Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Ενόψει ανακαίνισης διαμερίσματος, λέμε να επενδύσουμε και σε πόρτα ασφαλείας με κλειδαριά ασφαλείας. Επειδή όμως υπάρχει αυστηρό budget, έχετε κάτι να προτείνετε στα 650-750 ευρώ;

 

Απευθύνομαι γενικά μεν αλλά και ειδικά στον @mclein που φαίνεται να το κατέχει ιδιαίτερα το αντικείμενο.

 

Έχω διαβάσει στο thread για Balonenos, Siamo, Golden Door και Porta Block μεταξύ άλλων αλλά δεν ξέρω γενικά που κυμαίνονται οι τιμές. Οπότε οποιαδήποτε πρόταση και συμβουλή (και μέσω pm αν είναι) καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, FCastor είπε

Καλησπέρα.

Ενόψει ανακαίνισης διαμερίσματος, λέμε να επενδύσουμε και σε πόρτα ασφαλείας με κλειδαριά ασφαλείας. Επειδή όμως υπάρχει αυστηρό budget, έχετε κάτι να προτείνετε στα 650-750 ευρώ;

Απευθύνομαι γενικά μεν αλλά και ειδικά στον @mclein που φαίνεται να το κατέχει ιδιαίτερα το αντικείμενο.

Έχω διαβάσει στο thread για Balonenos, Siamo, Golden Door και Porta Block μεταξύ άλλων αλλά δεν ξέρω γενικά που κυμαίνονται οι τιμές. Οπότε οποιαδήποτε πρόταση και συμβουλή (και μέσω pm αν είναι) καλοδεχούμενη.

Δύο καλές πόρτες σε αυτά τα λεφτά, είναι η Rock της Porta Block (με κύλινδρο Cisa AP4S και κλειδαριά Cisa revolution pro) και το μοντέλο Atros από Siamo.

Η Rock νομίζω βγαίνει στα 750-800 ενώ η Atros προχθές που ρώτησα μου είπαν 560+ΦΠΑ.

Στην Atros θα πρόσεχα λίγο τί κλειδαριά βάζουν. Καλό είναι να έχει κάποια γραναζωτή και για κύλινδρο κάποιον καλύτερο του Mottura Champion Pro που βάζει συχνά πλέον ο Σιάμος. Ιδανικά θα ρώταγα αν έχει τον κύλινδρο Keso 8000 και πόσο παραπάνω θέλει γι’ αυτόν.

Θα απέφευγα Μπαλωμένο γιατί και δεν έχει κάτι ιδιαίτερο και δεν ακούγονται καλά λόγια τελευταία, όσον αφορά την εξυπηρέτηση.

Σήμ: Αν το σπίτι πρόκειται να νοικιαστεί, δεν θα έδινα ιδιαίτερη σημασία στον κύλινδρο. 

Επεξ/σία από swayback
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/19/2018 στις 1:55 ΜΜ, ringboy είπε

Απο 110 εως 130€.

Και κατι αλλο: Οταν λεμε ελευθερο προφιλ στον AP4

σημαινει οτι δεν ειναι πατενταρισμενος?

Επισης στον MT5  ή στον NW5 θα βρουμε  σε αλλα καταστηματα ελευθερα και σε αλλα κλειστα προφιλ?

ο ap4s ηρθε με ελευθερο προφιλ γιατι τα ευρωπαϊκα προφιλ μπερδευτηκαν μεταξυ τους απο τη Cisa.

δε σημαινει τιποτα το ελευθερο προφιλ. απλως δειχνεις την καρτα κ μπορει να κοψει καποιος κλειδι αν ειναι cisa partner !

απλως στο κλειστο προφιλ εχει καποιος μια τυπικη σιγουρια οτι κλειδια θα του δωσει ο αντιπροσωπος & κανεις αλλος.

 

 

Στις 5/19/2018 στις 11:04 ΜΜ, norther είπε

Παιδιά καλησπέρα..
Για αλλαγή κλειδαριάς σε σπίτι που νοικιάζω (παλιά πόρτα ξύλινη)

υπάρχει κάποιος κάλος κυλίνδρος ή κάποια λύση μέχρι να αλλαχτεί η πόρτα με ασφαλείας??? 

