Προς το περιεχόμενο

Συνεργάτης Μεταπώλησης


nikoli13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Κι εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα σε αυτό που προτείνεται στο αρχικό post.

 

Αν έχω καταλάβει καλά, ο φίλος προσφέρει στους πελάτες του 5-10 υπηρεσίες. Ως παρελκόμενο των υπηρεσιών αυτών και ίσως όχι ως βασική υπηρεσία μπαίνει στη μέση και το website. Από το να αφήσει τους πελάτες να «κόψουν το λαιμό τους» και να ψάξουν μόνοι τους για κάποιον τρίτο που θα κάνει τη δουλειά, επιδιώκει μια μόνιμη συνεργασία με μια εταιρεία / ομάδα ατόμων.

 

Έτσι όλοι είναι ευχαριστημένοι - και αυτός γιατί θα πάρει την προμήθειά του, και ο webdesigner που βρίσκει έτοιμους πελάτες και στην τελική και ο ίδιος ο πελάτης που παίρνει ένα αξιόπιστο αποτέλεσμα χωρίς να χρειαστεί να ψάξει.

 

Εγώ μάλιστα πριν από καναδυό μήνες είχα μια παρόμοια συζήτηση με έναν ξάδερφό μου, αλλά από την ανάποδη: του πρότεινα ο ίδιος να έχει το νου του για πιθανούς πελάτες και για κάθε έναν που θα μου φέρνει θα του δίνω μια σχετική προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μα δεν είναι το θέμα μας να σε πείσω ή όχι.. Το θέμα μας εξαρχής ήταν αν αυτό που περιγράφει ο θεματογράφος λέγεται μίζα ή όχι.. Σε ενημερώνω επομένως πως αυτό λέγεται μίζα. Θεώρησε το δεδομένο. Αν δεν το θεωρείς δεδομένο καλά κάνεις.. Δεν παύει όμως να είναι δεδομένο. Αν επιμένεις πως δεν είναι δεδομένο δώσε μου μια ερμηνεία για τη λέξη "μίζα".

 

Εσύ το θεωρείς θεμιτό να συμβαίνει. Εγώ όχι. Εδώ τίθεται θέμα να με πείσεις ή όχι. Εγώ θεωρώ πως η μίζα αποτελεί καρκίνο της οικονομίας. Μειώνει την ανταγωνιστικότητα. Πείσε με ότι δεν την μειώνει.

 

Όχι δεν έχω δουλέψει ως freelancer. Καμμία σχέση δεν έχω με το χώρο επαγγελματικά. Ασχολούμε με οικοδομικές κατασκευές. Αυτό δεν νομίζω να με φέρνει σε θέση να μην αναγνωρίζω τις δυσκολίες κάθε επαγγέλματος όσον αφορά το θέμα της εύρεσης πελατών.

 

---------- Προσθήκη στις 16:51 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:46 ----------

 

Εγώ μάλιστα πριν από καναδυό μήνες είχα μια παρόμοια συζήτηση με έναν ξάδερφό μου, αλλά από την ανάποδη: του πρότεινα ο ίδιος να έχει το νου του για πιθανούς πελάτες και για κάθε έναν που θα μου φέρνει θα του δίνω μια σχετική προμήθεια.

 

Πολύ καλά έκανες. Αυτό λέγεται μίζα. Συμπερασματικά είπες στο ξάδερφό σου πως θα του δίνεις μίζα. Γιατί το λέτε προμήθεια και όχι μίζα? Ποια η διαφορά της μίζας από την προμήθεια? Εξήγησέ μου αν θέλεις..

 

Επίσης ο φίλος θεματογράφος δεν χρειάζεται να πει στους πελάτες "κόψτε το λαιμό σας".. Μπορεί να τους εξυπηρετήσει προτείνοντας τους 2,3,4 εταιρείες, να τον ενημερώσει και να αφήσει να φύγει από το χώρο του ένας ευχαριστημένος πελάτης. Αν πάρει $$ ο θεματογράφος από την εταιρία αυτόματα αυτό θεωρείται μίζα.. Πως να το κάνουμε..

