Προς το περιεχόμενο

Sherlock - BBC TV Series


privateer

  

173 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος είναι ο αγαπημένος σας ήρωας αστυνομικής λογοτεχνίας?

    • Ηρακλής Πουαρώ (Αγκάθα Κρίστι)
    • Σέρλοκ Χολμς (Σερ Άρθουρ Κόναν Ντόυλ)
    • Αρσέν Λουπεν (Μορις Λεμπλαν)
    • Άλλος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλά και εμένα από τη πρώτη σεζόν, από το πρώτο επεισόδιο, σκάλωσα κυρίως λόγω χαρακτήρων και μετά των ιστοριών του Doyle και τα μυστήρια/γρίφους... και ομολογώ ότι μέχρι και το φινάλε της 2ης, παρόλη την παράνοια με τον Μοριάρτι και τα πολλαπλά wow και ανατροπές στις ιστορίες, για τους χαρακτήρες ακόμα το έβλεπα, για τη σχέση Sherlock-Watson, την επίδρασή τους με τον κοινωνικό περίγυρο, τα όριά τους κτλ...

 

αλλά προσωπικά θεωρώ ότι η πολύ καλή ισορροπία σεναρίου/ιστοριών + ανάπτυξη και εξερεύνηση χαρακτήρων των 2 πρώτων σεζόν, γύρισε από την τρίτη σεζόν και μετά τελείως τούμπα και άρχίσε ένα ανευ ελέγχου σαπουνοπερατικό στύλ με τους 2 ήρωες, σούπερσταρς πλέον, στο επίκεντρο και την ιστορια από πίσω τελείως κομπάρσο...

 

έμπλεξαν γυναίκες - δολοφόνους, snipers και γάμους, νεκραναστάσεις, mind palaces (ακόμα γελάω με το πόσο γελοίο και φτηνό τρυκ ήταν αυτό για να μας παρουσιάσουν έναν ''μεγάλο κακό''), συνωμοσίες ανα την υφήλιο, κρατικά μυστικά, οικογένειες, το ''είμαι παράξενος, είμαι κουλ, βλέπω πράματα, λύνω γρίφους τόσο έξυπνα, περιφέρομαι κουλ και μην ξεχάτε, είμαι και κουλ'' να εχει καταλαβει σχεδον πρωταγωνιστικο ρολο στο ''character develοpment''  κτλ κτλ που όλο το σκηνικό θύμιζε πιο πολύ ''τόλμη και γοητεία και εγκληματα'' παρά σέρλοκ... νταξ χαβαλες οκ, αλλα αλλη σειρα σχεδον και για αλλο κοινο και αλλες περιστασεις...

 

 

 

ενηγουεη, και γω το ειδα το τελευταιο, μετριοτατο στη καλυτερη + ολιγον τι καρτουν η ολη φαση + τραβηγμενο απο τα μαλλια as usual...

 

 

μακαρι να τελειωσει παντως, προσωπικα παντα μιλωντας δε βρισκω λογο πλην του να σκοτωσω καμια ωρα εδω και κει να το παρακολουθησω ξανα .. ο Μοφατ εκανε ακριβως, ΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια εδω οπως εκανε στο Doctor Who, δυνατα επεισοδια με καλογραμμενη πλοκη και ελκυστικους χαρακτηρες αρχικά κ μετά ξανά μανά δραματοσαπουνόπερες χωρίς κανένα background απο πίσω, deus ex machina στο ρηπητ κτλ κτλ κτλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άφησε πολλές απορίες το επεισόδιο τις οποίες είτε δεν απάντησε και τις άφησε στην κρίση των θεατών είτε τις παρέλειψα εγώ. Πρώτη φορά πάντως που μου μένουν κενά.

