Προς το περιεχόμενο

Mass Effect 3


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος !

Α ρε Mass Effect... Μία από τις καλύτερες σειρές στην ιστορία του gaming.

Δεν θα πω θετικά-αρνητικά. Θα μου πάρει μια σελίδα και δε χρειάζεται άλλωστε γιατί είναι εμφανή σε όλους νομίζω.

Μερικές ερωτήσεις μόνο, για όσους έχουν χρόνο να απαντήσουν:

 

1)Αρκετοί χαρακτήρες δεν εμφανίστηκαν (Thane, Grunt, Samara/Morinth). Έγινε επειδή δεν έκανα import κάποιο save από το 2;

2)Σε όλα τα τέλη ο Shepard πεθαίνει;

3)Σε τι βοηθά το multiplayer κομμάτι σχετικά με την εξέλιξη της ιστορίας;

Αυτά :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iridium μερικές απαντήσεις.

 

 

O Τhane εμφανίστηκε στο νοσοκομείο της Citadel αλλά μέχρι τώρα δεν έχει έρθει στο Normandy. Ο Grunt εμφανίζεται κανονικά σε αποστολή που συνοδεύει την ομάδα σου και παίζει μάλιστα ρόλο και η loyalty του στο φινάλε του 2. Υποθέτω και η Samara θα πετάγεται από κάπου. Μάλλον έχει να κάνει με την κατάσταση του import save σου, αν και για παιχνίδι χωρίς import δεν ξέρω τι παίζει.

 

Για τα φινάλε, αυτό που διάβασα κάπου και δεν ξέρω αν αληθεύει είναι πως ο Shepard μπορεί να ζήσει (το καλύτερο φινάλε του παιχνιδιού) αν έχεις μαζέψει πάνω από 5000 σε War Assets (effective πόντοι). Μπορεί να γίνει χωρίς να παίξεις multiplayer αλλά είναι αρκετά ως πολύ δύσκολο, γιατί έστω και λίγες "λάθος" ή ανύπαρκτες επιλογές θα σου στοιχίσουν. Το Galaxy readiness το αυξάνεις παίζοντας multiplayer αλλά δεν έχω παίξει καθόλου ακόμα για να ξέρω. Όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν το έχω τερματίσει ακόμα.

 

 

Θα ήθελα πολύ να δω τη σελίδα σου πάντως. Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα για το πόσο καλό είναι αλλά θα περιμένω το φινάλε. Gameplay wise πολύ βελτιωμένη μάχη και ΑΙ αλλά μου φαίνεται πως η ανταπόκριση κάποιων κινήσεων έχει θέμα (πχ να γυρίσεις από γωνία σε cover), τα "παραπάνω RP στοιχεία" είναι ουσιαστικά το...crafting, οι αποστολές είναι αρκετά μικρές σε μέγεθος και σχεδόν anti-climactic.

 

Αναλυτικά όταν δω τα end credits.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

1)Αρκετοί χαρακτήρες δεν εμφανίστηκαν (Thane, Grunt, Samara/Morinth). Έγινε επειδή δεν έκανα import κάποιο save από το 2;

2)Σε όλα τα τέλη ο Shepard πεθαίνει;

3)Σε τι βοηθά το multiplayer κομμάτι σχετικά με την εξέλιξη της ιστορίας;

Αυτά :)

 

 

 

 

1) Ναι. Όλοι εμφανίζονται. Έχει σχέση με import. Thane & Grunt = badasses. Samara επίσης καλή. :) Η Morinth απ' όσο ξέρω γίνεται banshee.

 

2) Εκτός από το "καλύτερο" destroy τέλος, ναι.

Για να γίνει αυτό πρέπει να κάνεις paragon/renegade τον TIM -δηλαδή να αυτοκτονήσει ή να τον σκοτώσεις και να έχεις 4000 Effective Military Strength. Αλλιώς 5000 EMS.

