Προς το περιεχόμενο

Δημοσκόπηση web browsers 27/9/10-27/1/11 και γενική συζήτηση


parsifal

Ποιον web browser προτιμάτε;  

173 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον web browser προτιμάτε;

    • Chrome
    • Chromium ή rebranded παραλλαγές (SRWare Iron, Comodo Dragon κλπ., διευκρινίστε)
    • Epiphany
      0
    • Firefox ή rebranded παραλλαγές (Iceweasel,Bon Echo κλπ., διευκρινίστε ΚΑΙ έκδοση)
    • Internet Explorer (διευκρινίστε έκδοση)
    • Konqueror
    • Maxthon
    • Opera
    • Safari
    • Άλλον (Διευκρινίστε)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος ψήνεται για κοντρίτσα..

Επίσης επειδή δεν έχω Linux,μπορεί κάποιος να τεστάρει τον Konqueror τουλάχιστον;

 

Windows 7

2ujqzyv.jpg

 

MacBook Pro late 2010-Mac OS 10.6.4

10rr3o0.png

 

http://service.futuremark.com/peacekeeper/index.action

To obtain an accurate measurement of your browsers performance, try not to touch the Peacekeeper window while the benchmark is in progress. Ideally, Peacekeeper should be run in its own browser window without any other browser windows or tabs.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ψήφισα τον FF. Συγκεκριμένα χρησιμοποιώ την 3.6 σε MacOS 10.6.4 SL. Ώρες-ώρες είναι εκνευριστικότατος αλλά το add-ons του είναι αναντικατάστατα. Έχω σκεφτεί δηλαδή να τον αλλάξω αλλά δεν...

 

Έχω παράλληλα εγκατεστημένους τους περισσότερους browsers λόγω web development αλλά ο FF είναι η επιλογή μου για το καθημερινό browsing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Όποιος ψήνεται για κοντρίτσα..

Επίσης επειδή δεν έχω Linux,μπορεί κάποιος να τεστάρει τον Konqueror τουλάχιστον;

 

 

2ujqzyv.jpg

 

 

 

http://service.futuremark.com/peacekeeper/index.action

 

με Chrome 6 έβγαλα 9154 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chrome και γω.

εψησα και ολα τα αδεφια μου και απο ff πηγαν και αυτοι σε chrome βλεποντας μονοι τους την διαφορα ταχυτητας...;)

 

Chrome(v6.0.472.63)

7909 Points

 

 

Firefox(v3.5.13) Scored:

2374 Points

 

 

CPU: AMD Phenom II X4 920

GPU: ATI Radeon HD 5770

 

Νομιζω ειναι χαωδης η διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firefox 3.6.10 vs Firefox 4.0 beta 6. Μετρημένοι και οι 2 με φρέσκο profile και όλα τα plugins disabled πλην αυτό της Java που είναι απαραίτητο για το hardware scanning:

 

post-4351-129063125877_thumb.png post-4351-129063125884_thumb.png

 

post-4351-129063125887_thumb.png post-4351-129063125888_thumb.png

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o firefox που δοκιμασα ειναι fresh installed μονο με java.

 

αρα ειναι οντως αρκετα πιο αργος απο chrome για να βγαζεις και συ τοσο χαμηλο score.

 

(εχεις << hardware ομως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψηφος για τον chrome.

απο τις αρχικες του εκδοσεις που τον χρησιμοποιουσα με βολεψε αρκετα στο απλο browsing.

στην αρχη ειχα καποια προβληματα με σελιδες απο τραπεζες αλλα διορθωθηκαν και αυτα.

παρολο που ψηφησα, κραταω και μια πισινη γιατι δεν εχω δοκιμασει την νεα εκδοση του IE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχεις Firefox σειράς 3.5 όμως. Με τη μετάβαση στην 3.6, είχαμε κι εκεί ένα κέρδος σε ταχύτητα, όχι βέβαια τόσο όσο θα φέρει η σειρά 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδέα δεν έχω γιατί πήγε τόσο άθλια ο FF (από linux το SS / C2D@3GHz). Και σε win (i5-520) στα ίδια επίπεδα ήταν.

Ο Chromium ήταν φρεσκοεγκατεστημένος, ο FF έτρεξε σε safe-mode χωρίς addons (και σε μη safe-mode ήταν ακριβώς το ίδιο).

post-16437-129063125896_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα δικά μου αποτελέσματα αυτό που μου κανε εντύπωση είναι ο Opera (κι ο Chromium)

Λόγω καλύτερου hardware όλοι οι browsers ανέβασαν σκορ εκτός απο αυτόν,μάλλον η mac έκδοση δεν είναι και τόσο καλογραμμένη

 

antonl πετάει ο Fireφίφης σου ε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...