Προς το περιεχόμενο

Παράπονα από την tophost


zipos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο και να αυτοχαρακτηρίζεται η συγκεκριμένη εταιρία ότι προσφέρει ποιοτικό και 99,9% online hosting, πριν δώσετε τα ευρώ σας σε αυτήν την εταιρία παρακαλώ διαβάστε τα παρακάτω.

 

Η εν λόγω εταιρία υποστηρίζει ότι προσφέρει "εγγύηση" uptime λειτουργίας 99.9% το μήνα. Τι σημαίνει αυτό; Αυτό σημαίνει ότι στις 720 ώρες του μήνα, το πολύ το 0.1% του χρόνου ο σέρβερ μπορεί να είναι down. Δηλαδή, 0.72 ώρες που σημαίνει 43.2 λεπτά το μήνα το πολύ, η σελίδα σας θα είναι κάπως έτσι:

 

20100925-kgj8tgbb52wq6tptm4bp1qqdh9.jpg

 

Και όπως όλοι φανταζόμαστε, σελίδα εκτός λειτουργίας σημαίνει όχι επισκέψεις, άρα όχι κίνηση, όχι πωλήσεις, όχι έσοδα, τίποτα. Επίσης, φαίνεται στους επισκέπτες πόσο σοβαρή είναι η ιστοσελίδα και η εταιρία που την έχει...

 

Σε περίπτωση που η εταιρία hosting ξεπεράσει τα 43.2 λεπτά εκτός λειτουργίας τι γίνεται? Σύμφωνα με την tophost.gr, από 95% μέχρι 99.9%, δηλαδή αν η σελίδα σας είναι από 43.2 λεπτά μέχρι 36 ώρες offline τότε σας πιστώνεται το 10% των χρημάτων σας για τον συγκεκριμένο μήνα, στον επόμενο μήνα. Δηλαδή, αν πληρώνετε 6.5 ευρώ το μήνα, θα σας πιστωθούν 0.60 ευρώ.

 

Το κόλπο που είναι; Ποιος είναι πάνω από τις σελίδες του 24 ώρες το 24ωρο, 7 μέρες την εβδομάδα; Κανείς. Αλλά και να είναι κάποιος τόσες ώρες στις σελίδες του, δεν υπάρχει τρόπος να αποδείξει ότι η τάδε σελίδα συνολικά αυτό το μήνα έχει μείνει τόσες ώρες offline. Ή μήπως υπάρχει;

 

Με κάποιο online εργαλείο όπως το uptimerobot, το pingdom ή το zabbix μπορεί κανείς να ξέρει πότε ένα site είναι εκτός λειτουργίας, και να ενημερώνεται με email ή sms όταν κάτι δεν πάει καλά.

 

Συγκεκριμένα, σε ένα από τα sites που διαχειρίζομαι και φιλοξενεί η tophost.gr για τρίτη φορά αυτό το μήνα η ιστοσελίδα είναι down επί μισή ώρα και για άλλη μια φορά πρέπει να απολογηθώ στον πελάτη μου που με πήρε τηλέφωνο να μου τα χώσει. Και όλα αυτά για... 60 λεπτά του ευρώ?

 

Ευχαριστώ αλλά δεν θα ξαναπάρω.

 

Εσείς τι λέτε;

 

Ενημέρωση από Insomnia.gr: Η απάντηση της εταιρείας σχετικά με το πρόβλημα μπορεί να βρεθεί εδώ και εδώ

Επεξ/σία από Hal9000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε τισ ελληνικες και παρε πακετο apo godaddy.com

ΚΑι ακομη καλυτερα αφου οπως διαβαζω ειναι πελατη σου, στησε εναν δικο σου server, δεν ειναι τοσο δυσκολο, απλως μια καλη γραμμη θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στήσει δικό του σέρβερ δεν θα το πρότεινα.. Μπορεί να βρει και ελληνικές εταιρείες με σερβερ στην Ευρώπη (Αγγλία, Ολλανδία, Γερμανία έχουν οι περισσότερες), που θα είναι αξιόπιστη με λογικές τιμές.

Άμα σε ενδιαφέρει για ελληνική εταιρεία στείλε μου πμ να σου πω κάποιες, μην τις βάλω εδώ και θεωρηθεί διαφήμιση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε τισ ελληνικες και παρε πακετο apo godaddy.com

ΚΑι ακομη καλυτερα αφου οπως διαβαζω ειναι πελατη σου, στησε εναν δικο σου server, δεν ειναι τοσο δυσκολο, απλως μια καλη γραμμη θελεις.

 

To godaddy έχει άλλα μειονεκτήματα (π.χ. ελληνικά στην mysql), οπότε πάντα συγκρίνεις με βάση τις ανάγκες σου.

 

Δικό σου server σε καλή γραμμή; Εννοείς server στο σπίτι σου ή μηχάνημα σου σε κάποιο data center; Για το πρώτο θες ακριβή γραμμή και για το δεύτερο πολύ τρέξιμο για το θέμα ασφάλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για στατικες σελιδες δεν θελει κατι το ιδιατερο .

εστω και σε καποιο datacenter.

ΑΠοτην στιγμη που λεει οτι εχει δικουσ του πελατες φανταζομαι οτι ασχολειται με τον χωρο.

