Προς το περιεχόμενο

Να κλειδωνετε τις πορτες ασφαλειας


Evgenios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

ωραίο εργαλείο !!!

 

που να δεις ποσο ωραίο είναι όταν σπάει μέσα στην κλειδαρια το λαμακι !!! :D :D

 

(άραγε γιατι κανενας σοβαρός διαρρήκτης ή κλειδαράς δε χρησιμοποιεί τέτοια κόλπα ;;; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μια χαρα ειναι κ οι 2, η mul-t-lock με κυλινδρο Integrator ανοιγει με μικροτερη "φασαρια". 

 

προσεξε μην τις πληρωσεις πανω απ τα 220 λογω καπιταλ κοντρολ κ διαφορα αστεια.

 

ειδικα την integrator.....που ειναι ο κύλινδρος 7x7 δηθεν πατενταρισμενος.

 

*φανταζομαι εισαι κεντρο αθηνα κ ακουσες τα γνωστα...

 

 

εξαρταται τον κυλινδρο. καποιοι κυλινδροι ειναι αμφιδρομης λειτουργειας, οποτε μπορει να γυρισουν ακομη κι αν υπαρχει κλειδι απο πισω.

 

το θεμα ειναι πως δεν υπαρχει λογος να αφηνετε κλειδια επανω στην πορτα. ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ.

 

κλειδωνουμε + βαζουμε συρτη (που μπαινει μεσα στην κασα) = απαραβιαστη πόρτα.

Αν υποθέσουμε πως βιδώνεις πάνω στην πόρτα ένα ειδικό σύρτη για να ασφαλίζει το κλειδί από την περιστροφή όπως πχ

41hPJLJm%2BgL.jpg

τότε και πάλι είναι λιγότερο ασφαλές να αφήνεις τα κλειδιά πίσω από την πόρτα ;

Μήπως μάλιστα είναι και προτιμότερο-ασφαλέστερο να είναι τα κλειδιά πάνω με ένα τέτοιο σύρτη

και μιλώντας για κλειδαριά είτε τύπου euro cylinder είτε τύπου omega 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπάρχει κάποιο βίτσιο ή φόβος, κ θέλει ν'αφήνει κάποιος τα κλειδιά πάνω στην πόρτα..

 

το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να βάλει -σε οποιαδήποτε πόρτα/κλειδαριά- ένα εξωτερικό προστατευτικό.

(είτε ατσάλινο, είτε μαγγανίου, είτε μαγνητικό, θα είναι μια χαρά & θα μπορεί να αφήνει τα κλειδιά επάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, έχω μια κλειδαριά mottura με κλειδί χρηματοκιβωτίου σε θωρακισμένη πόρτα και θέλω να αλλάξω κλειδαριά (αναγκαστικά), κύλινδρο ασφαλείας και προστασία κυλίνδρου. Θέλω να βάλω κάτι καλό, αλλά να μην ξεφύγω χρηματικά από 200€ ως 300€, όσο πιο κοντά στα 200€ τόσο καλύτερα (γιατί και οι εποχές είναι δύσκολες). Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχουν ώστε να έχουν την μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια από διάρρηξη (διάτρηση, σπάσιμο κυλίνδρου (snapping), χτύπημα κυλίνδρου (bumping), εύρεση κωδικού του κυλίνδρου (picking), εξώλκυσης και βανδαλισμού); Δεν ξέρω και ποιό είναι πιο σημαντικό από όλα αυτά...Και εταιρείες δεν θα με πείραζε.... αν δεν επιτρέπεται τότε και με pm... και όσο το ψάχνω μπερδεύομαι περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα,

 

ξεκινας το πακετο με σοβαρη & επωνυμη κλειδαρια Cisa ή Mul-t-Lock που εχουν διπλο καταπελτη και ΟΧΙ securemme, fiam, cipierre και οτι αλλο ερχεται απλα 10-20-50 ευρω φθηνοτερα αλλα ειναι πραγματικα ΜΑΠΑ σε σχέση πάντα με τον ανταγωνισμό & τις δυνατότητες αγοράς !

 

το επομενο βημα το εξωτερικο προστατευικο οπου λογικα θα πας σε disec μιας κ στην ελλαδα παιζουν μονο disec & securemme κ ολα τα υπολοιπα ειναι παραεισαγωγη & αμφιβολης ποιοτητας/αυθεντικότητας. Στο disec διαλεγεις τουλαχιστον το σφαιρικο με ενισχυση.

