Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικές κάρτες για καταγραφή των συναλλαγών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νουμεράκια... θαυμάσια!! Πάμε λοιπόν:

 

1. Ναι. Βλάπτει την ιδιωτικότητά μου και είμαι ευαίσθητη σε αυτό. Αν δεν τον θεωρείς σοβαρό και πρακτικό λόγο, τότε πάνε βάλε κάμερα στο σπίτι σου και στείλε τα δικαιώματα στον Αντένα. Γιατί όχι; Παράνομος δεν είσαι, δεν έχεις κάτι να φοβηθείς, ούτε κάποιον σοβαρό, πρακτικό λόγο να μην το κάνεις.

2. Είναι παράλογο το να μη μου επιτρέψει να πάω ας πούμε για ένα ποτό γιατί θα το κρίνει ως περιττή συναλλαγή, εφόσον δεν έχω ξεχρεώσει το τελευταίο ευρώ.

3. Αυτό το άφησες πίσω σου χαρακτηρίζοντάς με - και όσους συμφωνούν μαζί μου - εγωκεντρικούς, και δεν μας ξέρεις. Επίσης, μου δίνεις το δικαίωμα να το κάνω όταν απαντάς με ύφος ανωτερότητας σε ένα Post το οποίο δεν αντιλήφθηκες καν τι έλεγε εξαρχής. Τέλος, υπάρχει και μια ελευθερία έκφρασης, και το αντιλαβού είναι απλώς ένα "κατάλαβες", το οποίο διαχέεται από την ίδια ειρωνεία που διέχεε το δικό σου πρώτο post.

 

1. Αντιλαμβάνομαι την προστασία της ιδιωτικότητάς, την οποία επιθυμώ και εγώ στον μέγιστο βαθμό. Αλλά η λύση σ' αυτό είναι ένα δυνατό και τηρούμενο νομικό πλαίσιο, όχι το φρενάρισμα των τεχνολογικών ευκολιών που αυξάνουν την ποιότητα της καθημερινότητάς μας.

2. Δεν είπα αυτό. Όλοι μας έχουμε παρει (είτε εμείς, είτε η οικογένειά μας) δάνεια από τράπεζες, όλοι ξέρουμε πως γίνεται μια ομαλή αποπληρωμή, και κανείς δεν μας απαγόρεψε να κάνουμε κάτι εφόσον εκπληρώνουμε τις δανειακές υποχρεώσεις μας. Απο κει και πέρα, αν κάποιος ΑΔΥΝΑΤΕΙ να πληρώσει την τράπεζα ΑΔΥΝΑΤΕΙ να πληρώσει και το ποτό του, και ενδεχομένως ακόμα και το ενοίκιο και το φαγητό του. Οπότε η εικόνα "χρωστάω στην τράπεζα τα κέρατά μου σε βαθμό που με έχουν βάλει στην blacklist, αλλά έχω λεφτά να πιώ - έστω ένα - ποτό" δεν συμβαδίζει, είναι αντιφατική.

3. Αντιλήφθηκα πολύ καλά τι λες στα ποστς σου. Δεν θα σχολιάσω κάτι άλλο. Αν θεώρησες οτι μιλάω ειρωνικά, καλώς έπραξες και απάντησες στο ίδιο ύφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπουρδέλο χώρα. ΜΙΑ φορά να γίνει κάτι και να αποφασίσουμε και εμείς οι ίδιοι αν θέλουμε ή οχι. ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΑ μία φορά!!

Τις κάρτες θέλουνε για τη φοροδιαφυγή? λες και δεν ξέρουνε ποιοι τα φάγανε? λες και δεν ξέρουνε ποιοι χεστήκανε στο χρήμα απο τη siemens. ποιοι τα ήπιναε στο χρηματιστιριο. ....

 

Καρτες ψηφίσανε, κάρτες θα πάρουμε.

γαμώ τη χούντα που ζούμε.

