Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, PCharon είπε

Τί να πω πια. Έχω KESO 2000 S με defender, τη διπλοκλειδώνω όταν λείπω κι έχω και μια καλή κάμερα για όλη τη βεράντα. Γενικά περιμένω να έρθουν από τη βεράντα κι όχι από τη πόρτα.

Δυστυχώς, ακόμα κι αν κάποιος βρήκε το τη μέθοδο να γυρίσει τη κέσο, δε μπορώ να κάνω κάτι. Δεν υπάρχουν 200άευρα κάθε τρεις και λίγο να βαζουμε υπερκλειδαριές, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως όταν τα σκάμε υπάρχει κάποια αξιοπιστία, αν είναι να λήγουν, ίσως πρέπει να βρεθεί κάποια διαφορετική λύση για την ασφάλεια των πορτών μας.

Η αλήθεια είναι πάντως πως όπου έχω δει να κλέβουν (κι έχουν γίνει μπόλικα, το ένα μετά το άλλο ανοίγουν) είναι σε εύκολες πόρτες ή πόρτες ασφάλειας όχι με καλούς κυλίνδρους. Επίσης πάντα έχουν παρακολουθήσει πότε μένει κενό το διαμέρισμα, συνήθως δηλαδή όταν λείπει κάποιος για καιρό ή όταν μένουν άτομα με στάνταρ ωράρια.

Ας ελπίσουμε πως δεν υπάρχουν πολλοί γκουρού κλεφτες για τα δύσκολα, εγώ παραδίδω. :wacko:

Δυστυχώς έπεσες σε κύλινδρο που ναι μεν θεωρείται πολύ καλός αλλά είναι ευάλωτος στη μέθοδος bumping. Κατά την οποία, αν κάποιος έχει το κατάλληλο εργαλείο-κλειδί που μπαίνει στον κύλινδρο, δεν χρειάζεται να είναι και ιδιαίτερος γνώστης του αντικειμένου για να τον ανοίξει. 

Η μέθοδος bumping (υποθέτω αυτή θα χρησιμοποιήθηκε στις περιπτώσεις διαρρήξεων που ανέφερε ο mclein πιο πάνω) θέλει πρόσβαση σε συγκεκριμένα "εργαλεία" κυρίως. Δεν είναι όπως το lockpicking που θέλει να είσαι lockpicker τρελός για να ανοίξεις καλούς κυλίνδρους. 

Θέλω να καταλήξω στο ότι υπάρχουν κύλινδροι που έχουν "ανοσία" σε αυτή τη μέθοδο διάρρηξης (bumping) και οι μόνες τους γνωστές αδυναμίες, είναι το picking υπό συνθήκες εργαστηρίου ή η καταστροφή τους. Μην απελπίζεσαι δηλαδή. :P

Πχ, οι πιο πολλοί από τους top κύλινδρους που ανέφερε ο mclein, παραμένουν ασφαλείς από την μέθοδο bumping για 10+ χρόνια και ανοίγουν είτε καταστρέφοντας τους είτε με lockpicking υπό συνθήκες εργαστηρίου (με εξαίρεση τον abloy protec  που 17 χρόνια τώρα, δεν τον έχουν καταφέρει με lockpicking :D )

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, PCharon είπε

Τί να πω πια. Έχω KESO 2000 S με defender, τη διπλοκλειδώνω όταν λείπω κι έχω και μια καλή κάμερα για όλη τη βεράντα. Γενικά περιμένω να έρθουν από τη βεράντα κι όχι από τη πόρτα.

Δυστυχώς, ακόμα κι αν κάποιος βρήκε το τη μέθοδο να γυρίσει τη κέσο, δε μπορώ να κάνω κάτι. Δεν υπάρχουν 200άευρα κάθε τρεις και λίγο να βαζουμε υπερκλειδαριές, ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως όταν τα σκάμε υπάρχει κάποια αξιοπιστία, αν είναι να λήγουν, ίσως πρέπει να βρεθεί κάποια διαφορετική λύση για την ασφάλεια των πορτών μας.

Η αλήθεια είναι πάντως πως όπου έχω δει να κλέβουν (κι έχουν γίνει μπόλικα, το ένα μετά το άλλο ανοίγουν) είναι σε εύκολες πόρτες ή πόρτες ασφάλειας όχι με καλούς κυλίνδρους. Επίσης πάντα έχουν παρακολουθήσει πότε μένει κενό το διαμέρισμα, συνήθως δηλαδή όταν λείπει κάποιος για καιρό ή όταν μένουν άτομα με στάνταρ ωράρια.

