Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι ότι με αφορά (δε θα ναι δικό μου ο φούρνος :P) αλλά μετά ο φούρνος δε γίνεται λίγο (_|_) απ τις αναθυμιάσεις; Εννοώ απλά ότι το καθάρισμα θα ναι λίγο μανίκι, όχι ότι θα πάθει και τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες αναθυμιάσεις, στους 70 είπα να μπει, όχι στους 220. Ίσα-ίσα να το ζεστάνει ανάμεσα στο χλιαρό 50 και το εξατμιστικό (αμέ) 100. Με το ζόρι θα αχνίσει σε τόσους λίγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν είναι ανάγκη να πάει στους 200C για ν αρχίσει να εξατμίζεται. Απλά επειδή δε μιλάω για ένα μπρικάκι αλλά για ολονυχτία με ρακόμελα γι αυτό ρώτησα. Όπως και να χει, θα τεσταριστεί το Σάββατο. Αν και πιστεύω πως ο φίλος μου θα επιλέξει τη λύση αλουμινόχαρτο γιατί ο αναμμένος φούρνος για 6 ώρες θα ναι ενάντια στις οικολογικές του πεποιθήσεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν είναι ανάγκη να πάει στους 200C για ν αρχίσει να εξατμίζεται. Απλά επειδή δε μιλάω για ένα μπρικάκι αλλά για ολονυχτία με ρακόμελα γι αυτό ρώτησα. Όπως και να χει, θα τεσταριστεί το Σάββατο. Αν και πιστεύω πως ο φίλος μου θα επιλέξει τη λύση αλουμινόχαρτο γιατί ο αναμμένος φούρνος για 6 ώρες θα ναι ενάντια στις οικολογικές του πεποιθήσεις :P

 

Αμάν ρε Αντώνη, ρε συ Κώστα πάνε κράτα του το χέρι όταν πάει να τις ετοιμάσει να νιώθει ανασφάλεια το παιδί:Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οινόπνευμα δεν εξατμίζεται στους 100, αλλά πολύ χαμηλότερα.

 

Ίσως βολέψει μια καφετιέρα, αν έχεις. Θα σου κρατάει μια κανατούλα ρακόμελο στην θερμοκρασία που κρατάει και τον γαλλικό καφέ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν ρε Αντώνη, ρε συ Κώστα πάνε κράτα του το χέρι όταν πάει να τις ετοιμάσει να νιώθει ανασφάλεια το παιδί:Ρ

Εγώ έχω αναλάβει μόνο το research. Η παρασκευή, διατήρηση της θερμοκρασίας και διανομή του ρακόμελου θα ναι δουλειά άλλου :P

 

το οινόπνευμα δεν εξατμίζεται στους 100, αλλά πολύ χαμηλότερα.

 

Ίσως βολέψει μια καφετιέρα, αν έχεις. Θα σου κρατάει μια κανατούλα ρακόμελο στην θερμοκρασία που κρατάει και τον γαλλικό καφέ ;)

Καταχωρήθηκε κι αυτό.

 

Τελικά υπάρχουν αρκετές λύσεις. Ευχαριστώ άπαντες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα έναν σκληρό δίσκο στον οποίο είχα κάνει enscyption σε κάποια αρχεία και φακέλους και είχα αποθηκεύσει τον κωδικό μου σε ένα αρχείο σημειωματάριου. Δυστυχώς όμως διέγραψα καταλάθος το αρχείο και τώρα δεν μπορώ να ανοίξω κανένα από τα κλειδωμένα αρχεία μου :cry: Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα ανοίξω ή να παραβλέψω τους κωδικούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...