 

Για να μην παρεξηγηθώ ενημερώνω πως το ύφος μου είναι απόλυτα ήρεμο. Κουβέντα να γίνετε παίδεις.. No offense :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η διαφορά της μίζας από την προμήθεια?

 

Η προμήθεια είναι νόμιμη, η μίζα όχι. Η προμήθεια είναι της τάξης του 1-3% και υπόκειται σε φορολογικό έλεγχο, η μίζα είναι της τάξης "ότι γουστάρει ζητάει καθένας" και είναι μαύρα λεφτά.

 

Αυτό που ζητάει ο θεματογράφος είναι ένας τρόπος για να βγάλει μίζα, όχι για να βγάλει προμήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εσύ το θεωρείς θεμιτό να συμβαίνει. Εγώ όχι. Εδώ τίθεται θέμα να με πείσεις ή όχι. Εγώ θεωρώ πως η μίζα αποτελεί καρκίνο της οικονομίας.

 

Πιστεύω εδώ είναι η διαφορά σ'αυτά που γράφουμε.

Οι περισσότεροι θεωρούν τη μίζα ως κάτι το υγιές και ως ένα θεμιτό μέσο στα πλαισια του ανταγωνισμού.

Δεν πάει έτσι παίδες.... Μίζα απο δω , μίζα απο κει στο τέλος κερδίζουν περισσότερα οι μιζαδόροι απο αυτούς που δουλεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προμήθεια είναι νόμιμη, η μίζα όχι. Η προμήθεια είναι της τάξης του 1-3% και υπόκειται σε φορολογικό έλεγχο, η μίζα είναι της τάξης "ότι γουστάρει ζητάει καθένας" και είναι μαύρα λεφτά.

 

Αυτό που ζητάει ο θεματογράφος είναι ένας τρόπος για να βγάλει μίζα, όχι για να βγάλει προμήθεια...

 

Ακριβώς.. Αν είναι ηθική, σωστή ή ανήθικη και λάθος η μίζα είναι άλλη κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν για να μην το ονομάζεις μίζα ή όπως αλλιώς θες, αυτή την δουλεία μπορείς να την κάνεις απολύτως νόμιμα, αν κόψεις δελτίο παροχής υπηρεσιών και end of story.

 

Για να δώσω και ένα παράδειγμα από τον κλάδο σου. Έστω χ ότι είσαι ένας εργολάβος και κατασκευάζεις μια πολυκατοικία. Ενώ είσαι στο στάδιο της κατασκευής έρχεται ένας τυπάς και σου λέει, θέλεις να κάνουμε μια συμφωνία. Θα σου βρίσκω πελάτες (γιατί για το y λόγο έχω τις άκρες μου) και θα μου δίνεις 3% επί της τιμής πώλησης.

Στο παράδειγμα αυτό αν είσαι φτασμένος θα του πεις όχι, γιατί θα τα πουλήσεις και μόνος σου. Αν όμως τα πουλήσεις σιγά σιγά και σου μείνουν πολλά απούλητα για χρόνια είσαι χαμένος, οπότε συμφωνείς. Κάπως έτσι γίνεται και εδώ. Μπορεί να χάνω γιατί θα δίνω ένα ποσοστό στον μεσάζοντα, αλλά σε βάθος χρόνου είμαι κερδισμένος γιατί θα έχω αύξηση στις πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν για να μην το ονομάζεις μίζα ή όπως αλλιώς θες, αυτή την δουλεία μπορείς να την κάνεις απολύτως νόμιμα, αν κόψεις δελτίο παροχής υπηρεσιών και end of story.

 

Για να δώσω και ένα παράδειγμα από τον κλάδο σου. Έστω χ ότι είσαι ένας εργολάβος και κατασκευάζεις μια πολυκατοικία. Ενώ είσαι στο στάδιο της κατασκευής έρχεται ένας τυπάς και σου λέει, θέλεις να κάνουμε μια συμφωνία. Θα σου βρίσκω πελάτες (γιατί για το y λόγο έχω τις άκρες μου) και θα μου δίνεις 3% επί της τιμής πώλησης.

