Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για antivirus


parsifal

Ποιο antivirus προτιμάτε;  

693 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials
    • PC Tools AntiVirus
      0
    • F-Secure Anti-Virus
    • G Data AntiVirus
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 290
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ναι γίνονται αυτόματα αλλά έχουν ένα κακό, σε πετάνε από fullscreen ακόμα και αν παίζεις κάποιο game! δεν μπορείς να φανταστείς τι μπινελίκια πέφτουν...

Χρησιμοποιώ αρκετούς μήνες το Security Essentials, αλλά ποτέ δεν μου έχουν κάνει αυτό που αναφέρεις στη διάρκεια του gaming σε fullscreen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Avast! Free είναι το καλύτερο antivirus που είχα ποτέ.

Πολύ ελαφρύ, ελάχιστα fasle positives όχι σαν το antivir (πολύ σημαντικό για μένα), γρήγορο scan και άριστο detection rate (πολύ καλύτερο από nod32).

 

Τι άλλο να ζητήσω; Ανταγωνίζεται (και ξεπερνάει) όλα τα επί πληρωμή antivirus

http://www.av-comparatives.org/comparativesreviews/main-tests

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους! Εγω τα τελευταια χρονια χρησιμοποιω το Eset smart security μιας και ειναι σουιτα με antivirus και firewall μαζι. Σε γενικες γραμμες δεν εχω καποιο παραπονο αλλα δεν θα ελεγα οχι στο να δοκιμαζω κατι καινουργιο. Εχει καποιος υπ'οψιν του καποιο καλυτερο ολοκληρομενο προγραμα με antivirus και firewall μαζι; Απ'οτι ειδα στο συγκριτικο που παραθετει ο Physics_Rulez σαν αντι-ιικο δεν ειναι απο τα καλυτερα, καπου στη μεση θα ελεγα. Σαν ολοκληρωμενη σουιτα ομως πιο κατα τη γνωμη σας εχει το πλεονεκτημα; (ειδα οτι υπαρχει και αντιστοιχο θεμα για firewall αλλα ειναι αρκετα παλιο γι'αυτο απαντησα εδω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και χρόνια δεν χρησιμοποιώ κανένα πρόγραμμα antivirus.

Αν μου τύχει και κολλήσω ιό-πολύ σπάνια-προτιμώ το φορμάρισμα.

Μπαίνω μόνο σε σελίδες που εμπιστεύομαι και δεν κατεβάζω ότι νάναι.

Έτσι έχω και μια σιγουριά και δεν χρειάστηκα ποτέ αντιικό.

Κατά τα άλλα μόνο βαραίνουν και σε ζαλίζουν με τις διάφορες ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους! Εγω τα τελευταια χρονια χρησιμοποιω το Eset smart security μιας και ειναι σουιτα με antivirus και firewall μαζι. Σε γενικες γραμμες δεν εχω καποιο παραπονο αλλα δεν θα ελεγα οχι στο να δοκιμαζω κατι καινουργιο. Εχει καποιος υπ'οψιν του καποιο καλυτερο ολοκληρομενο προγραμα με antivirus και firewall μαζι; Απ'οτι ειδα στο συγκριτικο που παραθετει ο Physics_Rulez σαν αντι-ιικο δεν ειναι απο τα καλυτερα, καπου στη μεση θα ελεγα. Σαν ολοκληρωμενη σουιτα ομως πιο κατα τη γνωμη σας εχει το πλεονεκτημα; (ειδα οτι υπαρχει και αντιστοιχο θεμα για firewall αλλα ειναι αρκετα παλιο γι'αυτο απαντησα εδω!)

 

Βάλε το avast free για antivirus και το zone alarm free για firewall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκληρωμένη σουίτα σε free, την καλύτερη προστασία τη προσφέρει το comodo internet security. Αυτό είναι το ένα κριτήριο όμως. Έχει πολλά false positives σε static scan, και πολλά sandbox εφαρμογών, οπότε θέλει μια δουλίτσα να το στρώσεις λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετά χρόνια χρήσης av,τον τλευταίο χρόνο χρήσης τους χτυπούσαν μόνο για false alarm.Οπότε το αποφάσισα να τα καταργήσω δοκιμαστικά.

 

Έχω τώρα κανένα 8άμηνο που δεν χρησιμοποιώ κανένα.Προχθές με έπιασε κάτι να δω πόσοι ιοί κυκλοφορούν στο pc μου χωρίς να το ξέρω.Έκανα scan με κάμποσα av.Το αποτέλεσμα το ίδιο.MΗΔΕΝ..

 

Συμπέρασμα:Πλέον χρησιμοποιώ το pc αρκετά σωστά(Δεν χρησιμοποιώ σπασμένα προγράμματα,προσέχω τα rar,δεν εγκαθιστώ και πατάω κλίκ στο οτιδήποτε) ώστε να είναι λίγο δύσκολο να κολλήσω κάτι.

 

Πριν τα av μόνο προβλήματα μου δημιουργούσαν.

 

Δεν λέω ότι ενδείκνυται για όλους να μην χρησιμοποιούν.Αλλά αν ξέρεις να χειρίζεσαι τον υπολογιστή σου και δεν υπάρχουν αρχεία υψίστης σημασίας στο pc σου και έχεις κατασταλλάξει στα προγράμματα που χρησιμοποιείς και το στάδιο του να δοκιμάζεις οτιδήποτε σπασμένο και περίεργο βρίσκεις μπροστά σου έχει περάσει τότε μπορείς να είσαι και χωρίς AV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Avira Antivir free... 2 χρονια τωρα χωρις κανενα προβλημα. Παναλαφρο και απλα για να λεω ουσιαστικα πως το εχω μιας και εγω προσεχω τι κατεβαζω και που κανω κλικ... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...