Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το μερίδιο αγοράς του MS Internet Explorer


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχε σχετική έκδοση στο System 7.5 και System 8 (έτσι γουστάρω να τα λέω εγώ), αλλά είχε και τον Netscape so?

Αυτό έγινε γιατί η Apple δεν είχε δικό της browser.Μόλις έβγαλε,σταμάτησε να υπάρχει IE για Mac OS X γιατί σε λίγα χρόνια θα είχε μικρότερα ποσοστά και από τον Opera(ο οποίος,btw,είναι καλός browser).

Ο μόνος λόγος για να χρησιμοποιήσει κάποιος IE σε Mac OS X-GNU/Linux-BSD είναι για να δοκιμάσει την συμβατότητα μιας σελίδας.

Όσο για τον FF ξέρεις πολύ καλά ότι είναι για σφαλιάρες πλέον.

Γούστα είναι αυτά.Εγώ είμαι ικανοποιημένος από τον Firefox.

όσο και να ηδονίζεσαι με πορτοκαλί αλεπούδες. :Ρ

...και με πιγκουίνους και γκνου:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 381
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Nik.k παραληρείς αν δεν το χεις καταλάβει,λες λες λες και μόλις κάποιος σου απαντάει αλλάζεις θέμα.

Πες μας πρώτα τις παραπάνω λειτουργίες του ΙΕ και συνέχισε για το ολοκληρωμένο λειτουργικό,έχεις ανοίξει 50 διαφορετικά σημεία σύγκρισης και δεν έχεις στηρίξει κανένα.

Οσο για τον Chrome, o θεος να τον κανει περιηγητη αφου δεν πλησιαζει σε δυνατοτητες ουτε τον FF αλλα ουτε και τον ΙΕ, γιαυτο εξαλλου ειναι και τοσο ελαφρυς.

οι παραπάνω λειτουργίες;

Για βαλε καμια 50αρια tabs και στους δυο και βλεπουμε για ease of access.

αυτό θα μας το έτριβες στα μούτρα κιολας αλλά δεν.Μ άρεσε όμως η σιγουριά σου

Φιλικά αλλά νταξει το χεις παραχέ λίγο,100 άτομα δεν μπορούν να κατανοήσουν την σκέψη σου δλδ και φταίνε οι 100,νταξ.

 

nickelodeon σέρφαρα με 56αρι,1-1:30 ώρα την ημέρα και είχα Firefox,άσχετο αυτό με τις ώρες,πόσο αρέσει στον άλλο να πειραματίζεται με κάτι νέο είναι το θέμα της αλλαγής.

Και τώρα πρέπει να φτάνω το 4ωρο και ούτε,αν και αρκετές φορές το ξεπερνάω λόγω του ότι η δουλειά μου είναι στον υπολογιστή και διαλειματίζομαι ανοίγοντας καμια σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

orotoi ασε να μαντεψω....Linuxas ?

 

Θα έλεγα κομπιουτεράς καλύτερα.. τώρα αν εννοείς τι λειτουργικό χρησιμοποιώ.. windows xp, windows 7, slackware, ubuntu server, backtrack και σε ενα virtual machine έχω βάλει windows server 2008 για κάτι δοκιμές. Σαν κύριο λειτουργικό έχω τα win 7 λόγω των προγραμμάτων που θέλω να δουλεύω για τη δουλειά μου. Κατα καιρούς επίσης μπορεί να χρησιμοποιήσω και mac os.

 

Βέβαια όλα αυτά είναι παντελώς άσχετα με το θέμα που συζητάμε αλλα οκ..

 

Τι αδυνατεις τοσο εσυ οσο και αλλοι να καταλαβετε απο το ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ?.....

 

Συνεχίζεις να παραληρείς για ολοκληρωμένα λειτουργικά και κουραφέξαλα. ΔΕΝ είναι αυτό το θέμα μας. Αλλα ακόμη και αυτό να ήταν.. πάλι λάθος έχεις αν θεωρείς τα windows ολοκληρωμένο λειτουργικό. Compiler γιατί δεν έχουν?

 

Βρε εγω καταλαβαινω, εκεινοι οχι...

Ειναι σαν να παρω ενα αμαξι και να ερθει Χωρις Λαστιχα....Γιατι πολυ απλα ετσι θα χρεωκοπησουν οι εταιρειες που βγαζουν λαστιχα...

Ειναι να ερθει Χωρις Λαδια....Γιατι παλι θα γινει το ιδιο....

Ολοκληρωμενο Λειτουργικο για μενα ειναι το ιδιο με το αμαξι, θελω να το βαλω στο PC μου και Αμεσως να μπορω να κανω τα Παντα, περα απο σοφιστικε πραγματα. Το ιδιο ακριβως θελω και με το αμαξι μου, τωρα οσο και μερικοι να κοπανιεστε κατω δεν σημαινει πως αυτο δεν ισχυει. Πειτε πως δεν πατε την MS, πειτε πως δεν εχετε κατι καλυτερο να κανετε, πειτε γενικα την αληθεια, τετοιες ομως ανοησιες μην τις λετε.

