Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται το μερίδιο αγοράς του MS Internet Explorer


nske

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μ' αρέσει που διαλέγεις τους browsers όπως σε συμφέρει,σαν το πινακάκι που παρέθεσες,εσύ το φτιαξες; :P

Δεν τα χω μετρήσει αλλά απο την αίσθηση που αφήνουν θα λεγα

 

αργά<----|------>γρήγορα

FF->IE 9->Opera->Chromium

 

Ρε παιδια, μονο σε εμενα ο Firefox 4 beta ειναι ο πιο γρηγορος απο ολους στο rendering των σελιδων??

 

Δεν μιλαω για startup time που εκει ειναι πιο αργος (με διαφορα μαλιστα! ;) ), αλλα για αυτο καθεαυτο το rendering των σελιδων.

 

Ανεβαζω τωρα στο youtube και ενα videaki με το rendering 4 δημοφιλων sites (insomnia.gr , Contra.gr , Engadget.com , in.gr) στον Firefox 4 beta και στον Chrome 7 dev με ενεργοποιημενο και στους 2 browsers το Adblock και απενεργοποιημενο το Direc2D/DirectWrite.

 

(βαλτε το σε 720p για καλυτερη ποιοτητα και να ειστε επιεικεις γιατι πρωτη φορα κανω screen capture)

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 381
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω αναφερομαι σε FF 3.6.10 και IE8. Και οι 2 σταθερες εκδοσεις.

 

Οσο για το Adblock μια χαρα εχει ο ΙΕ.

 

Για στύλε λίνκ.

 

Πάντως θα σου ζητήσω μια χαρούλα ακόμη, πήγαινε και εγκατέστησε στον φοξ τα δύο plugins που προανέφερα και τσέκαρε πόσο ποιο ωραίο είναι το σερφάρισμα χωρίς διαφημίσεις και δώσε λίνκ για adblock για ΙΕ να δω σε σύγκριση με φοξ πόσο βελτιώνει την ταχύτητα το κόψιμο των διαφημίσεων. Εεεε μην το ξεχάσεις και αλλάξεις θέμα πάλι όπως το συνηθίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα μη εμπορικά προιόντα αποφέρουν τεράστια κέρδη.

 

Τοτε δεν εχουμε μονο τον IE αλλα και τον Chrome. Θυμαμαι οταν εμπαινα με ff στο youtube μου εβγαζε ενα μνμ "απολαυστε το σερφαρισμα με τον google chrome" το ιδιο και στο google.com.

@haha +1 για το κοπο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μηχάνημα με XP, C2D E4600 και 2GB RAM o IE8 χριάζετια 6 δευτερόλεπτα, ο φοξ 4,...

 

Παντως στο δικο μου μηχανημα Windows 7 64bit, Intel C2Q Q9550, 4GB Ram, ο Firefox 4 beta με ενεργοποιημενο το adblock θελει κατω απο 1 sec για να rendαρει το insomnia.gr.

Ειναι σχεδον ακαριαιο οπως βλεπεις και στο παραπανω video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε δεν εχουμε μονο τον IE αλλα και τον Chrome. Θυμαμαι οταν εμπαινα με ff στο youtube μου εβγαζε ενα μνμ "απολαυστε το σερφαρισμα με τον google chrome" το ιδιο και στο google.com.

[...]

Αυτό είναι διαφήμιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στύλε λίνκ.

 

Πάντως θα σου ζητήσω μια χαρούλα ακόμη, πήγαινε και εγκατέστησε στον φοξ τα δύο plugins που προανέφερα και τσέκαρε πόσο ποιο ωραίο είναι το σερφάρισμα χωρίς διαφημίσεις και δώσε λίνκ για adblock για ΙΕ να δω σε σύγκριση με φοξ πόσο βελτιώνει την ταχύτητα το κόψιμο των διαφημίσεων. Εεεε μην το ξεχάσεις και αλλάξεις θέμα πάλι όπως το συνηθίζεις.

 

Τι link θελεις ? Το Adblock το βλεπω στην χρηση του ΙΕ οποτε link ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry ξέχασα να αναφέρω ότι έβαλα το insomnia σαν home page και στους δύο, IE8 και FF 3.6.10 και χρονομέτρησα από ανοίγματος μέχρι 100% φόρτωση της σελίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι link θελεις ? Το Adblock το βλεπω στην χρηση του ΙΕ οποτε link ???

 

Ο ΙΕ δεν μπλοκάρει by default τις διαφημίσεις ρε Νικ στον FF χρειάζεται plugin στον ΙΕ πώς το πετυχαίνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες adds εννοεις τα banners η τα popups ? Εγω εννοω τα popus, τα banners οχι δεν τα κρυβει και δεν ενιωσα ποτε την αναγκη να το κανει. Οποτε μαλλον λες πως με plugin o FF κοβει και τα banners οποτε δεν τα φορτωνει καν και ετσι ειναι πιο γρηγορος...