Απλά έχει μια σκηνή (bink video) με τον/την Shepard σε χαλάσματα που δείχνει την ξεροκαμένη πανοπλία με τις Ν7 ΤΑΠ και παίρνει ανάσα - και cut σε credits. :(

 

3) Είναι το multiplier για τα EMS. Αν δεν παίξεις, μένει στο 50% και δυσκολεύει, αλλιώς βοηθάει για τα "καλύτερα" τέλη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς το ΑΙ του 2, όπου το μόνο που έκαναν ήταν cover, καλύτερο?

 

Αν το συγκρίνεις με κανένα Gears πάσο, αλλά στο παιχνίδι μου σε hardcore χρησιμοποιούν σωστά χειροβομβίδες, πυροβόλα κλπ, κάνουν flanking και καλύπτονται σωστά. Αυτό είδα, αυτό λέω.

 

Ghostrider μήπως αντί για "όχι" εννοείς "ναι"? Μπορείς να εξηγήσεις λίγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς το ΑΙ του 2, όπου το μόνο που έκαναν ήταν cover, καλύτερο?

 

Αν το συγκρίνεις με κανένα Gears πάσο, αλλά στο παιχνίδι μου σε hardcore χρησιμοποιούν σωστά χειροβομβίδες, πυροβόλα κλπ, κάνουν flanking και καλύπτονται σωστά. Αυτό είδα, αυτό λέω.

 

Ghostrider μήπως αντί για "όχι" εννοείς "ναι"? Μπορείς να εξηγήσεις λίγο?

 

Εγω παρα πολλες φορες ειδα κολλημενους εχθρους σε καβερ χωρις να κανουν τπτ ενω ημουν κοντα τους,σα να χε κολλησει η ΑΙ.Θα μου πεις αυτα ειναι bugs.E ok bugs της ΑΙ λοιπον.Γενικα ανισο μου φανηκε στον τομεα ΑΙ.Αλλες φορες ισχυει οτι ειπες και αλλες απλα συμπεριφερεται ηλιθια...

 

Μακαρι το κυριο παραπονο μου ναταν κατι σχετικα με την ΑΙ παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είναι γεγονός ότι θέλει patch για αρκετά bugs.

Αλλά οκ, δεν με πείραξαν τόσο, εκτός από μερικά απότομα animations και κεφάλια που έστριβαν σχεδόν 180. :P

 

Και μια συζήτηση με την Liara που ο Shepard κοίταζε στο πλάι και το κεφάλι κόλλησε εκεί.

"Όχι, δεν σε κοιτάω στα μάτια, μίλα στο μάγουλο μου" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σκατά μόνο εγώ είμαι ικανοποιημένος από το τέλος (που διάλεξα)?

 

Synthesis

 

Με τα όποια λάθη, είπαμε σε προηγούμενα ποστ δεν χρειάζεται πάλι να τα λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι σκατά μόνο εγώ είμαι ικανοποιημένος από το τέλος (που διάλεξα)?

 

Synthesis

 

Με τα όποια λάθη, είπαμε σε προηγούμενα ποστ δεν χρειάζεται πάλι να τα λέμε.

 

 

 

Και ο Joker είναι ικανοποιημένος. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζεύοντας στο bioware forum για σχόλια για τα ending ->.WARNING :shifty: -Χρησιμοποιήστε το link μόνο αν το έχετε τερματίσει! Link.

Στραβος είναι ο γιαλός η στραβά αρμενίζουμε; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@Twisted_Wicked

Κάτι βρήκα, όχι αυτό που ήθελα, αλλά υπάρχουν αρκετά παρόμοια

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπες υπάρχουν αρκετά threads αλλά μου άρεσε το συγκεκριμένο poll γιατί σου δίνει με αριθμούς το πόσο δεν άρεσαν στην gaming community τα endings.Προσωπικά θα ήθελα

ένα τέταρτο τέλος με τον shep giving the finger σε εκείνο το βλαμμένο "παιδί" και να εξελίσσεται η μάχη ανάλογα με τα war asset που έχεις μαζέψει.

