Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 σιγουρα μπορεις να φτιαξεις μονος σου τα λαμακια, παραμενει γεγονος ομως οτι αν δεν εισαι κλειδαρας, πας μεσα και μονο που τα εχεις

 

απο κυλινδρο σε αυτα τα χρηματα αντι agk, τι προτεινεις?

 

προκυπτει απο καπου οτι αν εχω λαμακια ειμαι παρανομος ; 

υπαρχει κάποια νομοθεσία & δεν την έχω κατα νου ;

 

α) cisa astral, mauer ml, magnum (+-20€)

 

β) cisa ap3s, abloy, keso (+20~30€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προκυπτει απο καπου οτι αν εχω λαμακια ειμαι παρανομος ; 

υπαρχει κάποια νομοθεσία & δεν την έχω κατα νου ;

 

α) cisa astral, mauer ml, magnum (+-20€)

 

β) cisa ap3s, abloy, keso (+20~30€)

 

θυμαμαι πιο παλια που το εψαχνα ειχα βρει καποια νομοθεσια του στυλ αν βρουν πανω σου κατι το οποιο μπορει να χρησιμοποιηθει για κλοπη κλπ μπορει να θεωρηθει εργαλειο διαρηξης η κατι τετοιο τεσπα..δε θυμαμαι αν ηταν στο φορουμ του σαεκ η καπου αλλου, προσπαθω να το βρω, αλλα δε το 'χω σημερα....thanks για τις προτασεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στο δικο μου έχω 2 θωρακισμένες πορτες που κλειδώνουν με 4 πύρους 4 φορές. Η μια ειναι στο ισογειο η άλλη στον πάνω οροφο οποτε για να καταφερει κάποιος να μπει θα πρέπει να ξεπεράσει 2 θωρακισμένες και μετα θα πέσει πανω σε συναγερμο.

 

Αν πάει απο την πισω πορτα που οδηγει στην ταράτσα έχω κλεισει την σκαλα με κάγκελα μέχρι πάνω και την μεσοτοιχια επισης. Αν καταφερει και περάσει αυτα στην πορτα πισω του μπάνιου έχω βάλει μεταλικη βέργα που την κρατάει και μετά ο συναγερμος ο οποιος οσες φορές κτυπησε δοκμαστικά σηκωσε στο ποδι ολη την γειτονια. Αυτα τα μετρα παρθηκαν αφοτου ειχα μια διαρηξη πριν 15 χρονια. ΕΚτοτε δεν ενοχλησε ποτε ξανα κανεις. Μια αποπειρα πηγε να γινει πριν 10 χρονια αλλα δεν καταφερε να παραβιασει τη πορτα το γατάκι. Απλα στραβωσε την κλειδαρια.

 

Επισης πριν 10 χρονια παλι ειχε παρατηρηθει υποπτη κινηση καθως οταν ανοιξε το παραθυρο της σκαλας ο πατερας μου ειδε καποιον να προσπαθει να σκαρφαλώσει απο διπλα τοτε ηταν ακομα οικοδομη .... θα σε πιάσω και θα σε θάψω του ειπε και ο τυπος εξαφανιστηκε. Δυστυχως πριν κάτι μηνες μάθαμε οτι μπηκανε σε εναν γειτονα εκει κοντα.Σε εμας δεν εχει ξαναπλησιασει κανεις παντως 10 χρονια τωρα απο την τελευταια αποπειρα και 15 απο την διαρηξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η ώρα για αλλαγή σε πόρτα ασφαλείας και το έχω σκεφτεί ως εξής. Στο θέμα κάσας να πάρω κάτι απλό και βασικό και στο θέμα κλειδαριά να πάρω ότι ασφαλέστερο. Εκτός από κλειδαριά που άλλου πρέπει να επενδυσω για μέγιστη ασφάλεια? Κύλινδρος πάει ξεχωριστά αν κατάλαβα καλά? Πλάκες,defender κλπ πάνε σετ με κλειδαριά? Οι ηλεκτρονικές κλειδαριές που κλειδώνουν αυτόματα τι λένε? Αξίζει να επενδύσεις σε κλειδαριά με ηλεκτρονικό άνοιγμα για ασφάλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να επενδύσεις σε κλειδαριά με ηλεκτρονικό άνοιγμα για ασφάλεια?

 

καμια σχεση το ενα θεμα με το αλλο.

 

δεν ειναι απαραιτητο πως οτι ειναι αυτοματο ειναι και ασφαλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κλειδαριά με μέγιστη ασφάλεια που καταλήγουμε?

 

mul-t-lock los + cisa revo pro αλλα τη δευτερη δε θα στην πουλησει κανενα μαγαζι με πορτες.

 

(χρησιμοποιουν τη cisa gear, με μονό καταπέλτη) 

Επεξ/σία από mclein
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'τις καλυτερες επιλογες αυτη τη στιγμη

 

(αν και εχω προτιμηση στους cisa κυλινδρους, ο ανταγωνισμος θεωρει τη mauer καλυτερη οποτε εμεις πασο)  :-D

 

12539953_1286847424674278_426135407_n.jp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βλέπω καλά ο κύλινδρος είναι mauer nw5, το defender κάποιο Disec(?) και η κλειδαριά? Επειδή διάβασα λίγο και τις προηγούμενες σελίδες, για μια πόρτα διαμερίσματος πολυκατοικίας ποια θωράκιση(ή τύπος?) θεωρείτε πολύ καλή? Και με τι κόστος στο περίπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βλέπω καλά ο κύλινδρος είναι mauer nw5, το defender κάποιο Disec(?) και η κλειδαριά? Επειδή διάβασα λίγο και τις προηγούμενες σελίδες, για μια πόρτα διαμερίσματος πολυκατοικίας ποια θωράκιση(ή τύπος?) θεωρείτε πολύ καλή? Και με τι κόστος στο περίπου?