Ας ελπίσουμε πως δεν υπάρχουν πολλοί γκουρού κλεφτες για τα δύσκολα, εγώ παραδίδω. :wacko:

δεν ξερω πότε αγόρασες / τοποθέτησες keso 2000s αλλα σκεψου εισαι 3η γενιά πίσω !!!!

δυστυχώς ή ευτυχώς, το οτι εχει βγει keso 8000s, σημαινει κατι & οχι απαραιτητα καλο για το δικο σου σεναριο.

σε περιοχες με δυνατους διαρρηκτες-τεχνητες εχουμε συναντησει διαφορα περιεργα. (μεθοδους με λιωμενο κερι, ζαχαρη, αλουμινοφυλλα, μαγνητες κ πολλά ακομη) !

γενικα η μεθοδος των διαρρηκτων χωρις αποτυπωματα & σφαγη κυλινδρων, ειναι ακομη αγνωστη...

υποθετουμε (οσοι ενδιαφερομαστε & ασχολουμαστε) οτι ειναι κατι εξυπνο αλλα επαναλαμβανω, ΚΑΝΕΙΣ δε γνωριζει αν ειναι bump, pick, key-a-like κλπ..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/21/2018 στις 3:18 ΜΜ, nikos thermo είπε

Ερώτηση ( που ενδιαφέρει φίλο μου) ο rs3 που κυκλοφορεί αρκετά χρόνια και είναι και πανάκριβος δεν πλέον ασφαλείς; τον έχει περίπου 8 χρόνια

8 χρονια?   Τοσο παλιος κυλινδρος ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.. Από Θεσσαλονίκη τους ξέρει κανείς αυτούς? www.reallifesystem.gr 

Δεν διάβασα μέσα στο σαιτ τους αναγνωρισμενο από αστυνομία ή μέλος του κλει.δι. Είναι κριτήριο για να αποτραπεί κάποιος από περαιτέρω αγορά και πέρασμα εξοπλισμού ασφαλείας? 

Επεξ/σία από Tsouskas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tsouskas είπε

Καλησπέρα.. Από Θεσσαλονίκη τους ξέρει κανείς αυτούς? www.reallifesystem.gr 

Δεν διάβασα μέσα στο σαιτ τους αναγνωρισμενο από αστυνομία ή μέλος του κλει.δι. Είναι κριτήριο για να αποτραπεί κάποιος από περαιτέρω αγορά και πέρασμα εξοπλισμού ασφαλείας? 

οποιοι ειναι, θελει διορθωσεις το site τους. ! συνταξη + ορθογραφια ειναι για τα πανηγυρια..

ευχομαι οι εργασιες τους να ειναι καλυτερες :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, την έχω πάνω από 8 έτη. Και τώρα λυπάμαι που πριν κανά 2-3 έτη αλλάξαμε στο πατρικό μου και πάλι KESO μπήκε (ονόματα δε λέμε πρόσωπα δε δείχνουμε...).

Πάντως, ΟΚ, αφού ΔΕΝ με προστατεύει επαρκώς τίποτα, χτες το συλλογιζόμουν και κατάληξα αλλού. Δεδομένης της πρόσφατης απόφασης που επιτρέπει την παρακολούθηση της θύρας εισόδου σου σε διαμέρισμα, δε θέλει πολλά λόγια (βεβαίως με τήρηση των διατάξεων). Όπως έκανα με τη βεράντα και ησύχασα (κόστος μόνο 90€ για 24/7 παρακολούθηση, ειδοποίηση, καταγραφή σε ποιότητα full HD). Για μία καμερούλα με τα ίδια χαρακτηριστικά απλή HD κανά 50άρι μόνο θα χρειαστώ και καλά χαιρετίσματα, όποιος ανεβαίνει κατά δω με κακές διαθέσεις και τη βλέπει στραμμένη στη κλειδαριά μου, θα κόβει δρόμο άμεσα πριν τη μελετήσει καν από κοντά.

 

Ευχαριστώ θερμότατα τους γνώστες συμφορουμίτες για τη διαρκή πληροφόρηση και τον τρόπο που τη μεταφέρουν (εύγε για την αντικειμενικότητα και τον υποκείμενο επαγγελματισμό σας), είχα επαναπαυτεί με τη κέσο.

Επεξ/σία από PCharon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάμερα ρυθμίζεται να σε ειδοποιεί, δε θα την κάνει άνετος ούτε θα το ρισκάρει καν. Οι κάμερες πια κάνουν αγίους, δεν είναι απλές καταγραφικές μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, PCharon είπε

Πάντως, ΟΚ, αφού ΔΕΝ με προστατεύει επαρκώς τίποτα, χτες το συλλογιζόμουν και κατάληξα αλλού.

Το ίδιο ισχύει και για την κάμερα βέβαια. 

