέωσε την Ελλάδα!!!

Άντε να μην πάρει τα όπλα ο κόσμος.....

 

Έλεος πια!!:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα που καταντήσαμε να μας κάνουν κουμάντο οι νταβατζήδες της Sirina στα download μας

 

Ετσι είναι το σωστό πως το λένε οτι τα έργα της διανοίας πρέπει να προστατεύονται :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που προκύπτει αυτό; :fear:

 

Προσωπική εκτίμηση είναι.

 

Αν όχι τους απλούς χρήστες, για ομάδες που σκοτώνονταν ποια θα ανεβάσει ποιο πολλά με Mbit SeedBoxes πιστεύω θα το ψάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η Ελληνική αντίληψη και νοοτροπία δεν άργησε να δείξει το ποιόν της.. Διαβάστε διαμαρτυρίες που έχουν στείλει στο troktiko.

 

 

"Διαβάζω στο site σας σημερα για το κατέβασμα του http://www.gamato.info.Δυσάρεστη είδηση για την "πειρατική κοινότητα" αν και είμαι βέβαιως πως θα ανοίξουν άλλα στην θέση του. Αναρωτιέμαι όμως πως βάζουν φυλακή αυτά τα παιδιά που η οικονομική ζημιά που έχουν προκαλέσει είναι 1 δις € κατά τα λεγόμενά τους και αυτοί που έχουν χρεώσει την χώρα με 300 δις € είναι έξω;"

 

----------------------------------------

 

 

Μεγάλη θλίψη σήμερα για μαθητές και φοιτητές με το κλείσιμο του... gamato inFo. Κρίμα γιατί αν ήταν να πιάσουν κανένα μεγαλοκαρχαρία απατεώνα έμπορο ναρκωτικών ή λαμόγιο που κατχράσθηκε το δημόσιο χρήμα θα ήταν κότες και δεν έκαναν τίποτα για να τους συλλάβουν. Οι κόρες μου που είναι μαθήτριες έμπαιναν και κατέβαζαν καμμια ταινία τσάμπα. ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ. ΦΤΗΝΟΙ ΣΤΟ ΑΛΕΥΡΙ ΚΙ ΑΚΡΙΒΟΙ ΣΤΑ ΠΙΤΟΥΡΑ. ΠΙΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΠΟΡΝΟΓΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΑΙΔΙΚΉ ΠΟΡΝΟΓΡΑΦΙΑ.

 

 

 

----------------------------------------

 

 

το gamato.info φταει?

Δεν νομιζω...Οταν τα ιδια τα δισκαδικα στην επαρχια γραφουν cd με επιλογες στην τιμη των 15 euro κ ολοκληρα albums 5 euro αυτοι δεν διαπρατουν πειρατεια?

Οταν τα videoclub σου αντιγραφουν τις ταινιες με 10 euro αυτοι δεν διαπρατουν πειρατεια?...Ας πιασει η ΕΠΟΕ αυτους που εχουν μαγαζια κ φοροδιαφευγουν με αυτο τον τροπο κ κονομανε ασυστολα κ ας κοιταξουν μετα τι θα κανουν με τα sites.ευχαριστω....

 

----------------------------------------

 

Ουδέποτε μας ζητηθηκε απο το gamato κανενα χρηματικο ποσό είτε κάποιο αλλο ανταλλαγμα για ολες τις σουπερ παροχες που ειχαμε. Ειναι κριμα και ντροπή γιατι σε μια περίοδο όπου οι κυβερνησεις γδερνουν εμας για αυτα που οι ιδιοι οι πολιτικοι χρωστανε για τις τους κλοπες, να συλλαμβανονται ανθρωποι που προσεφεραν δωρεαν στον κοσμακι μεσω του gamato. ειμαστε μαζι τους και τους στηριζουμε.

 

----------------------------------------

 

Φυσικά και τα διαφυγόντα κέρδη είναι 1 δις από το gamato.

 

Το ερώτημα είναι, αν δεν υπήρχε το συγκεκριμένο site, ο κόσμος θα αγόραζε τα συγκεκριμένα "πνευματικά αγαθά"?

 

Ένα βιβλίο στην Ελλάδα κοστίζει το λιγότερο 20 ευρώ (σε αντίθεση με τον υπόλοιπο κόσμο, όπου οι τιμές ξεκινούν από τα 3-5 ευρώ).

 

Οι δίσκοι με τα άσματα της Χ, Ψ, Ζ τραγουδιάρας κοστίζουν άλλα 15 ευρώ.

 

Τα ψηφιακά προϊόντα κοστίζουν 2 φορές περισσότερο από το εξωτερικό (δεν είναι τυχαίο που όταν ένας φίλος πάει εξωτερικό, του δίνουμε παραγγελία φωτογραφικές μηχανές και mp3).