 

disec monolito + nw5 + mul-t-lock los

 

η θωρακιση πηγαινει αναλογα τον κατασκευαστη + το τι θεωρει αυτος θωρακιση.

 

ο μ.ο χρησιμοποιει απλα μονοτικο + φελιζολ για το γεμισμα της πορτας κ σπανια βλεπουμε μπαρες μεσα.

 

ακόμη και σε balomenos / siamo / blockaport κλπ, θα βρεις φτηνοκατασκευες κ μερικες φορες επιτηδες μπαλωματα ή σφραγισματα μεσα ωστε να τις λυνουν εκεινοι μονο (θεωρητικα).

 

γενικως αυτη τη στιγμη μια καλη πορτα χωρις κλειδαρια κοστιζει 800 ~ 1000€ με ΦΠΑ. Αν προσθεσουμε την κλειδαρια +150~300€ αναλογα τον πελατη τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξοχικο εχω μια πορτα ασφαλεια (μπαλωμενος) και η κλειδαρια ειναι αυτη στυλ χρηματοκιβωτιου, σκεφτομαι να αλλαξω κλειδαριες η την πορτα εξολοκληρου;

 

Διαβασα και τις 44 σελιδες αλλα για πορτες δεν γραφουν πολλα.

 

Απο οτι βλεπω προτεινετε omega plus και defender scorpiο ή monolito και nw5

 

Για το συστημα που ειναι με καρτα τι λετε; Αξιζει και τι ειναι πιο ασφαλες;

 

Πειτε γνωμες, καθε συμβουλη δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς & δεν αλλάζετε πόρτα απ'τη στιγμή που έχετε ήδη δώσει κάποιο σοβαρό ποσό.

 

την κλειδαριά την επιλέγουμε με βάση τα παρακάτω : 

 

1. πόσο ασφαλής θέλουμε να νιώθουμε όταν βρισκόμαστε μέσα

2. πόσο χρόνο μένει ακατοίκητο το οίκημα.

3. πόσο κοστίζει η πόρτα, το σπίτι & αυτά που κρύβουμε εσωτερικά.

4. πόσα χρήματα έχουμε τη δυνατότητα να διαθέσουμε για τη δεδομένη χρονική στιγμή αλλά και για το μέλλον.

 

οτιδήποτε τοποθετήσετε με αντικειμενικές τιμές από 180€ είστε καλυμένος απ'το Μ.Ο των διαρρηκτών.

 

οτιδήποτε τοποθετήσετε με αντικειμενικές τιμές από 250€ είστε καλυμένος από αρκετά επίδοξους διαρρήκτες + επενδύετε και στο μέλλον.

 

τέλος, τα αυτόματα συστήματα δεν προορίζονται για μεγαλύτερη ασφάλεια αλλά για μεγαλύτερη διευκόλυνση.

 

οι τρόποι διάρρηξης είναι πάνω κάτω ίδιοι. για εμένα δεν έχει διαφορά αν τρυπήσω/καταστρέψω ένα αυτόματο σύστημα ή ένα μηχανικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ενημέρωση όλων πριν μερικές μέρες είχα ενδιαφερθεί για μια κλειδαριά για το εξοχικό αλλά δεν υπήρχαν αρκετές πληροφορίες σχετικά με το τι και πως, ο καθένας κλειδαράς μου έλεγε τα δικά του και προωθούσε το δικό του προιόν και υπερκοστολογημένο και απο ποιότητα ότι να ναι. Επίσης διάβασα εδώ στο θέμα ότι μερικοί κλειδαράδες πουλάνε μούφα μάρκες για γνήσιες, ευτυχώς που ο mcclein έβαλε και έναν οδηγό πως να αναγνωρίσεις την μούφα από το γνήσιο και διάφορα άλλα τρικ που μερικοί κάνουν.

 

Μετά από επικοινωνία που είχα μαζί με τον mcclein μπορώ να πω ότι τον ρώτησα δεκάδες ερωτήσεις και μου τις απάντησε όλες, σωστά, επαγγελματικά και με υπομονή λέγοντας μου τα πάντα για το θέμα τις κλειδαριάς που έψαχνα :D Άλλοι θα είχαν χάσει την υπομονή τους και δεν θα μου τα έλεγαν όλα αυτά, σπάνιο να πετύχεις κάποιον που να προσφέρει τις υπηρεσίες του και να είναι έτσι επαγγελματίας.

 

Πρότεινα τον mcclein και σε άλλους ανθρώπους που ψάχναν και αυτοί για κλειδαριά και να μην πέσουν θύματα απάτης από κλειδαράδες και να τους περάσουν μούφα κλειδαριές, οι τιμές οικονομικές σε σχέση με αυτά που μερικοί άλλοι κλειδαράδες λέγανε, άριστη εξυπηρέτηση, κλειδαριές γνήσιες, όλα τέλεια και ενδιαφέρεται για τον πελάτη! Όχι του στυλ βάζω τις κλειδαριές και άντε γεια σας.

 

Προς γνώση και για άλλους που ίσως ενδιαφερθούν να μην σας πιάνουν στον ύπνο μερικοί. Μπράβο φίλε συνέχισε έτσι!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κλειδαρια της θωρακισμενης πορτας χαλασε.

πρεπει να αντικατασταθει.

ποια να παρω;

οικονομικη και ασφαλης

 

χάλασε = ? (πιο πιθανό είναι να έχεις χάλια κλειδιά, παρά να χάλασε η κλειδαριά) !

 

mul-t-lock + disec sferik rok + securemme K2 = αγορά, 120€ / τοποθέτηση 160€

 

safe, για τα επομενα 2~3 χρονια !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...