Οπότε όσο περισσότερα layers ασφάλειας εφαρμόζεις, τόσο μειώνεις την επιφάνεια επίθεσης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, πάντως από το προσπαθείς να βρεις άμυνα στο σφυρί (παράθυρα) και στο φορητό δράπανο με ένα σκληρυμμένο μέταλλο μπροστά που ξεσπλαχνίζει τη κλειδαριά σου σα κατσίκι, η κάμερα το πάει κυριολεκτικά σε άλλο επίπεδο. Μια σύγχρονη IP camera ούτε παρακάμπτεται, ούτε τυφλώνεται χωρίς ειδοποίηση και ρυθμίζεται καταπληκτικά να μην έχεις false alarms. Έχω ήδη και είμαι τρομερά ικανοποιημένος από τον τρόπο λειτουργίας. Δε με νοιάζει ποιός θα την αγνοήσει, διότι από τη στιγμή που ειδοποιηθώ και δω πως όντως πρόκειται για κλέφτη, είναι θέμα 5 λεπτών να συλληφθεί, η αστυνομία δεν αργεί, στη περίπτωσή μου δεν είμαι σε απομονωμένη περιοχή ώστε να υπάρχει μεγάλος χρόνος αντίδρασης. Και βασικά γι αυτό ούτε καν θα γίνει προσπάθεια να αγνοηθεί, δεν είναι ηλίθιοι οι κλέφτες και αυτό σε αυτή τη περίπτωση χρησιμοποιείται εναντίον τους επιτυχώς.

Το ζήτημα είναι πως μέχρι το 2017 νομικά δε μπορούσες, τώρα έχει ανοίξει το παραθυράκι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάμερα χρησιμοποιείς που δεν έχει false alarm? Έχει ενσωματωμένο pir; Γιατί αυτές που δοκίμασα εγώ και το φως στη σκάλα να ανάψει αλάρμ βγάζουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μη φερνουμε την καταστροφη & μην τρελαινομαστε.

το οτι εγω μοιραζομαι εμπειριες ή συμβαντα δε σημαινει οτι αυτα γινονται καθε μερα ή σε μονιμη βαση ή οτι σας κοροϊδευουν οι εκαστοτε "εξυπνοι" !

σιγουρα καποιοι κυλινδροι & κλειδαριες δεν ειναι η καλυτερη επιλογη που μπορει να κανει καποιος αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι για πεταμα ή σκουπιδια ή μεγαλη κλεψια..!!!!

μην παρερμηνευουμε το γεγονος οτι καποιοι μαστορες κανουν διαρρηξεις σε keso 2000 / 4000 και θεωρουμε οτι ολοι ειναι μαστορες ή οτι και ο δικος μας αναλογος κυλινδρος θα γινει φτερό.

οπωσδηποτε, γνωριζοντας τις τιμες της αγορας, ενας keso 8000 οπου μπορει να αγοραστηκε 150€ - ΔΕ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΣΟΦΗ ΕΠΙΛΟΓΗ (με την υπαρξη καλυτερων μοντελων)...

ΑΛΛΑ 

ειναι ενας modular, steel & anti-bump κυλινδρος οπου στο 80% των διαρρηκτων σημαινει --> don't touch !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι... μπορεί να είναι και χαζή η ερώτηση αλλά το έχω αναρωτηθεί πολλές φορές. Πως μπορεί κάποιος να καταλάβει τι κλειδαριά/κύλινδρο έχεις αφού έχεις απ'εξω το defender ας πούμε και οι περισσότερες οπές στην εξω πλευρά μοιάζουν μεταξύ τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ποιο ειναι το επαγγελμα σου, φανταζομαι ομως οτι ακομη κι αν εισαι ενας μεσος υπαλληλος ξερεις καποια πραγματα "απ'εξω" & οσα δεν ξερεις στο μπαμ, με 2-3 δοκιμες τα υλοποιεις σα δευτερη φυση σου ! καπως ετσι πηγαινει κ το επαγγελμα του κλειδαρά & το "επαγγελμα κλεφτης" ! 

χωρις το τελευταιο να εξισωνεται με το προ-τελευταιο :D:P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση για τους γνώστες της omega plus: το μαγγάνιο του defender είναι μικρότερο σε επιφάνεια και πάχος από αυτό της πλάκας; Επηρεάζει αυτό την αντίσταση στο τρύπημα;Και κάτι ακόμα ποια πλάκα μπαίνει από τη εξωτερική μεριά της κλειδαριάς και ποια από την εσωτερική μεριά;

ΠΛΑΚΑ ΜΑΓΓΑΝΙΟΥ.jpg

defender-omega-plus-bronze.jpg

Επεξ/σία από manosathens21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...