Προς το περιεχόμενο

Οριστικά το γερμανικό tablet PC WeTab με MeeGo Linux, προπαραγγελία από το Amazon.de


eAnagnostis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
A) Πως θα γίνεται να τρέχουν οι εφαρμογές του android σε meego;

Με τα γνωστα wrappers και emulation layers που εκαναν το linux desktop το μαυρο χάλι που ειναι σημερα.

Ειλικρινα αυτο με τη δυνατοτητα να τρεχει εφαρμογες android δεν το καταλαβα. Δηλαδη θα σπαταλησουν χρονο και χρημα για να κανουν emulate το api μιας αλλης πλατφορμας, αντι συγκεντρωσουν ολη την προσπαθεια στο να φτιαξουν ενα καλο δικο τους api που θα κανει τους προγραμματιστες να φτιαξουν native εφαρμογες για την πλατφορμα; Και καλα για τα dead api, αλλα το android εξελισεται ταχυτατα, οποτε καθε φορα που βγαινει μια καινουρια εκδοση, θα πρεπει να ξαναγινει δουλεια στο emulation layer, ενω για ενα διαστημα μερικες καινουργιες εφαρμογες δεν θα τρεχουν. Και επειδη σας βλεπω να κουραζεστε, δεν θα εξηγησω καν γιατι τα emulation layers ειναι καταδικασμενα να εχουν perfomance bugs.

 

Γενικα το meego εχει κληρονομησει ολα τα κουσουρια του linux: Το X window system, το οτι να 'ναι api που κανει τους developers να τρεχουν και τη νοοτροπια "θα υποστηριξω οποιες συσκευες εγω θελω".

 

Αμα ενα τετοιο λειτοργικο κυριαρχησει, μονο οι hardware vendors που το υποστηριζουν θα βγουν κερδισμενοι, αφου το x window θα οδηγησει στην αναγκη για περισσοτερη ισχυ σε σχεση με το android, ενω θα τρεχει μονο σε επεξεργαστες, τσιπ γραφικων κλπ που αυτοι θελουν.

Περιμενω πως και πως τη στιγμη που θα σκασει αυτο το πειραματακι της intel που εκανε στην πλατη ολων.

 

Και το android linux είναι αλλά έχει τους περιορισμούς που έχει βάλει η google.

Το android αντιθετα ειναι προιον σοβαρης δουλειας. Υπαρχει δηλαδη κανας "περιορισμος της google" στο nexus one (που σε αντιθεση με αυτα που σας λενε, πωλειται ακομα); Ποιος; Επειδη με ενδιαφερει το θεμα, σας προκαλω να μου τον πειτε να μαθω και γω ο ανιδεος.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

απο pmο χρήστης και η κοινότητα που ασχολειτε με το λειτουργικό μπορεί να κάνει τα πάντα δλδ να γράψει δικά της προγράμματα να αλλάξει ακόμα και την χρήση και το πυρήνα του λειτορργικού συστήματος χωρίς να δώσει αναφορά στον κατασκευαστή του.

Σε αντίθεση με το android που κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό

Και δηλαδή ο CyanogenMod και οι άλλοι που κάνουν ακριβώς αυτό στο source code του android (μιλάω για το πραγματικό android' date=' όχι αυτό που τρέχει σε μη - nexus one συσκευές) και το τρέχουν στο nexus τους (και σε άλλες συσκευές), και γράφουν και τρέχουν προγράμματα σε αυτό χωρίς να δίνουν αναφορά στον κατασκευαστή, απλοί χρήστες δεν είναι;

 

Απλά η ιστορία [b']έχει ως εξης:[/b]

Η google έκανε fork ολόκληρο το project του linux, ώστε να μπορεί να ξεφορτωθεί ττη σαβούρα και να την αντικαταστήσει με καλό πράγμα. Το αποτέλεσμα ήταν το android.

Φυσικά, αυτό δεν άρεσε στο linux foundation, αφού η άνοδος του android δεν Θα συμπαρασύρει προς τα πάνω το market share του linux.

Αντίθετα αυτοί από το meego που έχτισαν πάνω στην σαβούρα (πχ x.org), έχουν την υποστήριξη του linux foundation, αφού οποία άνοδος του meego Θα συνεπαγεται ανοδο στο market share του linux. Και γι αυτό διέδωσαν το παραμύθι ότι τάχα μου το android δεν είναι αρκετά ελεύθερο, ωστε να αποτρεψουν τους φαν του open source να φυγουν απο το (mobile) linux και να πανε στο android .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο περιορισμός γενικά στo android σε σχέση με ένα καθαρά linux σύστημα είναι το κλείδωμα που έχει προς τον χρήστη και δεν του επιτρέπει να πάρει την συσκευή και στην κυριολεξία να την ξεφτιλίσει σε αλλαγές όπως μπορεί κάποιος να κάνει σε οποιοδήποτε linux σύστημα.