 

Anyway θα μπορούσα να γράψω σελίδα για τα καλά/άσχημα του παιχνιδιού-πόσο μάλλον για τα endings-αλλά θα το σταματήσω με 2 πράγματα που με τσάντισαν:

 

1-Σιγα τα 16 διαφορετικά endings που μας είχαν ζαλίσει τον έρωτα τόσο καιρό!1 ending είναι με 16 ελάχιστες διαφοροποιήσεις (paragon/renegade/κάπου στην μέση και ανάλογα αν υπάρχει η όχι το collector base και αν έψαξες για war assets) και φυσικά χωρίς να χρησιμοποιούνται πουθενά όλες οι επιλογές που έκανες κατά την διάρκεια της τριλογίας.Έτσι όπως το είδα εγώ ήταν σαν να μου έλεγε η bioware "μεγάλε δεν με ενδιαφέρει τι έκανες τόσο καιρό-διάλεξε μια πόρτα και τελείωνε,u're fraked anyway".

2-Πρωτη φορά βλέπω sp game να σε αναγκάζει να παίξεις online για να έχεις ένα καλύτερο τέλος.Και σιγά το καλύτερο τέλος,ένα cutscene μερικών sec που σε άφηνε με περισσότερες απορίες παρά απαντήσεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@Τwisted_Wicked (TW θα σε γράφω για συντομία :P)

 

 

Για 4ο ending κάτι δεν παίζει, εκτός αν βγει κανένα expansion και μας δώσει canon ending ή κάτι, γιατί για ΜΕ4/ΜΕ-ΜΜΟ να περιμένω να μάθω τι στο καλό έγινε στο τέλος δεν κάθομαι. Ειδικά η σκηνή με το Normandy να την κοπανάει χωρίς λόγο...

 

Για το multiplayer μπορείς να το αποφύγεις λένε, αλλά πρέπει να κάνεις τα πάντα. Εγώ π.χ. δεν είπα στην Kelly να αλλάξει όνομα/εμφάνιση και την έφαγαν. Επίσης κάπως μου είχε ξεφύγει ο Conrad στην αρχή και μου εμφανίστηκε μόνο στην σκηνή "σωματοφύλακα". :P

Αλλά γενικά είχα 3,6k Effective Military Strategy και έπαιξα λίγο MP για να το ανεβάσω πάνω από 4k. Δεν ξέρω αν με NG+ δίνει παραπάνω bonus στα war assets.

 

Συμφωνώ το ότι ο Shepard ζει στο τέλος (orbital drop έκανε; ), δεν είναι αμοιβή, γιατί πολύ απλά δεν έχουμε επίλογο να μας εξηγεί έστω με text τι έγινε με τους λαούς, τον τεράστιο στόλο πάνω από την Γη, το crew του Normandy (μα πραγματικά, όλο το "Not leaving you again Shepard!" και μετά φεύγει στο άσχετο τελείως; Δεν υπήρξε καμιά υποχώρηση, υποτίθεται ότι είναι fight to the death και αφού ο Shepard μιλάει στον Hackett πριν πάει στο παιδί, έπρεπε το Normandy να περιμένει να δει τι θα γίνει και ακόμη και αν ήταν χτυπημένο, die in a blaze of glory damnit!), τον Shepard, κλπ.

 

Μας αφήνει τελείως ξεκρέμαστους και είναι ένας λόγος παραπάνω που τα τέλη δεν έχουν αντίχτυπο και φαίνονται τόσο παρόμοια. Αλλιώς αν μας έλεγε τι έγινε ανάλογα με τα τέλη, θα ήταν καλύτερα. Αλλά στην συγκεκριμένη φάση, όλες μας οι επιλογές, δεν ξέρουμε τι έκαναν τώρα που τα Mass Relays καταστράφηκαν.

