Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το μερίδιο αγοράς του MS Internet Explorer


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα μόνος σου απαντάς ότι δεν λέει τίποτα...

 

Παράδειγμα εμένα μου βγάζει μία φορά 5000ms περίπου μετά μου βγάζει 2400ms μετά 1400ms και μετά πάλι 2600ms.

 

Στο ινσόμνια ο Chrome βγάζει 840ms και στον IE8 1600ms τι ισχύει τώρα? Όσες φορές και να το πατήσω δε πάνε πιο κάτω!

Στο Engadget ο Chrome βγάζει 28900ms και στον IE8 2400ms τι ισχύει τώρα?

 

Μπορείς να μου πεις τι ισχύει για το δικό μου pc??

 

Μενουν σταθερα τα ms και δεν πανε πιο κατω ? Οσες φορες και να τα πατησω πιο κατω πανε οπως και πιο πανω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 381
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι, καλή ιδέα αυτό που λες, θα το προσθέσω!

 

 

Θα μπορουσαμε να το κανουμε και για τοπικες σελιδες?

Πχ να σωσουμε αυτες τις σελιδες τοπικα στο δισκο(αν ειναι να τις εμπλουτισουμε και με κανα cnn.com, myphone.gr, wikipedia.org) για να μην ειναι ευαλωτο το τεστ σε καθυστερησεις απο provider κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καλή ιδέα αυτό που λες, θα το προσθέσω!

 

Επίσης, σκέφτομαι να βάλω και μερικά ακόμη πεδία για το κάθε site: Min, Max, Avg (μέσος όρος) και Mean (διάμεση τιμή). Θα γίνει κάπως πιο αξιόπιστο έτσι, νομίζω...

 

σπέρνεις σήμερα,απλά

 

Δεν το εχω ενεργοποιησει στο osx.

 

Τωρα το ξαναδοκιμασα σε windows και δουλευει μια χαρα.

απλα πρεπει να εχεις επισκεφθει αρκετες φορες την σελιδα για να προτιμησει να σε παει σε αυτην αντι να κανει instant google search .

 

μια φορά μονάχα φτάνει να ραγίσει τοοο,ώωωωπα :P

όχι ρε συ μια φορά θέλει για να γίνει cached(τώρα το δοκίμασα σε άσχετο site),μετά σε πετάει εκεί.Απλά αν έχεις πχ insomnia.gr και insompala.com θα σε πάει σε αυτό που έχεις πατήσει περισσότερες φορές,τουλάχιστον έτσι κατάλαβα πως συμπεριφέρεται

 

 

Nick.K το rendering θέλει να δει όχι το πόσο καλός είναι ο isp του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάτησα καμιά 10αριά φορές το κάθε ένα, πιο κάτω δε πάνε που να χαλάσω το ποντίκι στα κλικ..... Έχω και δεύτερο αλλά δε θέλω να πάει στις γάτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHa, ίσως γίνεται να προστεθούν ελεύθερα input fields όπου θα βάζει ο χρήστης τη διαδρομή προς το, αποθηκευμένο στο δίσκο, .html file με implied τον file:/// URI handler. Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε, γιατί στο μεταξύ αρχίζει να κάνει...νύστα! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Τεστ για Browsers χωρις να χρησιμοποιειται το νετ ? Νομιζω πως και η δυνατοτητα συνδεσης σε μια σελιδα παιζει ρολο, η κανω λαθος ?

 

Το λαθος που κανεις οπως και πριν που ηθελες να συγκρινεις αποτελεσματα απο διαφορετικα μηχανηματα(LOL!) ειναι οτι η συνδεση ειναι ενας μεγαλος ασταθμητος παραγοντας.

Μια φορα μπορει να εχεις γρηγορο ping και transfer rate και μια αλλη φορα(ακομα και μετα απο ενα λεπτο) μπορει να ειναι στα ουρανια και ετσι να φανει ο browser πιο αργος απλα επειδη η συνδεση αργησε να του σερβιρει δεδομενα..

 

Οπως και να εχει, καλο θα ηταν να εχουμε και μια offline εκδοση του τεστ ωστε να προσπαθησουμε να εχουμε ενα λιγοτερο ασταθμητο παραγοντα.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHa, ίσως γίνεται να προστεθούν ελεύθερα input fields όπου θα βάζει ο χρήστης τη διαδρομή προς το, αποθηκευμένο στο δίσκο, .html file. Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε...

 

Καλα εννοειται οτι θα πρεπει να ειναι ετσι.

