Προς το περιεχόμενο

Παράπονα από την tophost


zipos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι σελίδα έχεις φτιάξει;

Αν είναι δυναμική τότε αυτό το μήνυμα πιθανότατα οφείλεται σε αργό κώδικα από πίσω ή πολύπλοκα sql queries που αργούν να δωθούν από τον SQL server. Αν ισχύει το παραπάνω δοκίμασε να κάνεις index ή άλλες βελτιστοποιήσεις στον SQL και βελτίωσε τον κώδικα των σελίδων, θα λυθεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ είχα συνεργαστει μαζί τους και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος απο την ταχύτητα ανταπόκρισης του site μου, μέχρι που με αλλάξαν server αλλα τους ζήτησα τα λεφτά μου πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok αυτό το 99% το βλέπεις παντού και δουλεύει κάπως έτσι σε όλους, αν έχουμε downtime επιστρέφουμε μια μέρα από το μήνα ή κάπως έτσι.

100% δεν μπορεί να έχει κανένας, ακόμα και οι μεγάλοι (πχ godaddy) την πατάνε καμιά φορά αλλά αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα είναι και 1% το μήνα down η σελίδα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

uptimerobot, το pingdom ή το zabbix

 

πάντως εγώ έμαθα αυτά τα χρήσιμα που δεν τα ήξερα πριν από αυτό το τόπικ.

χρησιμοποίησα το πρώτο και από χτες παρακολουθώ 9 sites σε διαφορετικές εταιρίες,

το ένα από τα 9 έπεσε 2 φορές για 5 ακριβώς λεπτά την κάθε φορά,πολύ είναι ε;

 

θα δούμε τη συνολική εικόνα με τον καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3) Για αρκετά μεγαλύτερο downtime 3 μήνες είναι λογικό νούμερο.

 

 

Για μεγαλύτερο downtime νομίζω πως ο συνάδελφος θα πρέπει να βρει άλλη δουλειά να κάνει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως εγώ έμαθα αυτά τα χρήσιμα που δεν τα ήξερα πριν από αυτό το τόπικ.

χρησιμοποίησα το πρώτο και από χτες παρακολουθώ 9 sites σε διαφορετικές εταιρίες,

το ένα από τα 9 έπεσε 2 φορές για 5 ακριβώς λεπτά την κάθε φορά,πολύ είναι ε;

 

θα δούμε τη συνολική εικόνα με τον καιρό.

 

Το συγκεκριμένο κάνει ping κάθε 5 λεπτά. Κάτι το οποίο σημαίνει πως το site επανήλθε το πολύ σε 5 λεπτά. (μπορεί να έκανε και λιγοτερο δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο κάνει ping κάθε 5 λεπτά. Κάτι το οποίο σημαίνει πως το site επανήλθε το πολύ σε 5 λεπτά. (μπορεί να έκανε και λιγοτερο δηλαδή).

 

α οκ,μήπως κάποιο από τα άλλα δύο κάνουν ping πιο συχνά; η δεν αξίζει τον κόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pingdom το ρυθμίζεις εσύ κάθε πότε θέλεις να κάνει έλεγχο. Πάντως πιο αξιόπιστο αποτέλεσμα είναι να γίνεται έλεγχος εάν ο web-server είναι πάνω παρά να γίνεται ping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απλά θες να σε ειδοποιεί όταν πέφτει, δεν είναι δύσκολο να φτιαχτεί ένα script που να κάνει αυτό τον έλεγχο και σε περίπτωση που πέσει να στέλνει mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καλό το pingdom αλλά θέλει και λεφτά

 

10 από δω,δέκα από κει και άλλα δέκα παρα πέρα,ε δε γίνεται.

 

Υπάρχει και το δωρεάν πακέτο αν έχεις 1 σερβερ.

Αλλά από τη στιγμή που ανοίγεις μια εταιρεία hosting δεν κάνεις περικοπές σε κάτι τέτοια. Χίλιες φορές να μειωθεί λίγο το κέρδος και να παρέχεις καλύτερες υπηρεσίες..

Αν δεν έχεις εταιρεία και απλά έχεις ένα πακέτο shared hosting, φροντίζεις να πας σε μια εταιρεία που να είναι αξιόπιστη και να μη χρειάζεται να μπαίνεις εσύ σε έξοδα. Και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό υπάρχουν πολλές καλές εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...