θα ήθελα μέχρι να μπει η πόρτα να κάνω οτι περνάει απο το χέρι μου με δικό μου κόστος...
υπάρχει κάτι ή όλα είναι το ίδιο...??   ( αναφέρομαι στη κλειδαριά όχι μπάρες και τέτοια...)

Ευχαριστώ προκαταβολικά...:)

πότε θα μπει θωρακισμενη ;

αν δεν αργει, βαλε μια μπαρα για οταν εισαι μεσα.

αν θελουμε προτασεις ετσι κι αλλιως, οι δικες μου :

cisa astral S + cisa logo 45mm + disec OR0 για τη βαση.

cisa asix RA + securemme 2070 + securemme defender ως προσθετη.

 

ο λογος που προτεινω νορμαλ πραγματα ειναι πως οτι και να βαλεις στην ξυλινη πορτα, καποιος που θελει να μπει, θα το καταφερει.

21 ώρες πριν, Tsouskas είπε

Καλημέρα σας.. 

Θα ήθελα να ρωτήσω για αναβάθμιση σε tesio πόρτα με κλειδαριά χρηματοκιβωτιου. Ποια κλειδαριά προτείνετε? Defender μάλλον προς μαγνητικό κλίνω. Επίσης αξίζει mcs από Γερμανία ebay στα 220 ή 4ksplus/abloy από Ελλάδα? Ο mcs έχει version ή κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω?

καλημερα,

tesio αντικατασταση με Los γιατι ειναι η μονη γραναζωτη + διπλου καταπελτη. 

κυλινδρο θα σου προτεινα να παρεις απο ελλαδα για την όποια υποστηριξη μπορει να σου προσφερει ενα σοβαρο καταστημα ή απευθειας ο αντιπροσωπος.

δεν μου αρεσει ο mcs + δεν τον προτεινω ! θα πηγαινα σε evva 4ks με 5 κλειδια. διασταση θα παρεις 30/45 ή το κλασικο 30/50 με το 2ο να ερχεται φθηνοτερα αναλογικα.

οσο για το defender, καλο το μαγνητικο αλλα Los + Evva + MRM29 μαλλον παει πολυ ακριβα το σεναριο για μια Τεσιο πόρτα...

η γνωμη μου ειναι να πας :

Los + Diamond bkd250 + Nw4 ή 4ks ή Mt5 /// οπου και παλι το σεναριο ειναι αρκετα ακριβο !!!

10 ώρες πριν, FCastor είπε

Καλησπέρα.

Ενόψει ανακαίνισης διαμερίσματος, λέμε να επενδύσουμε και σε πόρτα ασφαλείας με κλειδαριά ασφαλείας. Επειδή όμως υπάρχει αυστηρό budget, έχετε κάτι να προτείνετε στα 650-750 ευρώ;

Απευθύνομαι γενικά μεν αλλά και ειδικά στον @mclein που φαίνεται να το κατέχει ιδιαίτερα το αντικείμενο.

Έχω διαβάσει στο thread για Balonenos, Siamo, Golden Door και Porta Block μεταξύ άλλων αλλά δεν ξέρω γενικά που κυμαίνονται οι τιμές. Οπότε οποιαδήποτε πρόταση και συμβουλή (και μέσω pm αν είναι) καλοδεχούμενη.

κανε μια ερωτηση στην Porta Nova - Steel Door - Golden Door !

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ @swayback και @mclein!

 

Θα περάσω κάποια στιγμή από τις εταιρίες που μου προτείνετε. Λογικά όταν περιορίσω λιγάκι τις επιλογές θα επανέλθω με ερώτηση (ή ερωτήσεις).

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διέρρηξαν σπίτι φίλου με πόρτα και κλειδαριά ασφαλείας (δεν ξέρω ποιες) και μου είπε ότι βρήκε εντός του σπιτιού κλειδί ΙΔΙΟ με το δικό του (προφανώς το ξέχασαν οι διαρρήκτες) το οποίο ασφαλώς άνοιγε κανονικά την πόρτα του. Η αστυνομία που ήρθε του είπε ότι υπάρχουν κλειδιά πασπαρτού που ανοίγουν ΟΛΕΣ τις κλειδαριές !!!

