Προς το περιεχόμενο

Android OS Πληροφορίες


ravend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

είπα να ασχοληθώ με την πλατφόρμα android και με τα κινητά που την εκμεταυλεύοντε,διάβασα κάποια πραγματάκια αλλά είναι όλα πολύ γενικά και δεν έχω κάπως μια γραμμή ετσι ώστε να ενημερωθώ και να είναι πιο μαζεμένα..αυτό που ζητάω απο εσάς είναι όποιος έχει τη διάθεση να παραθέσει διάφορα χαρακτηριστηκά του εν λόγω λειτουργικού γιατί πραγματικά τα έχω χάσει!

Λ.χ,είναι ανοικτό λογισμικό η βασίζεται σε ανοικτό λογισμικό?

-εάν είναι ανοικτό τότε γιατί πολλού κάτοχοι κινητών τηλεφώνων μπαίνουν στη διαδικασία ξεκλειδώματος?

-Τι έιναι τα custom roms και σε τι ωφελούν περισσότερο απο τα ορίτζιναλ ρομς?

-Είδα ότι μερικοί χρήστες έχουν πρόβλημα με τον bluetooth και παροτρίνοντε να κατεβάσουν μια εφαρμογή που θα το ενεργοποιεί.

Γιατί αυτό? είναι και σε αυτές τις συσκευές κλειδωμένη η bluetooth λειτουργεία όπως στο iPhone?

 

τέτοιου στυλ απορίες έχω.κλειδώματα,ξεκλειδώματα,υπερ/κατα κτλ

 

Γενικά ότι πληροφορία θεωρείτε χρήσιμη (και για τα τωρινά κινητά,της HTC ας πούμε) θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Καλησπέρα,

είπα να ασχοληθώ με την πλατφόρμα android και με τα κινητά που την εκμεταυλεύοντε,διάβασα κάποια πραγματάκια αλλά είναι όλα πολύ γενικά και δεν έχω κάπως μια γραμμή ετσι ώστε να ενημερωθώ και να είναι πιο μαζεμένα..αυτό που ζητάω απο εσάς είναι όποιος έχει τη διάθεση να παραθέσει διάφορα χαρακτηριστηκά του εν λόγω λειτουργικού γιατί πραγματικά τα έχω χάσει!

Λ.χ,είναι ανοικτό λογισμικό η βασίζεται σε ανοικτό λογισμικό?

-εάν είναι ανοικτό τότε γιατί πολλού κάτοχοι κινητών τηλεφώνων μπαίνουν στη διαδικασία ξεκλειδώματος?

-Τι έιναι τα custom roms και σε τι ωφελούν περισσότερο απο τα ορίτζιναλ ρομς?

-Είδα ότι μερικοί χρήστες έχουν πρόβλημα με τον bluetooth και παροτρίνοντε να κατεβάσουν μια εφαρμογή που θα το ενεργοποιεί.

Γιατί αυτό? είναι και σε αυτές τις συσκευές κλειδωμένη η bluetooth λειτουργεία όπως στο iPhone?

 

τέτοιου στυλ απορίες έχω.κλειδώματα,ξεκλειδώματα,υπερ/κατα κτλ

 

Γενικά ότι πληροφορία θεωρείτε χρήσιμη (και για τα τωρινά κινητά,της HTC ας πούμε) θα ήταν ευπρόσδεκτη.

 

Επειδή βλέπω ότι έχεις "μήλο" στο avatar, θα σου έλεγα να μην κάνεις την αλλαγή. Θα το μετανιώσεις. Από προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπα φιλε μου χρησιμοποιω το Hero απο τα Χριστουγεννα.Οσο αναφορα το λειτουργικο Android απλα ειναι τελειο..Προσαρμοζεις οπως θελεις το μενου και εχεις απειρες δυνατοτητες να κανεις οσο πιο ιδιαιτερο και προσωπικο θελεις το εκαστοτε κινητο..Εχει το Android market που κατεβαζεις free αρκετα καλες εφαρμογες και παιχνιδια οπως το i-music,i-video οπου κατεβαζεις μεσω wi fi τραγουδια(mp3) και βιντεο και αποθηκευονται στην μνημη.Προσωπικα πιστευω πως ειναι καλυτερο απο i-phone επειδη ειχα,ομως ειναι απλα γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iPhone είχα και το εχω δουλέψει μέχρι που έσπασε και τωρα είμαι πάλι με το πιστό n82..και έτσι είπα να κοιτάξω λίγο και αυτά τα κινητά.

