Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok είναι λίγο αστείο το θέμα...

σε κλασική ξύλινο πόρτα,

το γατί ανακάλυψε πως να ανοίγει από το πόμολο/χερούλι (που τραβάει την γλώσσα όταν δεν είναι κλειδωμένη) πατώντας πάνω του.

Τι εναλλακτικές έχω να το αλλάξω? υπάρχουν στρογγυλά που να γυρνάνε για να ανοίξεις την πόρτα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σίγουρα υπάρχουν. Εγώ θα έπαιρνα μαζί το πόμολο της πόρτας και θα πήγαινα σε κανένα χρωματοπωλείο ή σε μαγαζί με πόμολα.

 

Βρήκα στο νετ 2-3 αλλά είναι για μεσόπορτες, δηλαδή σετ μέτα έξω και ήταν και ακριβά. Σε κανένα χρωματοπωλείο θα υπάρχει κάτι φθηνό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok είναι λίγο αστείο το θέμα...

σε κλασική ξύλινο πόρτα,

το γατί ανακάλυψε πως να ανοίγει από το πόμολο/χερούλι (που τραβάει την γλώσσα όταν δεν είναι κλειδωμένη) πατώντας πάνω του.

Τι εναλλακτικές έχω να το αλλάξω? υπάρχουν στρογγυλά που να γυρνάνε για να ανοίξεις την πόρτα?

 

Ε δεν είναι τίποτα αυτά

Εδώ ο μεγάλος ανοίγει το ψυγείο και τα ντουλάπια με τα ρούχα για να κάνει τις κλειστές του όταν του την βαράει ο μικρός. Στο ψυγείο έβαλα αυτό το πλαστικό πιάσιμο που εμποδίζει τα μωρά Για να καταλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα μια omega plus σε αντικατάσταση μιας τύπου χρηματοκιβώτιου . Ερώτηση ...αυτές οι κλειδαριές δεν έρχονται σε κουτί αλλά χύμα? Τα κλειδιά οκ ήταν στα σφραγισμένα σακουλάκια κλπ αλλά η κλειδαριά ήταν χύμα και μάλιστα είχε και δύο τρεις γρατσουνιές. Επίσης τα πρώτα κλειδιά είναι ειδικά για μια συγκεκριμένη κλειδαριά ή η κλειδαριά τα δέχεται όταν τα πρωτοεφαρμόστηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κλειδί που είχε έξω, είναι το Demo κλειδί, όταν βάλεις τα κλειδιά που είναι από το σακουλάκι, αμέσως η κλειδαριά ακυρώνει το Demo κλειδί. Άρα το demo κλειδί το κάνεις κορνίζα :P

Η κλειδαριά μπορεί να υπήρχε ως εκθεσιακό κομμάτι, αν έχει γραντζουνιές. Σημασία έχει τα κλειδιά να ήταν σε σακουλάκι σφραγισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ok είναι λίγο αστείο το θέμα...
σε κλασική ξύλινο πόρτα,
το γατί ανακάλυψε πως να ανοίγει από το πόμολο/χερούλι (που τραβάει την γλώσσα όταν δεν είναι κλειδωμένη) πατώντας πάνω του.
Τι εναλλακτικές έχω να το αλλάξω? υπάρχουν στρογγυλά που να γυρνάνε για να ανοίξεις την πόρτα?

 

 

βαλε ενα συρτη ψηλα.

 

 

Καλημέρα

Έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα μια omega plus σε αντικατάσταση μιας τύπου χρηματοκιβώτιου . Ερώτηση ...αυτές οι κλειδαριές δεν έρχονται σε κουτί αλλά χύμα? Τα κλειδιά οκ ήταν στα σφραγισμένα σακουλάκια κλπ αλλά η κλειδαριά ήταν χύμα και μάλιστα είχε και δύο τρεις γρατσουνιές. Επίσης τα πρώτα κλειδιά είναι ειδικά για μια συγκεκριμένη κλειδαριά ή η κλειδαριά τα δέχεται όταν τα πρωτοεφαρμόστηκε?

 

είναι χυμα απο την εποχη που αλλαξαν απο esety σε mul-t-lock.

 

οσο για τις γρατσουνιες, δεν μπορω να καταλαβω τι μεγεθους ή σε ποιο σημειο

αλλα νομιζω θα ηταν απο την μεταφορα & τιποτα περισσοτερο.

 

καθε κλειδαρια εχει δικο της σετ 3 κλειδιων. ειναι 3 κωδικοι προγραμματιζομενοι.

η κλειδαρια ειναι σε μηδενικο σταδιο και προγραμματιζεται με την πρωτη χρηση.

