Προς το περιεχόμενο

Android OS Πληροφορίες


ravend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου γράφω από android και θα είμαι συνοπτικος. Το android είναι μια πολλά υποσχόμενη πλατφόρμα με ένα ευχάριστο interface και αρκετά γρήγορη. Στην έκδοση 2.1 έχει εξαλείψει κάποια προβλήματα όπως η έλλειψη ανταλλαγής αρχείων. Τα νέα κινητά ενσωματώνουν και radio receiver υποστηρίζουν tethering out of the box και γενικά θα σε καλυψουν. Μεονεκτημα αποτελεί μόνο ότι δεν έχει ανοίξει το market για paid apps στην Ελλάδα καθώς και ότι δεν μπορείς να εγκαταστήσεις apps στην sd card.αν διαλέξεις android προτίμησε HTC με το sense UI που είναι πολύ όμορφο. Γενικά θα έχεις ένα κινητο που τα κάνει όλα. Υστερεί ακόμα σε apps γιατί δεν έχει ανοίξει το market για paid apps σε πολλές χώρες και οι developers περιμένουν ώστε να μπορέσουν να τις ανεβσουν επί πληρωμή. Aν πάρεις το desire απλά ξέχνα τις custom roms. Tο κινητό τα σπάει. Ξέχασα να αναφέρω την υποστηρίξη multitasking και τον flash player.

 

το desire θα το ήθελα αλλά μάλλον δύσκολο..μάλλον για το hero με κόβω κάποια στιγμή λόγω χρημάτων.

τόσα χρόνια είμαι με symbian (n73 n82 το οποίο είναι σκυλί) iphone πέρασε απτα χέρια μου αλλά απο γκαντεμιά και ηλίθιο συνάδελφο πλέον δεν το έχω και δεν θα ξαναέδινα τόσα λεφτα..οπότε είπα να κοιτάξω και αυτό το κεφάλαιο στην κινητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Στην φάση που είμαστε σε καμία περίπτωση μην πάρεις smartphone με έκδοση android κάτω της 2.1. Όσοι έχουμε hero περιμένουμε το official update σε 2.1 με το ανανεωμένο sense UI. Το hero επίσης δεν έχει ράδιο και flash. Επομένως περίμενε λίγο να δεις τις εξελίξεις.

 

Όσον αφορά την αυτονομία με καθαρισμό των προγραμμάτων που τρέχουν λόγω multitasking απενεργοποίηση των εφέ και μέτρια χρήση βγάζει άνετα δύο μέρες. Αν βέβαια κάποιος λιώνει στα παιχνίδια δεν κρατάει ούτε μέρα. Είναι θέμα χρήσης φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει μια πιθανότητα να πέσει στα χέρια μου το magic.

δεν ξέρω ακόμη,

κάτι να δηλώσετε γι'αυτο?

το έχω δουλέψει και δεν ήταν κακό απο άποψη αίσθησης,αλλά,τι παίζει με την υποστήριξη απο το πιο καινούριο android?γιατί δεν θέλω να μπλέξω με customs εκτός αν υπάρχει κάτι που είναι εγγυημένα καλύτερο.θέλω την καλύτερη δυνατή λειτουργια απο εταιρία.

επίσης,αναβάθμιση μέσω mac osx είναι εφικτή ή μόνο windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές το android είναι ένα πολλά υποσχόμενο λειτουργικό, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το iphone όταν τρέχει πάνω σε ένα hardware όπως το desire.

 

Ελαττώματα φυσικά και έχει π.χ. εγκαθιστάς εφαρμογές μόνο στην εσωτερική μνήμη, αλλά ακόμα και αυτό το αλλάζεις α΄μα του "πειράξεις"

Τα προτερήματά του είναι πάντως σημαντικά. Σαν λειτουργικό είναι πιο openminded με αποτέλεσμα όταν ασχοληθούν μαζί του οι developers να κάνουν παπάδες. Έχει ήδη αρχίσει να παίρνει φόρα πάντως.

 

 

Ένας σημαντικός αντίλογος στον φίλο wizema:

Απλά από τη στιγμή που πούλησα το 3GS και πήρα το Nexus One σταμάτησα να κάνω τη δουλειά μου και ασχολιόμουν με το "customization" του Nexus...

 

Και το android δεν χρειάζεται να το πειράξεις για να είναι λειτουργικό απλά σου δίνει την δυνατότητα να το κάνεις, ενώ το iphone από την άλλη σε περιορίζει σημαντικά. Δεν μπορείς να πεις δηλαδή ότι για να το κάνεις αξιόλογο πρέπει να χαλάσεις τρελό χρόνο γιατί είναι μια χαρά από την αρχή, απλά σου δείνει τη δυνατότητα σε αυτούς που θέλουν κάτι παραπάνω να το ψάξουν και στο τέλος να το πάρουν.

