Προς το περιεχόμενο

Website στημένο σε Joomla ή άλλο GPL'd CMS υπόκειται το ίδιο σε GPL license;


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ ότι ο πελάτης θέλει απλά κάτι να δουλεύει. Από αυτό το topic όμως μάθανε αρκετοί web developer ότι αν ο πελάτης θέλει και άλλα όμοια site και έχει δικό του γραφίστα (γιό, ανηψιό ή όποιον άλλον βαφτίσει γραφίστα) θα μπορεί όμορφα και ωραία να πάρει το CMS και να το τροποποιήσει κατά βούληση. Επίσης θα έχει το δικαίωμα να το πουλήσει και σε άλλους χωρίς να δίνει αναφορά και ποσοστά από τα κέρδη στον αρχικό Web developer.

 

Το ότι είναι κάτι custom δεν σημαίνει από μόνο του τίποτα, ούτε ότι είναι καλό ούτε ότι είναι κακό.

 

(οφφ τοπικ)

Ωραίο το βιντεάκι με το .ΝΟΤ, το είχα δει ξανά. Η στάση με το λαπτοπ στην πλάτη της κοπέλας αρκετά ενδιαφέρουσα σαν ιδέα αλλά πρακτικά ανέφικτη επειδή:

1) Με το κούνημα δεν θα στέκεται το laptop εκεί

2) Πόση ώρα θα αντέξεις με τα χέρια στο πληκτρολόγιο;

3) Ύπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης του laptop.

4) Είναι λανθασμένη χρήση. Ονομάζεται lap-top, όχι back-top.

 

(ον τοπικ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

off topic

για όλα υπάρχουν λύσεις :-P

 

1) μπορείς να το δέσεις στη μέση της.

2) 1 γραμμή κώδικα, 2 σφαλιαρίτσες

3) καλά όχι για όλα.. αναλόγως εποχής anyway..

4) imagination.. :)

 

κορυφή το video.

 

ον τόπικ..

 

είναι θεμιτό να ζητήσεις τον κώδικα αλλα δεν είναι υποχρεωτικό να σου τον δώσουν.

 

Στη βάση της σκέψης σου, ή μάλλον στο ηθικό (ή και συναισθηματικό) κομμάτι συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι ο πελάτης θέλει απλά κάτι να δουλεύει. Από αυτό το topic όμως μάθανε αρκετοί web developer ότι αν ο πελάτης θέλει και άλλα όμοια site και έχει δικό του γραφίστα (γιό, ανηψιό ή όποιον άλλον βαφτίσει γραφίστα) θα μπορεί όμορφα και ωραία να πάρει το CMS και να το τροποποιήσει κατά βούληση. Επίσης θα έχει το δικαίωμα να το πουλήσει και σε άλλους χωρίς να δίνει αναφορά και ποσοστά από τα κέρδη στον αρχικό Web developer.

 

μα αυτο δεν γινετε ηδη ?

τιμολογια να κοβεις και οτι δηλωσεις εισαι.... ιδιως εδω ελλαδισταν πραγματικα υπαρχει κατι για να τσεκαρει γνωσεις και το επιπεδο πιο ειναι ? (η δουλεια σου μονο ειναι αυτο που μπορει να σε κανει να ξεχωρισεις και παλι εγω θα σου ελεγα μην ασχοληθεις καν με ελληνικη αγορα αλλα παιξε globaly βρες αναγκες ή δημιουργησε τες )

το οτι ολοι δηλωνουν οτι ξερουν web design και απλα δεν προλαβαινουν να το κανουν για αυτο και ερχονται σε σενα ειναι τυχαιο ?(το εχω ακουσει απειρες φορες απο δηθεν πελατες... τι ειναι για σενα 2 κλικ κανεις κτλ... ) αν δεν ζεις μεσα στο Inet ομως να παρακολουθεις τις εξελιξεις πως μπρορεις να λες οτι πουλας υπηρεσιες νετ?

 

μην ξεχνας πως το marketing εχει κατακλησει ολες τις αγορες γιατι το web να παει πισω ?

 

σε καποιο σημειο στο μελλον το να στηνεις σελιδα θα ειναι σαν να γραφεις στο χαρτι...

τελικα το περιεχομενο και η ιδεα για εξελιξη θα ειναι αυτα που θα εχουν σημασια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη στοχεύω σε εφαρμογές για διεθνή χρήση. Ελπίζω σε ένα χρόνο αν πάνε όλα καλά να είναι διαθέσιμο ή έστω σε δοκιμές και στο εξωτερικό.

