Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy S - νέα κορεάτικη ναυαρχίδα με android


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θυμάστε αυτό το ποστ; Πέρασα στου αδερφού μου με το κατά τα άλλα χαλασμένο κουμπί την ICS ώστε να έχει τα Soft Keys και να καταφέρει να δουλέψει επιτέλους. Το θέμα είναι ότι ούτε εκεί δουλεύει το Home Button. θα καταλάβετε περισσότερα στο βίντεο.

 

http://www.youtube.com/watch?v=zBnL8hLE3Ko

 

Εν τω μεταξύ, Recovery και Download Mode μπαίνει. Εκεί λειτουργεί το Home Button. Τι γίνεται ρε παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάστε αυτό το ποστ; Πέρασα στου αδερφού μου με το κατά τα άλλα χαλασμένο κουμπί την ICS ώστε να έχει τα Soft Keys και να καταφέρει να δουλέψει επιτέλους. Το θέμα είναι ότι ούτε εκεί δουλεύει το Home Button. θα καταλάβετε περισσότερα στο βίντεο.

 

http://www.youtube.c...h?v=zBnL8hLE3Ko

 

Εν τω μεταξύ, Recovery και Download Mode μπαίνει. Εκεί λειτουργεί το Home Button. Τι γίνεται ρε παιδιά;

 

Το κουμπί έχει όντως πρόβλημα.

Για να μπεις σε Recovery/Download mode δεν είναι απαραίτητο να να πατάς το Home button,

αρκούν τα Volume± + Power.

Από εκεί και έπειτα, εφόσον το κινητό έχει ICS τώρα, μπες σε Recovery mode και κάνε το Key Test

και θα διαπιστώσεις και ο ίδιος πως όταν πατάς όλα τα υπόλοιπα κουμπιά εμφανίζεται στην οθόνη η απόκριση με τον αριθμό του κουμπιού που πάτησες

ενώ όταν πατά το Home κουμπί, δεν γίνεται τίποτα.

 

Εφόσον είναι το κινητό εντός εγγύησης, το πας με την απόδειξη στο service της Samsung στο Χαϊδάρι

και σε με 1 ώρα το έχεις πίσω επισκευασμένο!

Φυσικά, έχεις φροντίσει να το επαναφέρει σε πλήρως εργοστιασιακή κατάσταση(ROM+PCode)... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουμπί έχει όντως πρόβλημα.

Για να μπεις σε Recovery/Download mode δεν είναι απαραίτητο να να πατάς το Home button,

αρκούν τα Volume± + Power.

Από εκεί και έπειτα, εφόσον το κινητό έχει ICS τώρα, μπες σε Recovery mode και κάνε το Key Test

και θα διαπιστώσεις και ο ίδιος πως όταν πατάς όλα τα υπόλοιπα κουμπιά εμφανίζεται στην οθόνη η απόκριση με τον αριθμό του κουμπιού που πάτησες

ενώ όταν πατά το Home κουμπί, δεν γίνεται τίποτα.

 

Εφόσον είναι το κινητό εντός εγγύησης, το πας με την απόδειξη στο service της Samsung στο Χαϊδάρι

και σε με 1 ώρα το έχεις πίσω επισκευασμένο!

Φυσικά, έχεις φροντίσει να το επαναφέρει σε πλήρως εργοστιασιακή κατάσταση(ROM+PCode)... ;)

Το θέμα είναι αυτό το PCODE πώς το βρίσκουμε γιατί νομίζω είχε αλλαχθεί κατά τη διάρκεια που έβαζα μία custom Rom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γερμανό.

 

Κατά 99% έχει PCode EUR ή COS.

 

Όπως και να έχει η τελευταία έκδοση για το κινητό σου είναι η 2.3.3 JVI/JVO/JV9 με PCode EUR.

 

Και τα 2 PCode αφορούν συσκευές που έφερε η cosmote, επομένως δεν θα έχεις θέμα πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99% έχει PCode EUR ή COS.

 

Όπως και να έχει η τελευταία έκδοση για το κινητό σου είναι η 2.3.3 JVI/JVO/JV9 με PCode EUR.