WTF ?!? Ισχύει κάτι τέτοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, iparou είπε

Διέρρηξαν σπίτι φίλου με πόρτα και κλειδαριά ασφαλείας (δεν ξέρω ποιες) και μου είπε ότι βρήκε εντός του σπιτιού κλειδί ΙΔΙΟ με το δικό του (προφανώς το ξέχασαν οι διαρρήκτες) το οποίο ασφαλώς άνοιγε κανονικά την πόρτα του. Η αστυνομία που ήρθε του είπε ότι υπάρχουν κλειδιά πασπαρτού που ανοίγουν ΟΛΕΣ τις κλειδαριές !!!

WTF ?!? Ισχύει κάτι τέτοιο ?

Πάρα πολλές οι ασάφειες στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ποια κλειδαριά; Τι κύλινδρο; Ποιο defender;  Ήταν κλειδωμένη ή απλώς κλειστή; Αν υπήρχαν πασπαρτού που ανοίγουν όλες τις πόρτες, όλοι θα είμασταν ή κλειδαράδες ή διαρρήκτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, iparou είπε

Διέρρηξαν σπίτι φίλου με πόρτα και κλειδαριά ασφαλείας (δεν ξέρω ποιες) και μου είπε ότι βρήκε εντός του σπιτιού κλειδί ΙΔΙΟ με το δικό του (προφανώς το ξέχασαν οι διαρρήκτες) το οποίο ασφαλώς άνοιγε κανονικά την πόρτα του. Η αστυνομία που ήρθε του είπε ότι υπάρχουν κλειδιά πασπαρτού που ανοίγουν ΟΛΕΣ τις κλειδαριές !!!

WTF ?!? Ισχύει κάτι τέτοιο ?

γιατι πρεπει να λεγεται πασπαρτού κ να μην εχει καποιος κλειδιά, πχ 10 διαφορετικους συνδιασμους ;

μας ρωτας αν ισχυει, τι ακριβως ; αν ανοιξαν ; γιατι ανοιξαν ; αν ξεχασαν κλειδι ; τι κλειδι ξεχασαν ; 

δεν εχω καταλαβει την ερωτηση & που καταληγουμε !

Επεξ/σία από mclein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alejandro είπε

Προφανώς ρωτάει αν υπάρχουν πασπαρτού που ανοίγουν όλες τις κλειδαριές.

θα ημασταν αρχικα στη Χαβάη & μετα το ηφαιστειο Γαλλικη Πολυνησία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Πάρα πολλές οι ασάφειες στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ποια κλειδαριά; Τι κύλινδρο; Ποιο defender;  Ήταν κλειδωμένη ή απλώς κλειστή; Αν υπήρχαν πασπαρτού που ανοίγουν όλες τις πόρτες, όλοι θα είμασταν ή κλειδαράδες ή διαρρήκτες!

Δεν γνωρίζω είδος κλειδαρίας/κυλίνδρου κτλ. Η πόρτα ήταν κανονικά κλειδωμένη (απ' έξω) και οι ένοικοι έλειπαν. Το κλειδί που αφέθηκε από τους διαρρήκτες μέσα στο διαμέρισμα δεν ήταν ασφαλώς των ιδιοκτητών αλλά το είχαν "βγάλει" με κάποιο τρόπο οι διαρρήκτες.

Σε συνδυασμό με πρόσφατη εκπομπή του Σρόιτερ που κάποιος "πρώην διαρρήκτης" ανέφερε ότι υπάρχει κλειδί που ανοίγει όλες τις πόρτες, απλώς αναρωτήθηκα αν ισχύει κάτι τέτοιο...

http://www.alphatv.gr/shows/informative/aftopsia/webtv/o-efialtis-mesa-sto-spiti-mas (από 28:15).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iparou είπε

Δεν γνωρίζω είδος κλειδαρίας/κυλίνδρου κτλ. Η πόρτα ήταν κανονικά κλειδωμένη (απ' έξω) και οι ένοικοι έλειπαν. Το κλειδί που αφέθηκε από τους διαρρήκτες μέσα στο διαμέρισμα δεν ήταν ασφαλώς των ιδιοκτητών αλλά το είχαν "βγάλει" με κάποιο τρόπο οι διαρρήκτες.

