Προς το περιεχόμενο

Συνεργάτης Μεταπώλησης


nikoli13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@apsuhos: Αφού αυτό θέλει να κάνει το παλικάρι, ας το κάνει. Αν και, μεταξύ μας (!), μια σοβαρή εταιρία που έχει ήδη πελατολόγιο δικό της και κάποιο portfolio της προκοπής δε θα μπει καν σε αυτό το τρυπάκι. Μοιραία θα απευθυνθεί σε, ας το πούμε, λιγότερο "επαγγελματίες". Αν η δουλειά τους είναι καλή, θα είναι όλοι ευτυχισμένοι, αν όχι, πιο πολύ θα ζημιωθεί το όνομα του nikoli13 (μιας και αυτός θα έκανε τη σύσταση) παρά αυτουνού που έκανε τη σελίδα.

Εγώ προσωπικά, αν είχα μαγαζί σε λειτουργία με κάποιο πελατολόγιο, δε θα εμπιστευόμουν το όνομα και τη φήμη του μαγαζιού σε κάποιον που βασικά δε ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Συμφωνω ,οι πελατες αξιζουν και αρκετοι επιχειρηματιες θα πληρωναν/νουν προμηθεια και θα εκαναν και κολοτουμπες απο την στιγμη που θα εβγαζαν κερδος.

 

Όντως αρκετοί.. Γι αυτό πάμε κατά διαόλου και δεν εμπιστεύεται πλέον κανείς τα λεφτά του σε υπηρεσίες.

 

Που ειναι το παραξενο, ειναι γνωστη πρακτικη οι δημοσιες σχεσεις-πελατες και η εκμεταλευση αυτων.

 

Αυτό πες το σε κάποιον που σπούδασε δημόσιες σχέσεις να δούμε τι θα σου πει..

 

Τωρα αν ειναι ηθικα σωστο , δεν αφορα την επιχειρηματικοτητα αλλα την φιλοσοφια.

 

Αθάνατε Έλληνα..

 

Περιγράφετε μια φούσκα μάγκες..Πάρτε το χαμπάρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και, μεταξύ μας (!), μια σοβαρή εταιρία που έχει ήδη πελατολόγιο δικό της και κάποιο portfolio της προκοπής δε θα μπει καν σε αυτό το τρυπάκι.

 

Κανείς δεν λέει όχι σε επιπλέον πελάτες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά, αν είχα μαγαζί σε λειτουργία με κάποιο πελατολόγιο, δε θα εμπιστευόμουν το όνομα και τη φήμη του μαγαζιού σε κάποιον που βασικά δε ξέρω...

 

Επομένως υπολογίζεις πως μια τέτοια κίνηση πιθανότατα να βλάψει την επιχειρηματική σου εικόνα μακροπρόθεσμα , ασχέτως αν μπορείς βραχυπρόθεσμα να βγάλεις 5 φράγκα. Συνεπώς..φούσκα η δουλειά. Επιχειρηματικότητα 0.

 

Βρε ας κάνει ότι θέλει.. Δεν τα γράφω για να τον συμβουλέψω. Κουβέντα να γίνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν λέει όχι σε επιπλέον πελάτες ;)

 

Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα πουν όχι σε πελάτες σαν κι αυτούς που περιέγραψε εδώ:

Σε παρα πολλες περιοχες της Ελλαδας οι ανθρωποι δεν ασχολουνται και παρα πολυ με το θεμα. Ειναι αρκετοι που απλα θελουν μια σελιδα για διαφήμιση και δεν ξερουν ή δεν θελουν να ασχοληθουν....

(Κοινώς, είναι ο τύπος του "δε ξέρω τι θέλω, θέλω όμως να είναι τέλειο, γαμάτο, super-duper-ουάου αλλά και πάνω απ' όλα το θέλω χθες και τζάμπα!" :-D)

 

Επομένως υπολογίζεις πως μια τέτοια κίνηση πιθανότατα να βλάψει την επιχειρηματική σου εικόνα μακροπρόθεσμα , ασχέτως αν μπορείς βραχυπρόθεσμα να βγάλεις 5 φράγκα. Συνεπώς..φούσκα η δουλειά. Επιχειρηματικότητα 0.