 

Ναι αλλα στο αμάξι σου σου βάζουν "βασικά" λάστιχα. Οχι το τελευταίο λάστιχο της Michelin. Αλλά ακόμη και σε αυτό το παράδειγμα. ΝΑΙ πληρώνεις ΚΑΙ τα λάστιχα με το αμάξι.

 

Έχω την εντύπωση οτι δεν μπορείς να υποστηρίξεις αυτό που θες και αρχίζεις να πετάς άσχετα παραδείγματα που σε κάποιον ανίδεο ακούγονται ωραία.. ΔΕΝ είναι όμως. Είναι τελείως άκυρα.

 

4-5 άνθρωποι εδω πέρα προσπαθούν να σε ενημερώσουν (και οχι να σε πείσουν..) για κάποια πράγματα. Για πράγματα που είναι δεδομένα. Αρνείσαι απλώς να τα καταλάβεις ή ίσως δεν παραδέχεσαι οτι τα χεις καταλάβει για να μην μετακινηθείς απο την αρχική σου άποψη (την οποία ακόμη δεν έχεις υποστηρίξει με επιχειρήματα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ο εξοικειωμένος, με το διαδίκτυο χρήστης, γίνετε απαιτητικότερος (πάντα θα υπάρχουν και εξαιρέσεις).
  2. Η αφαίρεση το ΙΕ από το λειτουργικό αποτελεί σημαντικό πλήγμα.
  3. Η ενσωμάτωση στο λειτουργικό είναι αναγνωρισμένη παρανομία της MS

 

Στο 1 συμφωνω.

2) Η αφαιρεση δεν γινεται. Τα windows ειναι legos (COM), στη πραγματικοτητα οταν απεγκαταστεις τον IE σπας μια συνθεση απο legos τα κομματια ομος μενουν. Τεσπα εγω σας προτεινω να μην το κανετε απεγκατασταση, διοτι αν δε κανω λαθος, σβηνεται και το lego για το html encoder με αποτελεσμα να μην δουλευει το hta κατι το οποιο δεν εχει σχεση με το internet αλλα με τους installer. Ειναι κριμα να γεμισει το Windows section με "Δεν μπορω να κανω install το τατε προγραμμα" :-) .

3) Παρανομια; Ποια παρανομια; Η δυνατοτητα να μπεις στο internet ειναι παρανομια; Και δε μου λες αν δεν ειχε IE, τοτε εσυ και ο καθε εσυ, πως θα ηξερες για ff ή τον chrome; Με τη λογικη σου, ολες οι μικροεφαρμογες στα win ειναι παρανομες, κατι paint,nodepad, wmp, wmm,calc etc.. Ολες οι εφαρμογες που εχουν τα windows υπαρχουν και σε freeware.

Compiler γιατί δεν έχουν?

 

Εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chrome, ο καλύτερος browser. Ο Firefox ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ, τον χρησιμοποιούσα σχεδόν 2 χρόνια αλλά είναι πάναργος και τρώει τεράστια ποσά μνήμης. Είναι σίγουρο ότι θα χάνει συνέχεια ποσοστό από το Chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chrome, ο καλύτερος browser. Ο Firefox ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ, τον χρησιμοποιούσα σχεδόν 2 χρόνια αλλά είναι πάναργος και τρώει τεράστια ποσά μνήμης. Είναι σίγουρο ότι θα χάνει συνέχεια ποσοστό από το Chrome.

 

Μαλλον δεν εχεις προσεξει ποση ram τρωει ο chrome. (πρεπει να προσθεσεις ολα τα processes του chrome που συνηθως ειναι καμμια 10+ αναλογως ποσα tabs εχεις ανοιχτα)

Ειναι γνωστο οτι καταναλωνει περισσοτερη ram ο chrome απο τον firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν εχεις προσεξει ποση ram τρωει ο chrome. (πρεπει να προσθεσεις ολα τα processes του chrome που συνηθως ειναι καμμια 10+ αναλογως ποσα tabs εχεις ανοιχτα)

Ειναι γνωστο οτι καταναλωνει περισσοτερη ram ο chrome απο τον firefox.

 

Συμφωνω, τρωει μνημα, αλλα οχι τιποτα το τραγικο.

Για τη μνημη μπαινεις "about:memory"(απο chrome)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν εχεις προσεξει ποση ram τρωει ο chrome. (πρεπει να προσθεσεις ολα τα processes του chrome που συνηθως ειναι καμμια 10+ αναλογως ποσα tabs εχεις ανοιχτα)

Ειναι γνωστο οτι καταναλωνει περισσοτερη ram ο chrome απο τον firefox.