 

 

1. Γιατί ο Sherlock δε θυμόταν καθόλου την αδερφή του και ξαφνικά άρχισαν να του έρχονται flashbacks μόνο όταν μιλούσε μαζί της;

2. Πώς επηρέαζε η αδερφή του τόσο πολύ τα μυαλά αυτών με τους οποίους μιλούσε;

3. Τί σχέση είχε η όλη φάση με το αεροπλάνο;

4. Στο τέλος προφανώς φάνηκε ότι ήταν κάτι τύπου bipolar (και άλλα πολλά), αλλά μετά από τόσους σκοτωμούς (μέχρι και του παιδικού του φίλου) όλα καλά σαν να μην έγινε τίποτα επειδή απλά ήθελε επιτέλους να ασχοληθεί μαζί της ο Sherlock;

 

 

Ενώ μ' άρεσε πολύ κατά τη διάρκεια, το τέλος με ξένισε κάπως είτε επειδή δεν κατάλαβα τα παραπάνω, είτε επειδή ήταν όντως πολύ απλοϊκό μετά απ' όλο αυτό το build-up.

 

Μαλλον εννοεις ξινισε.

 

Ολα αυτα που δεν καταλαβες τα απαντησε, μαλλον δεν προσεχες αρκετα.

 

 

 

1) Αυτο λεγεται repressed memories. Μερικες φορες οταν βιωνουμε κατι πολυ ανηποφορο, καταπιεζουμε αυτες τις αναμνησεις, τις κανουμε τελειως block υποσυνειδητα, και πολλες φορες δημιουργουμε μια αλλη πραγματικοτητα για να ερμηνευσουμε αυτο που εγινε.

Αυτο υπαρχει και το εχει δειξει σε πολλες σειρες/ταινιες... αμα googlαρεις repressed memories θα καταλαβεις

 

2) Αυτο ειναι κατι το οποιο δεν το εδειξε εμμεσα, αλλα το εδειχνε ποση ωρα, οτι οποιος μιλαει μαζι της στο τελος τον καταφερνει. Η Eurus επειδη ηταν an era-defining genius ειχε πολυ μεγαλη αντιληψη του κοσμου και γενικοτερα της επικοινωνιας ανθρωπων. Ετσι οταν ο αλλος παει να της κανει ψυχολογικη αξιολογηση, αυτη ως εξυπνοτερη, το χρησιμοποιησε εναντιων του, λογω μεγαλυτερης αντιληψης του πως δουλευει η επικοινωνια και η επιρροη, και παντα εβρισκε το κουμπι του αλλου και μετα τον εκανε οτι ηθελε. Εφοσον πηρε με το μερος της τον Διευθυντη στην ουσια ειχε στην κατοχη της ολη την φυλακη.

 

3) Στο ειπε! Αναρωτιεμαι αν εβλεπες το επισοδειο ή αν επαιζες με το κινητο :P

Η Eurus ως πολυ εξυπνη και ως αποκομμενη απο τον υπολοιπο κοσμο ενιωθε οτι ειναι μονη της, οτι δεν εχει κανεναν. Ενιωθε σαν ενα κοριτσακι μεσα σε ενα αεροπλανο που ολοι κοιμουνται και κανενας δεν μπορει να την βοηθησει. Αυτο λεγεται μεταφορα. Ολο αυτο το σκηνικο ηταν ενα cry for help. Ενα puzzle που εφτιαξε και ηξερε οτι ο μονο Sherlock μπορουσε να την βοηθησει, να καταλαβει πως νιωθει, οτι νιωθει μονη στον κοσμο.

 

4) Στο τελος ο Sherlock καταλαβαινει και ο ιδιος για ποιο λογο ηταν τοσο απομακρος, μακρια απο φιλιες κτλ κτλ Και ετσι μπορει να μπει στην θεση της αδερφης του και να καταλαβει πως νιωθει, γιατι το εχει περασει και αυτος εν μερη. Οποτε ξεροντας οτι θα ξαναγυρισει πισω στην φυλακη, αντι να την τιμωρησει και να της δωσει την ευκαιρια να ξανακανει κατι τετοιο, προσπαθει να γινει φιλος μαζι της, να της συμπαρασταθει σαν αδερφος που υποσχεθηκε οτι θα κανει οταν την πηρε αγκαλια. Και τελικα να κανει μια συνδεση παλι της οικογενειας Sherlock, γι αυτο και στο τελος τους βλεπεις ολους μαζι...

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εννοεις ξινισε.

 

Ολα αυτα που δεν καταλαβες τα απαντησε, μαλλον δεν προσεχες αρκετα.