 

με τα ξεκλειδώματα και αυτά τα custom roms τι παίζει?τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν βγει καποιες custom roms οπως λες ομως δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα...Εγω απλα εχω την επισημη(Αγγλικη) και ελληνικο πλήκτρολογιο..Απο κει και περα εχεις πολλες επιλογες...Χρονο να χεις...Γιατι εγω δεν εχω να το ψαξω το θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Custom roms είναι, με λίγα λόγια, πειραγμένες εκδόσεις του λειτουργικού όπου έχουν προστεθεί διάφορες επιπλέον λειτουργίες και άλλα καλούδια.

 

είναι και το bluetooth μια απο αυτές?και καλά,αφου είναι ανοιχτό λογισμικό τι περιορισμούς μπορεί να έχει?τι μπορεί να προσφέρει παραπάνω ενα custom rom?

 

ps.ξέρω πως είναι κουραστικές αυτές οι απορίες αλλά θα ήθελα τις απόψεις σας ως χρήστες και όχι να διαβάσω κάποιο review κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά ψάχνω να ενημερωθώ.έτσι και αλλιώς το μπάτζετ αργεί να ανανεωθεί..

σε τι υστερεί δηλαδή απο το iPhone OS?

 

Απλά από τη στιγμή που πούλησα το 3GS και πήρα το Nexus One σταμάτησα να κάνω τη δουλειά μου και ασχολιόμουν με το "customization" του Nexus...

 

επίσης δεν έμεινα ικανοποιημένος από το market και τα προγράμματα, τα οποία ούτε έχουν την ποικιλία του iphone αλλά ούτε το touch n feel που έχουν τα αντίστοιχα του iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά από τη στιγμή που πούλησα το 3GS και πήρα το Nexus One σταμάτησα να κάνω τη δουλειά μου και ασχολιόμουν με το "customization" του Nexus...

 

επίσης δεν έμεινα ικανοποιημένος από το market και τα προγράμματα, τα οποία ούτε έχουν την ποικιλία του iphone αλλά ούτε το touch n feel που έχουν τα αντίστοιχα του iphone.

 

 

Σε βρίσκω λίγο λαθος για τα appz.Μην ξεχνάς ότι σαν Android OS υπάρχει καιρό αλλά αξιόλογα κινητά δεν υπήρχαν πιο πριν.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ Η ΑΓΟΡΑ ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ.Αν θες ψάξε για να δεις γραφήματα που δείχνουν τις αλλαγές και το ποσοστό αύξησης των android appz σε σχέση με τα appz για Iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βρίσκω λίγο λαθος για τα appz.Μην ξεχνάς ότι σαν Android OS υπάρχει καιρό αλλά αξιόλογα κινητά δεν υπήρχαν πιο πριν.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ Η ΑΓΟΡΑ ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ.Αν θες ψάξε για να δεις γραφήματα που δείχνουν τις αλλαγές και το ποσοστό αύξησης των android appz σε σχέση με τα appz για Iphone.

 

Άλλο οι πίνακες και τα στατιστικά και άλλο η πραγματική live χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου γράφω από android και θα είμαι συνοπτικος. Το android είναι μια πολλά υποσχόμενη πλατφόρμα με ένα ευχάριστο interface και αρκετά γρήγορη. Στην έκδοση 2.1 έχει εξαλείψει κάποια προβλήματα όπως η έλλειψη ανταλλαγής αρχείων. Τα νέα κινητά ενσωματώνουν και radio receiver υποστηρίζουν tethering out of the box και γενικά θα σε καλυψουν. Μεονεκτημα αποτελεί μόνο ότι δεν έχει ανοίξει το market για paid apps στην Ελλάδα καθώς και ότι δεν μπορείς να εγκαταστήσεις apps στην sd card.αν διαλέξεις android προτίμησε HTC με το sense UI που είναι πολύ όμορφο. Γενικά θα έχεις ένα κινητο που τα κάνει όλα. Υστερεί ακόμα σε apps γιατί δεν έχει ανοίξει το market για paid apps σε πολλές χώρες και οι developers περιμένουν ώστε να μπορέσουν να τις ανεβσουν επί πληρωμή. Aν πάρεις το desire απλά ξέχνα τις custom roms. Tο κινητό τα σπάει. Ξέχασα να αναφέρω την υποστηρίξη multitasking και τον flash player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...