Προς το περιεχόμενο

Sherlock - BBC TV Series


privateer

  

173 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος είναι ο αγαπημένος σας ήρωας αστυνομικής λογοτεχνίας?

    • Ηρακλής Πουαρώ (Αγκάθα Κρίστι)
    • Σέρλοκ Χολμς (Σερ Άρθουρ Κόναν Ντόυλ)
    • Αρσέν Λουπεν (Μορις Λεμπλαν)
    • Άλλος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Αυριο πρωι. Υποτιτλους δεν χρησιμοποιω καιρο τωρα. Βασικα εχω συνηθίσει σε βαθμο που οταν βλεπω με αλλους και βαζουν υποτιτλους μου φαινεται περιεργο ποσο μαλιστα οταν οι υποτιτλοι ειναι στα Ελληνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις το ειδα...Δεν εχω καταληξει αν ηταν μουφα η κορυφαιο.

 

Κατι παρομοιο και απο μενα.......

Γενικα μου αρεσε σαν επεισοδιο αλλα το στιλακι με την αδερφη του που την εκαναν σαν τον Hannibal απτην σιωπη των αμνων(που υποθηκε και απτην σειρα κιολας)δεν μου πολυαρεσε.Προσπαθησαν νομιζω να κανουν κατι πιο δυνατο απτον Morriarty αλλα σαν να απετυχε.Συνολικα μπορω να πω οτι ηταν λιγο καλυτερη απτην 3η σεζον,αλλα δεν ξεπερασε 1η-2η.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικογενειακή υπόθεση όλο το επεισόδιο. Αρκετά διαφορετικό από ότι μας έχει συνηθίσει. Το επεισόδιο είναι για 8. Το κλείσιμο που έκανε δείχνει να είναι series finale. Τα καλύτερα επεισόδια παραμένουν τα 1 3 και 1 3 από τις 2 πρώτες σεζον. Στην τέταρτη το καλύτερο ήταν το δεύτερο το πρώτο δεν και το σημερινό κάτι στη μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πάντα πολύ καλό επεισόδιο. Μόνο που έχει πέσει πολύ ψυχοπλάκωμα.

 

Δεν ξέρω αν ήταν series finale ή όχι, αλλά σε κάθε περίπτωση, συγχαρητήρια στους δημιουργούς που ξέρουν να γράφουν τόσο καλά για τόσο πολύπλοκους χαρακτήρες και μπορούν να δείξουν τόσο έξυπνα τις πτυχές διαφορετικών ανθρώπων, αλλά και το πόσες διαφορετικές συμπεριφορές μπορεί τελικά να πάρει η κοινωνία μας από παρόμοιες εγκεφαλικές λειτουργίες. Και είναι δουλειά της κοινωνίας μας (της άμεσης και της ευρύτερης) να αναγνωρίσει τη διαφορετικότητα και να εντάξει όλους αυτούς τους ανθρώπους.

 

Η σκηνοθεσία και οι ερμηνείες πάντα στα υψηλότερα επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόψεις διίστανται βλέπω...Η πλειοψηφία λέει οτι δεν ήταν καλό πάντως. Θα το δω και εγώ σήμερα και θα επανελθω με συν κ πλήν που παρατήρησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιωθηκα κ για το δευτερο

Σε σχεση με τη σαπιλα της 3ης σεζον, της Νυφης και του προηγουμενη, ανωτερο πολυ + εξαιρετικος ο toby jones.... Παραταυτα ο μελοδραμα ψυχοδραματος με εχει διαλυσει + η " ανατροπη " του φιναλε με εκανε λιγο να νομιζω οτι οντως βλεπω σαπουνοπερα/ αν και αρκετα καλο climax (oπου βεβαια παλι ηταν μια ανατροπη whatever και made little sense but still ok, εξυπηρετησε το στιγμιαιο wow factor επαρκως)... Στο twin peaks δε με νοιαζει, εδω ομως ναι, δε με χαλασε τοσο αλλα γενικα ενα meh το κερδισε και λιγο εως αρκετα ξενερωσα...

 

Παρολα αυτα, ο ρυθμος ηταν σουπερ και το ολο στησιμο με τον jones εξαιρετικο (σε σχεση πχ με το προηγουμενο που αγανακτησα να το δω σερι και να μην το σπασω σε 3-4 μερη απο τη βαρεμαρα)...

 

Ενηγουεη, τελευταιο τωρα αν κ προσωπικα απο συνηθειο το βλεπω μονο, μακαρι εστω να κλεισει ομορφα...