Αν ναι εκει παω πασσο, δεν το λες ομως και οτι πιο "θεμιτο" οσο αφορα τον ανταγωνισμο σε ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια ωραία ballot screen ως UI εφαρμογούλας. Ούτε κονσολίστικα ούτε τίποτα. Μισό μεροκάμματο δουλειά είναι.

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3664027&postcount=119

 

 

(εσύ ασχολείσαι και με προγραμματισμό υποτίθεται, δεν έπρεπε να ρωτάς τέτοια :P)

 

Τωρα το ειδα το ποστ σου. Με αυτο που λες συμφωνω και διαφωνω.

 

Συμφωνω στο να υπαρχει -ξερω γω στο δεξη κλικ- σε καθε προγραμμα ενα τετοιο μηχανισμο, πχ στο wmp να μου βγαλει αν θελω αλλον video player οπος vcl ή κατι αλλο που δεν ξερω.

 

Διαφωνω στο να υπαρχει μονο σε ενα ειδος εφαρμογης, browsers

 

 

@antonl Δε το λες και διαφημιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Παντως στο δικο μου μηχανημα Windows 7 64bit, Intel C2Q Q9550, 4GB Ram, ο Firefox 4 beta με ενεργοποιημενο το adblock θελει κατω απο 1 sec για να rendαρει το insomnia.gr.

Ειναι σχεδον ακαριαιο οπως βλεπεις και στο παραπανω video.

 

Sorry ξέχασα να αναφέρω ότι έβαλα το insomnia σαν home page και στους δύο, IE8 και FF 3.6.10 και χρονομέτρησα από ανοίγματος μέχρι 100% φόρτωση της σελίδας.

 

Α, οκ!

Ουσιαστικα δεν χρονομετρησες τον χρονο που κανει να rendαρει την σελιδα, αλλα τον χρονο ανοιγματος+τον χρονο rendαρισματος.

 

Στο χρονο ανοιγματος/stratup time ειναι γνωστο οτι ο Firefox ειναι αρκετα αργος, νομιζω οτι εχει με διαφορα το πιο αργο startup time απο ολους τους browsers .

Αλλα αυτο γινεται μια φορα(ή τελος παντων πολυ λιγες) την ημερα, σε αντιθεση με τον χρονο rendαρισματος μιας σελιδας.

 

Ας εστιασουμε λοιπον στον χρονο rendαρισματος μιας σελιδας.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες adds εννοεις τα banners η τα popups ? Εγω εννοω τα popus, τα banners οχι δεν τα κρυβει και δεν ενιωσα ποτε την αναγκη να το κανει. Οποτε μαλλον λες πως με plugin o FF κοβει και τα banners οποτε δεν τα φορτωνει καν και ετσι ειναι πιο γρηγορος...

Αν ναι εκει παω πασσο, δεν το λες ομως και οτι πιο "θεμιτο" οσο αφορα τον ανταγωνισμο σε ταχυτητα.

 

Γι' αυτό σου λέω κάνε τον κόπο και εγκατέστησε αυτά τα δύο Plugins και άμα ξαναγυρίσεις στον ΙΕ να μου τρυπήσεις την μύτη.

 

Το adblock κόβει διαφημίσεις εμπορευόμενες από συγκεκριμένες σελίδες και ip ενώ το noscript ολοκληρώνει την καταστροφή με ότι ξεφεύγει. Η βελτίωση στο φόρτωμα σελίδων είναι θεαματική καθώς ο μεγαλύτερος όγκος των δεδομένων πολλές φορές είναι διαφημίσεις.

 

Όποιος το δοκιμάσει δεν μπορεί να γυρίσει πίσω ποτέ ξανά σε ένα ίντερνετ γεμάτο διαφημιστικά banners και ενοχλητικά λαμπάκια που αναβοσβήνουν στο 30% της επιφάνειας μιας σελίδας (...στο Vilapaho ακόμα τρίβουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες adds εννοεις τα banners η τα popups ? Εγω εννοω τα popus, τα banners οχι δεν τα κρυβει και δεν ενιωσα ποτε την αναγκη να το κανει.

 

:eek::eek::eek:

Διαβάζω, κρατιέμαι , διαβάζω, κρατιέμαι αλλα μ'αυτο το τελευταίο θα το αμολήσω.

 

Ανθρωπε μου, εισαι εντελως ασχετος με το θέμα internet/browsing/web οπως θες πεστο! Τωρα πηρες πρωτη φορα netbook για να μπαινεις στο facebook; Πρωτοετής σε Ξυνη-College εισαι; Ειναι δυνατόν να μην καταλαβαίνεις την ανάγκη να κόψεις αυτο το συρφετο σαβούρας και διαφημίσεων απο τις σελίδες που ανοίγεις (αν ανοίγεις..) καθημερινά;

 

(ή μας δουλεύεις διπλοβελονιά).. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...