 

τον κλειδαρα που ηρθε σπιτι σου, δεν τον ρωτησες ; είτε πριν ειτε μετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν είχε ντέμο κλειδί. Τα κλειδιά ήταν όντως σφραγισμένα. Απλά μου κάνε εντύπωση κλειδαριά των 200 ευρώ χωρίς συσκευασία.

Επίσης να αναφέρω ότι δυστυχώς οι πιροι τηε κλειδαριάς δεν έχουν κεντραριστει σωστά στις τρύπες της πόρτας κατά 4-5 χιλιοστά όχι στο ύψος αλλά δεξιά με αποτέλεσμα και κλειδωμένη η πόρτα να έχει τζόγο αν την κουνήσεις.

Υγ τον ρώτησα

Μου πε έτσι έρχονται (μάλιστα είδα είχα όχι κίτρινο αλλά άσπρο αυτοκολλητο- ετικέτα)

Για τον τζόγο είπε φταίει οι τρύπες στη κάσα που είναι μεγαλυτερες

Υγ2 η sica που αντικαταστάθηκε δεν είχε τζόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν είχε ντέμο κλειδί. Τα κλειδιά ήταν όντως σφραγισμένα. Απλά μου κάνε εντύπωση κλειδαριά των 200 ευρώ χωρίς συσκευασία.

Επίσης να αναφέρω ότι δυστυχώς οι πιροι τηε κλειδαριάς δεν έχουν κεντραριστει σωστά στις τρύπες της πόρτας κατά 4-5 χιλιοστά όχι στο ύψος αλλά δεξιά με αποτέλεσμα και κλειδωμένη η πόρτα να έχει τζόγο αν την κουνήσεις.

Υγ τον ρώτησα

Μου πε έτσι έρχονται (μάλιστα είδα είχα όχι κίτρινο αλλά άσπρο αυτοκολλητο- ετικέτα)

Για τον τζόγο είπε φταίει οι τρύπες στη κάσα που είναι μεγαλυτερες

Υγ2 η sica που αντικαταστάθηκε δεν είχε τζόγο.

 

η κλειδαρια δεν κοστιζει 200€. μαζι με την εργασια αυτο ειναι το κοστος. (λογικα δεν πηρες μαγγανιο).

 

τα αυτοκολλητα ειναι λευκα πλεον. αρκετο καιρο. κιτρινα αυτοκολλητα ειχε η esety & η mul-t-lock για 3 χρονια.

 

η κλειδαρια "επεσε" εκει που θα επεφταν οι τρυπες. δεν κεντραρεται με καποιο μαγικο τροπο σε αλλο σημειο.

 

ο τζογος δεν οφειλεται στο κλειδωμα / ξεκλειδωμα αλλα στη "γλωσσα" της κλειδαριας.

 

α) αν εχει ρυθμιστη στην κασα, διορθωνεται σχετικα απλα το θεμα του τζογου. ("επρεπε" να το κανει ο τοποθέτης).

 

β) αν δεν εχει ρυθμιστη, είτε μενεις οπως εισαι - ειτε φτιαχνει με πατεντα δικο του ρυθμιστη ο μαστορας. (αν θελει).

 

- οι τρυπες στην κασα ειναι παντα ελαφρως μεγαλυτερες αλλα αυτο ειναι ασχετο επρεπε να του πεις -

 

φυσικα και δεν ειχε τζογο. ηταν τοποθετημενη εξ'αρχης για να μην εχει.

οπως προειπα, το ιδιο γινεται και με τη νεα, απλως ο μαστορας σου δεν ασχοληθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

θελω να αλλαξω κλειδαρια στο σπιτι.

Ενω ειχα καταληξει στην omega plus, ειδα μια Cipierre fastlock, την οποια μου λενε οτι ειναι καλυτερη απο την omega.. και αυτη απαραβιαστη..

Ποια ειναι η γνωμη σας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

θελω να αλλαξω κλειδαρια στο σπιτι.

Ενω ειχα καταληξει στην omega plus, ειδα μια Cipierre fastlock, την οποια μου λενε οτι ειναι καλυτερη απο την omega.. και αυτη απαραβιαστη..

Ποια ειναι η γνωμη σας??

 

θεσσαλονικη εισαι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αλήθεια ότι από Θεσσαλονίκη το άκουσα.. Πήγα σε ένα μαγαζί και ενώ έχει την omega μου είπε και για την cipierre. Η γνώμη σου;

 

το μονο που μπορω να πω ειναι οτι οι μηχανικές τους ήταν για πέταμα.

 

μεσα σε 2 χρονια, μπλοκαρισμενες όσες Atra σε 12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...