 

Οι ταινίες κοστίζουν γύρω στα 10 ευρώ, καλές -κακές.

 

The bottom line is:

Μας γδέρνουν. Εγώ γιατί δεν μπορώ να τους κατηγορήσω ότι υποτιμούν τη νοημοσύνη μου, θεωρώντας ότι δεν ξέρω τι συμβαίνει γύρω μου;

 

Ουσιαστικά, η πειρατεία πέτυχε να σπάσει το μονοπώλιο των διαφόρων εταιριών ψυχαγωγίας. Ευτυχώς.

 

Το ζήτημα δεν είναι να κλείνουμε ανθρώπους στη φυλακή, αλλά να ανέβει η ποιότητα του προϊόντος, όχι μόνο η ποσότητα, η τιμή ή το μέσο που το μεταδίδει.

 

Μέχρι τότε, η πειρατεία θα είναι σαν τη λερναία ύδρα: ένα κεφάλι θα κόβουν, 10 θα βγαίνουν.

 

 

Περισσότερα "ευφυολογήματα" εδώ

 

Πολύ ενημερωτικό.Ευχαριστώ (-ούμε)!

Και φυσικά συμφωνώ κάθετα με ό,τι υπόθηκε (το γράφω σωστά ? Χ_χ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν μπορείς να πας κόντρα... στους πάντες.

Από τη στιγμή που δεν θέλουν, η μόνη λύση είναι να τους κάνεις να θέλουν, όχι να τους κυνηγάς σας μπαμπούλας.

 

Περί πειρατίας έχω γράψει την άποψή μου και παλαιότερα.

Θεωρώ ότι η μόνη αντιμετώπιση (από την πλευρά των εταιριών) είναι ο ανταγωνισμός προς την πειρατία. Όταν από την μία έχεις το πακέτο "πνευματικό περιεχόμενο-συσκευασία-συνοδευτικά-άδεια χρήσης" με 30 ευρώ και από την άλλη το "download" τσάμπα, τότε η επιλογή συνήθως είναι εύκολη.

Αν όμως πωλούσες το official υλικό με π.χ. 10 ευρώ, και τα παλιά με 3-5 ευρώ, τότε θα άδειαζαν τα ράφια των καταστημάτων, γιατί πολύς κόσμος θα βρει συμφέρουσα την τιμή αυτή, και επακόλουθο αυτού θα ήταν η μείωση της πειρατίας και η αύξηση των εσόδων.

 

Θεωρώ ότι οι βιομηχανίες είναι ακόμα σε φάση μπακαλίστικης εμπορικής τακτικής, κυρίως διότι οι τρέχουσα γενιά managers δεν είχε μέχρι τώρα την επαφή με το διαδίκτυο που έχει ο τωρινός 18-χρονος, και μοιραία δείχνουν μια αδυναμία κατανόησής του. Προσπαθούν, λοιπόν, να περιορίσουν τους πάντες και τα πάντα.

Όταν κουραστούν και καταλάβουν ότι πάντα θα αποτυγχάνουν, τότε θα επιλέξουν αντί να αλλάξουν το ρεύμα, απλώς να συμπορευτούν, και θα αποφασίσουν επιτέλους να ανταγωνιστούν εμπορικά (και όχι νομικά) την πειρατία.

 

Θεωρείς ως δεδομένο ότι οι άνθρωποι που κατεβάζουν το κάνουν γιατί δεν συμφωνούν με την τιμή. Προσωπικά δεν πιστεύω πως είναι τόσο απλό. Υπάρχουν άνθρωποι που θα επέλεγαν να το κατεβάσουν ακόμη και αν έπρεπε να το επιλέξουν μεταξύ ενός ευρό. Και αυτό γιατί απλά... μπορούν.

 

Ένα από τα κλασσικά παραδείγματα είναι η περίπτωση του παιχνιδιού World of Goo, όπου πωλούταν στο Amazon $20. Παρ 'όλα αυτά, το 90% των χρηστών το είχαν πειρατικά. Και μιλάμε για παιχνίδι μιας indie εταιρείας και όχι ενός κολοσσού όπως μιας δισκογραφικής. Η συγκεκριμένη ομάδα έκανε ένα πείραμα όπου το πωλούσαν σε ότι τιμή ήθελε ο καθένας, από $0.01 έως $50. Μαντέψτε ποια τιμή υπερίσχυσε.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι το ζήτημα είναι στην αξία ενός προϊόντος. Για παράδειγμα το Linux, όπου είναι εντελώς δωρεάν αλλά μπορείς να το αγοράσεις σε πακέτο με βιβλιαράκι και DVD με μερικά έξτρα χρήματα. Ή μουσικά συγκροτήματα όπου έχουν δώσει ιδιαίτερη σημασία μέχρι και στο βιβλιαράκι του δίσκου, όπως π.χ. οι Mastodon. Πράγματα που μερικοί άνθρωποι πιστεύουν ότι τα έξτρα χρήματα που θα δώσουν έχουν αξία. Το να πουλήσεις το Disaster Movie σε μικρότερη τιμή δεν θα κάνει κανέναν να την αγοράσει. Οι χρήστες θα την κατεβάσουν, θα την δουν και θα διαπιστώσουν ότι δεν αξίζει ούτε 1 ευρό. Στην αντίθετη περίπτωση, ο χρήστης που θα δει το Watchmen και θα του αρέσει, θα είναι διαθέσιμος να πάρει την συλλεκτική έκδοση με τα 2 DVD και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Το πείραμα του World of Goo, με λίγα λόγια δείχνει τι αξία δίνανε στο παιχνίδι οι χρήστες.

