Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γειά σε όλους!! Παιδιά έχω μια απλή αλλα παράλληλα περίπλοκη ερώτηση...

 

τα βαθυσκάφη με γυάλινη επιφάνεια-καμπίνα, όταν κατεβαίνουν στον βυθό ο όγκος της πλεξιγκλας-γυαλινης επιφάνειας μειώνεται λόγω πίεσης??? Ένα τέτοιο είναι σαν αυτο εδώ: Βαθυσκάφος «ΘΕΤΙΣ», τύπου REMORA 2000 φωτογραφία: http://www.mtsmuv.org/images/Commercial/Remora_2000.jpg

 

Εύχομαι να μην έχετε ήδη βαρεθεί... :)

Σας ευχαριστώ

 

αμφιβαλω αν το υλικο στο βαθυσκαφος ειναι πλεξιγκλας, δεν εχει και πολλες αντοχες σαν υλικο σε συγκριση με το ατσαλι αντεχει 5-6 φορες λιγοτερη πιεση. παντως σε γενικες γραμμες θα ηταν τρομερο λαθος να μικρενει ο ογκος τις καμπινας εστω και για μερικα κυβικα χιλιοστα δεδομενου οτι μπορει να ανοιξει εκει που ενωνει με το ατσαλι. σε τετοιες ακραιες συνθηκες τα υλικια διαλεγονται με προσοχη και φυσικα οι διαστασεις τους.

 

---------- Προσθήκη στις 12:29 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:27 ----------

 

Χωρίς να το ψάξω καθόλου, θα λεγα πως όχι.

 

Έστω ότι το υλικό έχει μια σχετική ελαστικότητα και συνεπώς θα μπορούσε να παραμορφωθεί ελαφρώς, μετά από μερικές (απο)συμπιέσεις νομίζω πως δημιουργούταν πρόβλημα στην αντοχή του.

 

Επίσης το διάφανο αυτό υλικό «δένει» στο σώμα του βαθυσκάφους/υποβρυχίου. Πώς μπορεί να παραμορφωθεί/συμπιεστεί εκεί χωρίς να σπάσει; Ναι,θα μπορούσε ίσως να υπάρχει κάποιος μηχανισμός αλλά μου φαίνεται κάπως τραβηγμένο.

 

Κάποιος με πιο «επιστημονικές» γνώσεις θα μπορούσε να το εξηγήσει με καλύτερα επιχειρήματα :>

 

ολα τα υλικα μπορουν να παραμορφωθουν χωρις να σπασουν. υπαρχουν παρα πολλοι μηχανισμοι που δεν τους βαζει ο νους σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όχι σε οποιαδήποτε από τις παραπάνω ερωτήσεις, ξέρετε που πουλάνε αυτά τα διαφανή πλαστικά ποτήρια με το καπάκι που 'ναι για φρέδο;

 

δεν έχω ιδέα για τις παραπάνω ερωτήσεις, αλλά τέτοια ποτήρια έχω δει σε ένα μαγαζί με υλικά συσκευασίας (από πλαστικά και φελιζόλ για ζαχαροπλαστεία μέχρι χαρτιά και κορδέλες για ανθοπωλεία). Μάλλον σε τέτοιο θα πρέπει να τα ψάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ο φρεντοκαπουτσίνος, υπάρχει με κάποιο άλλο όνομα έξω από τα σύνορά μας;

2) Αν ναι, υπάρχει κάποιο δοχείο μεταφοράς του, κάτι σαν το αντίστοιχο θερμός;

3) Αν ναι, ξέρετε που θα το βρω Αθήνα;

 

Αν όχι σε οποιαδήποτε από τις παραπάνω ερωτήσεις, ξέρετε που πουλάνε αυτά τα διαφανή πλαστικά ποτήρια με το καπάκι που 'ναι για φρέδο;

 

1. Μάλλον όχι. Τουλάχιστον ξένοι που έρχονται στο μαγαζί έτσι τον ζητάνε.

2. Δε ξέρω, αλλά όσο πηχτό και να σου βγει το αφρόγαλα είναι θέμα χρόνου να συνουσιαστεί με τον καφέ. Αυτό είναι και το νόημά του δλδ.

3. ...

 

Σίγουρα στο μάκρο.

Για να αποφύγεις την ταλαιπωρία, θα πας σε μία περιοχή που έχει 2 καφετέριες σχετικά κοντά.

Θα διαλέξεις την μία και θα πεις πως έρχεσαι από την άλλη επειδή ξεμείνατε από ποτήρια και καπάκια.

Λογικά θα σου δώσουν μια στοίβα τσάμπα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...