Σε συνδυασμό με πρόσφατη εκπομπή του Σρόιτερ που κάποιος "πρώην διαρρήκτης" ανέφερε ότι υπάρχει κλειδί που ανοίγει όλες τις πόρτες, απλώς αναρωτήθηκα αν ισχύει κάτι τέτοιο...

http://www.alphatv.gr/shows/informative/aftopsia/webtv/o-efialtis-mesa-sto-spiti-mas (από 28:15).

α) καλο ειναι να μη βλεπετε Trash TV. Βλαπτει σοβαρα την ψυχικη μας υγεια.

β) καλο ειναι να μην πιστευετε ακριβως οτι σας διαφημιζουν. Ουτε για το πως θα ειστε καλυτερα, ουτε πως θα φαινεστε κουκλος, ουτε πως το σπιτι θα γινει φρουριο/καστρο απαραβιαστο.

γ) Φωτογραφιες ακολουθουν απο τα συχνοτερα κλειδια που συναντα κανεις σε θωρακισμενες πορτες. Η πρωτη αφορα το παλαιο μοτιβο οπου με 4-5 διαρρηκτικα ανοιγει καποιος γνωστης σχετικα ευκολα & η δευτερη φωτο αφορα το νεο μοτιβο που δε θα απαντησω ποσο γρηγορα ανοιγει γιατι υπαρχουν καποιες αμφιβολιες !

a.jpg


bb.jpg

 

Το σίγουρο ειναι οτι μπορουν να σας διαρρηξουν με πολλους & διαφορετικους τροπους.

Υπαρχει ομως σημαντικη διαφορα το με κλεβουν με 1 κλειδι που ανοιγει τα παντα εκτος απ'της φυλακης τα σιδερα και διαφορετικο "εχω τεχνογνωσια & εργαλεια" για να διαρρηξω μεγαλη γκαμα συστηματων ασφαλειας.

ΤΟΝΙΖΩ : Αγοραζετε χρονο & τιποτα περισσοτερο απο αποτρεπτικα μεσα για το 40 έως 90 % των διαρρηκτων !

Χρόνος & θορυβος ειναι τα βασικα συστατικα που μελετα ενας διαρρηκτης. Αν ειναι υπερ του, θα δοκιμασει. Αν ειναι κατά του, εξαρταται από τις παραμετρους με μικροτερο ποσοστο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mclein είπε

α) καλο ειναι να μη βλεπετε Trash TV. Βλαπτει σοβαρα την ψυχικη μας υγεια.

β) καλο ειναι να μην πιστευετε ακριβως οτι σας διαφημιζουν. Ουτε για το πως θα ειστε καλυτερα, ουτε πως θα φαινεστε κουκλος, ουτε πως το σπιτι θα γινει φρουριο/καστρο απαραβιαστο.

γ) Φωτογραφιες ακολουθουν απο τα συχνοτερα κλειδια που συναντα κανεις σε θωρακισμενες πορτες. Η πρωτη αφορα το παλαιο μοτιβο οπου με 4-5 διαρρηκτικα ανοιγει καποιος γνωστης σχετικα ευκολα & η δευτερη φωτο αφορα το νεο μοτιβο που δε θα απαντησω ποσο γρηγορα ανοιγει γιατι υπαρχουν καποιες αμφιβολιες !

a.jpg


bb.jpg

Το σίγουρο ειναι οτι μπορουν να σας διαρρηξουν με πολλους & διαφορετικους τροπους.

Υπαρχει ομως σημαντικη διαφορα το με κλεβουν με 1 κλειδι που ανοιγει τα παντα εκτος απ'της φυλακης τα σιδερα και διαφορετικο "εχω τεχνογνωσια & εργαλεια" για να διαρρηξω μεγαλη γκαμα συστηματων ασφαλειας.

ΤΟΝΙΖΩ : Αγοραζετε χρονο & τιποτα περισσοτερο απο αποτρεπτικα μεσα για το 40 έως 90 % των διαρρηκτων !

Χρόνος & θορυβος ειναι τα βασικα συστατικα που μελετα ενας διαρρηκτης. Αν ειναι υπερ του, θα δοκιμασει. Αν ειναι κατά του, εξαρταται από τις παραμετρους με μικροτερο ποσοστο.

