Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το μερίδιο αγοράς του MS Internet Explorer


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε 1-2 περιπτωσεις φαινεται ο FF πιο γρηγορος, αλλα ο Chromium φαινεται σε περισσοτερες στο video σου.

Στο δικο μου video μου φανηκε ο FF ταχυτερος. Εσυ πως το ειδες τον ff vs chrome στο video μου?

 

Παντως οταν τρεχουν 2 προγραμματα ταυτοχρονα δεν μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα για την ταχυτητα τους.

Αλλωστε δεν ειναι ουτε καν real life σεναριο (φορτωνει κανενας ταυτοχρονα 2 ιδιες σελιδες σε 2 διαφορετικους browsers?), οπως και για εμενα προσωπικα δεν ειναι real life σεναριο το να τρεχω εναν browser χωρις adblock.

Δεν με ενδιαφερουν οι επιδοσεις του χωρις adblock.

 

 

Δοκιμασε να κανεις ενα τεστ με ενεργοποιημενο το adblock και με καθε browser(minefield vs chromium) ξεχωριστα.

 

στο βίντεο σου φαίνεται ο FF,σε μένα πάντως δεν,και ανέφερα ότι ο FF έτρεχε πρώτος,αν τα βάλω ανάποδα απλά δεν έχει νόημα το βίντεο

προσπάθησα να το φέρω όσο πιο κοντά γίνεται,δλδ ταυτόχρονα,για την ιστορία FF 4 δεν τις ανοίγει πιο γρήγορα ούτε απο τον Opera 10.63 που είναι και stable.

Με το Adblock δεν είναι δίκαιο,του FF είναι καλύτερο (δεν τις φορτώνει τις διαφημίσεις ενώ η συγκεκριμένη λειτουργία στον Chromium είναι beta)

κατς να δω τη μαγκιά του parsifal να σε πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 381
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά (haHa και elven, αλλά και οι υπόλοιποι συμμετέχοντες), για να σας γλυτώσω από τον κόπο να κάνετε record και upload YouTube videos με συγκρίσεις, έφτιαξα ένα μικρό DHTML applet, δείτε το όσοι ενδιαφέρεστε: http://tinyurl.com/parsifal-browser-benchmark.

 

Ένα screenshot είναι αρκετό έτσι! ;)

 

.

Ωραίος :)

 

Τα συμπεράσματα είναι μάλλον αναμενόμενα, τουλάχιστον για FF, Chrome & IE που χω. Τελευταίες stable εκδόσεις.

Οποιοσδήποτε με ad-blocking (FF ή Chrome) είναι ταχύτερος από οποιονδήποτε χωρίς ad-blocking. Κάτω από τις ίδιες συνθήκες Chrome > FF > IE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά απο τα posts σου που διακρίνεται η υποστήριξη του ie. Σε όλο το thread αυτή την ιδέα έχεις δώσει. Μπλέκοντας marketing καμπάνιες της MS, άστοχα παραδείγματα, ολοκληρωμένα λειτουργικά που κάνεις τα πάντα με το που τα εγκαταστήσεις (σημ. τα windows σίγουρα δεν είναι ενα απο αυτά και αμφιβάλω αν υπάρχει κάποιο λειτουργικό που θα κάνεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ μετα την εγκατάσταση του) κτλ

 

 

 

 

 

Δλδ ολα αυτα δειχνουν πως ειπα οτι ειναι ο καλυτερος ? Ρωταω γιατι ακομα δεν βλεπω απο που βγαινει αυτο το συμπερασμα. Εγω απλα ειπα και ξαναλεω πως αυτο που λετε αρκετοι, η εστω υπονοειτε, οτι δλδ ειναι για τα μπαζα, δεν ισχυει και σιγουρα δεν ειναι χειροτερος απο πχ μια φρεσκια εγκατασταση του FF. Ακομα σε αντιθεση με τον Chrome που μου εχει βγει προβληματικος σε αρκετες σελιδες Δεν ειχα το ιδιο προβλημα με τον ΙΕ.