 

Τι δημοψηφισμα μωρε... τρωτε οτι σας πασαρουν.. Για ποιο λογο πας στις καλπες καθε 4 χρονια; Για να πας στο πατρικο σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπουρδέλο χώρα. ΜΙΑ φορά να γίνει κάτι και να αποφασίσουμε και εμείς οι ίδιοι αν θέλουμε ή οχι. ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΑ μία φορά!!

Τις κάρτες θέλουνε για τη φοροδιαφυγή? λες και δεν ξέρουνε ποιοι τα φάγανε? λες και δεν ξέρουνε ποιοι χεστήκανε στο χρήμα απο τη siemens. ποιοι τα ήπιναε στο χρηματιστιριο. ....

 

Καρτες ψηφίσανε, κάρτες θα πάρουμε.

γαμώ τη χούντα που ζούμε.

 

 

+100000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νουμεράκια... θαυμάσια!! Πάμε λοιπόν:

 

 

 

1. Αντιλαμβάνομαι την προστασία της ιδιωτικότητάς, την οποία επιθυμώ και εγώ στον μέγιστο βαθμό. Αλλά η λύση σ' αυτό είναι ένα δυνατό και τηρούμενο νομικό πλαίσιο, όχι το φρενάρισμα των τεχνολογικών ευκολιών που αυξάνουν την ποιότητα της καθημερινότητάς μας.

2. Δεν είπα αυτό. Όλοι μας έχουμε παρει (είτε εμείς, είτε η οικογένειά μας) δάνεια από τράπεζες, όλοι ξέρουμε πως γίνεται μια ομαλή αποπληρωμή, και κανείς δεν μας απαγόρεψε να κάνουμε κάτι εφόσον εκπληρώνουμε τις δανειακές υποχρεώσεις μας. Απο κει και πέρα, αν κάποιος ΑΔΥΝΑΤΕΙ να πληρώσει την τράπεζα ΑΔΥΝΑΤΕΙ να πληρώσει και το ποτό του, και ενδεχομένως ακόμα και το ενοίκιο και το φαγητό του. Οπότε η εικόνα "χρωστάω στην τράπεζα τα κέρατά μου σε βαθμό που με έχουν βάλει στην blacklist, αλλά έχω λεφτά να πιώ - έστω ένα - ποτό" δεν συμβαδίζει, είναι αντιφατική.

3. Αντιλήφθηκα πολύ καλά τι λες στα ποστς σου. Δεν θα σχολιάσω κάτι άλλο. Αν θεώρησες οτι μιλάω ειρωνικά, καλώς έπραξες και απάντησες στο ίδιο ύφος.

 

1. Η συγκεκριμένη τεχνολογική ευκολία όμως έχει κάποιες παραμέτρους. Ένα απλό - και ολίγον αστείο - παράδειγμα. Πες ότι εγώ πάω κι αγοράζω ένα δονητή. Κι έχει ο πατέρας μου έναν κολλητό μέσα στην εφορία που τυχαίνει να είναι κουτσομπόλης - και μη μου πεις ότι έχει εξαληφθεί αυτή η νοοτροπία θα φάω τα μαλλιά μου - και το λέει και στον ίδιο και σε πέντε άλλους φίλους που με ξέρουν. Ναι, δεν κάνω κάτι παράνομο, αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που απλά ΔΕ ΘΕΛΩ να τα γνωρίζει κανείς ΑΝ ποτέ θελήσει να ψάξει για μένα. Τόσο απλό. Και να θεωρούσα ότι αυτή η ρημαδοχώρα υιοθετεί τέτοια συστήματα για να με προστατεύσει από τη φοροδιαφυγή, θα στελνα στον αγύριστο και ντροπές και τα πάντα (θα άντεχα και χωρίς δονητή :-D), αλλά έχω μια αμυδρή αίσθηση ότι οι μεγαλοκαρχαρίες θα μείνουν θρονιασμένοι στη θεσούλα τους και θα συνεχίσουν να φοροδιαφεύγουν - απλώς θα το κάνουν με τεχνολογικώς προηγμένα μέσα...

