Προς το περιεχόμενο

Συνεργάτης Μεταπώλησης


nikoli13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

καλά ρε τι πέσατε να τον φάτε τον άνθρωπο... δηλαδή ο περιπτεράς που σας πουλάει έτοιμα προιόντα τι είναι νταβατζής?? :lol::lol:

αφου μπορεί να βρεί κόσμο και να τους "βοηθήσει" να φτιάξουν μια σελίδα γιατι να μην το κάνει...? αν κατάλαβα καλά καθόλου εννοεί να μην κατασκευάζει ο ίδιος την σελίδα αλλα να το αναθέτει σε άλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ρε τι πέσατε να τον φάτε τον άνθρωπο... δηλαδή ο περιπτεράς που σας πουλάει έτοιμα προιόντα τι είναι νταβατζής?? :lol::lol:

αφου μπορεί να βρεί κόσμο και να τους "βοηθήσει" να φτιάξουν μια σελίδα γιατι να μην το κάνει...? αν κατάλαβα καλά καθόλου εννοεί να μην κατασκευάζει ο ίδιος την σελίδα αλλα να το αναθέτει σε άλλους...

 

Ακριβως αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες καλά τι εννοούσε ο θεματογράφος Luciddream. Το παλικάρι περιγράφει με απόλυτη ακρίβεια τη γνωστή σε όλους μίζα.

Άλλο να εξυπηρετείς έναν πελάτη σου στέλνωντας τον κάπου να κάνει τη δουλειά του και άλλο να ζητάς προμήθεια που του έστειλες πελάτη.

Με αυτή τη λογική δεν θα επιλέγεις κάποιον ο οποίος κάνει σωστά τη δουλειά του και ταυτόχρονα δεν δίνει μίζα αλλά αυτόν που σου δίνει τη μεγαλύτερη. Συνεπώς εξαπατάς τον πελάτη ο οποίος αφελέστατα πιστεύει πως αυτός στον οποίο τον στέλνεις θα κάνει σωστή δουλειά.

Το ότι το θεωρεί φυσιολογικό είναι απόλυτα δίκαιο. Έτσι έμαθε ο έλληνας επιχειρηματίας. Να τα "κονομά" μαύρα και ταυτόχρονα να ξύνετε και όχι να επενδύει στην εταιρία του και στον πελάτη του και να είναι σωστός και ηθικός. Αμπελοφιλοσοφίες θα πεις.

 

Και δίκιο θα χεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνεις λάθος... ο θεματογράφος θα επιλέξει την εταιρία βάση του τι μπορεί να προσφέρει και θα παραδώσει έτοιμο προιόν στον πελάτη... αν ο πελάτης δεν ειναι ικανοποιημένος θα έχει πρόβλημα με τον ... θεματογράφο.. ! όχι με την εταιρία... τι μίζες κ ιστορίες μου λέτε... τέλος πάντων επειδή ξέρω οτι θα καταλήξει σε τσακωμο το θέμα και αν και είχα όρεξη δυστυχώς πρέπει να πάω για ποτάκι... θα τα πούμε το βράδυ... :-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ρε τι πέσατε να τον φάτε τον άνθρωπο... δηλαδή ο περιπτεράς που σας πουλάει έτοιμα προιόντα τι είναι νταβατζής?? :lol::lol:

αφου μπορεί να βρεί κόσμο και να τους "βοηθήσει" να φτιάξουν μια σελίδα γιατι να μην το κάνει...? αν κατάλαβα καλά καθόλου εννοεί να μην κατασκευάζει ο ίδιος την σελίδα αλλα να το αναθέτει σε άλλους...

 

Ο περιπτεράς αυτά που πουλάει τα αγοράζει πρώτα. Ο φίλος δεν θέλει να αγοράσει μια ιστοσελίδα για να την πουλήσει στον πελάτη με κάποιο κέρδος.