Ή αν συμφωνησουμε απο τωρα οτι πχ θα τα σωσουμε στο C:\Sites.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elven δλδ το μονο που μετραει σε εναν browser ειναι το rendering ? Διαφορες στους τροπους συνδεσης δεν εχουν ? Δεν ειναι προγραμματιστης και δεν εχω ασχοληθει αλλα μου ακουγεται παραξενο να μην αλλαζει τπτ αλλο περα απο την μηχανη του rendering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elven δλδ το μονο που μετραει σε εναν browser ειναι το rendering ? Διαφορες στους τροπους συνδεσης δεν εχουν ? Δεν ειναι προγραμματιστης και δεν εχω ασχοληθει αλλα μου ακουγεται παραξενο να μην αλλαζει τπτ αλλο περα απο την μηχανη του rendering.

 

 

Αλλαζουν και αλλα πραγματα.

Αλλα το rendering ειναι πολυ σημαντικο γιατι εκτος απο την ταχυτητα ειναι και πως υλοποιει τα web standards.

Και πχ εκει ο IE 8 πατωνει. Παλι καλα ο IE 9 κινειται σε σωστη τροχια και δεν γραφει στα @ρχιδι@ του τα web standards rendarοντας οτι του κατεβει α λα IE 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elven δλδ το μονο που μετραει σε εναν browser ειναι το rendering ? Διαφορες στους τροπους συνδεσης δεν εχουν ? Δεν ειναι προγραμματιστης και δεν εχω ασχοληθει αλλα μου ακουγεται παραξενο να μην αλλαζει τπτ αλλο περα απο την μηχανη του rendering.

 

όχι δεν παίζει ρόλο μόνο το rendering αλλά όταν βάζεις internet μέσα παίζεις με πολλούς αστάθμητους παράγοντες,μπορεί να πάρει μεγάλο time λόγω μιας εικόνας που είναι φορτωμένη σε οτι να ναι server,ο isp να χει πρόβλημα,το site κτλ κτλ

Τοτε ειναι απλα θεμα τυχης που σε μενα τοσο ο FF οσο και ο C6 ειναι τα ιδια και πιο αργοι ακομα ?

δεν παίζει να ναι πιο αργοί,πως το λένε,είναι απλά μασηματικά,σε βάθος χρόνου και για μια πιο ολοκληρωμένη έρευνα δεν μπορείς να βγάλεις αποτελέσματα αν παίζει μέσα και το net,αυτό λογικά θα θέλει ο haHa.

πχ δεν μπορώ επι μια βδομάδα να τεστάρω τους browsers,τα αποτελέσματα θα ναι ότι να ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια το μονο σιγουρο τεστ ειναι μεσα απο τοπικο αποθηκευτικο μεσο στην οποια περιπτωση εξεταζουμε μονο το Rendering...Με λιγα λογια αντικειμενικα αποτελεσματα σε γενικες γραμμες δεν υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε ειναι απλα θεμα τυχης που σε μενα τοσο ο FF οσο και ο C6 ειναι τα ιδια και πιο αργοι ακομα ?

 

Οταν καποιος γραφει αυτο:

Δεν βλεπω κανεναν να ανεβαζει παντως ScreenShot για να δουμε τις φοβερες διαφορες μεταξυ browsers και ανησυχω.....

 

ή γραφει οτι τα web standards επρεπε να ηταν τα "standards" του IE 8 (που δεν κανει κατι standard , αλλα του κεφαλιου του καθε φορα και ετσι οι developers πρεπει να κανουν ματσακονιες για να παιξουν σωστα σε IE 8 τα sites που φιταχνουν και ειναι συμφωνα με τα web standards)

 

Τωρα επειδη υπαρχουν αρκετοι σχεδιαστες σελιδων εκει εξω που "βαριουνται" (κυριολεκτικα περι αυτου προκειται) να κανουν λιγη εξτρα δουλεια για να καλυψουν το 50-60% του κοσμου δεν ειναι λογος για να μην χρησιμοποιει καποιος ΙΕ. Για μενα τα Standards οριζονται απο τον κοσμο οποτε οταν το 50-60% Τωρα και το 70-80% παλιοτερα χρησιμοποιουν και χρησιμοποιουσαν ΙΕ τοτε θα επρεπε να κοιτατε αυτους και οχι τα standards.

 

ή λεει οτι ο IE 8 ειναι το ιδιο ή πιο γρηγορος απο τον Chrome(!!!) , δεν ειναι να απορει κανεις γιατι δεν τον παιρνουν στα σοβαρα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Με λιγα λογια το μονο σιγουρο τεστ ειναι μεσα απο τοπικο αποθηκευτικο μεσο στην οποια περιπτωση εξεταζουμε μονο το Rendering...Με λιγα λογια αντικειμενικα αποτελεσματα σε γενικες γραμμες δεν υπαρχουν.

 

Υπάρχουν. Αρκεί να επαναλάβεις το πείραμα/μέτρηση πολλαπλές φορές, να καταγράψεις πολλές τιμές και να πάρεις τον Μ.Ο.

Επεξ/σία από parsifal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...