Προς το περιεχόμενο

Sherlock - BBC TV Series


privateer

  

173 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος είναι ο αγαπημένος σας ήρωας αστυνομικής λογοτεχνίας?

    • Ηρακλής Πουαρώ (Αγκάθα Κρίστι)
    • Σέρλοκ Χολμς (Σερ Άρθουρ Κόναν Ντόυλ)
    • Αρσέν Λουπεν (Μορις Λεμπλαν)
    • Άλλος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ καλό το 3ο σκηνοθετικά όντως. 

 

Big Spoiler

 

Απλά με χάλασε λίγο η απλοικότητα της υπόθεσης. Χτίζαν πολύ ώρα για το πόσο κακός και δαιμόνιος είναι, και τον σκότωσε ο σέρλοκ έτσι απλά. Meeh!!!

 

Τουλάχιστον η επιστροφή του Μοριάρτι μου άρεσε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ηταν η 3η σεζόν, αλλα ξέφυγε αρκετά απο το στυλ των 2 πρώτων σεζόν. Επίσης μου φάνηκε ότι τα deductions περασαν σε δεύτερη μοίρα, απλά πετάμε διάφορες υποθέσεις και εμπιστευόμαστε τυφλά την κριση του Sherlock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξεκινω και εγω σε λιγο με αγγλικους υποτιτλους (θα αργησουν οι ελληνικοι).

Είναι ήδη εκεί έξω, τώρα που γράφω πάντως.

 

edit: Λάθος παίδες. Μπέρδεμα δικό μου. Δεν έχω δει ακόμα gr υπότιτλους.

Επεξ/σία από N3CR4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ωραίο επεισόδιο και το τρίτο.

 

Μου άρεσε που έφτιαξαν ένα τόσο αξιομίσητο και ιδιαίτερο villain σε ένα επεισόδιο, ενώ έδωσαν και στη "Mary" περισσότερο screen time και λόγο να συμμετέχει στο main plot.

Επίσης, πολύ καλό που μπορούν να φέρνουν  ηθοποιούς/χαρακτήρες από περασμένα series για εμφανίσεις-cameo από μερικά δευτερόλεπτα (Adler), ή και ολόκληρες σκηνές (Moriarty στο τελευταίο), μέσω του "mind palace" του Sherlock. 

Το φινάλε ήταν κάπως βιαστικό, και θέλω να πιστεύω ότι η φάτσα του Moriarty στο τέλος θα συνδέεται με κάτι διαφορετικό από το να τον "αναστήσουν"  (πιθανότατα ως τέχνασμα για να μην εξοριστεί ο Sherlock?)

 

 

 

Συνολικά για μένα πολύ καλή η season. Περισσότερος χρόνος με Mycroft, ένας αρκετά ενδιαφέρον χαρακτήρας για τη Mary, και έξυπνο χιούμορ. 

 

Δεν πολυσυμφωνώ ότι υπάρχει μεγάλη απόσταση στο ύφος αυτής της season με τις προηγούμενες. Τα επεισόδια από τις προηγούμενες season τα βλέπω σε re-watch που και που (κατι που έγινε και με την ευκαιρία της 3ης season). Όντως είχαν ένα προφανές focus (λόγω του κοινού main villain που υπήρχε αισθητά στο background ακόμα και από επεισόδια που έλειπε σε όλη τη διάρκεια σχεδόν), και στην τρίτη είχαν πρώτα το aftermath από το μυστήριο του cliffhanger και μετά κινήθηκαν σε πιο freestyle (που το έφεραν βόλτα με το 3ο επεισόδιο όμως) . Κατα τα άλλα τόσο τα θετικά όσο και τα προβλήματα που έβρισκα όταν είδα την πρώτη season, τα βλέπω και στην τρίτη χωρίς να έχει αλλάξει κάτι ιδιαίτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο το 3ο επεισοδιο, αλλα αν δεις τον 3ο κυκλο συνολικα, ισως ειναι ο πιο αδυναμος ολων. Με ενα απολυτα χλιαρο επεισοδιο 1, ενα χιουμοριστικο και καθολου αστυνομικο επεισοδιο 2 και το απολυτα ισορροπημενο 3ο επεισοδιο.

Ο 2ος κυκλος ειναι ο κορυφαιος, ο 1ος ειναι λιγο κουραστικός στην αρχη αλλα παιρνει τη 2η θεση και ο 3ος κυκλος ακολουθει.

 

Εσεις πως κατατασσετε τους 3 κυκλους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω καπως έτσι, αν και νομιζω μου άρεσε ο 1ος οριακα περισσοτερο απο τον 2ο.

 

Ελπίζω απο 4η σεζόν να πάμε σε πιο αυτοτελή επεισόδια χωρίς κάποιον mastermind εγκληματία, αν και αν κρίνω απο το τέλος της 3ης δεν παίζει κατι τετοιο.

 

Οι περισσότερες ιστορίες εξάλλου του Holmes του Doyle, όπως "έγραφε" και ο Watson, ήταν λιγότερο αυτές που ήταν πολύ σημαντικές ή αφορούσαν κάποιο σημαντικό γεγονός, και περισσότερο αυτές που είχαν κάποια περίεργα ή ασυνήθιστα χαρακτηριστικά. Θα θελα να δω περισσότερα τέτοια επεισόδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες ιστορίες εξάλλου του Holmes του Doyle, όπως "έγραφε" και ο Watson, ήταν λιγότερο αυτές που ήταν πολύ σημαντικές ή αφορούσαν κάποιο σημαντικό γεγονός, και περισσότερο αυτές που είχαν κάποια περίεργα ή ασυνήθιστα χαρακτηριστικά. Θα θελα να δω περισσότερα τέτοια επεισόδια.

 

Πόσο πολύ θα ήθελα κάτι τέτοιο!

Δεν μπορώ άλλο το στυλ "ολόκληρη η Αγγλία σε χρειάζεται" ή

"κοιτάξτε με, έσωσα όλη τη χώρα από βεβαιη καταστροφή!".

-"Σε ευχαριστούμε Sherlock!"

Κάτι πιο dark και underground είναι πιστεύω ότι χρειάζεται η 4 season. Όχι τόσο mainstream καταστάσεις και τόσο high profile villains. Αλλά δύσκολο μου φαίνεται, ειδικά τώρα που την έχουν μάθει όλοι τη σειρά και μάλλον τείνει να γίνει americanized.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...