Κι αν δε θες ν αθροίζεις, about:memory στο address/search bar για σύγκριση με FF που τρέχει παράλληλα :>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ αν αφήσω τον Firefox ανοικτό για καμιά ώρα και πάω μετά να τον χρησιμοποιήσω κολλάει και για να ξεκολήσει θέλει καμιά 10ριά δευτερόλεπτα.

 

Επειδή είμαι developer χρησιμοποιώ όλους τους browsers σχεδόν καθημερινά.

 

Τον Firefox τον χρησιμοποιώ πλέον μόνο για να δω πως φαίνονται τα sites και σε αυτόν. Με κράτησαν λίγο καιρό τα addons αλλά πλέον default browser είναι ο Chrome.

 

Η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα. Κρίμα, ο Firefox έγινε bloated και πλέον δεν κάνει ούτε για surfing. Τολμώ να πω ότι ο ΙΕ είναι καλύτερος.

 

Ο Chrome είναι φανταστικά γρήγορος και κάνει αυτό που θέλω χωρίς να μου τα ζαλίζει. Πιστεύω σε 1-2 χρόνια θα έχει το μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά αρκεί να μην παραφουσκώσει και αυτός με φρου φρου και αρώματα και κάνει 30 δευτερόλεπτα να ανοίξει όπως ο Firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
O Firefox σου δίνει την εντύπωση ότι σέρνεται (κι εδώ που τα λέμε όντως σέρνεται),δεν παίζει ρόλο μόνο το ποσοτικό.

 

Συμφωνω, τρωει μνημα, αλλα οχι τιποτα το τραγικο.

Για τη μνημη μπαινεις "about:memory"(απο chrome)

 

Εδώ αν αφήσω τον Firefox ανοικτό για καμιά ώρα και πάω μετά να τον χρησιμοποιήσω κολλάει και για να ξεκολήσει θέλει καμιά 10ριά δευτερόλεπτα.

 

Επειδή είμαι developer χρησιμοποιώ όλους τους browsers σχεδόν καθημερινά.

 

Τον Firefox τον χρησιμοποιώ πλέον μόνο για να δω πως φαίνονται τα sites και σε αυτόν. Με κράτησαν λίγο καιρό τα addons αλλά πλέον default browser είναι ο Chrome.

 

Η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα. Κρίμα, ο Firefox έγινε bloated και πλέον δεν κάνει ούτε για surfing. Τολμώ να πω ότι ο ΙΕ είναι καλύτερος.

 

Ο Chrome είναι φανταστικά γρήγορος και κάνει αυτό που θέλω χωρίς να μου τα ζαλίζει. Πιστεύω σε 1-2 χρόνια θα έχει το μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά αρκεί να μην παραφουσκώσει και αυτός με φρου φρου και αρώματα και κάνει 30 δευτερόλεπτα να ανοίξει όπως ο Firefox.

 

Δεν μιλησα για ταχυτητα, αλλα για την υποτιθεμενη αυξημενη καταναλωση μνημης του FF που καποιος αναφερε.

Δεν ισχυει κατι τετοιο. Ο Chrome καταναλωνει περισσοτερη ram.

Tωρα γιατι μερικοι γραφουν στομφωδεις εκφρασεις "τρώει τεράστια ποσά μνήμης" που δεν ισχυουν, ειναι αποριας αξιο.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1 συμφωνω.

 

3) Παρανομια; Ποια παρανομια; Η δυνατοτητα να μπεις στο internet ειναι παρανομια; Και δε μου λες αν δεν ειχε IE, τοτε εσυ και ο καθε εσυ, πως θα ηξερες για ff ή τον chrome; Με τη λογικη σου, ολες οι μικροεφαρμογες στα win ειναι παρανομες, κατι paint,nodepad, wmp, wmm,calc etc.. Ολες οι εφαρμογες που εχουν τα windows υπαρχουν και σε freeware.

 

Εχουν

 

Α ΟΚ τώρα κατάλαβα ΙΕ=INTERNET . Χωρίς ΙΕ δηλαδή το χάος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ΟΚ τώρα κατάλαβα ΙΕ=INTERNET . Χωρίς ΙΕ δηλαδή το χάος.

 

Βγάλε τα αγγούρια για τους μαύρους κύκλους, σαν μέτρο σύγκρισις το εννοεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα κατεβαζες τον πχ ff ; Χωρις IE στα win. Για πες.
Α, υπάρχει λύση και για αυτό!

wget http://mirror.switch.ch/ftp/mirror/mozilla/firefox/releases/3.6.10/win32/en-US/Firefox%20Setup%203.6.10.exe

στην κονσόλα!

Ή με FTP (το χω κάνει κιόλας επειδή είχε πρόβλημα ο IE).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...