Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για antivirus


parsifal

Ποιο antivirus προτιμάτε;  

693 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials
    • PC Tools AntiVirus
      0
    • F-Secure Anti-Virus
    • G Data AntiVirus
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Οι περισσοτεροι υπολογιστες στο σπιτι παιρνουν αρχεια απο το server (ειτε προγραμματα, ειτε ταινιες κτλ), και επισκεπτονται πολυ συγκεκριμενα sites. Αρα κανενα.

 

Στο κατεβαστηρι/server χρησιμοποιειται το default των original windows 7 Pro, πληρως ενημερωμενο, με σπανια ομως scans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Norton 360 & Microsoft Security Essentials

(guyz, θα έπρεπε να κάνετε το poll έτσι, ώστε να μπορούμε να κάνουμε πάνω από 1 κλικ! Αν έχουμε 2 υπολογιστές, ένα PC κι ένα Laptop, πως θα κάνουμε 2 κλικ σε 2 πιθανόν διαφορετικά AntiVirus)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Norton 360 & Microsoft Security Essentials

(guyz, θα έπρεπε να κάνετε το poll έτσι, ώστε να μπορούμε να κάνουμε πάνω από 1 κλικ! Αν έχουμε 2 υπολογιστές, ένα PC κι ένα Laptop, πως θα κάνουμε 2 κλικ σε 2 πιθανόν διαφορετικά AntiVirus)?

 

Χμμμ...Και αν κάποιος έχει 3 Η/Υ, στον έναν έχει εγκατεστημένο το X antivirus και στους άλλους δύο το Y; Πώς θα κάνει 2 κλικ στο Y; :P

 

Σκοπός δεν είναι να βγάλουμε ποσοστά επί των συνολικών εγκαταστάσεων, αλλά ποσοστά προτίμησης. Αν κάποιος χρησιμοποιεί διάφορα antivirus, καλό θα είναι πριν ψηφίσει να έχει κατασταλάξει σε κάποιο από αυτά ως το, κατά τη γνώμη του, καλύτερο των υπολοίπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα. :-)

 

Στον iMac (που είναι και ο κύριος υπολογιστή μου) δεν χρειάζεται, προφανώς. Στο laptop μου που έχει Windows 7 απλά προσέχω. Το χρησιμοποιώ μόνο για ταξίδια και .NET dev άλλωστε, έχει πολύ λίγες πιθανότητες να μολυνθεί. Το desktop μου τρέχει Debian x86_64, οπότε κι εκεί άχρηστο το AV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καινούρια έκδοση του avg free, η 2011, έχει μέσα και το avg identity protection. Είναι μια εξέλιξη του παλιού norton anti-bot.

Δεν θα περίμενα να το πω, αλλά επειδή φαίνεται να βελτίωσε και τα signature detections, και μετά το test που έκανα σήμερα, όπου βγήκε πολύ με διαφορά καλύτερο το avg απο το avast, έχω να πω πως με την προσθήκη αυτή, έγινε ένα πολύ καλό antivirus.

θα δω πως είναι και τα με τα false positives, και θα ξανακάνω test με avira και ξανά με avast. Αλλά είπα, το identity protectin, μετά την εκτέλεση 6 μολυσμένων αρχείων που είχαν ξεφύγει απο το scan, αφαίρεσε τα 5 απο αυτά, μαζί με ότι αρχεία δημιούργησαν επιπλέον στο σύστημα, και με ότι registry keys επίσης εμφανίστηκαν... Ξαφνιάστηκα πάρα πολύ παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα. Εχω χρησιμοποιήσει NOD32, Avira, Norton αλλά εχω βαρεθεί να τα χρησιμοποιώ, να κανω update και scans κτλ. Πλέον στα WIndows 7 δεν εχω κανένα antivirus και απλά προσέχω. Στα Linux απο την αλλη δεν χρειάζομαι καν. Και να κολλήσω τίποτε κανω ενα format και δεν τρέχει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή φαίνεται πως το Microsoft Security Essentials πήρε για καλά τα πάνω του!

Θα δείξει...

 

Ερώτηση: Οι ενημερώσεις στο MSE γίνονται αυτόματα?

Διότι όποτε πατάω να γίνει ενημέρωση, υφίσταται ενημέρωση, αλλά δεν το είδα μια φορά να ενημερώνεται από μόνο του.

ΚΑΙ

Το έχω βάλει να σκανάρει καθημερινά σε γρήγορο σκανάρισμα το μεσημέρι.

Αν ανοίξω αργότερα τον υπολογιστή μου (μετά την ώρα που το έβαλα να σκανάρει), το σκανάρισμα γίνεται παρόλα αυτά ή ακυρώνεται για την επόμενη μέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι γίνονται αυτόματα αλλά έχουν ένα κακό, σε πετάνε από fullscreen ακόμα και αν παίζεις κάποιο game! δεν μπορείς να φανταστείς τι μπινελίκια πέφτουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιούσα αρκετό καιρό το Avira AntiVir.Δυστυχώς ,ενώ ήμουν πολύ ικανοποιημένος ,μου παρουσίαζε κάποιες φορές false alarms.Έχω γυρίσει εδώ και μήνες τώρα στο Microsoft Security Essentials ,χωρίς μέχρι στιγμής κάποιο πρόβλημα :-)

 

Ερώτηση σε όσους δεν χρησιμοποιούν Antivirus.Χρησιμοποιείτε limited acount ή admin;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...