Προς το περιεχόμενο

Συστήματα οικονομίας καυσίμων - αύξησης ιπποδύναμης


bati_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα, πάρτο να σου φύγει η απορία, δεν τρέχει τίποτα. Απλά η μλκ είναι πως ενισχύεται οικονομικά η κάθε μλκ που μας πουλάνε και μας πρήζουν στη διαφήμιση κι εμάς τους υπόλοιπους.

 

Πάντως μην έρθεις μετά και πεις άποψη σαν αυτή που έγραψα παραπάνω γιατί θα φας βρισίδι, στο λέω. :lol: Μετά ή είδες 20% που είναι ουάου και μπορείς να το πεις αισθητό για κάποιον που οδηγεί συχνά στον ίδιο δρόμο, ή κάνε τη πάπια... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αφού δεν έχεις τότε προσωπική εμπειρία πάνω στο θέμα γιατί είσαι τόσο απόλυτος?

 

Και εγώ καχύποπτος είμαι αλλά κρατάω και μία "πισινή" :-)

 

Και καλά κάνεις... (που είσαι καχύποπτος)

Καθώς η μείωση της κατανάλωσης του καυσίμου αποτελεί βασικό στόχο κάθε αυτοκινητοβιομηχανίας, όπως είναι φυσικό τα συστήματα αυτά έχουν ήδη μελετηθεί και ελεγχθεί εκτός των άλλων και απο την Environmental Protection Agency (EPA). Σύμφωνα με τον έλεγχο που έγινε διαπιστώθηκε ότι τα συστήματα αυτής της κατηγορίας δεν επιφέρουν καμιά μείωση της κατανάλωσης ή των εκπεμπόμενων ρύπων. Ενδεικτικά μπορείτε να δείτε την έκθεση της EPA για ένα παρόμοιο εξάρτημα που βασίζει τη λειτουργία του στην εγκατάσταση μαγνητών νεοδυμίου. Περισσότερες πληροφορίες για όλα τα συστήματα που έχουν ελεγχθεί και αποδειχθεί ότι δεν προσφέρουν τίποτε μπορείτε να βρείτε (http://www.epa.gov/otaq/consumer/reports.htm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@acomaedo

Με την ίδια λογική μία αυτοκινητοβιομηχανία μπορεί να βγάλει ένα αυτοκίνητο πιο δυνατό αλλά δεν το κάνει γιατί?

Σκέψου πόσα αυτοκίνητα έχουν πάνω βελτιώσεις...

 

Γιατί δεν το κάνει από την αρχή η αυτοκινητοβιομηχανία και να σου πει έχω το απλό με 100 άλογα στα 15.000 και έχω και το πιο εξελιγμένο μοντέλο στο 120 άλογα στα 17.500 (Τυχαίες είναι οι τιμές....)

 

Δηλαδή τώρα πως βρήκανε και φτιάχνουν αυτοκίνητα με πολύ χαμηλότερη κατανάλωση??

 

@PCharon

 

Ναι αυτό το 5% είναι τραγικό.

Κανείς δεν μπορεί να το καταλάβει.

 

Αλλά ένα 15% με 20% και βέβαια μπορείς να το καταλάβεις.

Πολύ τα τραγικοποιείς τα πράγματα!

Δεν είναι τόσο δύσκολο να μετρήσεις πόσο καταναλώνεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως αν κάθε φορά παραβλέπουμε το προφανές, απλά καταλήγουμε να παίζουμε τη κολοκυθιά. Για μένα είναι λήξαν, απλά ανύπαρκτο το προϊόν, δεν υπάρχει καμία επιστημονική βάση, απλά παραπλάνηση, και η περιγραφή του "τί κάνει" είναι άλλα 'ντ' άλλα για να πείσει τον αδαή πως δήθεν κάτι λέει.

 

Πολύ... τραβάει πάντως ο μαγνήτης, διότι θυμάμαι μπόλικα δήθεν εδώ και πολλά χρόνια που τάχα μπορούσαν να κάνουν κάτι. Από τα μαγνητικά βραχιολάκια (για τα αρθριτικά ήταν αυτά, δε θυμάμαι) και το μαγνήτη στο πορτοφόλι που έβαζαν κάτι ταλαίπωρες γυναίκες για να προσελκύσουν άντρα, καταλήξαμε να κοτσάρουμε μαγνήτη στο σωλήνα καυσίμων του αυτοκινήτου, ενώ άλλοι να προσπαθούν να φτιάξουν το αεικίνητο. Με άλλα λόγια ο Θεός (αν υπάρχει) έφτιαξε το σύμπαν και το... μαγνήτη που τα αλλάζει όλα μέσα σε αυτό. Ουάου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@acomaedo

Με την ίδια λογική μία αυτοκινητοβιομηχανία μπορεί να βγάλει ένα αυτοκίνητο πιο δυνατό αλλά δεν το κάνει γιατί?