Στο παράδειγμα αυτό αν είσαι φτασμένος θα του πεις όχι, γιατί θα τα πουλήσεις και μόνος σου. Αν όμως τα πουλήσεις σιγά σιγά και σου μείνουν πολλά απούλητα για χρόνια είσαι χαμένος, οπότε συμφωνείς. Κάπως έτσι γίνεται και εδώ. Μπορεί να χάνω γιατί θα δίνω ένα ποσοστό στον μεσάζοντα, αλλά σε βάθος χρόνου είμαι κερδισμένος γιατί θα έχω αύξηση στις πωλήσεις.

 

Άλλος ο κλάδος ο δικός μου.. Δεν έχει νόημα αυτό που λες..

 

Αν όμως έρθει ένας προμηθευτής μιας πολυεθνικής και μου πει πως θα μου δίνει 10% μαύρα από ότι υλικό χρησιμοποιώ για το χτίσιμο μιας οικοδομής και δεχτώ αυτό είναι παράνομο και επικίνδυνο.. Αντιλαμβάνεσαι γιατί είναι επικίνδυνο? Αντιλαμβάνεσαι γιατί είναι ανήθικο? Αντιλαμβάνεσαι γιατί είναι επιζήμιο για την αγορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να βρω μια αξιοπιστη , φτηνη εταιρια που να κατασκευάζει ιστοσελιδες για λογαριασμο πελατων μου.

Θελω να μην ασχολουμαι ΚΑΘΟΛΟΥ και μονο να παιρνω την προμηθεια μου.

 

Με λιγα λογια ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΗΣ

 

Γνωριζετε καποιες αξιοπιστες , φτηνες εταιριες που να κανουν κατι τετοιο?

 

Είσαι ένας κλασσικός Έλληνας. Πώς να βγάλω λεφτά χωρίς να κάνω τίποτα.

Μάλιστα σου προτείνω να βρείς ένα υπάλληλο που θα σου βρίσκει πελάτες. Έτσι πραγματικά δεν θα κάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προμήθεια είναι νόμιμη, η μίζα όχι. Η προμήθεια είναι της τάξης του 1-3% και υπόκειται σε φορολογικό έλεγχο, η μίζα είναι της τάξης "ότι γουστάρει ζητάει καθένας" και είναι μαύρα λεφτά.

 

Αυτό που ζητάει ο θεματογράφος είναι ένας τρόπος για να βγάλει μίζα, όχι για να βγάλει προμήθεια...

 

Σε γενικές γραμμές καλά τα λες εκτός από 2 πράγματα.

1) δεν προκύπτει από πουθενά ότι η προμήθεια είναι από 1-3%. Μπορεί να είναι και αρκετά περισσότερο

2) Ο θεματογράφος δεν ξεκαθαρίζει αν θέλει η "αμοιβή" του να είναι πάνω ή κάτω από το τραπέζι, οπότε μπορεί να είναι και προμήθεια. Αν και από τον τρόπο που το διατυπώνει μάλλον θέλει να κινηθεί σε σκοτεινά νερά.

 

 

Μα δεν είναι το θέμα μας να σε πείσω ή όχι.. Το θέμα μας εξαρχής ήταν αν αυτό που περιγράφει ο θεματογράφος λέγεται μίζα ή όχι.. Σε ενημερώνω επομένως πως αυτό λέγεται μίζα. Θεώρησε το δεδομένο. Αν δεν το θεωρείς δεδομένο καλά κάνεις.. Δεν παύει όμως να είναι δεδομένο. Αν επιμένεις πως δεν είναι δεδομένο δώσε μου μια ερμηνεία για τη λέξη "μίζα".

 

Εσύ το θεωρείς θεμιτό να συμβαίνει. Εγώ όχι. Εδώ τίθεται θέμα να με πείσεις ή όχι. Εγώ θεωρώ πως η μίζα αποτελεί καρκίνο της οικονομίας. Μειώνει την ανταγωνιστικότητα. Πείσε με ότι δεν την μειώνει.

