Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.Μπηκανε στο σπίτι των δικών μου,σαν κύριοι,από την πόρτα,χωρις ιχνός παραβίασης.Η πόρτα βέβαια, ήταν κλειδωμένη.Ειναι κλειδαριά,με κλειδί σαν χρηματοκιβωτιου,που από ότι είδα δεν προσφέρει καμία ασφάλεια.Τι προτείνεται να βάλουν έτσι ώστε να υπάρχει ασφάλεια,υπάρχουν κλειδαριές αδιαρρηκτες σε λογικές τιμές;Η πόρτα τους είναι ασφαλειας.Επίσης, επειδή θορυβήθηκα με το γεγονός, σκέφτομαι να αλλάξω κ εγώ κλειδαριά.Η πόρτα μου είναι αυτή που παραθέτω στις φωτογραφίες,παρέχει ασφάλεια η κλειδαριά ή είναι κ αυτή της πλάκας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!Η κλειδαριά είναι multilock από το 2007, μοντέλο δεν ξέρω ποιο.

post-307943-0-67379200-1502621535_thumb.jpg

post-307943-0-44461900-1502621888_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

omega plus η μια λυση και κλειδαρια κυλινδρου σαν τη δικη σου η αλλη λυση.

 

γενικως λυσεις απο 180-200 και πανω, παρεχουν ασφαλεια για την επομενη 3ετια - 5ετια.

 

προφανως οι τιμες ειναι απο επαγγελματιες κ οχι κλεφτοκοταδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mclein ευχαριστώ για την απάντηση.Για την δική μου, αξίζει να την αλλάξω ή μένω με αυτή;Και ποια από τις 2 που προτείνεις, είναι καλύτερη;Οι τιμές αυτές που γράφεις είναι με την εγκατάσταση;Σορυ για τις πολλές ερωτήσεις,απλά είμαι πελαγωμενος.Αν μπορείς γίνε πιο συγκεκριμένος κ πες μου μάρκες κ μοντέλα έτσι ώστε να απευθυνθώ σε κλειδαράδες.Ευχαριστω πολύ για το χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mclein ευχαριστώ για την απάντηση.Για την δική μου, αξίζει να την αλλάξω ή μένω με αυτή;Και ποια από τις 2 που προτείνεις, είναι καλύτερη;Οι τιμές αυτές που γράφεις είναι με την εγκατάσταση;Σορυ για τις πολλές ερωτήσεις,απλά είμαι πελαγωμενος.Αν μπορείς γίνε πιο συγκεκριμένος κ πες μου μάρκες κ μοντέλα έτσι ώστε να απευθυνθώ σε κλειδαράδες.Ευχαριστω πολύ για το χρόνο σου!

 

Βασικά πλεονεκτήματα της Omega Plus είναι ότι συνδυάζει πολύ καλή ασφάλεια σε πολύ καλή τιμή συγκριτικά με τις κλειδαριές κυλίνδρου και ότι μπορείς να αλλάξεις τον συνδυασμό του μηχανισμού ασφαλείας οποιαδήποτε στιγμή πολύ εύκολα.

 

Από την άλλη, με τις κλειδαριές κυλίνδρου μπορείς να ορίσεις εσύ το επίπεδο ασφαλείας μιας και μπορείς να βάλεις ότι κύλινδρο (αφαλό) θες. Οι απλοί κύλινδροι ξεκινάνε από 20€ και οι πάρα πολύ καλοί μπορεί να φτάσουν (ή και να ξεπεράσουν) και τα 300€. 

 

Νομίζω πως οι τιμές που σου ανέφερε ο mclein είναι μαζί με τοποθέτηση. Αλλά όπως είπε, θέλει προσοχή γιατί κάποιοι γδέρνουν.

 

Μέχρι ~200€, είναι προτιμότερη η λύση της Omega Plus μιας και σε αυτά τα λεφτά η εναλλακτική είναι να πάρεις κλειδαριά κυλίνδρου με φθηνό-απλό κύλινδρο, κατώτερο από θέμα ασφάλειας από την Omega Plus. 

 

Στην αγορά θα βρεις την παλιά έκδοση της Omega Plus ενώ αν είσαι τυχερός μπορεί να πετύχεις την πιο πρόσφατη έκδοση της που προσφέρει ακόμα περισσότερη ασφάλεια. Δυστυχώς, από ότι μας έχει αναφέρει ο mclein, δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσεις την καινούρια από την παλιά. Αν θες την βελτιωμένη έκδοση, νομίζω πως την έχει ο mclein.

 

Αν αποφασίσεις να πας σε Omega Plus, ζήτησε να τοποθετήσουν και την σχετική πλάκα μαγγανίου οπωσδήποτε.