 

Κύλινδρο προσπαθησε να στοχευσεις κατι που να κοστιζει απο 60 έως 100 για να μεινεις κοντα στα 200 αλλιως φτανεις στα 250 που νομιζω πρεπει να ειναι το οριο σου γιατι μεχρι στιγμης ο Μ.Ο των πελατων εχουν πορτα που αξιζει 500 ~ 1200 ευρω που βγαινει ολη απ την κασα αν χρειαστει να διαρρηχθει. Οι τιμές ισχύουν για όλες τις μάρκες, απο cisa & magnum που παίζουν κατά κυριο λογο πολυ έως mauer & abloy που είναι λιγο τσιμπημενες για ανεξηγητους λογους !

Επεξ/σία από mclein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε οι cisa χρηματοκιβωτιου δεκαετίας συν είναι αδύναμες? Παραβιάζονται εύκολα ακόμα κ αν κλειδώσουν 4 φορές ?

 

Αποστολή από το C2105 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε οι cisa χρηματοκιβωτιου δεκαετίας συν είναι αδύναμες? Παραβιάζονται εύκολα ακόμα κ αν κλειδώσουν 4 φορές ?

 

Αποστολή από το C2105 με τη χρήση Insomnia App

 

αν ειναι 10ετιας το προβλημα σου δεν ειναι η παραβιαση αλλα το ποτε θα μπλοκαρει.

 

τα λαμακια & ο συνδιασμος εν τελει εχουν φαγωθει πλεον τοσο πολυ που...ειναι θεμα χρονου να συμβει.

 

διαρρηξη με τρυπημα - 10' // διαρρηξη με διαρρηκτικα 5'~60' αν δεν παει κατι στραβα //

αν δεν εχεις αλλαξει ποτε συνδιασμο & εχεις την κλειδαρια οπως την αφησε ο κατασκευαστής σε 1'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δική μου περίπτωση επειδή έχει 3 πείρους, μάλλον απορρίπτω την CISA (που θα προτιμούσα, δεν ξέρω γιατί) και πάω σε Mul-T-Lock LOS, ίδιου κόστους περίπου 80€.

Επιλέγω DISEC Monolito Rok Defender 40€. (Το Geminy λέει κάτι; Υπάρχει λόγος;)

Κόστος ως τώρα 120€.

Ερχόμαστε στον κύλινδρο τώρα. Ποιά εταιρεία είναι καλή και αξιόπιστη μέχρι τα 100€;

Cisa, TESA, KESO, KABA, κάτι άλλο; (η λίστα είναι μεγάλη...)

Πόσο είναι η υπηρεσία; (100€;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε 1 είτε 5 πύρους, οι κλειδαριές προσαρμόζονται.

 

Συνήθως κόβουμε με τροχό στο εργαστήριο ή επι τόπου τον πύρο που περισσεύει λόγο "ανικανότητας" του κατασκευαστή της πόρτας να δημιουργήσει χώρο για 4 πύρους. Όποια εταιρεία & ν'αγοράσεις είσαι μια χαρά αρκεί να προσέξεις να έχει 2πλό μπλοκ. Επειδη ειπες για 3 πυρους, αν εχεις κλειδαρια securemme τότε η πόρτα σου δεν αξίζει για κλειδαριά πάνω από 250 & αυτό είναι ήδη υπερβολή.

 

Απ'τη στιγμή που δεν αγοράζεις monolito kripton, πάρε sferik. Η διαφορά είναι ΜΟΝΟ στην εξωτερική ροζέτα πλέον, δυστυχώς. (το geminy δεν το γνωρίζω, μήπως είσαι θεσσαλονίκη ή κρήτη ; εκει εχω δει να προτεινουν διαφορες πατεντες)

 

Ότι και να παρεις απ'τα 50-60 κι επανω ειναι αξιοπιστο. Ειδικα αν οι τιμες που κοιτας ειναι μεσω ιντερνετ, ειναι 100% αξιοπιστες επιλογες.

 

Η τοποθετηση ειναι 30 έως 50. Στο κεντρο της Αθηνας τοποθετουν και με 80. Στα βορεια & νοτια προάστια και με 120 !!!

Όπου "πιάσουν" είναι. Κανονικά δεν πρέπει να πληρώσεις πάνω από 50-60 με απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Το πόσες φορές κλειδώνει δηλαδή είναι καθαρά για ασφάλεια της πόρτας και μόνο ? Μόνο η ασφάλεια που μπαίνει στο κουφωμα είναι σχετικά απαραβιαστη?

 

Αποστολή από το C2105 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Το πόσες φορές κλειδώνει δηλαδή είναι καθαρά για ασφάλεια της πόρτας και μόνο ? Μόνο η ασφάλεια που μπαίνει στο κουφωμα είναι σχετικά απαραβιαστη?

 

Αποστολή από το C2105 με τη χρήση Insomnia App

 

αδιάφορο το πόσες φορές κλειδώνει μετά τις 2 στροφές. 

 

η ασφαλεια που μπαινει στο κουφωμα ειναι βασική αλλα πρεπει να ειναι τσιμενταρισμενο το κουφωμα αλλιως....