Ζητάει κάποιο αντίτιμο προκειμένου να φέρει σε επαφή την εταιρία με τον πελάτη. Αυτό κατάλαβα εγώ απο τα λεγόμενά του απο τη στιγμή που λέει "Θελω να μην ασχολουμαι ΚΑΘΟΛΟΥ και μονο να παιρνω την προμηθεια μου". Συγνώμη αλλα νομίζω οτι η λέξη "μίζα" ειναι σωστή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα κάποιος απο τους δύο μας έχει καταλάβει λάθος... το θέμα είναι ποιος :lol: εγώ κατάλαβα (απο το πρώτο ποστ) οτι θα παραδώσει έτοιμο προιόν (το οποίο θα το αγοράσει αυτός απο την εταιρία) στον πελάτη του... αυτό είναι μίζα? αλλα ας μας το επιβεβαιώσει και ο νικολής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως αν μπει σε διαδικασία να το αγοράσει και να παραδώσει έτοιμο το προιόν και ταυτόχρονα να φέρει ευθύνη για αυτό το προιόν απαιτεί δουλειά και τρέξιμο και κυρίως γνώση. Συμφωνείς ή διαφώνείς σε αυτό;

 

O θεματογράφος ξεκάθαρα αναφέρει πως δεν θέλει να δουλεύει. Ο θεματογράφος αναφέρει πως δεν έχει γνώση.. Απλώς να παίρνει "προμήθεια". Συνεπώς όντως κάποιος κατάλαβε λάθος.

 

Και γιατί να τσακωθούμε; :-) Καλό ποτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς ήθελα να πω και με πρόλαβες SlackulatoR.

Το site δεν είναι προϊόν που πωλείται στο ράφι, ούτε έχει χοντρική και λιανική τιμή.

Είναι μια υπηρεσία που αναπτύσσεται σε συνδυασμό με τον πελάτη και ο οποίος θα κάνει και καμιά δεκαριά αλλαγές (στην καλύτερη των περιπτώσεων) από αυτό που είχε συμφωνήσει ότι θα του παραδιδόταν.

Αν λοιπόν ο φίλος θέλει να αναλάβει τον ρόλο του account executive, εννοείται πως θα πρέπει να έχει ποσοστό κέρδους, αλλά αυτό είναι πολύ επώδυνη διαδικασία για να την αντέξει πιστεύω.

Και βέβαια μην ξεχνάμε ότι πολύ σύντομα (ακόμα και μέσα στον πρώτο μήνα), θα κληθεί ο μεσάζων να συζητήσει πιθανές επεκτάσεις και τομείς που είχαν διαφύγει του αρχικού σχεδιασμού και που πρέπει βέβαια να προστεθούν. Ποιός κάνει κοστολόγηση τότε? Ποιός πείθει τον πελάτη ότι δεν είσαι απατεώνας επειδή πρέπει να χρεώσεις κάτι που δεν είχε ζήτήσει (και φυσικά δεν κατασκευάστηκε) εξαρχής?

Εγώ προσωπικά θα του έδινα και τα μισά χρήματα του κέρδους μου αν με απάλλασσε από το 'μακρύ' και το 'κοντό' του κάθε ελληνάρα που θέλει με 600Ε να βγαίνει και πρώτος στο google.

Αλλά μάλλον δεν έχει κάτι τέτοιο στο μυαλό του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε μην την πέφτετε στο παλικάρι ομαδικώς.

Και εμένα μου την σπάνε τα "τσάμπα" λεφτά και η εμπορία αέρα των μεσαζόντων αλλά στο κόσμο που ζούμε έχει λογική το αίτημα του.

 

Τα χρήματα/κέρδος που θα αποκομίσει ο nikoli13 ως μεσάζοντας έχουν νόημα ...

Διότι ο μεσάζοντας προσφέρει κάτι σημαντικό που υπονομεύεται ή παρακάμπτεται από τον συλλογισμό σας..... τους πελάτες !!

 

Βάζει το πελατολόγιο του, βάζετε την δουλειά ! Που είναι το παράξενο ; Εκτός αν ξέρετε κανέναν που να έχει τόσους πολλούς πελάτες ώστε να μην χρειάζεται άλλους.

 

Και αν δεν σας καλύπτει αυτή η τοποθέτηση μπορείτε να το δείτε και διαφορετικά :

Αντί να πληρώνετε διαφημίσεις προκειμένου να κάνετε γνωστές τις υπηρεσίες που προσφέρετε προσπαθώντας να προσελκύσετε πελάτες ... πληρώνετε αντιστοίχως τον μεσάζοντα και σας φέρνει τους πελάτες έτοιμους.

Και αφού η πληρωμή γίνεται ανά project δεν χάνει κανείς (εκτός από τον πελάτη όπως πάντα) ... ενώ με την διαφήμιση μπορεί και να χάσεις τελικά.