 

Ήδη το περιεχόμενο και η ιδέα μετράνε. Με τα γραφιστικά των 300€ για μια ιστοσελίδα που ζητάνε κάποιοι, ούτε το PC τους και τους καφέδες τους δεν αποσβαίνουν. Χρειάζεται κάτι παραπάνω για να ζητήσει κάποιος κάτι παραπάνω από τον πελάτη.

 

Ξέρω ότι στην πράξη στην Ελλάδα ελάχιστοι web developers θα έδιναν τον κώδικα, και αυτό επειδή ξέρουν ότι θα έρθει πιο οικονομικό στον πελάτη να πληρώσει ξανά για όμοια δουλειά παρά να πάει δικαστικά. Του χρόνου όμως οι ελάχιστες αμοιβές των δικηγόρων καταργούνται, άρα θα υπάρχει σημαντικός κίνδυνος για δικαστική διεκδίκηση του κώδικα αν η ιστοσελίδα στηρίζεται σε ανοιχτό λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ολοι αυτοι που φτιαχνουν modules components κτλ και τα πουλανε ειναι ολοι τους παρανομοι ? αν τους ζητησεις δλδ τον κωδικα ειναι αναγκασμενοι να στον δωσουν?

Το οτι εχουν στηθει ποσες εταιριες πανω στην αναπτυξη εξτρα δυνατοτητων του joomla και πολλες απο αυτες εχουν γινει πλουσιες δεν σου λεει κατι ?

 

Αυτοί που τα κάνουν encrypt, ναι είναι παράνομοι.

 

Η συζήτηση αυτή είχε γίνει και πριν αρκετό καιρό στο Joomla forum σχετικά με τα components που τα κάνουν encrypt οι authors και το Joomla team είχε αποφασήσει - και το είχε δηλώσει public - ότι δεν πρόκειται να κινηθεί νομικά εναντίον κανενός γιατί θεωρήσαν οτι θα κάνουν κακό στο community συν το ότι είναι ένα αρκετά πολύπλοκο θέμα και θα δημιουργούσε ένα ατελειώτο χαμό.

 

The FAQ's on http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.html'>http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.html say :

 

1. http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.html#GPLAndPlugins

 

If the program dynamically links plug-ins, and they make function calls to each other and share data structures, we believe they form a single program, which must be treated as an extension of both the main program and the plug-ins. This means the plug-ins must be released under the GPL or a GPL-compatible free software license, and that the terms of the GPL must be followed when those plug-ins are distributed.

 

2. http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.htm ... ggregation

 

Combining two modules means connecting them together so that they form a single larger program. If either part is covered by the GPL, the whole combination must also be released under the GPL--if you can't, or won't, do that, you may not combine them.

 

This means that installing/adding a component/module/plugin to Joomla! is creating a combined work, if the third party developer doesn't want to violate the GPL he will need to release the module/component/plugin under the GPL or GPL-compatible license. It also means that a third party developer cannot encrypt his extension, without also making the code available when distributing the extension (hence the term open source license).

 

Note : Templates are considered a special case, see also : http://www.gnu.org/licenses/gpl-faq.html#TOCWMS

 

Το παραπάνω ισχύει για όλα τα CMS που είναι κάτω από GPL προφανώς, όχι μόνο για το Joomla.

 

Με λίγα λόγια παρανομία υπάρχει όταν κάποιος κάνει encrypt τον κωδικά του, όχι αν χρεώσει αυτό που έχει φτίαξει και υπόκειται σε GPL, απλά προφανώς άμα τον δώσει unencrypted δεν πρόκειται να πληρωθεί από κανέναν γιατί μετά αυτό θα κυκλοφορήσει στο internet :)

 

Καλή τύχη με τις μηνύσεις....να με καλέσετε και εμένα όταν γίνει η δίκη να το γράψω σε video καθώς ο Ελληνας δικηγόρος θα προσπαθεί να εξηγήσει στον Ελληνα δικαστή το GPL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ΕΕ είμαστε. Δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι Έλληνες ούτε οι δικηγόροι ούτε οι δικαστές. Μπορεί π.χ. να ενδαφερθεί κάποιος ξένος για ένα site που του έχει γυαλίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λίγα λόγια μπορώ να απαιτήσω απο αυτούς http://codex.wordpress.org/User:Matt/Famous_Blogs για παράδειγμα, να μου δώσουν τον κώδικα, και αυτοί είναι υποχρεωμένοι να μου τον δώσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

Ο κώδικας του wordpress είναι διαθέσιμος εδώ http://wordpress.org/latest.zip

Αν θες κάποιες τροποποιήσεις που έχουν κάνει κάποιοι στο συγκεκριμένο blog μπορείς να τις ζητήσεις. Λογικά θα σου δώσουν τον τροποποιημένο κώδικα χωρίς αντιρρήσεις, σε αντίθεση με ότι συμβαίνει στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

Ο κώδικας του wordpress είναι διαθέσιμος εδώ http://wordpress.org/latest.zip

Αν θες κάποιες τροποποιήσεις που έχουν κάνει κάποιοι στο συγκεκριμένο blog μπορείς να τις ζητήσεις. Λογικά θα σου δώσουν τον τροποποιημένο κώδικα χωρίς αντιρρήσεις, σε αντίθεση με ότι συμβαίνει στην Ελλάδα.