2. Αν θυμάσαι μίλησα για ποσόν της τάξης των 1000 ευρώ και δεν είπα πουθενά ότι αδυνατείς να το πληρώσεις. Έτσι όπως σκέφτηκα το παράδειγμα, εννοούσα το εξής: Ότι χρωστάς 1000 ευρώ και οι συναλλαγές του μήνα σου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να υπερβαίνουν πχ τα 300 ευρώ. Κι ας βγάζεις 600. ΓΙΑΤΙ; Εγώ πήγα διακοπές στην Κρήτη, πλέρωσα ένα ξεγυρισμένο 700άρι ενώ χρωστούσα, μην πληρώνοντας τίποτα άλλο εκείνο το μήνα. Τον επόμενο όμως, όλος ο μισθός πήγε στην κάρτα μου, την οποία και έκλεισα. Αυτό όμως δεν θα μπορούσα να το κάνω στο παράδειγμα που ανέφερα, και ναι, θεωρώ ότι θα πάει κάποιος άλλος να κάνει κουμάντο στο νοικοκυριό μου και δεν το θέλω.Και δεν μιλαώ για κάποιον που είναι στη μαύρη λίστα έτσι;

3. Όχι, το τελευταίο σου Post δεν ήταν ειρωνικό, αλλά το πρώτο έσταζε. Συμφωνώ, τα περι ειρωνείας κόβονται εδώ. Και, συγγνώμη, αλλά δεν αντιλήφθηκες το πού πήγαινε το "είμαι ΣΙΓΟΥΡΗ" και θεώρησες ότι συναινούσα στο ότι με θεωρώ ενδιαφέρουσα και ότι σίγουρα θα έψαχνε κάποιος για μένα. Παρόλα αυτά, το ξεκαθαρίσαμε πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ελευθερια του ατομου αποτελει θεμελιωδη βιολογικη αναγκη και η ελευθερια της κοινωνιας ειναι η πιο βασικη προυποθεση για την ικανοποιηση αυτης της αναγκης,η διεξοδος απο το υφισταμενο εξουσιαστικο αδιεξοδο δεν μπορει παρα να αναζητηθει στην ελευθερια της κοινωνιας που ειναι συναρτημενη με την ανελευθερια του κρατους.

Στην κατευθηνση αυτην ειναι αναγκαιες:η απεριφραστη καταγγελια ολων των θεσμων και τροπων δρασης που εχουν τις ριζες τους στο ολοκληρωτικο προτυπο, η διαρκης διευρυνση των ατομικων και πολιτικων ελευθεριων που συνδεονται ιστορικα με το κρατος δικαιου και η αποκρατικοποιηση της ατομικης και κοινωνικης ζωης ,ως προυποθεσεις του βαθμιαιου περιορισμου της ελευθεριας του κρατους και της συνεχους επεκτασης της ελευθεριας της κοινωνιας.

 

Καρλ Μαρξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mercyful_Fate μάλλον δεν γνωρίζεις πόσο καλά μπορείς να κατευθύνεις τον κόσμο προς την κατεύθυνση που θες, γνωρίζοντας όλες τις καταναλωτικές του συνήθειες. Η κατάταξη αυτή θα είναι δυνατόν να γίνει:

-Ανά ηλικία

-Ανά ώρα

-Ανά διαθέσιμο εισόδημα

-Ανά αριθμό μελών οικογένειας

-Επίπεδο μόρφωσης

κτλ.

Για κάθε έναν ξεχωριστά και για κάθε ποιοτικό χαρακτηριστικό του καθενός, θα είναι γνωστές οι καταναλωτικές συνήθειες.