 

Αν αποφασίσεις να βάλεις κλειδαριά κυλίνδρου αντί για omega plus, αναφέρω ενδεικτικά κάποιες καλές επιλογές κλειδαριών, defender και κυλίνδρων:

 

ΚΛΕΙΔΑΡΙΕΣ:

-Mul-t-lock LOS

-Cisa Revolution Pro

 

DEFENDER:

-Disec Monolito BD200

-Disec Diamond BKD250

-Disec MRM29

 

ΚΥΛΙΝΔΡΟΙ:

-Cisa AP3S

-Dom ix 6SR

-AGB Scudo DCK

-Mul-t-lock MT5+

-Mauer NW4 ή NW5

-Abloy Protec 2

 

Στην δική σου πόρτα, αν δεν έχει κανένα πρόβλημα η κλειδαριά σου (πχ να κολλάει), μπορείς απλά να αλλάξεις τον κύλινδρο (πχ με κάποιον από τους παραπάνω). Αν και δεν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες το κλειδί, από το προφίλ του κυλίνδρου βγάζω συμπέρασμα ότι ο κύλινδρος σου είναι ο Mul-t-lock Classic, χωρίς να είμαι σίγουρος όμως. Αν θες βγάλε μία καλή φωτογραφία το κλειδί αλλά κρύψε καλού κακού με κάποιον τρόπο ότι νούμερα γράφει πάνω.

Επίσης, μια φωτογραφία από την έξω μεριά της πόρτας στο σημείο του defender μπορεί να βοηθήσει.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι ξεκλείδωτη πόρτα ασφάλειας ανοίγει από έξω ευκολότερα από απλή πόρτα?

 

Στις πόρτες ασφαλείας, συνήθως τα κενά ανάμεσα στην κάσα και την πόρτα, είναι ελαφρώς μεγαλύτερα από ότι στις ξύλινες πόρτες, οπότε είναι πιο εύκολο να περάσει κάποιο αντικείμενο Επίσης, πέρα από τα κενά, συνήθως οι γωνίες στις πόρτες ασφαλείας είναι ελαφρώς κυρτές-καμπυλωτές οπότε βοηθάει και αυτό να περάσει κάτι πιο εύκολα.

Προσωπικά θεωρώ ότι παίζει ρόλο και το σχήμα της γλώσσας στις κλειδαριές των πορτών ασφαλείας, που είναι κυλινδρικό.

Αυτό πάντα όταν η ξύλινη πόρτα είναι ρυθμισμένη να κλείνει σωστά και να μην "παίζει" όταν είναι κλειστή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μοναδικές πόρτες που δεν ανοίγουν εύκολα ξεκλείδωτες είναι κάποια προφίλ αλουμινόπορτας.

 

κάποια Etem / Alumil από καινούρια και κάποια γκρι/καφέ που τοποθετούνταν το '90.

 

γενικώς οι θωρακισμένες πόρτες θέλουν σωστή ρύθμιση ή έστω όσο πιο σωστή γίνεται.

αν κάποιος κάτσει να τη ρυθμίσει, τότε μια απλή ταυτότητα δύσκολα θα περνάει στο 50%.

 

φυσικά όπως λέει κι ο sway, τα πράγματα είναι σχετικά απλά στις θωρακισμένες.

κυρίως στο 75%-80% που είναι χωρίς κυπρί απέναντι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μοναδικές πόρτες που δεν ανοίγουν εύκολα ξεκλείδωτες είναι κάποια προφίλ αλουμινόπορτας.

 

κάποια Etem / Alumil από καινούρια και κάποια γκρι/καφέ που τοποθετούνταν το '90.

 

γενικώς οι θωρακισμένες πόρτες θέλουν σωστή ρύθμιση ή έστω όσο πιο σωστή γίνεται.

αν κάποιος κάτσει να τη ρυθμίσει, τότε μια απλή ταυτότητα δύσκολα θα περνάει στο 50%.

 

φυσικά όπως λέει κι ο sway, τα πράγματα είναι σχετικά απλά στις θωρακισμένες.

κυρίως στο 75%-80% που είναι χωρίς κυπρί απέναντι.

Κυπρί εννοείς το λαμάκι που δεν αφήνει την ταυτότητα να φτάσει στη γλώσσα, έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, στο εξοχικό μου Χαλκιδική φέτος δυσκολεύομαι πολύ να μπω καθώς και στα 3 κλειδιά,(στα δύο σε μεγαλύτερο βαθμό)  η γλώσσα δεν μπαίνει τελείως μέσα και μαγκώνει με αποτέλεσμα να ταρακουνάω την πόρτα μέχρι να λυγίσει λίγο παραπάνω η γλώσσα και να μπω. Η Πόρτα είναι η εργολαβική και έχει μια κλειδαριά DIERRE στυλ χρηματοκιβωτίου του 2007. επισκευάζεται το πρόβλημα μου ή πάω για αλλαγή κλειδαριάς; σημάδια παραβίασης δεν έχει οπότε μάλλον το πρόβλημα προκλήθηκε από υγρασία και αλάτι; 