 

Μου φαίνεται κάποιοι από εδώ ζούσαν σε κομουνιστικά καθεστώτα πριν και τώρα που ήρθαν στην ελεύθερη αγορά εξεπλάγησαν με τους ... μεσάζοντες. :lol::X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν βρίσκεις μια εταιρεία να τους πεις: Παλικάρια ξέρω 5-10-20-100 άτομα που θέλουν απλά website... Αν τους στέλνω απευθείας σε εσάς θα μου δίνεται 30-50-100-1000 Ευρώ?

 

Απλά πράματα... Για εταιρείες ψάξε στο google και μίλα με όλες μέχρι να μάθεις τι τιμές, τι κόλπα κτλ παίζουν... Βρες 2-3 καλές και δίνε τους δουλειά με το ανάλογο αντάλλαγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν βρίσκεις μια εταιρεία να τους πεις: Παλικάρια ξέρω 5-10-20-100 άτομα που θέλουν απλά website... Αν τους στέλνω απευθείας σε εσάς θα μου δίνεται 30-50-100-1000 Ευρώ?

 

Απλά πράματα... Για εταιρείες ψάξε στο google και μίλα με όλες μέχρι να μάθεις τι τιμές, τι κόλπα κτλ παίζουν... Βρες 2-3 καλές και δίνε τους δουλειά με το ανάλογο αντάλλαγμα...

 

Ακριβώς αυτό θα έλεγα κι εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία..Οπότε ο πελάτης στη τελική δεν θα πάει εκεί που πιθανότατα κάνουν καλή δουλειά αλλά θα καταλήξει σε κάτι παρακμιακούς ντεμέκ επαγγελματίες που θα του παραδώσουν μια μούφα που θα μπάζει. Διότι είναι σίγουρο πως θα μπάζει μιας και η προμήθεια που ζητάει ο "μεσάζων" αποτελεί κόστος για αυτούς με άμεση συνέπεια στο παραδοτέο προιόν. Στη τελική έχουμε λοιπόν.. Ένα χαρούμενο μεσάζωντα που δεν δούλεψε και τα τσίμπισε μαύρα. Μια χαρούμενη εταιρεία που τα τσέπωσε και πούλησε αέρα και ένα βλάκα πελάτη. Επιμένω πως δεν καταλαβαίνω που κολλάει ο κομμουνισμός και η ελεύθερη αγορά σε όλο αυτό το σκηνικό που συζητάμε.

Ένας ασθενής πάει στο γιατρό γιατί του πονάει το στομάχι. Ο γιατρός τον ενημερώνει πως δεν είναι η ειδικότητα του μιας και τυγχάνει να είναι ορθοπεδικός. Τον ενημερώνει όμως πως θα τον στείλει σε ένα γαστρεντερολόγο πολύ καλό. Τον ενημερώνει επίσης να του επισημάνει ο ασθενής πως αυτός ήταν που τον έστειλε. Αποτέλεσμα? Λεφτά από τη μίζα ο ορθοπεδικός.. Λεφτά από τον ασθενή ο γαστρεντερολόγος.. Σε αλμπάνη γιατρό ο ασθενής. Το ίδιο και το αυτό είναι. Τι κομμουνισμός και @@.. Επαγγελματισμός και προκοπή δεν υπάρχει με κάτι τέτοια μυαλά. Παίδες εγώ είμαι αγρότης. Όποιος θέλει να φτιάξει site, να πάει σε γιατρό, να φτιάξει το κλιματιστικό pm me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βάζει το πελατολόγιο του, βάζετε την δουλειά ! Που είναι το παράξενο ; Εκτός αν ξέρετε κανέναν που να έχει τόσους πολλούς πελάτες ώστε να μην χρειάζεται άλλους.

Συμφωνω ,οι πελατες αξιζουν και αρκετοι επιχειρηματιες θα πληρωναν/νουν προμηθεια και θα εκαναν και κολοτουμπες απο την στιγμη που θα εβγαζαν κερδος.

Που ειναι το παραξενο, ειναι γνωστη πρακτικη οι δημοσιες σχεσεις-πελατες και η εκμεταλευση αυτων.

Τωρα αν ειναι ηθικα σωστο , δεν αφορα την επιχειρηματικοτητα αλλα την φιλοσοφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...