Ξέρεις πόσο σημαντικές πληροφορίες είναι αυτές και πόσο πολύ μπορούν να επηρεαστούν ή να περιοριστούν οι μελλοντικές σου επιλογές σαν άνθρωπος (και όχι σαν καταναλωτής);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καλή ιδέα για περιπτώσεις που υπάρχει χοντρή φοροδιαφυγή.

 

Πχ σε ταβέρνες,καφετέριες,νυχτερινά κέντρα,υδραυλικό,ηλεκτρολόγο κτλ.

 

Για χρήση για άλλα πράγματα όπως αγορές ρούχων κτλ κτλ δε ξέρω αν είναι και ότι καλύτερο.

 

Θα είναι όπως τα λες αν καταργηθούν τα μετρητά. Διαφορετικά θα πηγαίνεις στο μπαρ, θα σου λέει 10€ το ποτό. Θα του λες μετρητά, θα σου λέει 5€ χωρίς απόδειξη.

Αν εφαρμοστεί παντού και καταργηθούν τα μετρητά, θα καταργηθούν και οι ανασφάλιστες θέσεις εργασίας. Πλέον οι σερβιτόροι θα ασφαλίζονται και θα αμείβονται κανονικά, όπως και πολλοί άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ απλα αγαπητε mercyful fate (ωραιο ονομα by the way), στο ονομα της ασφαλειας η πληρης παρακολουθηση, η αφαιρεση παγιων προσωπικων δικαιωματων και ελευθεριων και η σταδιακη εισχωρηση ενος μεγαλου αδερφου με βρισκει καθετα αντιθετο.

 

Και στο "1984" στο ονομα της υποτιθεμενης ευημεριας, ασφαλειας και ειρηνης γινονταν τα παντα.Η λογικη ποναει κεφαλι κοβει κεφαλι ειναι κλασσικη μπακαλιστικη μεθοδος των ελληνων πολιτικων για να ξεμπερδευουν διαφορα θεματα (τα θυμαστε τα φρουτακια?).

 

Επαναλαμβανω, τωρα ειναι μια τετοια καρτα, σε λιγο οπως στην Αγγλια καμερες παντου, μετα τσιπακι ταυτοτητα και voila! πληρες ρομποτοποιηση. Τωρα μπορει να φαινεται αστειο αλλα οταν τα μετρα επελθουν σε μια περιοδο 20ετιας, χαμπαρι δε θα το παρουμε...

 

Η λυση στη φοροδιαφυγη οπως και στα περισσοτερα προβληματα που ταλανιζουν τον κοσμο ειναι μια μαγικη λεξη - ΠΑΙΔΕΙΑ. Ενας λεφτας ισως με μια τετοια καρτα να αναγκαστει να πληρωνει φορους, αλλα η απληστια ως ανθρωπινο χαρακτηριστικο (εγγενης αιτια της φοροδιαφυγης) θα παραμεινει. Στην τελικη θα εχουμε μια φοβισμενη και ταυτοχρονα προβληματικη κοινωνια. Αυτο θελουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγή??

Και ο Νοστράδαμος έχει γράψει διάφορα πριν καν γνωρίσει ο κόσμος την βιομηχανική επανάσταση. Αυτά να τα αποδεχόμαστε?

Απόφαση? Για ποιο πράγμα? Μπορείς να εξηγήσεις?

Η ταπεινή σου άποψη και η ρομαντικότητά σου έρχονται λιγάκι σε αντίφραση με την υπογραφή σου. Αυτό που θέλω να πω είναι πως δυσκολεύομαι να σχηματίσω την εικόνα ενός ρομαντικού, παραδοσιακού και (προφανώς) τεχνοφοβικού που ταυτόχρονα (φαίνεται να) είναι και αρκετά hardware-λαγνος... :rolleyes:

 

Δε νιώθω την ανάγκη να υπερασπίσω τον ευατό μου αλλά σου απαντώ επειδή μου έκανες την τιμή και διάβασες το ποστ μου με σεβασμό.