Φαντάζομαι στο android δεν μπορείς να περάσεις πατσαρισμένους kernel να αλλάξεις βασικές δομές του λειτουργικού η ακόμα και να περάσεις στην συσκευή κάποιο άλλο λειτουργικό. Ολά αυτά απαγορεύονται ακόμα νομίζω και από την άδεια χρήσης του.

Και να προσθέσω ότι κατά την γνώμη μου δεν είναι και ηθικά σωστό η google να πέρνει την δουλειά μιας κοινότητας όπως είναι ο linux kernel να την χρησιμοποιεί στα προιόντα της και μετά να μην νιώθει και καμία υποχρέωση συνεισφοράς σε αυτό τον κώδικα και να είναι σε μάχη με το linux foundation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ο περιορισμός γενικά στo android σε σχέση με ένα καθαρά linux σύστημα είναι το κλείδωμα που έχει προς τον χρήστη και δεν του επιτρέπει να πάρει την συσκευή και στην κυριολεξία να την ξεφτιλίσει σε αλλαγές όπως μπορεί κάποιος να κάνει σε οποιοδήποτε linux σύστημα.

Φαντάζομαι στο android δεν μπορείς να περάσεις πατσαρισμένους kernel να αλλάξεις βασικές δομές του λειτουργικού η ακόμα και να περάσεις στην συσκευή κάποιο άλλο λειτουργικό.

Όλα αυτα που είπες, ένα προς ένα, γίνονται και έχουν γίνει στο Android. Η αδεια ειναι apache και GPL v2, οποτε νομικα εισαι καλυμμενος. Απλά το GUI "κρύβει" μερικά ευαίσθητα σημεία, ώστε να μην τα δει ο αθώος χρήστης και χαλάσει το κινητό του (λειτουργικό για κινητά είναι στο κάτω-κάτω). Αλλά ως προχωρημένος χρήστης μπορείς να κανείς ότι θες. Δεν σε περιορίζει κανένα firmware ή το λειτουργικο.

 

Ολά αυτά απαγορεύονται ακόμα νομίζω και από την άδεια χρήσης του.

Πρώτος οιωνός ότι δεν έχεις ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα και απλώς αντιγράφεις κομμάτια από διάφορα linux vs windows flamewars που εχεις συμμετάσχει στο παρελθόν. Αλλιώς θα γνώριζες για την άδεια του android.

 

Και να προσθέσω ότι κατά την γνώμη μου δεν είναι και ηθικά σωστό η google να πέρνει την δουλειά μιας κοινότητας όπως είναι ο linux kernel να την χρησιμοποιεί στα προιόντα της και μετά να μην νιώθει και καμία υποχρέωση συνεισφοράς σε αυτό τον κώδικα και να είναι σε μάχη με το linux foundation.

Δεν είναι σε μάχη με το linux foundation. Απλά αυτούς στο foundation τους ξυνισε οτι υπάρχει ακόμα ένα open source λειτουργικό που ανταγωνίζεται στη αγορά το καμάρι και θρησκεία τους ονόματι linux. Το τι θεωρεί ο καθένας ηθικό είναι δίκη του υπόθεση, σημασία έχει τη λέει η gpl, που λεει ότι τα open source forks επιτρέπονται.

 

Υ.Γ. Ότι λέω ισχύει για το πραγματικό android που τρέχει το nexus one και όχι τα διαφορά αλλά proprietary λειτουργικά πχ xperiaOS, droidOS και τα συναφή που δεν είναι προϊόντα της google.

Υ.Γ. Και μην νομίζετε ότι δεν θα συνέβαινε το ίδιο και στο meego αν ήταν στη θέση του android, την ίδια άδεια έχουν και τα δύο. Πχ άμα η wetab θέλει να αφαιρέσει μια λειτουργία από το meego, όπως έκανε η ΑΤ&Τ με το backflip, μπορεί να το κάνει.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι σε μάχη με το linux foundation. Απλά αυτούς στο foundation τους ξυνισε οτι υπάρχει ακόμα ένα open source λειτουργικό που ανταγωνίζεται στη αγορά το καμάρι και θρησκεία τους ονόματι linux. Το τι θεωρεί ο καθένας ηθικό είναι δίκη του υπόθεση, σημασία έχει τη λέει η gpl, που λεει ότι τα open source forks επιτρέπονται.

