Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για antivirus


parsifal

Ποιο antivirus προτιμάτε;  

693 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials
    • PC Tools AntiVirus
      0
    • F-Secure Anti-Virus
    • G Data AntiVirus
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kaspersky 3 χρονια με το anti-banner στο on, και τελος τα μηνυματα στο ιντερνετ τυπου, κερζισες ενα iphone,εχεις 1 νεο μηνυμα,Μπες στο Travian τωρα..κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shifty:

Παλιά είχα αγοράσει κατα καιρους Trend Micro, Norton, Mc Affee.

To δωρεάν avast πιστεύω ότι είναι ίσως το καλύτερο, 3 χρόνα τώρα με σχετικά προσεκτικο browsing δεν έχω κολλήσει τίποτα!!

 

---------- Προσθήκη στις 15:14 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:09 ----------

 

Όπως και στις 3 προηγούμενες σχετικές δημοσκοπήσεις, επιμένω σταθερά στο Avira AntiVir!

 

Εχω διαβάσει ότι δεν είναι τόσο καλό στα updates, ισχύει?

Γιατί το προτιμάς απο το avast? Το θεωρείς καλύτερo στην προστασία, ελαφρύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eset Nod 32 Antivirus είχα στο PC μου. Το θεωρώ αρκετά καλό και ελαφρύ.

Τώρα στον Mac Pro / Mac OS X, δεν χρησιμοποιώ Antivirus.

 

Εναλλακτικά σε όσους δεν θέλουν να αγοράσουν κάποιο Antivirus θα πρότεινα το AVG Free Antivirus σε συνδιασμό και με κάποιο Anti-Spyware όπως το Super Antispyware για την Basic Protection.

 

Σε επαγγελματίες πάντως συνιστώ να αγοράσουν ένα Antivirus για το PC/Windows τους

 

(καθώς επίσης και στα Specs που κοιτάνε όταν θέλουν να αγοράσουν ένα νέο Computer για την δουλειά τους, όπως Ram, CPU, Δύναμη, κλπ, να υπολογίζουν και οτι θα τρέχουν και κάποια προγράμματα στο background όπως το αντιβιωτικό, το Antispyware, κανένα Skype ή/και MSN, κανένα Daemon Tools, Firewall, καμία DB ή Server από κάποιο πρόγραμμα, πιθανώς κανένα Directory Opus, κλπ κλπ... και να στήνουν μηχανήματα με τέτοια δύναμη που να μην επηρεάζονται και τόσο από όλα αυτά που θα τρέχουν στο background)...

(και εδώ έρχεται και το ρητό για την RAM--> όσο περισσότερη, τόσο καλύτερα...χιχιχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβάσει ότι δεν είναι τόσο καλό στα updates, ισχύει?

 

Αναφέρεσαι στο θεματάκι που υπήρχε παλιότερα με το availability των update servers ή κάτι άλλο εννοείς... ;

 

 

Γιατί το προτιμάς απο το avast? Το θεωρείς καλύτερo στην προστασία, ελαφρύτερο?

 

http://www.av-comparatives.org/comparativesreviews/main-tests

 

Διάβασε τα reports και θα καταλάβεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεσαι στο θεματάκι που υπήρχε παλιότερα με το availability των update servers ή κάτι άλλο εννοείς... ;

 

http://www.av-comparatives.org/comparativesreviews/main-tests

 

Διάβασε τα reports και θα καταλάβεις. ;)

 

Μπορεί να εννοεί οτι το avira personal κάνει ενημέρωση μόνο μια φορά την ημέρα ενώ το avast δεν έχει τέτοιους περιορισμούς στη δωρεάν έκδοσή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ενώ το avast δεν έχει τέτοιους περιορισμούς στη δωρεάν έκδοσή του.

 

Δηλαδή; Μπορείς να ρυθμίσεις το Avast να ελέγχει για updates όσο συχνά θέλεις εσύ; Και ποιο είναι το minimum διάστημα μεταξύ των ελέγχων; Ώρα ή ακόμη πιο μικρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι ακριβώς, πάντως αν διαθέσουν απο την avast team 2-3 updates την ημέρα, θα τα λάβεις.

Δεν ξέρω ακριβώς κάθε πότε κάνει scan for updates, αλλά σίγουρα δεν έχει περιορισμό σε 1 την ημέρα. Και δεν έχει σημασία αν κάνει scan κάθε 1-3-6 ώρες, αφού συνήθως βγάζουν 2 update definitions την ημέρα.

Αυτό ισχύει στο avira, και στην έκδοση 10 νομίζω δεν έχει update job στον scheduler για να το κάνεις να ελέγχει κάθε ώρα ή όσο θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft Security Essential...

 

Μια ερώτηση μόνο γιατί σήμερα το κατέβασα(έπειτα από αγορά γνήσιων windows 7).Αυτό ενημερώνεται από μόνο του, ή πρέπει να το κάνω εγώ συνεχώς...;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι ακριβώς, πάντως αν διαθέσουν απο την avast team 2-3 updates την ημέρα, θα τα λάβεις.

Δεν ξέρω ακριβώς κάθε πότε κάνει scan for updates, αλλά σίγουρα δεν έχει περιορισμό σε 1 την ημέρα. Και δεν έχει σημασία αν κάνει scan κάθε 1-3-6 ώρες, αφού συνήθως βγάζουν 2 update definitions την ημέρα.

Αυτό ισχύει στο avira, και στην έκδοση 10 νομίζω δεν έχει update job στον scheduler για να το κάνεις να ελέγχει κάθε ώρα ή όσο θες.

 

για πήγαινε ΕΧΤRAS-> CONFIGURATION->UPDATE... εμένα έχει από default κάθε 2 ώρες και μπορείς να το αλλάξεις άμα θεςB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μιλάς για το free, ζητώ συγγνώμη για το λάθος μου.

Στην έκδοση 9 πρέπει να ίσχυε, και εκεί ο μόνος τρόπος να το κάνεις να κάνει update πάνω απο 1 φορά τη μέρα ήταν μέσω scheduler. Και στην v10 δεν υπήρχε τέτοια ρύθμιση στον scheduler, μια ημέρα το κράτησα ούτως ή άλλως και δεν έψαξα περεταίρω, και υπέθεσα λάθος, ότι δεν γίνεται.... :-)

Αν είναι έτσι, και όντως έχουν διορθώσει τελείως ότι προβλήματα είχαν με updates κτλ, το κύριο μειονέκτημα του avira έναντι των mse, avast είναι τα fp's.

 

Edit: Όχι ρε συ, για το free λέει δίπλα: (min 1 days(s)).

Και δεν γίνεται και αυτό που είπα με το scheduler. Για το premium σίγουρα ορίζεις όποτε εσύ θες, αυτό έλειπε...

Επεξ/σία από flik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα για δύο λόγους:

 

1) Χρησιμοποιώ linux σχεδόν παντού.

2) Εκεί που έχω windows είναι απομονωμένο απο τα πάντα και έχει συγκεκριμένη χρήση άρα δε χρειάζεται να βαραίνει άδικα το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mcafee..

(μια ψήφο βλέπω την δική μου,λολ. )

Κατέχω το 0.51% :P μέχρι τώρα.

Εδώ και 3 χρόνια παίρνω την total protection .

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...