Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη ιστοσελιδας


nomikosas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Http://www.internetatmajor.com

 

μου εφτιαξαν μια πολυ καλη ιστοσελίδα και ειναι πολυ εξυπηρετικοι..Το ρποβλημα είναι οτι επιλέγουν τις δουλειές που θα κάνουν...

 

Μπραβο φιλότιμο !!!! γραφτηκε μονο και μονο για να πει οτι η σελιδα που της έφτιαξε η εταιρεία που αναφερει είναι παρα πολυ καλή. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Μπραβο φιλότιμο !!!! γραφτηκε μονο και μονο για να πει οτι η σελιδα που της έφτιαξε η εταιρεία που αναφερει είναι παρα πολυ καλή. :-)

 

και κολισε ενα "το προβλημα ειναι οτι επιλεγουν τιις δουλειες που θα κανουν" για να δεξει οτι εχει και μπολικη δουλεια :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "επιλεγουν τιις δουλειες που θα κανουν" μπορεί να σημαίνει:

 

1. Έχουν τόση δουλειά που μπορούν να επιλέγουν.

2. Επιλέγουν μόνο εύκολες δουλειές.

3. Επιλέγουν μόνο πελάτες με οικονομική άνεση (να βγάλουν κάτι παραπάνω).

3. Δεν αναλαμβάνουν "δύσκολες" (περίπλοκες) δουλειές. Ίσως να μην μπορούν, ίσως να μην θέλουν για άλλο λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "επιλεγουν τιις δουλειες που θα κανουν" μπορεί να σημαίνει:

 

1. Έχουν τόση δουλειά που μπορούν να επιλέγουν.

2. Επιλέγουν μόνο εύκολες δουλειές.

3. Επιλέγουν μόνο πελάτες με οικονομική άνεση (να βγάλουν κάτι παραπάνω).

3. Δεν αναλαμβάνουν "δύσκολες" (περίπλοκες) δουλειές. Ίσως να μην μπορούν, ίσως να μην θέλουν για άλλο λόγο.

 

Ειδικά το "3" παίζει πολύ σε διάφορες "εταιρείες" :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, μία απλή static σελίδα με μια δύο φωτογραφίες για backround, ένα μενού με επιλογές στην κορυφή και ανανεώσιμο από μένα περιεχόμενο πόσο περίπου στοιχίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, μία απλή static σελίδα με μια δύο φωτογραφίες για backround, ένα μενού με επιλογές στην κορυφή και ανανεώσιμο από μένα περιεχόμενο πόσο περίπου στοιχίζει?

 

static και ανανεώσιμο απο σενα , νομιζω ειναι 2 αντιθετα πραγματα. Εκτος αν εννοεις να την ανανεωνεις εσυ , σαν designer και οχι σαν πελατης.

 

Για στατικές 350-400 είναι καλα νομιζω , αν και ειναι πολύ σχετικό το θεμα με τις τιμές. :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

static και ανανεώσιμο απο σενα , νομιζω ειναι 2 αντιθετα πραγματα. Εκτος αν εννοεις να την ανανεωνεις εσυ , σαν designer και οχι σαν πελατης.

 

Για στατικές 350-400 είναι καλα νομιζω , αν και ειναι πολύ σχετικό το θεμα με τις τιμές. :shifty:

Χμμ δεν ξέρω αν εξέφρασα το static λάθος, εννοώ να μην τραβάει δεδομένα από μία βάση (καθόλου php/javascript δηλαδή), απλά να έχει σκέτο κείμενο και να μπορώ να προσθέτω άρθρα. Μου φαίνεται ό,τι πιο απλό μπορεί να υπάρξει σε site, ή κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ δεν ξέρω αν εξέφρασα το static λάθος, εννοώ να μην τραβάει δεδομένα από μία βάση (καθόλου php/javascript δηλαδή), απλά να έχει σκέτο κείμενο και να μπορώ να προσθέτω άρθρα. Μου φαίνεται ό,τι πιο απλό μπορεί να υπάρξει σε site, ή κάνω λάθος?