 

Όχι δεν έχω δουλέψει ως freelancer. Καμμία σχέση δεν έχω με το χώρο επαγγελματικά. Ασχολούμε με οικοδομικές κατασκευές. Αυτό δεν νομίζω να με φέρνει σε θέση να μην αναγνωρίζω τις δυσκολίες κάθε επαγγέλματος όσον αφορά το θέμα της εύρεσης πελατών.

 

---------- Προσθήκη στις 16:51 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:46 ----------

 

 

Πολύ καλά έκανες. Αυτό λέγεται μίζα. Συμπερασματικά είπες στο ξάδερφό σου πως θα του δίνεις μίζα. Γιατί το λέτε προμήθεια και όχι μίζα? Ποια η διαφορά της μίζας από την προμήθεια? Εξήγησέ μου αν θέλεις..

 

Επίσης ο φίλος θεματογράφος δεν χρειάζεται να πει στους πελάτες "κόψτε το λαιμό σας".. Μπορεί να τους εξυπηρετήσει προτείνοντας τους 2,3,4 εταιρείες, να τον ενημερώσει και να αφήσει να φύγει από το χώρο του ένας ευχαριστημένος πελάτης. Αν πάρει $$ ο θεματογράφος από την εταιρία αυτόματα αυτό θεωρείται μίζα.. Πως να το κάνουμε..

 

Για να μην παρεξηγηθώ ενημερώνω πως το ύφος μου είναι απόλυτα ήρεμο. Κουβέντα να γίνετε παίδεις.. No offense :-D

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι η μίζα ή η παράλογη προμήθεια είναι καρκίνος για την οικονομία και μειώνει την ανταγωνιστικότητα. Και εγώ προσωπικά επιδιώκω να μην πληρώνω έμμεσα μίζες προσπαθώντας να καταλάβω πότε είναι πιθανό να μου συμβεί κάτι τέτοιο ή ψάχνοντας αρκετά πριν πάρω κάποια απόφαση. ΑΛΛΑ αυτό έχει το κόστος του(το οποίο μπορεί να είναι και μεγαλύτερο από την μίζα ή προμήθεια του θεματογράφου) σε χρόνο και ενέργεια. Πρέπει να έχεις και όρεξη και κάποιες γνώσεις για να το ψάχνεις σε κάθε πιθανή περίπτωση που μπορεί να συναντήσεις στην ζωή σου. Και ΟΚ εμένα μου αρέσει να το κάνω και δεν κοστολογώ τον χρόνο μου αλλά κάποιον που δεν έχει τις γνώσεις/χρόνο/όρεξη να κάνει κάτι τέτοιο δεν μπορώ να τον κατηγορήσω που θα χρησιμοιήσει υπηρεσίες τέτοιου είδους. Και αυτοί που απλά δεν το ψάχνουν γιατί βαριούνται ή γιατί εμπιστεύονται τυφλά κάποιον έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι είναι άξιοι της τύχης τους(όταν δεν είναι τυχεροί).

 

Από την άλλη επειδή λες ότι θα μπορούσε να τους προτείνει αφιλοκερδώς 2,3,4 εταιρείες σου έχει τύχει να το κάνεις αυτό είτε γιατί πιστεύεις ότι βοηθάς(καλοπροαίρετα και αφιλοκερδώς) ή τον πελάτη ή τον προμηθευτή, αυτοί να μην τα βρούνε και να σε βάλουν στην μέση και να βρεις τον μπελά σου? Η καλύτερη τακτική αν δεν βγάζεις κάτι από την όλη ιστορία ή δεν είναι κάποιος εμπλεκόμενος άμεσα συνδεδεμένος με εσένα(κολλητός ή καλός συγγενής) είναι να μην προτείνεις τίποτα και κανέναν.