 

 

 

1) Αυτο λεγεται repressed memories. Μερικες φορες οταν βιωνουμε κατι πολυ ανηποφορο, καταπιεζουμε αυτες τις αναμνησεις, τις κανουμε τελειως block υποσυνειδητα, και πολλες φορες δημιουργουμε μια αλλη πραγματικοτητα για να ερμηνευσουμε αυτο που εγινε.

Αυτο υπαρχει και το εχει δειξει σε πολλες σειρες/ταινιες... αμα googlαρεις repressed memories θα καταλαβεις

 

2) Αυτο ειναι κατι το οποιο δεν το εδειξε εμμεσα, αλλα το εδειχνε ποση ωρα, οτι οποιος μιλαει μαζι της στο τελος τον καταφερνει. Η Eurus επειδη ηταν an era-defining genius ειχε πολυ μεγαλη αντιληψη του κοσμου και γενικοτερα της επικοινωνιας ανθρωπων. Ετσι οταν ο αλλος παει να της κανει ψυχολογικη αξιολογηση, αυτη ως εξυπνοτερη, το χρησιμοποιησε εναντιων του, λογω μεγαλυτερης αντιληψης του πως δουλευει η επικοινωνια και η επιρροη, και παντα εβρισκε το κουμπι του αλλου και μετα τον εκανε οτι ηθελε. Εφοσον πηρε με το μερος της τον Διευθυντη στην ουσια ειχε στην κατοχη της ολη την φυλακη.

 

3) Στο ειπε! Αναρωτιεμαι αν εβλεπες το επισοδειο ή αν επαιζες με το κινητο :P

Η Eurus ως πολυ εξυπνη και ως αποκομμενη απο τον υπολοιπο κοσμο ενιωθε οτι ειναι μονη της, οτι δεν εχει κανεναν. Ενιωθε σαν ενα κοριτσακι μεσα σε ενα αεροπλανο που ολοι κοιμουνται και κανενας δεν μπορει να την βοηθησει. Αυτο λεγεται μεταφορα. Ολο αυτο το σκηνικο ηταν ενα cry for help. Ενα puzzle που εφτιαξε και ηξερε οτι ο μονο Sherlock μπορουσε να την βοηθησει, να καταλαβει πως νιωθει, οτι νιωθει μονη στον κοσμο.

 

4) Στο τελος ο Sherlock καταλαβαινει και ο ιδιος για ποιο λογο ηταν τοσο απομακρος, μακρια απο φιλιες κτλ κτλ Και ετσι μπορει να μπει στην θεση της αδερφης του και να καταλαβει πως νιωθει, γιατι το εχει περασει και αυτος εν μερη. Οποτε ξεροντας οτι θα ξαναγυρισει πισω στην φυλακη, αντι να την τιμωρησει και να της δωσει την ευκαιρια να ξανακανει κατι τετοιο, προσπαθει να γινει φιλος μαζι της, να της συμπαρασταθει σαν αδερφος που υποσχεθηκε οτι θα κανει οταν την πηρε αγκαλια. Και τελικα να κανει μια συνδεση παλι της οικογενειας Sherlock, γι αυτο και στο τελος τους βλεπεις ολους μαζι...

 

 

 

 

 

Ξενίζω = εκπλήσσω (συνήθως δυσάρεστα)

 

Πέρα του 3 τα υπόλοιπα που απάντησες ακόμα δε με καλύπτουν. Απ'την άποψη ότι αυτά γνώριζα κι εγώ αλλά δε στέκουν απ'τη δική μου οπτική γωνία έτσι όπως τα έδειξε (ή δεν έδειξε) το επεισόδιο. Μου φαίνεται απλά πως τα παρουσίασε με τρόπο που τα έκανε να φαίνονται too easy για να διευκολύνουν την πλοκή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άφησε πολλές απορίες το επεισόδιο τις οποίες είτε δεν απάντησε και τις άφησε στην κρίση των θεατών είτε τις παρέλειψα εγώ. Πρώτη φορά πάντως που μου μένουν κενά.