 

Ναι αλλα αυτο θα γινεται μεσα απο Html ομως ετσι (παρεμβαίνοντας στον κώδικα κάθε φορά) ? Οχι απο καποιο admin που θα βαζει το κείμενο και θα πατάει πχ Sumbit. Ειδάλλως θα χρειαστεί μπόλικη Php & Sql :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αυτο θα γινεται μεσα απο Html ομως ετσι (παρεμβαίνοντας στον κώδικα κάθε φορά) ? Οχι απο καποιο admin που θα βαζει το κείμενο και θα πατάει πχ Sumbit. Ειδάλλως θα χρειαστεί μπόλικη Php & Sql :-)

Ναι μέσα από html θα γίνεται. Να υπολογίζω κανα 300-400αρι δηλαδή πάνω κάτω? Δεν έχω πρόβλημα με το χρηματικό μέρος αλλά να σου πω μου φαινόταν υπερβολικά απλό αυτό που ζητάω.

 

Thanks πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα παλαιότερο thread είχα δει να προτείνεται το CushyCMS γι' αυτήν ακριβώς τη δουλειά που ζητά ο Praetorianos. Είχα δει τότε το video στην homepage του project και μου φάνηκε πάρα πολύ έξυπνο concept. Αλλά δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος για να προσφέρω hands-on μαρτυρία... :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μέσα από html θα γίνεται. Να υπολογίζω κανα 300-400αρι δηλαδή πάνω κάτω? Δεν έχω πρόβλημα με το χρηματικό μέρος αλλά να σου πω μου φαινόταν υπερβολικά απλό αυτό που ζητάω.

 

Thanks πάντως.

 

Νόμιζα εσύ θα την εφτιαχνες και ζητάς τιμή συμβουλευτικά να πεις στον πελάτη :-)

Κοίτα 400 συνήθως είναι τιμή εταιρείας. Δε νομίζω να βρείς παρακάτω (οχι ότι ειναι απίθανο) . Τωρα απο καναν ιδιώτη μπορείς να βρεις και με κατω απο 300 (μια τιμη κατω απ την οποία δεν πέφτω ποτέ γιατί τόσο εκτιμώ την δουλεία μου) , αλλά νομιζω αν το ψάξεις θα βρεις και με 200 και με 150 κτλ....το θεμα ειναι τι παίρνεις σε κάθε περίπτωση. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει τότε το video στην homepage του project και μου φάνηκε πάρα πολύ έξυπνο concept.

Ναι, φαίνεται αυτό ακριβώς που ζητάω! Thanks. (αν και στο video φαίνεται μόνο edit της Homepage φαντάζομαι εύκολα θα μπορούν απλά να προστίθενται νέες σελίδες έτσι?)

 

το θεμα ειναι τι παίρνεις σε κάθε περίπτωση. :-)

Ναι δεν κρίνω το έργο κάποιου, ούτε τα χρήματα απλά τώρα μπαίνω στο τριπάκι να καθίσω να το φτιάξω μόνος μου εφόσον το κόστος δεν είναι αμελητέο, να μάθω και 5 πράγματα.

 

Από την άλλη επειδή ακριβώς φοβάμαι ότι η απειρία πληρώνεται πολλαπλάσιες φορές θα ζυγίσω τα υπερ και τα κατά και ίσως το δώσω σε κάποιον τελικά.

 

Και κάτι επιπλέον. Ένας χρήστης από εδώ μου είχε προτείνει και το joomla, αλλά τότε το είχα απορρίψει θεωρώντας το (ίσως λανθασμένα) overkill. Η γνώμη σας γι' αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Ναι, φαίνεται αυτό ακριβώς που ζητάω! Thanks. (αν και στο video φαίνεται μόνο edit της Homepage φαντάζομαι εύκολα θα μπορούν απλά να προστίθενται νέες σελίδες έτσι?)