Σκέψου πόσα αυτοκίνητα έχουν πάνω βελτιώσεις...

 

Γιατί δεν το κάνει από την αρχή η αυτοκινητοβιομηχανία και να σου πει έχω το απλό με 100 άλογα στα 15.000 και έχω και το πιο εξελιγμένο μοντέλο στο 120 άλογα στα 17.500 (Τυχαίες είναι οι τιμές....)

 

Δηλαδή τώρα πως βρήκανε και φτιάχνουν αυτοκίνητα με πολύ χαμηλότερη κατανάλωση??

 

Τα αυτοκίνητα που έχουν χαμηλότερη κατανάλωση τώρα την έχουν γιατί τα ηλεκτρονικά έχουν εξελιχθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό με αποτέλεσμα να μπορούν να γίνονται συνεχείς ρυθμίσεις του κινητήρα οι οποίες δεν μπορούσαν να γίνουν με τα παλαιότερα μηχανικά ή ηλεκτρομηχανικά συστήματα.

Η σύγκριση της μείωσης κατανάλωσης με την αντίστοιχη αύξηση της ιπποδύναμης είναι το λιγότερο άσχετη. Επιπρόσθετα όπως είδες το κόστος απο τα μαγνητάκια ή τα καθρεφτάκια που υπάρχουν αριστερά και δεξιά είναι τόσο μικρό που ΑΝ έκαναν δουλειά όλες οι εταιρείες θα το χρησιμοποιούσαν.

Εν κατακλείδι, σου έδωσα λινκ όπου φαίνονται τα αποτελέσματα πιστοποιημένων μετρήσεων που δείχνουν ότι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ κέρδος. Αν δεν πιστεύεις ούτε τις μετρήσεις που έδειξαν ότι δεν κερδίζεις τίποτε πάω πάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αντίθετος σε αυτά που λέτε γιατί όπως λέτε οι ίδιοι διάβασα εκείνο...το άλλο και δεν στέκουν..

 

Δεν έχετε προσωπική εμπειρία επομένως πως παίρνετε και θέση και τόσο απόλυτη?

 

Εγώ όμως ξέρω άτομα που το έχουν βάλει και έχουν δει αποτελέσματα πως να το κάνουμε τώρα...

 

Εάν υπάρχει κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει ΠΡΟΣΦΑΤΑ (όχι πριν 2-3 χρόνια) ας μας πει τις εμπειρίες του.

 

@acomaedo

Ξαφνικά ανακαλύψανε τα υπερσύγχρονα ηλεκτρονικά που πριν 5 π.χ. χρόνια δεν τα ήξεραν..

Όπως νομίζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχετε προσωπική εμπειρία επομένως πως παίρνετε και θέση και τόσο απόλυτη?

Δε συμφωνώ καθόλου με αυτή την άποψη διότι και αυτή είναι απόλυτη όπως διατυπώνεται. Τί να δοκιμάσουμε; Το μαγνήτη; Πώς κάνει τί δηλαδή, "ιονίζει το καύσιμο" και το "συντονίζει μαγνητικά"; Εϊναι σοβαρά πράγματα αυτά; Ναι ,είμαι απόλυτος κι ας μην είμαι χημικός μηχανικός με ειδίκευση στον τομέα καυσίμων ή ότι άλλο, μπορώ με τις στοιχειώδεις γνώσεις που έχω και τις επιπλέον πληροφορίες που μπορώ να βρω να σου πω 10 σοβαρούς λόγους για τους οποίους αυτό το πράγμα είναι μια μλκ και μισή, ακόμα κι αν βασιζόταν σε πραγματικό φαινόμενο. Αυτό από τη δική μου άποψη. Ο καθένας πιστεύει και πράττει όπως νομίζει. :-)

 

Τέλος πάντων το κουράσαμε, peace. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Uberalles_gr αφού φαίνεται οτι τα ξέρεις όλα και δεν δέχεσαι την γνώμη των άλλων πάρε τον μαγνήτη και άσε μας στην ησυχια μας εμάς τους αδαείς που δεν μπορούμε να δούμε την αλήθεια του μαγνήτη.

Και μετά πάρε και το economizer να μειώσεις το ρεύμα που πληρώνεις στην ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να δεχτώ την γνώμη οποιουδήποτε αλλά με επιχειρήματα.

 

Για εμένα ΣΟΒΑΡΟ επιχείρημα είναι η χρησιμοποίηση του εκάστοτε προϊόντος για να έχεις και άποψη ή να είσαι ειδικός στην τεχνολογία που χρησιμποιεί το προϊόν.

