Προς το περιεχόμενο

Microsoft Messenger 8 beta για Mac


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft κυκλοφορεί σήμερα ύστερα από αρκετή καθυστέρηση τη beta έκδοση του Messenger 8 για υπολογιστές Mac, για όσους χρησιμοποιούν τη δημοφιλή υπηρεσία Instant Messaging. Η νέα έκδοση φέρνει την πολυπόθητη υποστήριξη βίντεο και ήχου για πιο ζωντανές συνομιλίες κάτι που λείπει από τα περισσότερα IM προγράμματα που κυκλοφορούν για Mac όπως το Adium.

 

Η δυνατότητα συνομιλιών μέσω βίντεο/ήχου είναι συμβατή με την έκδοση του Messenger για PC χωρίς να δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στη σύνδεση χρήστη Mac με χρήστη PC. Στη συγκεκριμένη beta έκδοση υπάρχουν μερικά προβλήματα που κατά πάσα πιθανότητα θα λυθούν με τη κυκλοφορία της τελικής έκδοσης. Ένα από τα πιο σημαντικά είναι η αδυναμία αποστολής αρχείων στις επαφές σας καθώς και η μη εμφάνιση της εικόνας του προφίλ σας κατά τη διάρκεια μιας συζήτησης. Επιπλέον υπάρχει περίπτωση να μην είναι δυνατή η χρήση βίντεο σε κάποια συστήματα εξαιτίας των ρυθμίσεων και γι' αυτό το λόγο η εταιρεία προτείνει συγκεκριμένη λύση.

 

Η Microsoft δεν έχει κάνει ακόμα γνωστό το πότε ακριβώς θα κυκλοφορήσει η τελική έκδοση του προγράμματος.

 

Picture.png Εικόνα: Messenger 8 Mac

File.png Download: Messenger 8 beta για Mac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί στη Microsoft κοροϊδεύουν τον κόσμο!!!!!!! Ίσως σε άλλα δύο χρόνια δούμε την τελική και πλήρως λειτουργική έκδοση για Mac... Για τώρα Adium δαγκωτό!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που πλέον βολευτηκαμε με τον συνδιασμό Adium (messaging) + Skype (videoconference) ποσώς μας ενδιαφέρει σε τι έκδοση βρίσκεται ο MSN Messenger for Mac. Το παν ήταν να εκπαιδεύσουν τους mac users με MSN από την αρχή, πράγμα που δεν γινόταν γιατί... δεν υπήρχε MSN Messenger της προκοπής. Τώρα πια είναι πολύ αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που πλέον βολευτηκαμε με τον συνδιασμό Adium (messaging) + Skype (videoconference) ποσώς μας ενδιαφέρει σε τι έκδοση βρίσκεται ο MSN Messenger for Mac. Το παν ήταν να εκπαιδεύσουν τους mac users με MSN από την αρχή, πράγμα που δεν γινόταν γιατί... δεν υπήρχε MSN Messenger της προκοπής. Τώρα πια είναι πολύ αργά.

 

συμφωνω 100% άσε που το adium μου φένεται πλέον πιο macfriendly και τώρα 3χρονια+ το χω συνιθίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όμως και ένα μεγάλο ποσοστό των φίλων και γνωστών χρησιμοποιεί αποκλειστικά MSN και κάποιοι από αυτούς μένουν εξωτερικό, καλό θα είναι να μπορούμε να κάνουμε πλήρες videoconferencing. Και δυστυχώς, μέχρι στιγμής, ούτε το Adium, ούτε το aMSN ούτε άλλος client το κάνει.

 

Εγώ λέω κάλιο αργά παρά ποτέ και μακάρι να το ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι clients (κυριώς το υπέροχο Adium), γιατί πραγματικά αυτή η έλλειψη είναι bug, όχι feature.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποκειμενικά είναι αυτά.

Δεν μου άρεσε καθόλου το adium... ούτε το amsn.

Mercury χρησιμοποιώ για msn αλλα προσπαθώ να το αποφύγω.

Skype και ichat (λογω facebook) κατα κύριο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι το κάνανε ποιο βαρύ και έχει ποιο αργή αποκριση από πριν. Επίσης δεν διόρθωσαν το πρόβλημα με το delete contact & block.. Όσο για τα group etc εξακολούθει να έχει το μαύρο του το χαλί..

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε ρε, msn και χαζομαρες. Skype και παλι skype. Μερα με την νυχτα και δουλεύει παντου (windows, mac, linux).

Σιγα-σιγα εχουν αρχισει να «ξυπνανε» και αρκετοι windows users κ βάζουν skype.

 

Εγω χρησιμοποιω skype σαν πρωτεύων client κ aMSN για τους ξεχασμενους στο msn φίλους μου που «φοβουνται» να προχωρησουν μπροστα κ ειναι ερμαια της "κακιας" συνηθειας του msn...!!!

 

Γενικα παντως βλέπω πως αρχισαν να ξυπνανε αρκετοι απο τον ληθαργο του msn.

 

Α, κ για οσους mac users γουσταρουν τον iChat client τους--> jabber ( η εγγραφη γινεται σε 10 seconds κ είναι κ open source πρωτόκολλο) (μονο username κ password θέλει). :-)

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...