 

 

Ναι δεν κρίνω το έργο κάποιου, ούτε τα χρήματα απλά τώρα μπαίνω στο τριπάκι να καθίσω να το φτιάξω μόνος μου εφόσον το κόστος δεν είναι αμελητέο, να μάθω και 5 πράγματα.

 

Από την άλλη επειδή ακριβώς φοβάμαι ότι η απειρία πληρώνεται πολλαπλάσιες φορές θα ζυγίσω τα υπερ και τα κατά και ίσως το δώσω σε κάποιον τελικά.

 

Και κάτι επιπλέον. Ένας χρήστης από εδώ μου είχε προτείνει και το joomla, αλλά τότε το είχα απορρίψει θεωρώντας το (ίσως λανθασμένα) overkill. Η γνώμη σας γι' αυτό?

 

Δεν είναι δύσκολο να εγκαταστήσεις και να στήσεις ένα site σε joomla. Στη χειρότερη εγκαθιστάς το default template και το sample περιεχόμενο και είσαι έτοιμος. Ο μπελάς θα είναι να το καθαρίσεις από όλα τα περιττά στοιχεία διατηρώντας ταυτόχρονα μια αξιοπρεπή εμφάνιση και γενικά να το παραμετροποιήσεις. Αν δηλαδή ψάχνεις για κάτι "μια κι έξω" και πρακτικό και δεν σε απασχολεί τόσο το ...εκπαιδευτικό κομμάτι της όλης υπόθεσης (να μάθεις δηλαδή το CMS), ίσως και να είναι περιττός κόπος. Πάντως γενικά το joomla είναι πολύ εύκολο στην εκμάθησή του, με την προϋπόθεση ότι ξέρεις κάποια πράγματα από html και css.

 

Ερώτηση: σε αυτό που θες να κάνεις δεν θα σε βόλευε ένα blog; Κι αν θεωρείς το blogspot περιοριστικό, ίσως να σε βόλευε περισσότερο ένα wordpress που είναι πιο ευέλικτο (σε άλλο topic πριν λίγο έδωσα παρόμοια συμβουλή :-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δυσκολη η παραμετροποιηση του Joomla template...πόσο μάλλον όταν δε ξέρεις να φτιάχνεις στατική σελίδα. Αν θες να μάθεις οπωσδήποτε ξεκίνα απο κάτι πιο απλό στην αρχή , όχι τιποτε άλλο αλλα για να μη σου φανούν "βουνο" και τα παρατήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτό που θες να κάνεις δεν θα σε βόλευε ένα blog; Κι αν θεωρείς το blogspot περιοριστικό, ίσως να σε βόλευε περισσότερο ένα wordpress που είναι πιο ευέλικτο (σε άλλο topic πριν λίγο έδωσα παρόμοια συμβουλή :-D)

Ο λόγος που θέλω site στην πραγματικότητα είναι να μεταφέρω το blog μου εκεί.

1) Γιατί θέλω να κατηγοριοποιήσω σε μία γραμμή πάνω πάνω στην ιστοσελίδα το κατεβατό των ορισμών κι όχι με τον τρόπο που το κάνει το blogspot μέσω labels

2) Θέλω οι αναρτήσεις να είναι του στυλ

3w.euretirio.com/arbitrage κι όχι

euretirio.blogspot.com/2010/02/arbitrage

 

Βασικά αστείοι λόγοι αλλά πραγματικά ιδιαίτερα αυτό με το url μου έχει σπάσει τα νεύρα που κοτσάρει αυθαίρετα την ημερομηνία. Στο wordpress μπορώ να έχω customized domain? Ή υπάρχει οποιαδήποτε πιο εύκολη λύση να κάνω αυτά που ζητάω?

 

Ακόμα και επι πληρωμή δεν με νοιάζει, έχω ήδη domain και δωρεάν hosting σε εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...