 

Βρε ας κάνει ότι θέλει.. Δεν τα γράφω για να τον συμβουλέψω. Κουβέντα να γίνετε

 

Φυσικά και θα βλάψει την εικόνα μου. Άμα μου πεις ότι θες μια σελίδα κι εγώ σου πω "ξέρω ένα παλικάρι θα στη κάνει τέλεια!" εσύ θα υποθέσεις ότι έχω δει τη δουλειά του, την εγκρίνω και στον συστήνω! Αν το σκηνικό βγει όλο μούφα (και επαναληφθεί αργότερα και με άλλους πελάτες), αργά ή γρήγορα θα βγει η βρώμα στη γειτονιά. Ας μη ξεχνάμε ότι τα μαγαζιά λειτουργούν κυρίως με τακτική πελατεία από τις γύρω περιοχές - δε θέλει και πολύ να γίνει το κακό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν λέει όχι σε επιπλέον πελάτες ;)

 

Απατάσαι. Διότι όταν φτάσεις σε σημείο να επιλέγεις τις δουλειές σου σίγουρα είσαι πετυχημένος σε αυτό που κάνεις. Και πετυχημένος δεν γίνεσαι με προμήθειες μεσαζωντηλίκια και @@ριες αλλά με δουλειά..Πολύ δουλειά;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εγώ είμαι αγρότης. Όποιος θέλει να φτιάξει site, να πάει σε γιατρό, να φτιάξει το κλιματιστικό pm me..

 

ωπα παιδιά.. και εγώ αγρότης δηλώνω στην εφορία αλλα και websites κατασκευάζω (στατικα , e-commerce κλπ), και κλιματιστικα βάζω και συντηρώ!!! το ένα δεν αποκλειει το αλλο! Την πληροφορική την εχω σπουδασει και την εξασκώ πολλα χρόνια και μεσω αυτής εχω τα χρήματα μου! Μην του χαλατε το ποστ του παιδιου, και αφηστε τον, και αυτον και τον μελλοντα συνεργατη του να βγαλουν λιγα χρηματα! δεν θα τα κλεψουν! θα τα δουλεψουν! ο ενας εχει της γνωριμίες και ο άλλος θα εχει τις γνώσεις! η πιο απλή μορφή συνεργασίας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ειναι απλο, οταν σου ερθει ο ενδιαφερομενος,πηγαινε σε μια δυο εταιριες κλπ και παρε προσφορες,μετα βαλε την ταριφα σου και πες στον πελατη σου τοσο.

αλλα αν πας σε μια εταιρια και πεις,να σας δινω δουλειες κλπ και να παιρνω προμυθεια,δεν νομιζω να δεχθουν ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην του χαλατε το ποστ του παιδιου, και αφηστε τον, και αυτον και τον μελλοντα συνεργατη του να βγαλουν λιγα χρηματα! δεν θα τα κλεψουν! θα τα δουλεψουν! ο ενας εχει της γνωριμίες και ο άλλος θα εχει τις γνώσεις! η πιο απλή μορφή συνεργασίας!!!

 

Για μένα πάντως η μίζα δε θεωρείται δουλειά και γενικά αυτή η λογική του "πόσα δίνεις για να σου στείλω πελάτες" δε μου αρέσει καθόλου.

Προφανώς και γίνεται βέβαια. Δυστυχώς .

 

Δηλαδή ένας γιατρός που έχει να επιλέξει ανάμεσα σε 10 φάρμακα και στέλνει τον ασθενή να αγοράσει το προϊόν του Χ κατασκευαστή (επειδή έχει πάρει "μια μικρή προμήθεια" απο αυτόν ) πράτει καλώς ?

Αν αυτό θεωρείται υγιές τότε θα πρέπει και οι υπόλοιπες 9 εταιρίες να κάνουν την "προσφορά" τους στο γιατρό.

Το φυσικό επακόλουθο ποιο θα είναι ?

Θα ανέβει φυσικά η τιμή του φαρμάκου . Και βέβαια ποιος θα την πληρώσει ?

Αυτός που πληρώνει πάντοτε : Ο μ.....ς.

(Ακόμα βέβαια και να μην ανέβει το κόστος , το φάρμακο που επιλέχθηκε δε σημαίνει οτι είναι και το καλυτερο γιατί τα κριτήρια επιλογής δεν ήταν αυτά που έπρεπε... )

 

Δεν ξέρω αν θεωρείτε το παραδειγμά μου εύστοχο η άστοχο αλλα νομίζω πως περιγράφει την ίδια (κακιά) νοοτροπία.