Κατατοπιστικότατος. Ευτυχώς εγώ έχω κλειδί της δευτερης κατηγορίας (πόρτα-κλειδαριά Golden Doors) οπότε μάλλον κοιμάμαι πιο ήσυχος, αν και σίγουρα θα συμβουλευτώ το παρόν θρεντ όταν θελήσω να αλλάξω πόρτα/κλειδαριά.

Καθαρά από περιέργεια, εσύ τι θα πρότεινες αν δεν υπήρχε ταβάνι στο κόστος (ή αλλιώς, τι έχεις εσύ στο σπίτι σου ?).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iparou είπε

Κατατοπιστικότατος. Ευτυχώς εγώ έχω κλειδί της δευτερης κατηγορίας (πόρτα-κλειδαριά Golden Doors) οπότε μάλλον κοιμάμαι πιο ήσυχος, αν και σίγουρα θα συμβουλευτώ το παρόν θρεντ όταν θελήσω να αλλάξω πόρτα/κλειδαριά.

Καθαρά από περιέργεια, εσύ τι θα πρότεινες αν δεν υπήρχε ταβάνι στο κόστος (ή αλλιώς, τι έχεις εσύ στο σπίτι σου ?).

πορτα δε νομιζω να χρειαστεις :)

ακομη και τα συστηματα που περιεχουν ηλεκτρισμο / ηλεκτρονικα, αρχιζουν κ προσαρμοζονται στα υφισταμενα συστηματα.

γενικα δεν μ'αρεσουν οι υπερβολες ! παντα ειναι προκλητικο να εχεις περισσοτερα μετρα απ'οσα αξιζουν στο σπιτι σου !

ενας ή δυο απο τους τοπ κυλινδρους καθε 3~4 χρονια ειναι μια χαρα για εναν μεσο κατοικο στην ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mclein είπε

πορτα δε νομιζω να χρειαστεις :)

ακομη και τα συστηματα που περιεχουν ηλεκτρισμο / ηλεκτρονικα, αρχιζουν κ προσαρμοζονται στα υφισταμενα συστηματα.

γενικα δεν μ'αρεσουν οι υπερβολες ! παντα ειναι προκλητικο να εχεις περισσοτερα μετρα απ'οσα αξιζουν στο σπιτι σου !

ενας ή δυο απο τους τοπ κυλινδρους καθε 3~4 χρονια ειναι μια χαρα για εναν μεσο κατοικο στην ελλαδα.

Δηλαδή θα πρέπει κάποιος να αλλάζει τον κύλινδρο κάθε 3 ή 4 χρόνια;

Δεν υπάρχει κύλινδρος ο οποίος βγήκε στην αγορά πριν από 8 - 10 χρόνια ας πούμε και να παραμένει αδιάρρηκτος δηλ να μην ανοίγει χωρίς ζημιά;

Θα μπορούσες να κάνεις μια λίστα με τους κυλίνδρους που ξεκλιδώνουν και η οποία θα μπορεί να ανανεώνεται όταν υπάρχουν νέα στοιχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nikos thermo είπε

Δηλαδή θα πρέπει κάποιος να αλλάζει τον κύλινδρο κάθε 3 ή 4 χρόνια;

Δεν υπάρχει κύλινδρος ο οποίος βγήκε στην αγορά πριν από 8 - 10 χρόνια ας πούμε και να παραμένει αδιάρρηκτος δηλ να μην ανοίγει χωρίς ζημιά;

Θα μπορούσες να κάνεις μια λίστα με τους κυλίνδρους που ξεκλιδώνουν και η οποία θα μπορεί να ανανεώνεται όταν υπάρχουν νέα στοιχεία

το δεδομενο μας αυτη τη στιγμη ειναι 3 μαξ χρονια. η τεχνολογια αργουσε στην ελλαδα κ μειναμε στα 8-10 χρονια.

πλεον με την οποιαδηποτε ελευθερη εισαγωγη, τα πραγματα ειναι διαφορετικα.

εγω προτεινω αλλαγη καθε 3 χρονια. μπορει να ειμαι υπερβολικος ή χαζος, συνηθως ομως πριν πεινασω μαγειρευω :D 

λιστα δεν μπορω να κανω. απο τα 60€ και επανω σε φυσιολογικες τιμες καταστηματων, οι κυλινδροι ειναι ασφαλεις προς το παρον.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...