 

:) θες να δοκιμασεις να τους τον ζητησεις και να μας πεις και εμας, γιατι εγω προβλεπω να μην σου απαντανε καν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύεις οτι πέρα από το ότι θα γίνεις περίγελος στους εκεί υπαλλήλους που θα λάβουν το email σου, θα μπούνε στον κόπο να σου απαντήσουν; πόσο μάλιστα να σου δώσουν και τον κώδικα…

 

επίσης public είναι το ανεβασμένο site που κάνει χρήση του plugin και δεν υπάρχει η δυνατότητα πρόσβασης στον κώδικα, ή η διάθεση του plugin για download;

 

δηλαδή σε πληρώνω για να μου φτιάξεις ένα plugin για το site μου, και μετά έρχεται ο κος Παπατρέχας και απαιτεί να του δώσω το plugin που σε πλήρωσα για να μου φτιάξεις; Με την δικαιολογία οτι το plugin είναι public?

 

παίρνω το joomla διορθώνω μια function, και το έχω στο site μου για κατέβασμα, χωρίς να το παραδώσω στην κοινότητα με gpl άδεια χρήσης. είναι παράνομο.

 

παίρνω το joomla του προσθέτω 2-3 γραμμές κώδικα, το πουλάω σε πελάτη μου. είναι νόμιμο.

Μπορεί να ζητήσει κάποιος απο τον πελάτη μου να του δώσει τις 2 παραπάνω γραμμές κώδικα που με πλήρωσε για να τις βάλω;

Μπορεί.

Υποχρεούται ο πελάτης να του δώσει αυτό που πλήρωσε;

ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που το Site βγαίνει στο internet υποχρεούται.

Διάβασε ξανά το post #6

B) You must cause any work that you distribute or publish, that in whole or in part contains or is derived from the Program or any part thereof, to be licensed as a whole at no charge to all third parties under the terms of this License.

 

Στα αγγλικά πως λέμε "ανεβάζω έναν ιστοχώρο στο διαδίκτυο"; "I publish a website on the internet".

 

Απλά Αγγλικά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε StavrosD, βλέπω πως έχεις εναντιωθεί σε όλο τον κόσμο αυτού του Thread !

 

Λες να μην ξέρουν όλοι αυτοί που σου γράφουν και να είσαι ο μόνος που έχεις βρει τη χρυσή τομή;

 

Δεν νομίζω.

 

Για να σου λένε τόσα άτομα ότι έχεις λάθος κάτι σημαίνει αυτό !

 

Δεν νομίζεις ?

 

Επειδή τους περισσότερους που σου γράφουν τους γνωρίζω, (είτε προσωπικά, είτε από το επίπεδο των απαντήσεων τους σε άλλα threads) σου λέω απλά να το χωνέψεις αυτό που σου λένε και οι άλλοι όσο το δυνατών συντομότερα για να μην εκτίθεσαι στην κοινότητα.

 

Και στο κάτω κάτω αν είναι τα πράγματα όπως μας τα λες γιατί δεν μας δίνεις τον κώδικα από τις δικές σου δουλειές ?

 

Φίλε wdfgr, εσύ κάνεις λάθος.

Όταν κατεβάζεις και χρησιμοποιείς το joomla δέχεσαι και την άδεια χρήσης του.

Διάβασέ την. Τα αποσπάσματα που παρέθεσα παραπάνω είναι από την άδεια χρήσης GPL και από συχνές ερωτήσιες (FAQ) πάνω στην άδεια αυτή.

 

Αν δεν με πιστεύεις διάβασέ το στο site του Joomla

http://www.joomla.org/about-joomla/the-project.html

Software License

The Joomla software and default templates are copyright 2005-2010 Open Source Matters, Inc. If you want to use, copy, modify or distribute Joomla, you may do so under the terms of the GNU General Public License. If you are unfamiliar with this license, you might want to read the GNU General Public License FAQ.

 

 

Πήγαινε στο link της άδεια GNU GPL που υπάρχει στο site του Joomla, και εκεί λέει

 

2. You may modify your copy or copies of the Program or any portion of it, thus forming a work based on the Program, and copy and distribute such modifications or work under the terms of Section 1 above, provided that you also meet all of these conditions:

 

a) You must cause the modified files to carry prominent notices stating that you changed the files and the date of any change.