 

Το θέμα της ιστοσελίδας μπορεί να μη μας αγγίζει βέβαια, αφού οι περισσότεροι ξέρουμε να φτιάχνουμε μόνοι μας, αλλα επειδή αυτή η "μορφή συνεργασίας" κυριαρχεί παντού , μπορεί να το δείτε μπροστά σας σε κάποιο γιατρό όπως είπα παραπάνω, στο μηχανικό αυτοκινήτων που θα σας στείλει στον "πολυ καλό" λαμαρινά ή βαφέα που ξέρει , στον εργολάβο οικοδομών (εκει κι αν γίνεται χαμός - οποιος έχει χτίσει σπίτι ξέρει ) που θα σας προτείνει το δικό του πλακατζή-ηλεκτρολόγο-μπογιατζή και δεν ξερω τι άλλο. κτλ κτλ κτλ και δε συμαζεύεται....

 

ελπίζω να μη ξέφυγα πολυ :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα παιδιά.. και εγώ αγρότης δηλώνω στην εφορία αλλα και websites κατασκευάζω (στατικα , e-commerce κλπ), και κλιματιστικα βάζω και συντηρώ!!! το ένα δεν αποκλειει το αλλο!

 

Δεν έχει σχέση αυτό ρε μεγάλε με αυτό που λέμε. Εσύ ΞΕΡΕΙΣ και τα κάνεις αυτά και καλώς πληρώνεσαι για τη δουλειά σου. Το παλικάρι ΔΕΝ έχει γνώση. Θέλει να παίρνει φράγκα αράζοντας. Γιατρός δεν είσαι.. Αν ερχόμουν και σε έλεγα να μου προτείνεις ένα γιατρό να πάω να με εξετάσει εσύ θα έπαιρνες $$ από το γιατρό?? Αν ερχόντουσαν 10 άτομα και σε ρωτούσαν σε ποιον γιατρό να πάνε για να τους εξετάσει, θα σκεφτόσουν ποτέ αυτό να το κάνεις επάγγελμα?? Έτσι και με τη κατασκεύη sites. Τώρα αν θες να βγάζεις και από εκεί φράγκα - δηλαδή από το πουθενά - μαγκιά σου. Για πες μου όμως πόσος καιρός θεωρείς πως θα περάσει μέχρι να μάθουν όλοι τη συμφωνία σου με το γιατρό.

 

Άλλο η ελεύθερη αγορά

Άλλο ο μεσάζωντας

Άλλο η τεμπελιά

Άλλο η ασχετοσύνη

Άλλο η μίζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι το παιδί που αρχικά πόσταρε το διατύπωσε κάπως άκομψα και για αυτό σας έχει κακοφανεί.

 

Υποθετικά, εγώ εγώ έχω έναν γνωστό που έχει μία εταιρεία(ότι εταιρεία θέλετε) ! Και έχω κάνει συμφωνία μαζί του, ότι όποιον πελάτη σου φέρνω θέλω το 5%, το 10%, το 50% από την δουλειά.

Βρίσκω πελάτες και τους πάω! Που είναι το κακό? Ούτε εγώ ξέρω την δουλειά ... τι σημαίνει αυτό?

 

Εγώ έχω γνωριμίες...Χρήμα είναι και αυτό.

 

Που είναι το κακό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι το παιδί που αρχικά πόσταρε το διατύπωσε κάπως άκομψα και για αυτό σας έχει κακοφανεί.

 

Το παιδί που πόσταρε αρχικά πιστεύω ότι έχει δεχθεί ένα σωρό pm και έχει ήδη κάνει την δουλειά του... και άσε τους άλλους να λένε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με Uberalles_gr, απλά δεν τέθηκε σωστά το όλο θέμα. Κατά τα αλλά, δηλαδή εσάς θα σας χαλούσε να σας φέρνανε πελάτες από το πουθενά και να βγάζατε κανένα φράγκο, αν η συμφωνία ήταν οκ? Εμένα πάντως καθόλου.

Εκτός και αν είστε ένας φτασμένος developer/designer με μεγάλη πείρα και καλό portfolio οπότε δεν τίθεται θέμα. Αλλά για κάποιον που τώρα ξεκινάει και ψάχνει να βρει πελάτες με το κιάλι είναι καλή περίπτωση.

P.S.1 Αναφέρομαι σε περίπτωση μιας δίκαιης συμφωνίας που όλα τα συμβαλλόμενα μέρη θα είναι ικανοποιημένα.

P.S.2 Αυτού του είδος οι υπηρεσίες υπάρχουν εδώ και πάρα πολλά χρόνια στον επιχειρηματικό κόσμο και δεν είναι κατ ανάγκην νταβατζιλίκι. Βλέπε σύμβουλος - μάνατζερ - μεσίτες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετικά, εγώ εγώ έχω έναν γνωστό που έχει μία εταιρεία(ότι εταιρεία θέλετε) ! Και έχω κάνει συμφωνία μαζί του, ότι όποιον πελάτη σου φέρνω θέλω το 5%, το 10%, το 50% από την δουλειά.