 

Όταν δεν το έχεις χρησιμοποιήσει και δεν είσαι και ειδικός σε αυτά δεν καταλαβαίνω πως έχετε γνώμη και άποψη.

 

Δυστυχώς εκεί που μένω δεν έχουμε ανακαλύψει ακόμα τον ηλεκτρισμό και έτσι δεν πληρώνω ΔΕΗ..

 

Και μιας και βλέπω ότι εσείς τα ξέρετε όλα και επειδή σε 1 ώρα τελείωνω την δουλειά μου και παίρνω ΑΔΕΙΑ

 

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να δεχτώ την γνώμη οποιουδήποτε αλλά με επιχειρήματα.

 

Για εμένα ΣΟΒΑΡΟ επιχείρημα είναι η χρησιμοποίηση του εκάστοτε προϊόντος για να έχεις και άποψη ή να είσαι ειδικός στην τεχνολογία που χρησιμποιεί το προϊόν.

 

Όταν δεν το έχεις χρησιμοποιήσει και δεν είσαι και ειδικός σε αυτά δεν καταλαβαίνω πως έχετε γνώμη και άποψη.

 

Δυστυχώς εκεί που μένω δεν έχουμε ανακαλύψει ακόμα τον ηλεκτρισμό και έτσι δεν πληρώνω ΔΕΗ..

 

Και μιας και βλέπω ότι εσείς τα ξέρετε όλα και επειδή σε 1 ώρα τελείωνω την δουλειά μου και παίρνω ΑΔΕΙΑ

Δε μιλάς όμορφα και με στεναχώρησες.

 

Να μάθεις να ακούς και να δίνεις σημασία στα λόγια των άλλων. Τότε ίσως ανακαλύψεις και πού έγραψαν τα επιχειρήματά τους.

 

Επ' ευκαιρία, βάλε κι ένα μαγνήτη στο πορτοφόλι διότι φέρνει πλούτη. Έτσι μου είπε η γιαγιά μου. Και φυσικά άμα δε δοκιμάσεις, να σου χ_σω την άποψη. Σωστά; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάχτε να δείτε παιδιά, απλά είναι τα πράγματα. Οι κατασκευαστές πασχίζουν να επιτύχουν χαμηλότερη κατανάλωση καυσίμου. Αν αυτά τα φθηνά μαραφέτια δούλευαν, δε θα τους βάραινε πολύ να βάλουν από ένα σε κάθε αυτοκίνητό τους. Τα υπόλοιπα είναι κουβέντα να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχάσεις να το γυρίσεις και στις συνωμοσίες γιατί αυτοί οι θεόσταλτοι μαγνήτες υπάρχουν νομίζω 10ετίες στην αγορά αλλά παραδόξως ποτέ δεν έκαναν επιτυχία, ποτέ δεν έχουμε δει μια έρευνα από κάποιο πανεπιστήμιο από κάποιο ερευνητικό κέντρο που να αποδεικνυεί αυτά που λένε.

Οπότε υποθέτω το πετρελαικό λόμπι τους έχει φιμώσει, όχι οτι είναι φίκια για μεταξωτές κορδέλες.

 

over and out.

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=390288

 

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=33293

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα ΣΟΒΑΡΟ επιχείρημα είναι η χρησιμοποίηση του εκάστοτε προϊόντος για να έχεις και άποψη ή να είσαι ειδικός στην τεχνολογία που χρησιμποιεί το προϊόν.

 

 

 

Μόνο αυτό είναι σοβαρό επιχείρημα;

Το ότι σύμφωνα με τους νόμους της φυσικής είναι αδύνατο τι είναι;

 

Αφού δεν πιστεύεις κανένα πήγαινε αγόρασέ το και κάνε τις μετρήσεις να μας πεις τα αποτελέσματα.

Αλλά δε θα κάνεις τις μετρήσεις στο δρόμο που αλλάζουν οι συνθήκες συνέχεια. Θα τις κάνεις σε δυναμόμετρο με σταθερές συνθήκες κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2621163#post2621163

πριν χρονια ειχε ξαναγινει συζητηση και μαλιστα συμμετειχε και καποιος απο την εταιρια απο τετοια μαγνητακια+δικηγορος ενος αλλου με παρομοιο μανητακι...απ οτι ειδα ακομη δεν εχει απαντησει.

η δουλεια απ οτι φαινετε εχει οικονομα και τιποτα δεν εχει αλλαξει απο τοτε και ουτε προκειτε εφοσον δεν υπαρχει κατι επισημο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχετε αποστομώσει..

 

Για αυτό ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ όπως είπα και πιο πριν...

 

ΑΑαααα έβαλα και έναν ιονιστή στην άδεια που έχω πάρει για να μην τελειώσει τόσο γρήγορα !!

 

ΦΙΛΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...