 

Καλυφθηκες τωρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά (haHa και elven, αλλά και οι υπόλοιποι συμμετέχοντες), για να σας γλυτώσω από τον κόπο να κάνετε record και upload YouTube videos με συγκρίσεις, έφτιαξα ένα μικρό DHTML applet, δείτε το όσοι ενδιαφέρεστε: http://tinyurl.com/parsifal-browser-benchmark.

 

Ένα screenshot είναι αρκετό έτσι! ;)

 

.

 

76548323.jpg

 

 

Δεν θεωρω πως ειναι ασχημα νουμερα για ΙΕ8 και χωρις πραγματα οπως Adblock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά (haHa και elven, αλλά και οι υπόλοιποι συμμετέχοντες), για να σας γλυτώσω από τον κόπο να κάνετε record και upload YouTube videos με συγκρίσεις, έφτιαξα ένα μικρό DHTML applet, δείτε το όσοι ενδιαφέρεστε: http://tinyurl.com/parsifal-browser-benchmark.

 

Ένα screenshot είναι αρκετό έτσι! ;)

 

.

 

Γαμάτο parsi

αλλά στο in.gr με βάζει στο site,δεν μετράει και 2ον μετράει τον χρόνο ολοκληρωτικής φόρτωσης της σελίδας,πχ ο Opera φορτώνει 105 απο 106 στοιχεί,η σελίδα είναι αναγνώσιμη 100% κι επειδή λείπει το 1/4 ενός banner βγάζει μεγάλο χρόνο.

κορυφή όμως,thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμάτο parsi

αλλά στο in.gr με βάζει στο site,δεν μετράει και 2ον μετράει τον χρόνο ολοκληρωτικής φόρτωσης της σελίδας,πχ ο Opera φορτώνει 105 απο 106 στοιχεί,η σελίδα είναι αναγνώσιμη 100% κι επειδή λείπει το 1/4 ενός banner βγάζει μεγάλο χρόνο.

κορυφή όμως,thanks

 

Δυστυχώς το onload event γίνεται fire μόνο όταν έχουν φορτωθεί όλα τα στοιχεία της σελίδας, τα χέρια μου είναι δεμένα σχετικά με αυτό το θέμα! Και έχεις δίκιο, είναι ευάλωτες οι μετρήσεις σε κάτι τέτοιες καθυστερήσεις. Π.χ. σε εμένα εδώ και μερικές ημέρες, οι σελίδες του Insomnia αργούν χαρακτηριστικά να φορτώσουν 100% γιατί αργεί υπερβολικά ο server secure-uk.imrworldwide.com από τον οποίον φορτώνεται resource (ένα .js script αν θυμάμαι καλά). Είναι πολύ πιθανόν να πρόκειται για θεματάκι του ISP μου. Γι' αυτό, μπλόκαρα το συγκεκριμένο subdomain από το HOSTS file των Windows και ησύχασα.

 

Χαίρομαι που παρ' όλα αυτά σου άρεσε το τεστάκι! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο βίντεο σου φαίνεται ο FF,σε μένα πάντως δεν,

Για αυτο λεω οτι σε εμενα πχ ειναι πιο γρηγορος ο ff(οπως ειδες), σε καποιον αλλον μπορει να ειναι πιο γρηγορος ο chrome.

 

Με το Adblock δεν είναι δίκαιο,του FF είναι καλύτερο (δεν τις φορτώνει τις διαφημίσεις ενώ η συγκεκριμένη λειτουργία στον Chromium είναι beta)

κατς να δω τη μαγκιά του parsifal να σε πω

 

Μα δεν κοιταω να κανω "δικαιη" συγκριση, αλλα συγκριση real life(ή τουλαχιστον real life για τα γουστα μου).

Εγω προσωπικα (και πολλοι χρηστες που ξερω) χρησιμοποιουν το adblock.

 

Αν χωρις το adblock ο firefox ή chrome ειναι οι πιο αργοι browsers, δεν με(τους) πολυενδιαφερει.

