Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για antivirus


parsifal

Ποιο antivirus προτιμάτε;  

693 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials
    • PC Tools AntiVirus
      0
    • F-Secure Anti-Virus
    • G Data AntiVirus
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δοκιμάσει κατά καιρούς τα περισσότερα απ' όσα κυκλοφορούν και χρησιμοποιούσα για χρόνια το Avast που μου είχε αφήσει αρκετά καλές εντυπώσεις. Εδώ και κανα χρόνο όμως μετά από παρότρυνση ενός τεχνικού Η/Υ χρησιμοποιώ το Symantec Endpoint Protection που δεν μου έχει δώσει άσχημες εντυπώσεις επίσης. Θα το προτιμούσα βέβαια πιο ελαφρύ και με πιο συγχρονο interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό το κακόμοιρο το Panda Cloud Antivirus δεν το χρησιμοποιεί κανένας εδώ πέρα ρε παιδιά? Κέρδισα άδεια για την pro έκδοση από εδώ (ισχύει μόνο για σήμερα νομίζω) και σκέφτομαι να το βάλω, αλλά φοβάμαι γιατί ακούω ότι όλο προβλήματα δημιουργούν τα προγράμματα της Panda. Πριν κάτι μήνες είχα βάλει το USB Vaccine και έκανε κάτι τρελά στην εκκίνηση του υπολογιστή. Ενώ η επιφάνεια εργασίας εμφανιζόταν κανονικά, τα εικονίδια και το system tray έκαναν κανά λεπτό επιπλέον να εμφανιστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Panda Cloud είναι μια καλή free λύση. Ελαφρύ, σχετικά αποτελεσματικό. Δεν είναι κακό, απλά όχι πάρα πολύ καλό.

Πλέον στην 1.3 έκδοση προσέθεσαν και url filtering, και βελτιώθηκε λίγο. Η AVG όμως με τη προσθήκη του ID protection (behaviour blocker), ίσως είναι το πιο αποτελεσματικό δωρεάν πρόγραμμα προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Panda Cloud είναι μια καλή free λύση. Ελαφρύ, σχετικά αποτελεσματικό. Δεν είναι κακό, απλά όχι πάρα πολύ καλό.

Πλέον στην 1.3 έκδοση προσέθεσαν και url filtering, και βελτιώθηκε λίγο. Η AVG όμως με τη προσθήκη του ID protection (behaviour blocker), ίσως είναι το πιο αποτελεσματικό δωρεάν πρόγραμμα προς το παρόν.

 

Όχι μόνο url filtering αλλά και αυτόματες αναβαθμίσεις σε επόμενες εκδόσεις και αφαίρεσαν και τις nag screens. Ουσιαστικά πλέον την pro έκδοση την αχρήστευσαν.

Μου έχει καρφωθεί αυτό το antivirus από τότε που βγήκε αλλά περίμενα να ωριμάσει η κατάσταση και να δω και τίποτα αποτελέσματα από ανεξάρτητα test, αλλά ακόμα τα περιμένω

 

Το AVG που λες το είδα σ' ένα βίντεο στο YouTube και ήταν πολύ αποτελεσματικό με το identity protection, και σ'αυτό εδώ το performance test φαίνεται ότι είναι super light, αλλά δύσκολο να το πιστέψω. Εσύ το έχεις δοκιμάσει και είναι ελαφρύ όπως το Antivir ή το Avast?

Επίσης όλως περιέργως στο site τους λένε ότι το id protection δε συμπεριλαμβάνεται στη free έκδοση, αλλά μάλλον το κάνουν για να μη θάψουν τις εμπορικές εκδόσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το avg το δοκίμασα και παρουσίασε μια βελτίωση στην ασφάλεια, που δεν έχω δει τέτοια μεγάλη σε κανένα άλλο πρόγραμμα. Είχε μερικά προβλήματα στα πρώτα builds, τώρα όμως είναι οκ. Δεν πιάνει ακόμα τη κορυφή, αλλά πλέον για μένα είναι η καλύτερη δωρεάν λύση. Είναι ελαφρύ, στα επίπεδα του avast, avira, panda cloud.

Το panda cloud av, δεν το δοκίμασα εκτενώς, γιατί δεν μου έμπαινε σωστά η toolbar, άρα και το url filtering. Πήρα ένα pm όμως πριν λίγο οτι βγήκε η 2.0.0.5 έκδοση για το toolbar που διορθώνει το πρόβλημα, αλλά ήδη το είχα αφαιρέσει απο το σύστημά μου.

Φαίνεται πως παρότι αργά, το Panda cloud βελτιώνεται.