 

Στα θετικά του android είναι ότι έχει πολλά free προγράμματα και ότι δεν χρειάζεται να το σπάσεις για να βάλεις προγράμματα εκτός του market.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές το android είναι ένα πολλά υποσχόμενο λειτουργικό, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το iphone όταν τρέχει πάνω σε ένα hardware όπως το desire.

 

Ελαττώματα φυσικά και έχει π.χ. εγκαθιστάς εφαρμογές μόνο στην εσωτερική μνήμη, αλλά ακόμα και αυτό το αλλάζεις α΄μα του "πειράξεις"

Τα προτερήματά του είναι πάντως σημαντικά. Σαν λειτουργικό είναι πιο openminded με αποτέλεσμα όταν ασχοληθούν μαζί του οι developers να κάνουν παπάδες. Έχει ήδη αρχίσει να παίρνει φόρα πάντως.

 

 

Ένας σημαντικός αντίλογος στον φίλο wizeman:

 

 

Και το android δεν χρειάζεται να το πειράξεις για να είναι λειτουργικό απλά σου δίνει την δυνατότητα να το κάνεις, ενώ το iphone από την άλλη σε περιορίζει σημαντικά. Δεν μπορείς να πεις δηλαδή ότι για να το κάνεις αξιόλογο πρέπει να χαλάσεις τρελό χρόνο γιατί είναι μια χαρά από την αρχή, απλά σου δείνει τη δυνατότητα σε αυτούς που θέλουν κάτι παραπάνω να το ψάξουν και στο τέλος να το πάρουν.

 

Στα θετικά του android είναι ότι έχει πολλά free προγράμματα και ότι δεν χρειάζεται να το σπάσεις για να βάλεις προγράμματα εκτός του market.

 

Λοιπόν για να γίνω κατανοητός όσον αφορά το "άλλο τα στατιστικά και άλλο η πραγματική χρήση στην πράξη", θα σου δώσω λίγα παραδείγματα όσον αφορά τη χρήση που το θέλω εγώ και ΔΕΝ με καλύπτει.

 

Πρώτα απ' όλα να τονίσω ότι είχα ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ να κάνω το switch σε Android και στις εναλλακτικές υπηρεσίες της Google αλλά και άλλων εταιριών, τουλάχιστον όσον αφορά Mail + Cal + Cloud Storage. Και κάτι άλλο επίσης, πριν πάρω το πρώτο μου iPhone ήμουν Hardcore Windows Mobile user και ROM Chef (αν ψάξεις στο xda-dev θα με βρεις)

 

1. VNC και RDP clients στο iPhone (Jaadu VNC - RDP) παίζουν ΤΕΛΕΙΑ και μιλάμε για την υπέρτατη ευκολία χρήσης. Στο Android παρόμοιες εφαρμογές (και λέω και για τις paid τις οποίες τις έβαλα σπασμένες δοκιμαστικά) έκανα τουλάχιστον τον τριπλάσιο χρόνο να βρω ρυθμίσεις, να συνδεθώ και να χειριστώ το Remote Machine στο οποίο τρέχει το CRM και το Asterisk της εταιρίας.

 

2. Ο συγχρονισμός με το Calendar.App του MAC μου ήταν επιεικώς απαράδεκτος. Έκανα όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις όπως ακριβώς λέει η Google για συγχρονισμό με το Google Calendar. Αποτέλεσμα ήταν να μην μου περνάνε τα Reminders και να χάσω δύο πολύ σημαντικές δουλειές που έπρεπε να κάνω.

 

3. Google Maps... καλό το Intergration του Google Latitude αλλά το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην μπορώ να στείλω μια τοποθεσία (όταν πετάω πινέζα στο χάρτη) μέσω e-mail, και να χρειάζεται ξεχωριστή εφαρμογή για αυτό. Πράγμα το οποίο είναι απαραίτητο για τη δουλειά μου (μεσιτική εταιρία).

 

4. Το αντίστοιχο free του iDisk δηλαδή το DropBox δεν έχει καμία εφαρμογή της προκοπής για Android. Δοκίμασα και άλλες υπηρεσίες free αλλά το iDisk.app στο iPhone σε συνδυασμό με το mobileme πακέτο απλά δεν υπάρχουν. Υπ' όψιν ότι ούτε η Google ΔΕΝ έχει βγάλει κάποιο app για το Google Docs στο οποίο πλέον μπορείς να βάλεις υποτίθεται ότι αρχείο θέλεις.