Βρίσκω πελάτες και τους πάω! Που είναι το κακό? Ούτε εγώ ξέρω την δουλειά ... τι σημαίνει αυτό?

 

Που είναι το κακό?

 

Αυτό που περιγράφεις λέγεται μίζα. Αμφιβολίες για το αν πρόκειται για μίζα ή όχι δεν υπάρχουν - Ερμηνευτικές αμφιβολίες -

 

Εγώ έχω γνωριμίες...Χρήμα είναι και αυτό.

 

Ο μαντέλης, ο χριστοφοράκος, ο αγγέλου, ο εφραίμ, και αυτοί γνωστούς είχαν φίλε μου. Που είναι το κακό..? Η siemens, ο μαντέλης και ο μαλάκας ο έλληνας αντιλαμβάνεσαι ποιοι είναι στο παράδειγμα για την επέκταση της επιχείρησης του που μας ανέφερε ο θεματογράφος; Ο εφραίμ, ο αγγέλου και ο μαλάκας ο έλληνας;

 

Όμως όπως λέει ο φίλος μας.. "άσε τους άλλους να λένε"

 

---------- Προσθήκη στις 16:13 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:07 ----------

 

ες υπάρχουν εδώ και πάρα πολλά χρόνια στον επιχειρηματικό κόσμο και δεν είναι κατ ανάγκην νταβατζιλίκι. Βλέπε σύμβουλος - μάνατζερ - μεσίτες κτλ.

 

Ο σύμβουλος προσφέρει τις συμβουλευτικές του υπηρεσίες έναντ τιμήματος διότι κατέχει γνώσεις για να το πράξει. Τρέχει, δουλεύει συντάσει εκθέσεις έχει πορίσματα και καταλήγει σε συμπεράσματα και αναλαμβάνει ευθύνες για αυτό που συμβουλεύει. Έχει ΚΑΔ για αυτό που κάνει.

 

Ο μάνατζερ τρέχει, δουλεύει παίρνει τηλέφωνα κάνει PR, εκτιμάει την αγορά διαβάζει συμβουλεύεται. Έχει ΚΑΔ για αυτό που κάνει.

 

Ο μεσίτης τα ίδια.

 

Ο φίλος μας ΤΙ από όλα αυτά θα κάνει. ΤΙΠΟΤΑ. Δηλαδή δεν καταλαβαίνετε τη διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σύμβουλος προσφέρει τις συμβουλευτικές του υπηρεσίες έναντ τιμήματος διότι κατέχει γνώσεις για να το πράξει. Τρέχει, δουλεύει συντάσει εκθέσεις έχει πορίσματα και καταλήγει σε συμπεράσματα και αναλαμβάνει ευθύνες για αυτό που συμβουλεύει. Έχει ΚΑΔ για αυτό που κάνει.

 

Ο μάνατζερ τρέχει, δουλεύει παίρνει τηλέφωνα κάνει PR, εκτιμάει την αγορά διαβάζει συμβουλεύεται. Έχει ΚΑΔ για αυτό που κάνει.

 

Ο μεσίτης τα ίδια.

 

Ο φίλος μας ΤΙ από όλα αυτά θα κάνει. ΤΙΠΟΤΑ. Δηλαδή δεν καταλαβαίνετε τη διαφορά?

Προφανώς είναι πολύ δύσκολο να σε πείσω, γιατί δεν θέλεις να το καταλάβεις. Δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί ως freelancer επαγγελματικά, αλλά αν ναι τότε θα μπορούσες να καταλάβεις ότι ένα πολύ σημαντικό μέρος της δουλεία σου είναι να κατορθώσεις να βρεις τους πελάτες σου. Ο φίλος μας από εδώ λοιπόν θα σου βρει τους πελάτες, δεν μπορώ να καταλάβω που το πρόβλημα, εάν πάρει και αυτός μερίδιο από το deal (με την προϋπόθεση πάντα ότι αυτός δεν θα βγάζει 1000 και εσύ 100). Δηλαδή τι μπορεί να κάνει στην προκειμένη περίπτωση για να δικαιολογήσει τα λεφτά που πήρε, after sales?

Τέλος πάντων δεν θέλω να με παρεξηγήσεις, απλά δεν είδα κάτι παράλογο στην όλη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...