Και εγώ δεν μπορούσα να πιστέψω οτι θα έλεγα καλά λόγια για το avg, και τώρα λέω τα καλύτερα... Αλλάζουν οι καιροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιουσα για 1-2 χρονια το Nod32, αλλα μου εσπασε τα νευρα που συνεχως ηθελε αλλαγη στο username/pass (φυσικα ειχα κατεβασει πειρατικο). εδω και 6-7 μηνες παιζω με Avira Free και ειμαι ικανοποιημενος. συνεπικουρικα ριχνω και καποια scans με MalwareBytes..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστης του Avast! για αρκετά χρόνια...Μετά την τελευταία επανεγκατάσταση των Windows όμως αποφάσισα να δοκιμάσω το MS Security Essentials μιας και είχα διαβάσει αρκετές καλές κριτικές για το προϊόν.

 

Σε γενικές γραμμές το προτιμώ από το Avast! 5 λόγω του καλύτερου integration με το λειτουργικό και του εξαιρετικά βολικού interface του. Είναι επίσης εξαιρετικά γρήγορο, τουλάχιστον στο "quick scan" του.

 

Δεν μπορώ να κρίνω τις δυνατότητες του ωστόσο μιας και η εγκατάσταση των Windows είναι ακόμα "φρέσκια" και δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής κάποια απειλή από malware.

 

Χρησιμοποιώ επίσης τα Malwarebyte's Antimalware και SuperAntispyware προληπτικά. Τα προγράμματα αυτά τα τρέχω -για καλό και για κακό- σε εβδομαδιαία βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 3 χρόνια ανανεώνω συνέχεια την άδεια στο Kaspersky Internet Security και απλά δεν ασχολούμαι πλέον με το θέμα του anti-virus μπαίνοντας επίσης και σε ότι σελίδες θέλω ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω χρησιμοποιήσει αρκετά από τα παραπάνω. Άλλοτε ελεύθερα και άλλοτε σπασμένα, κατά τον πρώτο καιρό που χρησιμοποιούσα Η/Υ. Πρέπει να πω ότι αυτά (και ειδικά τα 2α) δεν προστατεύουν επαρκώς τον υπολογιστή, χωρίς να μπορώ να πω για το MSE που δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν έχει εμπορική έκδοση (!). Ίσως θα ήταν το μόνο free που θα ξανάβαζα. Και αυτό γιατί χρησιμοποιώντας κυρίως avast και avg έχω βρεθεί τρεις φορές (η τρίτη χθες) αντιμέτωπος με ιούς που τα προαναφερθέντα δύο είτε δεν εντοπίζουν καν (τον πρώτο τον έβρισκε το windows defender, δεν μπορούσε να τον αφαιρέσει, αλλά το avg ήταν σε βαθύ ύπνο! Τον έβγαλα χειροκίνητα με μια ψιλοεύκολη διαδικασία) είτε δεν μπορούν να τους αφαιρέσουν (avast). Τώρα έχω το F Secure (online προστασία από το Connx) και με επιτυχία μου αφαίρεσε 7 ιούς και 3 malware (μην αφήνετε φίλους να μπαίνουν internet από το laptop σας παιδιά!!!). Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο και μάλλον θα είναι το Eset, γιατί έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια. Πάντως θα συμφωνήσω με κάποιον που είπε πως αυτό που πρέπει να προσέξουμε είναι το πού μπαίνουμε και το τι και από πού κατεβάζουμε.

 

---------- Προσθήκη στις 14:13 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:06 ----------

 

Χρησιμοποιουσα για 1-2 χρονια το Nod32, αλλα μου εσπασε τα νευρα που συνεχως ηθελε αλλαγη στο username/pass (φυσικα ειχα κατεβασει πειρατικο). εδω και 6-7 μηνες παιζω με Avira Free και ειμαι ικανοποιημενος. συνεπικουρικα ριχνω και καποια scans με MalwareBytes..

Το είχα κάνει και εγώ αυτό με διάφορα από τα παραπάνω προϊόντα. Το να χρησιμοποιείς σπασμένο όμως είναι η χειρότερη λύση. Τα περισσότερα κρακ περνούν άπειρα trojans (κυρίως), ενώ σε κάποια πρέπει να έχεις απενεργοποιημένη την αυτόματη ενημέρωση (!), έχοντας ουσιαστικά ένα ανενημέρωτο anti-virus μόνο και μόνο για να σου τρώει ram. Αν δεν θέλει κάποιος να πληρώσει καλύτερα να χρησιμοποιήσει κάποια Free έκδοση, αν και ούτε αυτά είναι ικανοποιητικά. Η άλλη λύση;;; Linux ή Mac Os...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με πρόλαβες. Βγήκε εχθές και το test για το 3ο τέταρτο του έτους:

Norton πρώτο σε συνολική βαθμολογία, μιας και το repair είναι πολλές φορές κρίσιμο, πολύ χαμηλά το avast.

Και το av-c συνεχίζει το μεγάλο project "whole product dynamic test" το οποίο πρόσφατα ανανεώθηκε για τον μήνα Οκτώβριο ή Σεπτέμβριο, δε θυμάμαι. Εκεί το avira πάει καλύτερα...

Το norton και στα δύο είναι στη κορυφή, και συνεχίζει ακάθεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...