 

 

1. Γιατί ο Sherlock δε θυμόταν καθόλου την αδερφή του και ξαφνικά άρχισαν να του έρχονται flashbacks μόνο όταν μιλούσε μαζί της;

2. Πώς επηρέαζε η αδερφή του τόσο πολύ τα μυαλά αυτών με τους οποίους μιλούσε;

3. Τί σχέση είχε η όλη φάση με το αεροπλάνο;

4. Στο τέλος προφανώς φάνηκε ότι ήταν κάτι τύπου bipolar (και άλλα πολλά), αλλά μετά από τόσους σκοτωμούς (μέχρι και του παιδικού του φίλου) όλα καλά σαν να μην έγινε τίποτα επειδή απλά ήθελε επιτέλους να ασχοληθεί μαζί της ο Sherlock;

 

 

Ενώ μ' άρεσε πολύ κατά τη διάρκεια, το τέλος με ξένισε κάπως είτε επειδή δεν κατάλαβα τα παραπάνω, είτε επειδή ήταν όντως πολύ απλοϊκό μετά απ' όλο αυτό το build-up.

 

Να επιχειρήσω να απαντήσω;

 

 

 

1. Κάποια στιγμή αναφέρεται. Ο Σέρλοκ είχε μια τραυματική εμπειρία (η αδερφή του σκότωσε τον καλύτερο του φίλο), που για να μπορέσει να την ξεπεράσει και να μην τρελαθεί, δημιούργησε μια εναλλακτική πραγματικότητα στο κεφάλι του, όπου τα πράγματα συνέβησαν πολύ διαφορετικά. Η αδερφή του δεν υπήρξε ποτέ και ο φίλος που έχασε έγινε σκύλος. Είναι αμυντικός μηχανισμός.

 

Η ιστορία αυτή εξηγεί και το πρόβλημα του Σέρλοκ να σχηματίσει φιλίες (μέχρι τον Τζον). Ο Μάικροφτ αντίστοιχα που ήταν μεγαλύτερος σε ηλικία, ανέλαβε άθελά του το βάρος να πρέπει να αντιμετωπίσει τα όλα όσα έγιναν (δεν είχε την "πολυτέλεια" να κάνει ότι ο Σέρλοκ, χρειάστηκε μάλιστα αργότερα να κρύψει την αλήθεια από τους γονείς του) και αναγκάστηκε να παραδεχθεί τη βαρβαρότητα της αδερφής του. Πήρε το ρόλο που συχνά παίρνει το "μεγαλύτερο" παιδί σε αυτές τις ιστορίες. "Έλυσε" το πρόβλημά του με το να γίνει βαριά ορθολογιστής και άρχισε να αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα στυγνά και χωρίς συναισθηματισμούς. Ίσως ήταν και νωρίτερα έτσι. Ο Σέρλοκ πάντως αποκαλύφθηκε ότι δεν ήταν πάντα αυτός που έγινε. Γι' αυτό και υπήρχε κάτι μέσα του που ήθελε κάτι διαφορετικό και τον βλέπουμε στην πορεία να προσπαθεί να δημιουργήσει συναισθηματικές σχέσεις (με τον Τζον, τη Μαίρη και την "γυναίκα").

 

2. Αυτό δεν έχει κάποια εξήγηση πέρα από το ότι τους έλεγε ακριβώς όλα όσα έπρεπε να πει για να τους πάρει με το μέρος της. Αν σκεφτείς πόσοι άνθρωποι σήμερα πείθονται και στρατεύονται σε διάφορες θρησκευτικές ή πολιτικές ή (ακόμη πιο φανερό) αθλητικές παρατάξεις από άδειες κουβέντες, δεν είναι και τόσο δύσκολο να το πιστέψεις. Απλά πρέπει να βρεις σε κάθε άνθρωπο ποιο είναι το κουμπί του. Η αδερφή του Σέρλοκ παρουσιάζεται από όλους ως σπάνια διάνοια, από αυτές που συναντάς μια φορά σε εκατοντάδες χρόνια.

 

3. Το αεροπλάνο είναι μια μεταφορά που δημιούργησε η αδερφή του, δεν είναι κάτι υπαρκτό. Το κοριτσάκι είναι η ίδια και το αεροπλάνο ο κόσμος της όπως τον αντιλαμβάνεται. Η ίδια ψηλότερα από όλους, να μην μπορεί να επικοινωνήσει με κανένα, μοναχική και απομονωμένη, να οδηγείται στη καταστροφή της χωρίς να μπορεί να κάνει κάτι.