 

Και αν και με το στυλ που έγραψε ο θεματογράφος δεν άφησε καλή εντύπωση(ή για την ακρίβεια άφησε την εντύπωση του Έλληνα επιχειρηματία που θέλει να κάνει αρπαχτές) μην αποκλείεις την περίπτωση(ίσως πιο γενικά μιλώντας) κάποιος να ζητάει μία πολύ λογική προμήθεια(ή και μίζα ή οποία σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι κακή ούτε καν για την εφορία και αν θέλετε σας το αναλύω αυτό) και σε αντάλλαγμα να προτείνει αξιόλογους επαγγελματίες που χρεώνουν σωστά για τις υπηρεσίες που προσφέρουν. Και κάνοντας μία τέτοια σύσταση και ο πελάτης του να γλυτώσει(αφού ούτως ή άλλως είναι άσχετος) από το να πέσει σε κάποιον κακό επαγγελματία που θα του πούλαγε φύκια για μεταξωτές κορδέλες με τελικό αποτέλεσμα χειρότερες υπηρεσίες σε υψηλότερο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν για να μην το ονομάζεις μίζα ή όπως αλλιώς θες, αυτή την δουλεία μπορείς να την κάνεις απολύτως νόμιμα, αν κόψεις δελτίο παροχής υπηρεσιών και end of story.

 

 

Στην περίπτωση ύπαρξης δελτίου παροχής υπηρεσιών, μιλάμε σαφώς για προμήθεια. Εφόσον δεν υπάρχει δελτίο παροχής υπηρεσιών, μιλάμε για μίζα.

 

Όπως το θέτει ο θεματογράφος εδώ: "Θελω να βρω μια αξιοπιστη, φτηνη εταιρια που να κατασκευάζει ιστοσελιδες για λογαριασμο πελατων μου. Θελω να μην ασχολουμαι ΚΑΘΟΛΟΥ και μονο να παιρνω την προμηθεια μου" και εδώ: "Σε παρα πολλες περιοχες της Ελλαδας οι ανθρωποι δεν ασχολουνται και παρα πολυ με το θεμα. Ειναι αρκετοι που απλα θελουν μια σελιδα για διαφήμιση και δεν ξερουν ή δεν θελουν να ασχοληθουν.... Δεν ειναι ολοι "ψαγμενοι"... Ερχονται στο μαγζι μου κ με ρωτανε.... "Σελιδα μπορουμε να φτιαξουμε? Γιατι να τους διωχνω? Απλα τα πραγματα..." μου δίνει την εντύπωση πως, ενώ το επαγγελματικό του αντικείμενο είναι το x και έρχεται σε επαφή με επαγγελματίες τύπου y, δεν θέλει να κάνει έναρξη επαγγέλματος z (όπου αντικείμενο του z είναι να λειτουργεί ως νόμιμος μεσολαβητής με δελτίο παροχής υπηρεσιών ανάμεσα στους y που είναι οι πελάτες του απο το x επάγγελμα, και στους b, οι οποίοι είναι οι εταιρείες κατασκευής ιστοσελίδων), αλλά απλά να παίρνει χρήματα απο τους y ως προμήθεια για να τους φέρει σε επαφή με τους b (ή να παίρνει χρήματα απο τους b για να τους φέρει σε επαφή με τους y), χωρίς ο ίδιος να αναλάβει κάποια ευθύνη πέρα απο την αρχική επαφή, και χωρίς να ασχοληθεί περεταίρω, και φυσικά χωρίς αυτά τα λεφτά να δηλωθούν πουθενά.

 

Ε, αυτό το πράγμα είναι μίζα, μαύρα λεφτά, νταβατζηλίκι, ή όπως αλλιώς μπορεί να το χαρακτηρίσει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή και μίζα ή οποία σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι κακή ούτε καν για την εφορία και αν θέλετε σας το αναλύω αυτό

 

Όποτε έχεις χρόνο ανέλυσε το..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν για να μην το ονομάζεις μίζα ή όπως αλλιώς θες' date=' αυτή την δουλεία μπορείς να την κάνεις απολύτως νόμιμα, αν κόψεις δελτίο παροχής υπηρεσιών και end of story.