 

5. ΙΜ Clients... χρησιμοποιώ Skype + Yahoo + MSN Messengers για επικοινωνία με φίλους και οικογένεια. Τίποτα απ' όλα αυτά δεν υπάρχει ως επίσημη (ή τουλάχιστον αξιοπρεπής) εφαρμογή για το Android. Ακόμα και οι αντίστοιχες εφαμοργές 3rd Party που έχουν βγει στο iPhone δεν έχουν καλές εκδόσεις Android (πολλά κολλήματα, μηδενική υποστήριξη unicode για ελληνικά κτλ)

 

Αν συνεχίσω μπορώ να γράψω πάρα μα πάρα πολλά. Δεν είπα ποτέ ότι το iPhone είναι το τέλειο SmartPhone, και σίγουρα κάθε συσκευή έχει προτερήματα και αρνητικά. Το iPhone OS πλέον ωριμάζει, η Apple σίγουρα παίζει τα παιχνίδια της και βγάζει πολλά μα πολλά $ με αυτόν τον τρόπο... αλλά να μου λείπει το customization... αρκεί να κάνω τη δουλειά μου χωρίς να παιδεύεται το κεφάλι μου με ψιλορυθμίσεις και ψαξίματα.

 

Πιστεύω ότι σε 1-2 χρόνια μπορεί το Android να ωριμάσει και αυτό και να πάρει ένα μερίδιο της αγοράς, όμως και πάλι νομίζω ότι δεν πρόκειται να ξεπεράσει το οικοσύστημα εφαρμογών - απλότητας - innovation που έχει η Apple με το iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To topic δεν είναι android vs iPhone αλλα πληροφορίες android os. Εγώ λοιπόν με το iPhone που λες ειχα θέμα. Όχι για το vnc κτλ αλλά για πιο απλά. Έλλειψη flash player, έλλειψη πραγματικού multitasking , έλλειψη αποστολης λήψης με αλλά κινητά κάτι που διορθώθηκε με την 2.1. Ασε που desire nexus έχουν και ραδιόφωνο και flash. Οπότε πρώτα ρωτάς το παιδί τι χρήση έχει να κάνει και μετά εκθειαζεις το iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iphone είχα και μου έχει περάσει ας πούμε η καψούρα με αυτό..

το android 2.1 έχει κυκλοφορήσει?εκεί πλέον το bluetooth,τα ελληνικα(μονο στα πληκτρολογιο,δεν με ενδιαφερουν τα μενου)τα μηνύματα με τον περιορισμο στους 70 χαρακτήρες,.εχουν όλα αυτά "διορθωθεί"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To topic δεν είναι android vs iPhone αλλα πληροφορίες android os. Εγώ λοιπόν με το iPhone που λες ειχα θέμα. Όχι για το vnc κτλ αλλά για πιο απλά. Έλλειψη flash player, έλλειψη πραγματικού multitasking , έλλειψη αποστολης λήψης με αλλά κινητά κάτι που διορθώθηκε με την 2.1. Ασε που desire nexus έχουν και ραδιόφωνο και flash. Οπότε πρώτα ρωτάς το παιδί τι χρήση έχει να κάνει και μετά εκθειαζεις το iPhone.

 

Μου φαίνεται έχεις νευριάσει στο άλλο topic για το os 4 και απαντάς προκατειλημμένα και εδώ. Κανένας δεν εκθείασε το iPhone (εξ' άλλου το γράφω και στο τέλος του post μου, αν το διάβασες μέχρι κάτω), απλά έκανα μια σύγκριση για να δει τη διαφορά μεταξύ στατιστικών και πραγματικής χρήσης. Να τον βάλω δηλαδή στη διαδικασία να σκεφτεί ποιες ανάγκες έχει. Επίσης τον προϊδεάζω για ελλείψεις που έχει το Android (βεβαίως δεν είπα για τις ελλείψεις του iPhone -που όντως έχει- αφού το thread είναι "Πληροφορίες Android OS").

 

Flash δεν έχει πλήρες ούτε το Android OS ακόμα, και από δοκιμές που έκανα με το nexus (desire rom με flash lite beta), είναι υπερβολικά βαρύ και δεν "βολεύει" ιδιαίτερα για παιχνίδια, αφού δεν αντιλαμβάνεται το mouseover από την οθόνη αφής. Για τα δε videos, θα έλεγα ότι όλα τα βασικά websites έχουν αρχίσει το switch σε HTML5 οπότε δεν βλέπω το Flash σαν μόνο λόγο για αγορά Android τηλεφώνου.

 

Να πούμε για την φωτογραφική μηχανή του Nexus / Desire που έχει flash, ναι αυτό αξίζει αν και δεν έμεινα ικανοποιημένος από τα 3gp video που γράφει.