Εξακολουθω να θεωρω το πρωτο της τριτης ως το καλυτερο ως τωρα απο τις δυο τελευταιες σεζον-με χαοτικη διαφορα κιολας- και μετα αυτο παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι εχει πεσει τοσο πολυ hate στην σειρα για την αλλαγη υφους. Το πρωτο της τεταρτης ηταν κακογραμμενο οντως. Αλλα οταν βλεπεις μια σειρα δεν παρακολουθεις μονο το script, αλλα και τους χαρακτηρες και την εξελιξη αυτων. Καθως βλεπεις αυτα που βιωνει, τον βλεπεις να αλλαζει και να εξελισσεται σε ενα καινουριο ατομο. Αυτο ειναι η φυσικη πορεια των πραγματων και υπαρχει σε ολες τις σειρες πχ breaking bad.

 

Το τελευταιο επισοδειο ηταν καλο. Πρωτα απ'ολα μαθαινεις για ποιο λογο ο sherlock ειναι ετσι οπως ειναι. Απομακρος, κλειστος τυπος, δεν συμπαθει τους ανθρωπους και για ποιο λογο θελει να λυνει γριφους. Μαθαινεις το παρελθον του και σου δινει μια πιο μεγαλη εικονα του εαυτου του.

 

Η σειρα δεν γινεται να ειναι ολη την ωρα γρηγορα deductions και genius puzzles. Σε καποια φαση πρεπει να δεις και κατι σχετικο με την ζωη του, για να γνωρισεις καλυτερα τον χαρακτηρα και να δεθεις μαζι του.

 

Το τελικο puzzle δεν ηταν αριστουργημα αλλα ηταν αρκετα ικανοποιητικο.

 

 

 

Θα μπορουσαν να εχουν βαλει διαφορετικη εξελιξη πχ να κανουν τον moriarty να εχει επιβιωσει κτλ Αλλα αυτοι ηθελαν να τελειωσουν την σειρα και ετσι διαλεξαν να βαλουν αυτο για την αδερφη του sherlock ετσι ωστε να δειξουν καποια πραγματα για τον χαρακτηρα και να το κλεισουν εκει. Η επιλογη τους ηταν πολυ σωστη κατα την αποψη μου.

 

 

 

Με την επιλογη που εκαναν στο σεναριο, αντι να δειχναν αλλο ενα puzzle και να κατανταει generic η ολη φαση, βαλαν κατι διαφορετικο, σου λυνουν καποιες αποριες και το κλεινουν εκει!

 

Νομιζω το τελος ειναι διαφωτιστικο οτι δεν θα υπαρξει καινουρια σεζον. Ειδικα στο τελος με το ολο slideshow/αναμνησεις/εικονες απο μελλον κτλ. Μονο κανενα special και αν.

 

Θα μου λειψει να πω την αληθεια. Αλλη μια σειρα που ανεδειξε εναν ηθοποιο. Οπως το true detective ανεδειξε τον mcconaughey και μετα απο αυτο πηρε ποσους ρολους και oscar, ετσι και το sherlock με τον cumberbatch..

 

It was a good run. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άφησε πολλές απορίες το επεισόδιο τις οποίες είτε δεν απάντησε και τις άφησε στην κρίση των θεατών είτε τις παρέλειψα εγώ. Πρώτη φορά πάντως που μου μένουν κενά.

 

 

1. Γιατί ο Sherlock δε θυμόταν καθόλου την αδερφή του και ξαφνικά άρχισαν να του έρχονται flashbacks μόνο όταν μιλούσε μαζί της;

2. Πώς επηρέαζε η αδερφή του τόσο πολύ τα μυαλά αυτών με τους οποίους μιλούσε;

3. Τί σχέση είχε η όλη φάση με το αεροπλάνο;

4. Στο τέλος προφανώς φάνηκε ότι ήταν κάτι τύπου bipolar (και άλλα πολλά), αλλά μετά από τόσους σκοτωμούς (μέχρι και του παιδικού του φίλου) όλα καλά σαν να μην έγινε τίποτα επειδή απλά ήθελε επιτέλους να ασχοληθεί μαζί της ο Sherlock;

 

 

Ενώ μ' άρεσε πολύ κατά τη διάρκεια, το τέλος με ξένισε κάπως είτε επειδή δεν κατάλαβα τα παραπάνω, είτε επειδή ήταν όντως πολύ απλοϊκό μετά απ' όλο αυτό το build-up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...