 

Ούτε θέλω να σώσω κάποιον, ούτε να καθοδηγήσω. Σε χαβαλέ - ειρωνικό ύφος έγραψα κανά δυο πραγματάκια και δεν ζήτησα να ορκιστείτε στην αλήθεια αυτών, μα καλύτερα είναι να ψάχνεις από μόνος σου αντικείμενα που σε ενδοιαφέρουν και να μην ζητάς από τους άλλους να αποδεικνύουν ότι δεν είναι ελέφαντες.

 

Όσων αφορά τα λεγόμενα του νοστράδαμου, σας προτρέπω να τα σέβεστε μιας και δεν είναι δικά του αλλά βασίστηκε σε πανάρχαια έγγραφα που πέσαν στα χέρια του και σαν καλό λαμόγιο φρόντισε να χρεωθεί αυτός τη δόξα.

 

Γιατί τεχνοφοβικός? Διαθέτω από όλα τα ηλεκτρονικά gadget που λένε και οι φραγκολεβαντίνοι. Αγοράζω ρούχα, βγαίνω έξω, διασκεδάζω, πάω γυμναστήριο, δουλεύω σε φρουτάκια, φουλ στην αμαρτία είμαι. Δεν είναι άτοπο να είμαι ταυτόχρονα ρομαντικός! Σιγά τον υπολογιστή που έχω. Αν και έχω καεί κατά καιρούς για αναβάθμιση, τελικά βαριέμαι και δεν το κάνω. Το πανάκριβο και εκκεντρικό alienware το κέρδισα σε διαγωνισμό.

 

Όλα αυτά που γίνονται είναι κωμικοτραγικά. Για γέλιο και κλάμα μαζί. Βέβαια γνωρίζω πολύ καλά ότι εγώ είμαι βολεμένος σε μια σχετικά εύκολη χώρα και κοινωνία την ίδια ώρα που οι περισσότεροι άνθρωποι επάνω στον πλανήτη ζουν ζωή κόλαση από την πείνα, τους διωγμούς και τους πολέμους. Ο λογαριασμός όμως θα γίνει στο τέλος και θα είναι δίκαιος για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε ουστ τους βαρεθήκαμε και αυτούς. Δεν είναι ελευθερία δεν είναι δημοκρατία είναι μόνο μια μπ_στ_ρδοκρατία για να θυμηθούμε και τα παλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=cv2WAtEjKA4[/ame]

 

(για να γελάσουμε και λίγο και να ρίξουμε τους τόνους. Η σάτιρα καμιά φορά προκαλώντας γέλιο με την υπερβολή της, χαλαρώνει την ένταση και χαρίζει χαμόγελα) ιχιχιχ :-)

Επεξ/σία από vag3d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ελευθερια του ατομου αποτελει θεμελιωδη βιολογικη αναγκη και η ελευθερια της κοινωνιας ειναι η πιο βασικη προυποθεση για την ικανοποιηση αυτης της αναγκης,η διεξοδος απο το υφισταμενο εξουσιαστικο αδιεξοδο δεν μπορει παρα να αναζητηθει στην ελευθερια της κοινωνιας που ειναι συναρτημενη με την ανελευθερια του κρατους.

Στην κατευθηνση αυτην ειναι αναγκαιες:η απεριφραστη καταγγελια ολων των θεσμων και τροπων δρασης που εχουν τις ριζες τους στο ολοκληρωτικο προτυπο, η διαρκης διευρυνση των ατομικων και πολιτικων ελευθεριων που συνδεονται ιστορικα με το κρατος δικαιου και η αποκρατικοποιηση της ατομικης και κοινωνικης ζωης ,ως προυποθεσεις του βαθμιαιου περιορισμου της ελευθεριας του κρατους και της συνεχους επεκτασης της ελευθεριας της κοινωνιας.