 

Αλλά και πάλι, αυτό εξαρτάται καθαρά στον άνθρωπο. Αν αύριο όλες οι ταινίες κόστιζαν $0.1 αλλά υπήρχαν ακόμη τα torrent sites, πόσες ταινίες θα αγόραζες; Εγώ στοιχηματίζω ότι θα είναι πολύ λιγότερες από αυτές που θα κατέβαζες. Το πιο πιθανό είναι να κατέβαζες όλες τις ταινίες τις χρονιάς και να αγόραζες αυτές που σου άρεσαν. Γιατί απλά οι άλλες δεν αξίζουν ούτε σε αυτήν την τιμή, για σένα προσωπικά.

 

Σχετικά με τα παιχνίδια, το WoW, το Team Fortress και μερικά άλλα έχουν καταφέρει να βγάλουν χρήματα ακόμη και αν οι χρήστες τα έχουν πειρατικά. Όπως και να το κάνεις, ο πολύς ο κόσμος είναι στους επίσημους servers. Και αυτό το μοντέλο σιγά-σιγά πηγαίνει και στις κονσόλες, όπου πολλά παιχνίδια στο XBOX Arcade θέλουν online σύνδεση ακόμη και αν δεν έχουν online multiplayer. Αλλά στα PC παιχνίδια για έναν παίχτη (single-player) αυτό δεν γίνεται.

 

Και φυσικά, συγκεκριμένα για την μουσική και τις ταινίες, είναι το ζήτημα του χώρου. Τι σε βολεύει περισσότερο, να έχεις έναν εξωτερικό δίσκο με όλες σου τις ταινίες πάντα μαζί σου ή ένα ντουλάπι με τις θήκες τους; Στην περίπτωση της μουσικής, το iPod έχει επιτυχία γιατί είναι ένας δίσκος πάντα μαζί σου και το μοντέλο πώλησης κάθε κομματιού είναι τύπου Impulse Purchase (όπως και πολλά παιχνίδια στο Facebook).

 

Τέλος, κυρίως για τις ταινίες και τα τηλεοπτικά επεισόδια, υπάρχουν και περιπτώσεις ανθρώπων που δεν σκοπεύουν να κρατάνε κάποια συλλογή, είτε αυτή είναι στη μορφή δίσκου είτε σε DVD.

 

Η γνώμη μου είναι πως η πειρατεία δεν πρόκειται να καταπολεμηθεί ποτέ, γιατί απλά υπάρχουν άνθρωποι που είτε δεν έχουν χρήματα για να αγοράσουν όλα όσα κατεβάζουν είτε γιατί δεν θεωρούν πως αξίζουν τα χρήματά τους. Το θέμα δεν είναι να καταπολεμηθεί, αλλά να μπορούν οι εταιρείες να επιβιώνουν. Πειρατεία υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει για πάντα. Απλά το internet βοηθά να κινούνται τα πράγματα πιο γρήγορα. Παλαιότερα έπρεπε να πάρεις την κασσέτα από τον φίλο σου και να περιμένεις 1 ώρα για να την αντιγράψεις, ενώ σήμερα στην ίδια ώρα κατεβάζεις ολόκληρη δισκογραφία. Φυσικά πάντα θα υπάρχουν προσπάθειες να μειωθεί, αλλά ακόμη δεν έχω δει κάτι που να έχει αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήστε ρε τα παιδιά ελεύθερα παλιό κοπρίτες και πιάστε κανέναν καρχαρία

που χρέωσε την Ελλάδα!!!

Άντε να μην πάρει τα όπλα ο κόσμος.....

 

Έλεος πια!!:mad:

 

 

μοιαζει με κυνηγι μαγισσων θα πιανουν εναν θα βγαινουν δεκα και η ζωη συνεχιζετε μεγαλο κατορθωμα εκαναν......θιχτηκαν τα συμφεροντα των αμερικανοεβραιων του χολυγουντ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...