 

Δεν είναι ότι τους ξύνισε. Το θέμα είναι ότι ενω έχει κάνει αλλαγές στον linux kernel που χρησιμοποιεί δεν μπορεί να γίνoυν merge οι αλλαγές στον main kernel tree (ωστε να δώσει πίσω στο community)λόγω συγκεκριμένης υλοποίησης της Google. Για αυτό τελευταία φορά είχε φάει delete o κωδικας του android απο το staging kernel tree .

 

Για μένα δεν μπορεί να παίρνεις κάτι έτοιμο και να πατάς εκεί και μετά να μην δίνεις στο community

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

5 μέρες μετά την κυκλοφορία του οι εντυπώσεις είναι θετικές και για το hardware και για το MeeGo. Θέματα που υπάρχουν είναι ότι την οθόνη την περίμεναν καλύτερη σε ευκρίνεια και πρέπει να στρώσει ακόμα κάπως το λειτουργικό και μερικές εφαρμογές.

 

Υπάρχουν ήδη κάποια unboxing και hands-on βίντεο. Βάζω ένα που είναι στα γερμανικά, αλλά είναι το πιο πλήρες (η γλώσσα δεν επηρεάζει και πολύ την κατανόηση).

 

 

Αν θέλετε κάποια περισσότερα, έχω συγκεντρώσει εδώ μερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ήδη κάποια unboxing και hands-on βίντεο. Βάζω ένα που είναι στα γερμανικά, αλλά είναι το πιο πλήρες (η γλώσσα δεν επηρεάζει και πολύ την κατανόηση).

Δεν μοιαζει με το default theme του meego. Λετε να παιξε custom UI οπως με το sense του android; Αναρωτιεμαι αν το καινουριο theme/UI βασιζεται και αυτο στο X window system (ελπιζω πως οχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μοιαζει με το default theme του meego. Λετε να παιξε custom UI οπως με το sense του android; Αναρωτιεμαι αν το καινουριο theme/UI βασιζεται και αυτο στο X window system (ελπιζω πως οχι).

 

Έχουν περάσει κάποιο layer οι κατασκευαστές του WeTab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε αυτό που λέει ο Jastonas. Δεν χρειάζεται καν να ανοίγουμε κουβέντα για φορητή συσκευή με τέτοια αυτονομία.

 

Μου φάνηκε σαν ψέμα...

δυστυχώς δεν θέλω να το συγκρίνω με iPad αλλά...

Apple claims that the iPad's battery can provide up to 10 hours of video, 140 hours of audio playback, or one month on standby.

 

Ένα μήνα standby και το WeTab έχει 6 ώρες;;;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που διαβάζω πάντως στη Γερμανία πάει πολύ καλά. Και αυτό έχει σημασία, δημιουργείται μια αγοραστική βάση για τη συσκευή. Μετράει και το περιεχόμενο, δηλαδή συνδρομές σε γερμανικά περιοδικά στο iPad δεν ξέρω να υπάρχουν.

 

Το καλό επίσης είναι η τιμή. Γιατί π.χ. ωραίο και το Samsung Galaxy Tab, αλλά η τιμή του φαίνεται να είναι πάνω και από iPad κι ας έχει σχεδόν 3 ίντσες μικρότερη οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φάνηκε σαν ψέμα...

δυστυχώς δεν θέλω να το συγκρίνω με iPad αλλά...

 

Ένα μήνα standby και το WeTab έχει 6 ώρες;;;!

 

Δεν τα συγκρίνεις σωστά. To WeTab έχει 6 ώρες λειτουργίας, όχι 6 ώρες standby!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα συγκρίνεις σωστά. To WeTab έχει 6 ώρες λειτουργίας, όχι 6 ώρες standby!

 

...about 6 hours when idle...

 

εκτος αν εννοουν οτι μπορεις να το εχεις 6 ωρες με αναμμενη την οθονη να το κοιτας χωρις να κανει τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...about 6 hours when idle...

 

εκτος αν εννοουν οτι μπορεις να το εχεις 6 ωρες με αναμμενη την οθονη να το κοιτας χωρις να κανει τπτ.

 

Το idle τώρα εννοεί standby;

Όπως και να χει.. να συγκρίνουμε τότε το

10 hours of video, 140 hours of audio playback -iPad

 

Και πάλι ΠΟΛΎ χαμένο. Κρίμα...

Μέχρι να το ανοίξεις, μέχρι να ψάξεις, να βρεις.. έκλεισε!

Και εγώ πάντως λόγω λειτουργικού ίσως το προτιμούσα.. αλλά θα προσπαθούσα να βρω τρόπο να ξεπεράσω το θέμα μπαταρίας.

Μα 2 ώρες;!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...