 

Ναι, στο τέλος αποκαλύπτεται ότι το πρόβλημά της που κουβαλούσε από παιδί, ήταν ότι δεν είχε τρόπο να επικοινωνήσει με κανέναν απολύτως, κάτι που την έκανε δυστυχισμένη, επιθετική κτλ. Ο Σέρλοκ το αντιλαμβάνεται αυτό και προσπαθεί να δημιουργήσει μια σύνδεση μαζί της, έστω μέσα από τη μουσική. Θα είναι αρκετό; Πιθανόν όχι, αλλά τουλάχιστον είναι κάτι. It is, what it is.

 

 

 

edit: δεν πήρα χαμπάρι ότι υπήρχε νέα σελίδα με ποστς-απαντήσεις, νόμιζα ότι το τελευταίο ήταν αυτό της προηγούμενης σελίδας. Σόρι που ξαναέγραψα κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξενίζω = εκπλήσσω (συνήθως δυσάρεστα)

 

Πέρα του 3 τα υπόλοιπα που απάντησες ακόμα δε με καλύπτουν. Απ'την άποψη ότι αυτά γνώριζα κι εγώ αλλά δε στέκουν απ'τη δική μου οπτική γωνία έτσι όπως τα έδειξε (ή δεν έδειξε) το επεισόδιο. Μου φαίνεται απλά πως τα παρουσίασε με τρόπο που τα έκανε να φαίνονται too easy για να διευκολύνουν την πλοκή.

 

Πως γινεται το 1 να μην σε πειθει? Αυτο που σου ειπα δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου

 

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Repressed_memory

 

Repressed memories are memories that have been unconsciously blocked due to the memory being associated with a high level of stress or trauma. The theory postulates that even though the individual cannot recall the memory, it may still be affecting them consciously, and that these memories can emerge later into the consciousness. Ideas on repressed memory were an important part of Sigmund Freud's early work on psychoanalysis.

 

Επισης το 4 πιστευω ηταν κατατοπιστικοτατο. Αφου το ειπε κιολλας, οτι νιωθει οτι θελει καποιον να την καταλαβει πως νιωθει! Ο sherlock εχοντας περασει απο την θεση της, την καταλαβαινει απολυτα και θελει να την βοηθησει,δηλαδη να μην την αφησει ξανα μονη της.

 

ps: κατι ακομα που δειχνει οτι ο sherlock αλλαξε μετα την εκμαθηση της αληθειας του παρελθοντος, ειναι οτι στις σκηνες που δειχνει στο τελος κραταει σε καποια φαση το μωρο του John. Πιο πριν δεν ηταν ικανος να κανει συζητηση με ανθρωπο, και σιγα σιγα τον βλεπεις να αναπτυσσει συναισθηματα, να μην τα κανει ολα για το puzzle και στο τελος φτανει σε σημειο να κραταει μωρο στα χερια του και να γελαει. Που αυτο στην πρωτη σεζον δεν το φανταζοσουν καν. Ετσι μεσα απο την αλλαγη μπορεσε και συγχωρεσε και την αδερφη του.

 

Επεξ/σία από hellojim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθλιο το φιναλε και γενικα η season. Ας το κλεισουν εδώ γιατι με τις 2 τελευταίες seasons χαλάσανε ότι καλό εφτιαξαν τα προηγούμενα χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα παιδιά μου άρεσαν και τα 2 πρώτα επεισόδια από την 4η σεζόν...Περιμένω υπότιλους και για το 3ο με ανυπομονησία αυτές τις μέρες...Δε πιστεύω ότι χάλασε η σειρά, γιατί δε γίνεται και όλα τα επεισόδια να είναι τέλεια! Αγαπημένο μου επισόδιο πάντως είναι το "A Scandal in Belgravia".
Για μένα παραμένει μια από τις καλύτερες σειρες που έχω δει ποτέ και θέλω πάρα πολύ να δω τουλαχιστον μια σεζόν ακόμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δε μου φαίνονται καν "χειρότερα" (σε εισαγωγικά) αυτά τα επεισόδια. Αντίθετα θα έλεγα ότι η σειρά με ενδιαφέρει περισσότερο όπως εξελίχθηκε στην 3η και 4η σεζόν. Στην αρχή τη θεωρούσα απλά διασκεδαστική. Ιδιαίτερα από το επεισόδιο που

spoiler season 3

 