 

επισης, οταν ειμαστε μεσα τραβαμε το συρτη επανω απ την κλειδαρια & οπωσδηποτε κανουμε τρυπα απεναντι να μπαινει ο πυρος στην κασα ΕΚΤΟΣ αν στο διαμμερισμα μενουν ανθρωποι ανω των 65.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε 1 είτε 5 πύρους, οι κλειδαριές προσαρμόζονται.

 

Συνήθως κόβουμε με τροχό στο εργαστήριο ή επι τόπου τον πύρο που περισσεύει λόγο "ανικανότητας" του κατασκευαστή της πόρτας να δημιουργήσει χώρο για 4 πύρους. Όποια εταιρεία & ν'αγοράσεις είσαι μια χαρά αρκεί να προσέξεις να έχει 2πλό μπλοκ. Επειδη ειπες για 3 πυρους, αν εχεις κλειδαρια securemme τότε η πόρτα σου δεν αξίζει για κλειδαριά πάνω από 250 & αυτό είναι ήδη υπερβολή.

 

Απ'τη στιγμή που δεν αγοράζεις monolito kripton, πάρε sferik. Η διαφορά είναι ΜΟΝΟ στην εξωτερική ροζέτα πλέον, δυστυχώς. (το geminy δεν το γνωρίζω, μήπως είσαι θεσσαλονίκη ή κρήτη ; εκει εχω δει να προτεινουν διαφορες πατεντες)

 

Ότι και να παρεις απ'τα 50-60 κι επανω ειναι αξιοπιστο. Ειδικα αν οι τιμες που κοιτας ειναι μεσω ιντερνετ, ειναι 100% αξιοπιστες επιλογες.

 

Η τοποθετηση ειναι 30 έως 50. Στο κεντρο της Αθηνας τοποθετουν και με 80. Στα βορεια & νοτια προάστια και με 120 !!!

Όπου "πιάσουν" είναι. Κανονικά δεν πρέπει να πληρώσεις πάνω από 50-60 με απόδειξη.

Η κλειδαριά μου είναι Mottura. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό (καλό ή φτηνό). Για τόν κύλινδρο τα 60 με τα 100€ αξίζουν την διαφορά; Επειδή θα προτιμούσα τα περιμετρικά ή 3d όπως τα λένε μήπως είναι υπερβολή και marketing; Μήπως η κλειδαριά με τους 3 πύρους έχει διαφορετικές αποστάσεις από αυτόν με τους 4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κλειδαριά ήταν απ'τις καλές περιπτώσεις & παραμένει δύσκολη στη διάρρηξη.

Αν την έχουν τοποθετήσει με το ατσάλινο προστατευτικό εσωτερικά ήταν σούπερ.

 

προφανώς ότι πληρώνεις παίρνεις για τους κυλίνδρους, όχι μόνο στην ασφάλεια αλλά και για το μέλλον και τη χρήση τους.

 

3d έχουν οι πορτάδες και είναι αστεία αλλά ευτυχώς βγήκαν κ στο εμποριο διαφορες μαρκες αλλα κατι σοβαρο κατω απ τα 150 δε νομιζω να βρεις.

 

εξαρταται την περιπτωση για τους πυρους, μιλαμε αλλα δεν εχω δει οποτε απλως γραφω γενικα τι ισχυει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε να μαντέψω προτείνεις omega plus? Πρέπει να είναι απαραβιαστη σχετικά αν δεν κάνω λάθος

 

Αποστολή από το C2105 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε να μαντέψω προτείνεις omega plus? Πρέπει να είναι απαραβιαστη σχετικά αν δεν κάνω λάθος

 

Αποστολή από το C2105 με τη χρήση Insomnia App

 

έπαψα να προτείνω omega, γιατι κυκλοφορούν απομιμήσεις βουλγάρικες & επίσης τις προτείνει η αστυνομία....

 

την παρουσιάζω στο κατάστημα γιατί έχω στοκ & τοποθετώ αν ζητηθεί αλλά δεν είναι βασική μου πρόταση.

 

ειναι ιδανική λύση :

 

α) σε ΜΗ ιδιόκτητο σπίτι (γιατι δεν απαιτει μετατροπες στην πορτα)

 

β) σε νέους ανθρώπους που καταλαβαίνουν οτι ΔΕΝ πρέπει να αλλάξουν συνδιασμό κλειδιών ΑΣΚΟΠΑ.

 

γ) σε φοβισμένους ή ημιμαθείς που πιστεύουν ότι βλέπουν & ακούν.

 

δ) σε αλλαγή πόρτας, πακέτο μιας κ οι υπόλοιπες υλοποιήσεις των πορτάδων/αλουμινάδων είναι για πέταμα κατα 70%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...