από μέσα αν θέλω να κλειδώσω αν δεν βάλω δύναμη στο κλειδί προς τα πάνω δεν γυρίζουν οι πίροι, αν θέλω να κλειδώσω από έξω όλα κομπλέ δεν υπάρχει πρόβλημα κλειδώνει κανονικότατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, στο εξοχικό μου Χαλκιδική φέτος δυσκολεύομαι πολύ να μπω καθώς και στα 3 κλειδιά,(στα δύο σε μεγαλύτερο βαθμό)  η γλώσσα δεν μπαίνει τελείως μέσα και μαγκώνει με αποτέλεσμα να ταρακουνάω την πόρτα μέχρι να λυγίσει λίγο παραπάνω η γλώσσα και να μπω. Η Πόρτα είναι η εργολαβική και έχει μια κλειδαριά DIERRE στυλ χρηματοκιβωτίου του 2007. επισκευάζεται το πρόβλημα μου ή πάω για αλλαγή κλειδαριάς; σημάδια παραβίασης δεν έχει οπότε μάλλον το πρόβλημα προκλήθηκε από υγρασία και αλάτι; 

από μέσα αν θέλω να κλειδώσω αν δεν βάλω δύναμη στο κλειδί προς τα πάνω δεν γυρίζουν οι πίροι, αν θέλω να κλειδώσω από έξω όλα κομπλέ δεν υπάρχει πρόβλημα κλειδώνει κανονικότατα

 

λογικα τα κλειδια ειναι στραβα. αν θες βαλε φωτο και τα 3 να σου πω. επισης, λιγο λιπαντικο στη γλωσσα & τους πυρους της πορτας επανω & κατω ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΗΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ, μπορει να βοηθησουν την κατασταση !

 

-------

 

κυπρι, ειτε σαν της φωτο που ειναι για εισοδο με ηλεκτρικο / ειτε μονο οι τρυπες και να λειτουργει σαν "στοπ"

 

zNZqZny.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μια εβδομαδα ανοιξαν πορτα ασφαλειας ενός φίλου πανακριβη και πρεπει να ειχαν ειδικο μηχανημα , του κοψαν το καλωδιο του συναγερμου, το ειδα με τα ματια δεν υπηρχε επαθα πλακα ευτυχως δεν του κακαν πολύ ζημια στο σπίτι.Αν σε βάλουν στο ματι την έχεις εκατσες ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν μια εβδομαδα ανοιξαν πορτα ασφαλειας ενός φίλου πανακριβη και πρεπει να ειχαν ειδικο μηχανημα , του κοψαν το καλωδιο του συναγερμου, το ειδα με τα ματια δεν υπηρχε επαθα πλακα ευτυχως δεν του κακαν πολύ ζημια στο σπίτι.Αν σε βάλουν στο ματι την έχεις εκατσες ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ...

 

Εύλογες απορίες:

 

Τι κλειδαριά είχε?

Την άνοιξαν και της προκάλεσαν ζημιά ή χωρίς κανένα ίχνος παραβίασης?

Μήπως μπήκαν απο αλλού και βγήκαν απο την κεντρική είσοδο?

Το καλώδιο για το μαγνητάκι της πόρτας υποθέτουμε το έκοψαν. Αισθητήρες κίνησης δεν είχε μέσα στο σπίτι ο συναγερμός ώστε να χτυπήσει?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πορτα προφανως ηταν παραβιασμενη ειχε ιχνη επανω στο σιδερενιο μερος της κασας αρκετα σημαδια...αυτες οι πορτες προσφεραν ασφαλεια οταν βγηκαν πλεον οι κλεφτες εξελισονται...

κλειδωνε 6 φορες με αρκετα πυρακια ηταν πολυ καλη πορτα τι να σου πω ρε φιλε δεν εκανα υπεραναλυση της κλειδαριας...

Παγιδες ειχε και βεβαια ενεργοποιημενες τι τζαμπα τον εχει τον σθναγερμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύλογες απορίες:

 

Το καλώδιο για το μαγνητάκι της πόρτας υποθέτουμε το έκοψαν. Αισθητήρες κίνησης δεν είχε μέσα στο σπίτι ο συναγερμός ώστε να χτυπήσει?

Εύλογη απορία είναι και το αν χτύπησε ο συναγερμός μετά που έκοψαν το καλώδιο.

Αν ναι...γιατί το έκοψαν; Ίδια χρονοκαθυστερηση θα τους έδωσε η οποιου είδους "παραβίαση" (είτε απλό άνοιγμα της πόρτας είτε κόψιμο του καλωδίου της παγίδας) της εισόδου. Το ίδιο κάνει για την κεντρική μονάδα.

Αν δεν χτύπησε (μετά τη χρονοκαθυστερηση που υπάρχει anyway)...γιατι δεν χτύπησε (έπρεπε!)?!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...