Αυτο που με (τους) ενδιαφερει ειναι ποιος ειναι πιο γρηγορος σε real life usage με adblock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το onload event γίνεται fire μόνο όταν έχουν φορτωθεί όλα τα στοιχεία της σελίδας, τα χέρια μου είναι δεμένα σχετικά με αυτό το θέμα! Και έχεις δίκιο, είναι ευάλωτες οι μετρήσεις σε κάτι τέτοιες καθυστερήσεις. Π.χ. σε εμένα εδώ και μερικές ημέρες, οι σελίδες του Insomnia αργούν χαρακτηριστικά να φορτώσουν 100% γιατί αργεί υπερβολικά ο server secure-uk.imrworldwide.com από τον οποίον φορτώνεται resource (ένα .js script αν θυμάμαι καλά). Είναι πολύ πιθανόν να πρόκειται για θεματάκι του ISP μου. Γι' αυτό, μπλόκαρα το συγκεκριμένο subdomain από το HOSTS file των Windows και ησύχασα.

 

Χαίρομαι που παρ' όλα αυτά σου άρεσε το τεστάκι! :-)

 

Πραγματι πολυ ωραιο το τεστακι!

Θα μπορουσαμε να το κανουμε και για τοπικες σελιδες?

Πχ να σωσουμε τις σελιδες τοπικα στο δισκο για να μην ειναι ευαλωτο το τεστ σε καθυστερησεις απο provider κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHa κοίτα δεν αν κάνεις δίκαιη σύγκριση σκέψου ότι πχ στον chromium έχω ενεργοποιημένο και το instant.

Δλδ στη μπάρα γράφω insom και το site έχει ήδη φορτώσει πριν γράψω καν το n

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πες και σε μας μήπως είναι τίποτα ενδιαφέρον γιατί έχουμε εξαντλήσει τα πάντα σχεδόν... (film)

 

Είναι ψιλο παλιό αλλα κάπου το πήρε το μάτι μου... Shaun of the Dead (κατέβηκε.. πάω να το δώ :) )

 

Δλδ ολα αυτα δειχνουν πως ειπα οτι ειναι ο καλυτερος ? Ρωταω γιατι ακομα δεν βλεπω απο που βγαινει αυτο το συμπερασμα. Εγω απλα ειπα και ξαναλεω πως αυτο που λετε αρκετοι, η εστω υπονοειτε, οτι δλδ ειναι για τα μπαζα, δεν ισχυει και σιγουρα δεν ειναι χειροτερος απο πχ μια φρεσκια εγκατασταση του FF. Ακομα σε αντιθεση με τον Chrome που μου εχει βγει προβληματικος σε αρκετες σελιδες Δεν ειχα το ιδιο προβλημα με τον ΙΕ.

 

Καλυφθηκες τωρα ?

 

1). Ναι.

2). Απο τα posts σου, ειδικά αυτό με το συγκριτικό πινακάκι της ms.

3). Το λέμε (ή μάλλον το λέω εγώ τουλάχιστον) πως ναι, αν μου τον παρουσιάζεις σαν browser άξιο ανταγωνισμού τότε είναι για τα μπάζα, αφού δεν μπορεί να τηρήσει βασικά standards (τελευταία έχει αρχίσει και στρώνει αλλα έχει πολύ δουλειά ακόμη). Αν τώρα είναι ενα απλό "utility" των windows (όπως παραδόξως μερικοί παρουσιάζουν), μια χαρά είναι. Δεν έχω απαιτήσεις απο τέτοιου είδους προγραμματάκια.

4). Έχω καλυφθεί καιρό τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουδεποτε ειπα πως ειναι ο καλυτερος, ειπα απλα πως ειναι καλυτερος απο αλλους και σιγουρα οχι για τα μπαζα οπως λες. Αλλα οκ ανεβασε λοιπον SS με Chrome και με FF ωστε να τα συγκρινουμε να δουμε τις φοβερες διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...