Εγω οσα ειχα godaddy ποτε δεν ειχα προβλημα, και το αλλο καλο για μενα ηταν οτι ειχε full dns customisation.

 

Στο μονο που ειχα προβλημα με την εν λογω εταιρεια ηταν με τα και καλα UCC Cert. τα οποια εν τελει δεν παιζουν σωστα με exchange.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εχεισ την εντυπωση οτι οι ελληνικες εταιρειες hosting εχουν ολοι τους, τους server στην Ελλαδα?????

 

Απο το Site tis tophost:

 

"Η TopHost συνεργάζεται με την πλέον αξιόπιστη εταιρία "The Planet" για τους servers που διαθέτει στην Αμερική και τις εταιρίες Ιntergenia & Hetzner για τους servers της στην Ευρώπη. Πέρα από πολύ υψηλές ταχύτητες και άρτια τεχνολογία, η αξιοπιστία των datacanters όπου στεγάζονται οι servers της TopHost εξασφαλίζεται με"

 

 

Ελπιζω να καταλαβες τωρα τι παιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι webhosts έχουν παρόμοιο "refund". Δηλαδή ανάλογα το downtime παίρνεις ένα ποσοστό από τη μηνιαία χρέωση. Πιο πολύ ως διαφημιστικό τρικ.

 

Γνώμη μου είναι ότι εάν κάποιος διαφημίζει 99.9% uptime και δεν το παρέχει τότε:

 

1) Πρέπει να δώσει refund χωρίς καν ο πελάτης να το ζητήσει. Δεν χρειάζεται ο πελάτης να νοιώθει ότι ζητιανεύει.

 

2) Για downtime κοντά στα 45 λεπτά πρέπει να δώσει 1 μήνα δωρεάν hosting.

 

3) Για αρκετά μεγαλύτερο downtime 3 μήνες είναι λογικό νούμερο.

 

Πάντως πρέπει να καταλάβει και ο πελάτης ότι προβλήματα πάντα θα συμβαίνουν. Μακάρι να υπήρχε η μαγική συνταγή για να υπήρχε 100% uptime αλλά δεν μπορεί να γίνει. Τουλάχιστον όχι σε shared hosting και όχι με τις χρεώσεις που υπάρχουν. Το σημαντικό είναι να υπάρχει ενημέρωση για το πρόβλημα, για την αποκατάστασή του και τι θα γίνει μελλοντικά για να περιοριστεί αντίστοιχο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να αφήσει κάποιος τις Ελληνικές εταιρείες και να πάει έξω είναι μια κουβέντα αλλά έχει και πολλά μειονεκτήματα.

πρώτον η συννενόηση,όσο τέλεια και να μιλάς μια γλώσσα αλλιώς θα τα "χώσεις" στον Ελληνα που σε ακούει στη γραμμή και αλλιώς στον ξένο,εκεί μάλιστα μπορεί να κάνεις και την πάπια..

μετά δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχεις και στους καλύτερους servers,μπορεί να πας για καλύτερα και το downtme να είναι μεγαλύτερο.

επίσης το IP,είναι πολύ κακό για μια ιστοσελίδα να αλλάζει συνέχεια το IP της,θέλει πολύ σκέψη μια τέτοια κίνηση,ειδικά αν η σελίδα έχει target την Ελλάδα με Ελληνικό IP,(ασχετα αν ο server είναι στη Γερμανία,το που φαίνεται ότι είναι το IP παίζει ρόλο),άντε τώρα να βρεθεί με server στην Αμερική και άλλο IP...

και στο κάτω κάτω από όσο ξέρω οι τιμές της συγκεκριμένης εταιρείας είναι πολύ χαμηλές γι αυτά που προσφέρει.

τέλος πάντων,όλοι μας ψάχνουμε για το καλύτερο αλλά τα προβλήματα θα υπάρχουν όπου και να πάμε,δεν γίνεται πουθενά οι servers να δουλεύουν 365 μέρες το χρόνο χωρίς διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία η IP. Σημασία έχει η κατάληξη του domain, για παράδειγμα εάν είναι insomnia.gr καταλαβαίνει το google ότι αφορά την Ελλάδα. Ακόμα και .com να έχεις πάντως το καταλαβαίνει από τη γλώσσα που χρησιμοποιείται στη σελίδα και μπορείς να το δηλώσεις και μέσω του google webmaster tools.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑι σωστο αυτο, απλως απαντησα στον φιλο που ειπε οτι μπορει να κανεισ Hosting πχ γερμανια και να εχεισ ελληνικη IP.

Απο θμεα SEO παντωε αν το θετεις ετσι ειναι καλυτερο να εχεισ καταληξ .gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η σελιδα φιλοξενειται σε server της γερμανιας τοτε θα εχει ip της γερμανιας

 

θα μπορούσε να σου απαντήσει κάποιος άλλος που ξέρει κάτι παραπάνω,όχι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ήμουν αυτός με τη διαφορετική άποψη,γιατί ο server μου είναι στη Γερμανία και η IP μου δείχνει ότι είναι στην Ελλάδα.

το ξαναλέω "δείχνει" Ελλάδα,το δείχνει δεν σημαίνει ότι και βρίσκεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...