 

Καρλ Μαρξ

 

:-)

 

Το μέτρο είναι πολύ καλό και πρέπει να εφαρμοστεί τάχιστα σε πιλοτικό επίπεδο ξεκινώντας πρώτα από τους 300 της βουλής οι οποίοι δεν θα πρέπει να ξαναχρησιμοποιήσουν νομίσματα. Εννοείται ότι όποιος βρεθεί να χρησιμοποιεί χαρτονομίσματα χάνει το βουλευτικό του αξίωμα και πηγαίνει σπίτι του.

 

Για το θέμα της προστασίας των προσωπικών δεδομένων, ας είναι όλα τα στοιχεία ορατά σε όλους μέσω δικτύου οπότε ό,τι ταμπού και αναστολές υπάρχουν να χαθούν μια και καλή.

 

Ας κάνουν λοιπόν αυτοί οι 300 την αρχή για 6 μήνες και βλέπουν στην συνέχεια ποιοι άλλοι θα πρέπει να μπουν σε αυτό το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ολα αυτα ειναι κομματι ενος μεγααααλου σχεδιου απο το εξωτερικο. Πραγματικα πρεπει να ειναι καποιος παρα πολυ αφελης και βλακας για να πιστευει οτι το κανουν για αυτο τον λογο.

Αυτοι που δεν κοβουν αποδειξεις θα εισπρατουν μεσω πιστωτικής????? θα τρελαθουμε τελειως??

ακομα και να καταργηθει το χρήμα τελειως που το θεωρω τρελο υπαρχουν ενα σωρο πατεντες που μπορουν να γινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα τα τοπικ περι "φακελωματος" που ανεβαινουν κατα καιρους (βλ. facebοok , πιστωτικες , κινητα με τσιπ κλπ) κοροϊδευω τους 666-φοβικους του φορουμ που θεωρουν τους εαυτους τους τοσο ενδιαφεροντες για παρακολουθηση και πανω-κατω λεω οτι και ο mercyful.

 

Σε αυτη την περιπτωση ομως θεωρω οτι εχουμε πραγματικο φακελωμα και μαλιστα απο κρατικη υπηρεσια!!

 

Βεβαια πρεπει να δουμε τα πραγματα πιο ψυχραιμα χωρις να τα μεγαλοποιουμε τοσο. Δεν αναφερθηκε πουθενα οτι οι αγορες θα γινονται υποχρεωτικα μεσω της καρτας μονο. Αυτο που ειπαν ειναι οτι αν θες αποδειξη , μετα την αγορα θα δινεις την καρτα στον μαγαζατορα για να σου περασει την χρεωση. Ετσι οτι θελεις να κρυψεις οτι αγορασες αμα θες θα μπορεις να μην το περνας στην καρτα. Βεβαια θα χανεις ετσι ποσα για να πιασεις το αφορολογητο οριο και στο μελλον μπορει να το υψωσουν πολυ αυτο το οριο ωστε να αναγκαζεσαι να περνας τα παντα.

 

Επισης αναγκαζουν τα μαγαζια ολα να βαλουν online συστημα και να περασουν γραμμη adsl και φυσικα να χρεωθουν τον αναλογο εξοπλισμο , σε μια εποχη μαλιστα που το ενα μαγαζι κλεινει μετα το αλλο.

 

Το ηλεκτρονικο spamming μπορεις να το σταματησεις με 2 κλικ , το ταχυδρομικο/τηλεφωνικο spamming ομως που θα ακολουθησει οταν "διαρρευσουν" τα στοιχεια των καρτων αυτων ΔΕΝ θα σταματα με τπτ!!

 

Τεσπα νομιζω σημερα οτι η αρχη προστασιας δεδομενων και η Ε.Ε εκρινε παρανομη την σχεδιαζομενη αυτη τακτικη , οποτε και τζαμπα το συζηταμε. (ελπιζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...