 

Και τα 2 PCode αφορούν συσκευές που έφερε η cosmote, επομένως δεν θα έχεις θέμα πιστεύω.

Και να τύχει να έχω θέμα, το πολύ-πολύ να χάσω την εγγύηση, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99% έχει PCode EUR ή COS.

 

Όπως και να έχει η τελευταία έκδοση για το κινητό σου είναι η 2.3.3 JVI/JVO/JV9 με PCode EUR.

 

Και τα 2 PCode αφορούν συσκευές που έφερε η cosmote, επομένως δεν θα έχεις θέμα πιστεύω.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Νίκο. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δε νομίζω να έχεις θέμα.

Απλά αν πας στη Smartec θα δεις πως λέει πως για κινητά εκτός εγγύησης ο έλεγχος είναι 15€.

ΟΚ 15€ αέρα αλλά αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Θέλω να πω πως αν όλα πάνε καλά, θα έχεις ένα καινούριο κινητό μιας και και για το Home button,

σου αλλάζουν Bezel+Gorilla Glass+Πληκτρα(Home,Back,Menu)! :)

Στην χειρότερη σκας 15€ για έλεγχο και ενημερώνεσαι για το κόστος επισκευής που ΑΝ θες, αποδέχεσαι.

 

Βέβαια επειδή το πρόβλημα σου δεν είναι software αλλά hardware δεν νομίζω να ψάξουν πολλά στο software κομμάτι.

 

Ό,τι και να κάνεις, δώσε μας ένα feedback! Να ξέρουμε αν σε πήρα στο λαιμό μου ή όχι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, σε κατάστημα Γερμανός δε μπορώ να το πάω; Επειδή εγώ είμαι Χαλκίδα, το κινητό είναι του αδερφού μου και τώρα είναι και αυτός Χαλκίδα και Αθήνα κατεβαίνει πλέον μόνο για την εξεταστική του, οπότε μη τρέχει Χαϊδάρι.

 

Πάντως, το μόνο PCODE που βρίσκω για Ελλάδα, είναι το EUR. Από XDA πάντα.

 

Edit: Πέρασα το GAPPS που το είχα αφήσει για να το περάσω σήμερα επειδή χθες που πέρασα τη Custom Rom νύσταζα, και τελικά το κουμπί στη Touch Screen, δούλεψε... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια' date=' σε κατάστημα Γερμανός δε μπορώ να το πάω; Επειδή εγώ είμαι Χαλκίδα, το κινητό είναι του αδερφού μου και τώρα είναι και αυτός Χαλκίδα και Αθήνα κατεβαίνει πλέον μόνο για την εξεταστική του, οπότε μη τρέχει Χαϊδάρι.

 

Πάντως, το μόνο PCODE που βρίσκω για Ελλάδα, είναι το EUR. Από XDA πάντα.

 

Edit: Πέρασα το GAPPS που το είχα αφήσει για να το περάσω σήμερα επειδή χθες που πέρασα τη Custom Rom νύσταζα, και τελικά το κουμπί στη Touch Screen, δούλεψε... :-(

 

Μα τον Δία!

Πώς έγινε τούτο;!

 

Sent from Galaxy S via Vf HSPA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τον Δία!

Πώς έγινε τούτο;!

 

Sent from Galaxy S via Vf HSPA

Το αυτό. Δε ξέρω! Να πω ότι δε δούλευαν όλα, μόνο το Home δε λειτουργούσε. Έκανα απλά εγκατάσταση τις εφαρμογές της Google και πλέον το touch κουμπί είναι κομπλέ. Το άλλο παραμένει βέβαια νεκρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτό. Δε ξέρω! Να πω ότι δε δούλευαν όλα, μόνο το Home δε λειτουργούσε. Έκανα απλά εγκατάσταση τις εφαρμογές της Google και πλέον το touch κουμπί είναι κομπλέ. Το άλλο παραμένει βέβαια νεκρό.

 

Μια βολτίτσα από Χαϊδάρι κρίνεται απαραίτητη τότε... ;)

 

Άντε γιατί από ό,τι βλέπω θα πάρουμε και Jelly Bean οσονούπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...