 

Για να δώσω και ένα παράδειγμα από τον κλάδο σου. Έστω χ ότι είσαι ένας εργολάβος και κατασκευάζεις μια πολυκατοικία. Ενώ είσαι στο στάδιο της κατασκευής έρχεται ένας τυπάς και σου λέει, θέλεις να κάνουμε μια συμφωνία. Θα σου βρίσκω πελάτες (γιατί για το y λόγο έχω τις άκρες μου) και θα μου δίνεις 3% επί της τιμής πώλησης.

Στο παράδειγμα αυτό αν είσαι φτασμένος θα του πεις όχι, γιατί θα τα πουλήσεις και μόνος σου. Αν όμως τα πουλήσεις σιγά σιγά και σου μείνουν πολλά απούλητα για χρόνια είσαι χαμένος, οπότε συμφωνείς. Κάπως έτσι γίνεται και εδώ. Μπορεί να χάνω γιατί θα δίνω ένα ποσοστό στον μεσάζοντα, αλλά σε βάθος χρόνου είμαι κερδισμένος γιατί θα έχω αύξηση στις πωλήσεις.[/quote']

 

 

 

Αλλο να πας στον εργολάβο όμως, κι άλλο να πας στον πελάτη

Sent from my iPod touch using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε έχεις χρόνο ανέλυσε το..

 

Ας υποθέσουμε ότι η αξία της εργασίας είναι 600 ευρώ. Το καπέλο-μίζα-προμήθεια που ζητάει ο ενδιάμεσος είναι 100 ευρώ. Θα κοπεί ένα τιμολόγιο των 700 ευρώ. Αν τα 100 ευρώ δοθούν με την μορφή μίζας την έφορία των 700 ευρώ θα την δώσει αυτός που έκανε την δουλειά. Αν για τα 100 ευρώ υπάρχει παραστατικό αυτός που έκανε την εργασία θα τα περάσει στα έξοδα του και θα φορολογηθεί για 600 ευρώ και ο εισπράτων την προμήθεια θα φορολογηθεί για τα υπόλοιπα 100. Σύνολο η εφορία θα εισπράξει τον φόρο που αναλογεί στα 700 ευρώ άσχετα ποιός θα τα δώσει. Χοντρικά έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ με την προυπόθεση να μην αρχίσουμε να συζητάμε τον φορολογικό συντελεστή του κάθενος. Αν δεν είναι ίδιος σε άλλες περιπτώσεις θα είναι του ενός μεγαλύτερος σε άλλες του άλλου, στην σούμα δεν θα έχει ιδιαίτερη διαφορά.

 

Αν κάποιος διαφωνεί ας το συζητήσουμε με επιχειρήματα.

 

---------- Προσθήκη στις 17:32 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:13 ----------

 

Αλλο να πας στον εργολάβο όμως, κι άλλο να πας στον πελάτη

 

Γιατί έχει σημασία αυτή η διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά, δεν κατάλαβα τπτ..

 

---------- Προσθήκη στις 21:47 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:34 ----------

 

Άλλο η μίζα και άλλο η προμήθεια.. Γιατί μου μιλάς για παραστατικά και τιμολόγια? Εδώ μιλάμε για μαύρες σακούλες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που θέλω να πω χωρίς να γνωρίζω τα πραγματικά κίνητρα του topic starter είναι ότι κάτω από προϋποθέσεις, το όλο θέμα της "συνεργασίας" μπορεί να ωφελήσει και τους 2. Μπορεί μια τέτοια συνεργασία να πάει πολύ καλά και να σου ανοίξει καινούργιους ορίζοντες σε δουλειές που δεν έχεις φανταστεί ή μπορεί απλά να είναι μια μούφα και μισή, οπότε την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια, you never know!

Επίσης,μην ξεχνάτε ότι site του τύπου freelanceswitch πληρώνεις συνδρομή για να κάνεις προσφορά και να κερδίσεις κάποια δουλειά. Δηλαδή να υποθέσουμε ότι και αυτοί παίρνουν μίζα, που στην ουσία το μόνο που κάνουν είναι να φιλοξενούν αγγελίες εύρεσης εργασίας για designers/developers. Φυσικά όχι, προσφέρουν μια υπηρεσία και αμείβονται για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...