 

Θα έλεγα "οκ, θα υπάρχει DLC που θα εξηγεί", αλλά μας είχαν πει ήδη ότι δεν θα έβγαινε post-end DLC. :(

 

Και μετά έχεις τον παππού "Stargazer" ότι χάθηκαν οι λεπτομέριες στην ιστορία, γιατί έγινε πριν πολύυυυυ καιρό. Παππού, μην πίνεις τόσο και πες μας τι έγινε.

 

Πραγματικά για εμένα, πολλά από τα bugs του παιχνιδιού και κάποια περίεργα εύκολα τα συγχωρώ γιατί έχει πολύ ωραίες στιγμές και σκηνοθεσία / voice acting (εκτός του "STEEEEEVE!" "Ι'm ok!" "You sure? (απαθέστατος)" :P) και μέχρι να γίνει η φάση του παιδιού-Catalyst θεωρώ ότι το παιχνίδι ήταν φοβερό.

 

Και μετά στα τέλη σου αφήνει αυτή την πικρή γεύση χωρίς ίχνος ικανοποίησης (για μένα) του "τι στο καλό έγινε ρε παιδιά;" πλην του ότι τελειώσαμε με τους Reapers.

 

Edit: Επίσης ελπίζω να μην γίνει KOTOR 2 κατάσταση πάλι (κι ας ήταν της Obsidian)

http://social.bioware.com/forum/1/topic/355/index/9781110

 

Υπάρχουν και άλλα που έχουν κοπεί, αλλά πιο μικρά. Αυτή η συζήτηση όμως είναι πολύ ωραία για να κοπεί. Από την άλλη όμως, αν την κράταγαν θα ήταν ακόμα χειρότερο το "μας δίνει ελπίδα η BioWare και μετά σκοτώνει τον Shepard".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Same here με την kelly και τον conrad και τα war asset.Mp δοκίμασα μια φορά και το παράτησα - δεν ξέρω για σένα αλλά μου φάνηκε άθλιο!Ίσως είμαι προκατειλημμένος λόγω gears,dunno... :fear: - και φυσικά στην παρούσα κατάσταση δεν πρόκειται να κάνω ng+ γιατί πολύ απλά,ποιος ο λόγος;Αφού δεν θα αλλάξει κάτι,πάλι fraked θα είσαι!!!Μηδενικό replay value...

Συμφωνώ με αυτά που είπες και να προσθέσω ότι τα endings όχι μόνο δεν λαμβάνουν υπόψη τι έχεις κάνει so far αλλά σου 'μανε και μερικές επιλογές σου.Δηλαδή ειρήνη geth-quarian(true ai geth+rannoch)/mobilize galactic races;Screw u player :devil: !!!Είτε θα την κλάσουν τα geth είτε γίνει "synthesis" είτε φύγουν τα reaper u're stuck on earth all of u και φυσικά με τα mass relays κατεστραμμένα (πάνω σε αυτό θυμάται κανένας τι έγινε όταν διαλύθηκε το mass relay στο dlc arrival;Αν δεν θυμάται ας το κοιτάξει λίγο...)πάει και το "galactic community"-deal with it!!! :mad: .

Δεν ξέρω για το αν είπαν ότι δεν θα βγει post end dlc αλλά ελπίζω ότι με τόσο κράξιμο που τρώνε να το ξανασκεφτούν.Χαμένοι δεν θα βγουν σίγουρα γιατί ακόμα και εγώ θα πλήρωνα για ένα canon η έστω αρκετά detailed post end dlc.

Για το edit που έκανες πριν ποστάρω,αν όντως το άφηναν μέσα στο game αυτό τον διάλογο θα το έκαναν το ήδη άθλιο ending χειρότερο.Είναι που είναι το ending σαν να έκανες το καλύτερο κρεβάτι της ζωής σου και μετά να ανακαλύπτεις ότι είχε κάνει εγχείρηση αλλαγής φύλου αλλά με αυτό το διάλογο σου λέει ότι είναι και ο χαμένος σου αδερφός... :-D :mrgreen: :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...