παντρεύεται ο Τζον (όπου έχουν εκείνους τους μονολόγους) και μετά

 

την εκτίμησα πολύ περισσότερο. Βέβαια όχι επειδή τα παζλ ήταν καλύτερα, αλλά γιατί οι χαρακτήρες θεωρώ ότι απέκτησαν μεγαλύτερο βάθος. Τη σχέση του Σέρλοκ με τον Τζον ειδικά, τη χειρίζονται με πολύ ιδιαίτερο τρόπο.

 

Για παράδειγμα, αντίστοιχη περίπτωση χαρακτήρα που έχει πρόβλημα με τις κοινωνικές σχέσεις του έχουμε στο Big Bang Theory με τον Σέλντον, όπου εκεί η αντιμετώπιση είναι να προσπαθεί η δήθεν αξιαγάπητη Πένι να τον κάνει "φυσιολογικό" όπως τους άλλους. Ουσιαστικά δεν τον αποδέχονται, προσπαθούν να τον κάνουν κάτι που δεν είναι, γιατί αυτό που είναι, το βλέπουν ως πρόβλημα (αυτό η "αξιαγάπητη" Πένι το κάνει με όλους, τους φέρεται λες και το σωστό είναι να γίνουν όπως όλοι οι υπόλοιποι, φυσιολογικοί άνθρωποι).

 

Η σχέση του Τζον με τον Σέρλοκ δεν έχει αυτά τα στοιχεία, πατάει σε πολύ διαφορετική αντιμετώπιση (και από τις δύο πλευρές). Το λατρεύω αυτό στη σειρά και ήταν μια εξέλιξη που μας προσέφεραν οι τελευταίες σεζόν. Και πόσο όμορφα το δείχνουν, με δυο απλές κουβέντες και τις πολύ καλές ερμηνείες των ηθοποιών, όπως πρέπει για μένα να είναι μια σειρά ή ταινία. Όχι με πολύ διάλογο, να τα εξηγεί όλα συνεχώς, αλλά να σου τα περνάει με οπτικά μέσα. Πχ στο πρώτο επεισόδιο της 4ης σεζόν που έχουν εκείνο το διάλογο:

 

 

bf78de189494ec2897783aeab847938b.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έτσι απλά τελείωσε μια σειρά που βλέπετε και ξανά βλέπετε...
Εξήμισι χρόνια, δεκατέσσερα επεισόδια, είκοσι ώρες διασκέδασης...
Όχι πέστε μου, δεν είναι σαν να σε παράτησε η γκόμενα..?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απογοητευμενος φουλ...

Η πιο κακη σεζον μακραν της σειρας

Ελειπαν οι ιδεες,το μυστηριο...

Εβαλαν και εναν θανατο αγαπημενου προσωπου μπας κ δωσουν συναισθημα.

Το φιναλε φουλ στη προχειροτητα..

Το 2ο ηταν καλο το 1ο κακο το 3ο κακιστο.

Γενικα λυπαμαι που το λεω αλλα η σεζον ηταν τρομερα αδιαφορη. Κριμα γιατι ηταν απο τις αγαπημενες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εγω θυμαμαι 13 επεισοδια.μαζοι με το 1 ειδαμε και το 2 που ηταν ετσι και ετσι ως προ το κακο αλλα μας αρεσε το τελος.Εμεις χειροκροταγαμε.Την παρασκευη ειδαμε και το 3 καλο ηταν μας αρεσε γρηγορο σαν πλοκη η αδερφη του χολμς καλος σαν ρολος.Η ερωτηση ειναι ομως μας καλυπτει να τελειωσει ετσι η σειρα χωρις αλλο κυκλο;;; οχιιιιι θελω και αλλο.Εχουν πει επισημα οτι σταματανε;;;Το εχουν αφησει αοριστα ουτε ναι ουτε οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...