B) You must cause any work that you distribute or publish, that in whole or in part contains or is derived from the Program or any part thereof, to be licensed as a whole at no charge to all third parties under the terms of this License.

c) If the modified program normally reads commands interactively when run, you must cause it, when started running for such interactive use in the most ordinary way, to print or display an announcement including an appropriate copyright notice and a notice that there is no warranty (or else, saying that you provide a warranty) and that users may redistribute the program under these conditions, and telling the user how to view a copy of this License. (Exception: if the Program itself is interactive but does not normally print such an announcement, your work based on the Program is not required to print an announcement.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι όταν κάποιος ανεβάζει ένα δυναμικό site αυτό που γίνεται διαθέσιμο στο κοινό είναι τα αποτελέσματα δυναμικού κομματιού και όχι ο κώδικας. Αυτό σύμφωνα με την GPL δεν θεωρείτε derived work (έχει παραθέση ο parsifal το σχετικό κείμενο κάπου).

 

Όπως το compiled πρόγραμμα δεν μπορεί να θεωρείτε GPLed απλά επειδή έγινε compile με gcc έτσι και το interpreted αποτέλεσμα ενός php scipt δεν μπορεί να θεωρείτε GPLed απλά επειδή το script ήταν GPLed

 

(imho πάντα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@merianos

Ο parsifal είχε παραθέσει ένα μέρος της άδειας που αναφέρει ότι για ιδιωτική χρήση ή για εσωτερική χρήση σε μια εταιρεία δεν υφίσταται υποχρέωση να δώσει τον κώδικα.

 

Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι υποστηρίζουν ότι το να στήσεις ένα website δεν θεωρείται public, ενώ εγώ και οι FAQ στην άδεια gpl υποστηρίζουμε ότι είναι δύσκολο θα θεωρήσουμε ότι είναι ιδωτικό (private).

 

Το γεγονός ότι όλοι εδώ είναι αντίθετοι με βάζει σε υποψίες ότι απαντήσανε μόνο όσοι αναπτύσσουν εφαρμογές με GPL licenced εφαρμογές και δεν τους συμφέρει να δώσουν τον κώδικά που έχουν τροποποιήσει.

 

Αντίθετα εγώ επειδή δεν έχω τίποτα να χάσω λέω ελεύθερα την γνώμη μου.

 

Δεν δίνω τον κώδικα από τις δικές μου δουλειές επειδή δεν χρησιμοποιώ GPL licenced εφαρμογές για να φτιάξω website.Όταν άρχισα να ασχολούμαι με το web development γλυκοκοίταζα και εγώ το joomla και το drupal αλλά δεν ασχολήθηκα επειδή δεν μου άρεσε το ότι πρέπει να δώσω τον κώδικα.

 

@drm

Η άδεια GPL διευκρινίζει σαφέστατα, ότι αν δώσεις ένα compiled πρόγραμμα και ο αρχικός κώδικας ή έστω ένα μέρος αυτού είναι με GPL'd λογισμικό τότε υποχρεούται εκτός από το εκτελέσιμο να δώσεις και τον κώδικα.

 

Η άδεια GPL είναι το αντίθετο του copyright.Το copyright εξασφαλίζει τον ιδιοκτήτη του ότι αυτό που έφτιαξε θα το εκμεταλλεύεται μόνο αυτός. Αντίθετα το GPL εξασφαλίζει ότι αν φτιάξεις κάτι και θέλεις να το διανείμεις στην κοινότητα του ανοιχτού λογισμικού, τότε θα συνεχίσει να διανείμεται με την ίδια άδεια και πάντα δωρεάν. Μπορεί κάποιος τρίτος να χρεώσει την δουλειά που θα κάνει χρησιμοποιώντας τον κώδικά σου αλλά δεν μπορεί να οικειοποιηθεί τον κώδικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρείς πως όσοι εναντιώνονται σε αυτό που λες έχουν να χάσουν κάτι κάνεις μεγάλο λάθος, γιατί τουλάχιστον εγώ γράφω κώδικα σε ότι θέλεις, από Regular PHP μέχρι και CakePHP, CodeIgniter, Zend Framework και ASP.NET. Το θέμα δεν είναι τι έχεις να χάσεις για να απαντήσεις σε κάτι, αλλά το κατά πόσο είναι σωστό αυτό που γράφεις. Και στο κάτω κάτω της γραφής αφού έτσι έχουν τα πράγματα, γιατί δεν μας δίνεις λίγο από τον κώδικα σου αφού τα πράγματα είναι όπως τα λες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...