 

Να πούμε και για το FM που έχει το Desire (όχι το nexus), φυσικά είναι innovation αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το Android OS, αφού δεν έχουν όλες οι Android OS συσκευές FM Radio

 

... ούτε Flash Light Camera...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα νευριασει με το topic του os 4. Όσον αφορά το αν έγινε σύγκριση στο τέλος λες ότι μπορεί σε ένα δύο χρόνια να φτάσει το iPhone κάτι που παραπέμπει σε σύγκριση και ότι το android είναι πίσω. Είναι αλλά αν αυτή την στιγμή επέλεγα θα έπαιρνα το desire γιατί το θεωρώ πιο πλήρες σαν τηλέφωνο. Φυσικά o fm receiver δεν είναι innovation καθώς και το Bluetooth transfer η το flash στην κάμερα αλλά είναι κάτι που περιμένω σε ένα κινητο. Αλλα αυτός είμαι εγώ με τις δικές μου ανάγκες φυσικά. Κάποιος άλλος όπως εσυ πχ μπορεί μα καλυπτεσαι περισσότερο από iPhone κοκ. Θα έκανα καλύτερη ανάπτυξη αλλά γραφω από κινητο όλες αυτές τις ημέρες. Φιλικα πάντα.

 

ΥΓ για τους IM θα διαφωνήσω , για το flash player θα συμφωνήσω , για τον vnc δεν εχω άποψη.αν βρω κανα pc και δεν ξεχαστεί το θέμα μπορεί να παραθεσω ολοκληρωμένα την θέση μου. Αν και σίγουρα θα ανοίξει κάποιο άλλο. Α ρε πληκτρολόγιο δεν σε αλλάζω με τίποτα.:)

 

Και δεν απαντάω προκατειλημμενα. Απλά η άποψη μου πολλές φορές διαφέρει από τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ περιμένουμε κάποιο μεγάλο! update του Android ; Εγώ πάντως να πω στον φίλο ότι αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί, εφόσον πάρει κάποια συσκευή με (το λιγοτερο) 600mhz και 384mb ram. Θες μια Γρηγόρη συσκευή , εφόσον μιλάμε για ένα Linux με mobile phone περιβαλον εργασίας. Γιατί στο Android έχεις δυνατότητες να του βάλεις ένα Torrent client και το αφήνεις να κατεβάζει όλη νύχτα αθόρυβα και μετά να το ξεσυμπιέσεις με ένα προγραμμα τύπου winzip να το στηλεις στην κάρτα μνήμης , να το περάσεις στο Pc σου(Αν ασχολεισε με τέτοια). Έχεις δηλαδή πλήρη ελευθερία με κάποιο αντίτιμο όμως. Δεν έχει τόσο καλή «αίσθηση» της αφής και επιδη οι εφαρμογές δεν περιορίζονται από στενούς θεσμούς (όπως στο iPhone) είναι λίγο πιο χύμα στον σχεδιασμό και την λειτουργικότητα.

 

Σύνοψη , εάν θες ένα κινητό με δυνατότητες mini-Pc τότε το Android είναι η καλύτερη λύση. Αν πάλι δεν σου αρέσει να μπλεκεσε με πολλά πολλά και θες τα βασικά και κανά παιχνιδάκι , τότε το iPhone είναι μονόδρομος.

Γενικά όμως οφείλω να παραδεχτω πως το iPhone προτυμω σαν πρώτη μου συσκευή λόγω ευκολιας και εφαρμογών, ενώ το Android για δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το update που αναμένεται για τα smartphones της htc είναι η έκδοση android 2.1. Έχουν γίνει απο καιρό leak κάποιες rom ( με /χωρις sense ui ) αλλά το official απο την htc θα είναι εκτός απροόπτου μέσα στον Απρίλιο για την Ελλάδα. Λογικά η htc περίμενε να βγάλει πρώτα το desire, legend που φοράνε την 2.1. Αν δεν κάνω λάθος για το hero θα βγει στις 16 Απριλίου και απο ότι λέει θα είναι over the air. Δηλαδή θα έρθει ένα popup στο κινητό για update και θα μπορείς να το κάνεις χωρίς flashαρισματα και τέτοια. Βέβαια ποια κινητά τελικά θα υποστηριχτούν όσον αφορά το update τίποτα δεν είναι σίγουρο. Είδωμεν λοιπόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πια 2.1 , αυτή έχει παλιωσει ήδη...

Για 2.2 βρήκα μόνο γκουγκλάρωντας το , λέει ότι θα μπει σε μια συσκευή με 1,5Ghz CPU , ημαρτον. Πάντως πρέπει να κάνει και η Google μια καλή κίνηση με τόσες ανακοινώσεις γύρο της (Win7 και Os4).

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...