Προς το περιεχόμενο

Website στημένο σε Joomla ή άλλο GPL'd CMS υπόκειται το ίδιο σε GPL license;


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν δίνω τον κώδικά μου επειδή δεν χρησιμοποιώ GPL κώδικα, άρα δεν υποχρεούμαι να τον δώσω.

 

Η συζήτηση είναι για GPL κώδικα, και κατά πόσο μπορεί κάποιος να οικειοποιηθεί την δουλειά εθελοντών που επέλεξαν να διανείμουν κώδικα με την άδεια GPL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εξακολουθώ να έχω αμφιβολίες για το κατά πόσον η εκτέλεση του install script του Joomla! (ή παρόμοιων GPL-based CMS), το login στο web interface του και η παραμετροποίησή του μπορεί να θεωρηθεί ως «modification του πηγαίου κώδικα του Joomla!». Το έχω γράψει και αρκετά μηνύματα πιο πίσω:

 

Αν καταλαβαίνω σωστά, εδώ βρίσκεται το επίκεντρο της διαφωνίας: Ισχυρίζεσαι ότι όταν εγώ - ή οποιοσδήποτε άλλος - με τον browser μου επισκέπτομαι ένα Joomla portal/site, εκείνη τη στιγμή λαμβάνει χώρα διανομή της modified version. Άρα, εδώ μπαίνουν δύο ερωτήματα τα οποία πρέπει να απαντηθούν:

  1. Το output ενός λογισμικού ισοδυναμεί με το λογισμικό που το παράγει; Γιατί αν ναι, τότε έχουμε public distribution και αυτό πρέπει να γίνεται μόνο όπως ορίζει η GPL
  2. Customization μίας εγκατάστασης Joomla (το οποίο εν πολλοίς επιτυγχάνεται απλά και μόνο με την χρήση του ίδιου του λογισμικού από το web interface του) ισοδυναμεί με modifications στον πηγαίο κώδικά του; Γιατί αν ναι και ισχύει ταυτόχρονα και το νο1, τότε επιπλέον έχουμε public distribution μίας modified έκδοσης και αυτό πρέπει να γίνεται μόνο υπό τους όρους της GPL (εν συντομία, να δώσεις πλήρη πρόσβαση στην έκδοση που περιλαμβάνει τις αλλαγές, όχι απλά στο vanilla/upstream source)

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει κοιτάξει λίγο στα ενδότερα του Joomla!, να μας απαντήσει τί συμβαίνει όταν αρχίζεις να παίζεις και να κάνεις customization; Έχω την εντύπωση ότι το Joomla! δεν μεταβάλλει τον κώδικά του (τέτοια πράγματα κάνουν π.χ. οι metamorphic viruses!), απλά δημιουργεί νέα αρχεία δεδομένων και γράφει νέα δεδομένα στους πίνακες της Β.Δ. με την οποία μιλάει. Με λίγα λόγια, δεν έχουμε "code modification", αλλά μεταβολή στα data που διαχειρίζεται το πρόγραμμα (και τα οποία δεν είναι φυσικά ούτε μπορεί να θεωρούνται κομμάτι του πηγαίου κώδικα). Οπότε όλη η συζήτηση είναι άνευ αντικειμένου, γιατί σε ενδεχόμενο αίτημα του τύπου «Θέλω τον GPL κώδικα του site σου» η απάντηση μπορεί όντως να είναι τόσο απλή όσο το να κάνεις host στον server σου το, κατεβασμένο από το joomla.org, packaged archive που χρησιμοποιήθηκε για την εγκατάσταση... :shifty:

 

@drm

Η άδεια GPL διευκρινίζει σαφέστατα, ότι αν δώσεις ένα compiled πρόγραμμα και ο αρχικός κώδικας ή έστω ένα μέρος αυτού είναι με GPL'd λογισμικό τότε υποχρεούται εκτός από το εκτελέσιμο να δώσεις και τον κώδικα.

 

Και στην περίπτωση που το πρόγραμμα παραμένει στον server σου, εκτελείται μόνο από αυτόν και δίνεις μόνο το output του... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δημοσιεύσω copy/paste την ερώτηση και την απάντηση μόλις μου έρθει η απάντηση.

 

Η ερώτηση συνοπτικά είναι: Σχετικά με ένα website στο ιντερνετ που έχει δημιουργηθεί με λογισμικό που είναι υπό την άδεια GPL και είναι προσβάσιμο από τον καθένα, αν ζητήσω από τον δημιουργό του τον κώδικα έχει δικαίωμα να αρνηθεί να μου τον δώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@drm

Η άδεια GPL διευκρινίζει σαφέστατα...

 

Ευχαριστώ, αλλά ξέρω τι είναι η GPL. Μάλλον δεν διάβασες το post μου.

 

1) Η GPL αναφέρει σαφώς ότι η διανομή αποτελεσμάτων που προέκυψαν από GPL κώδικα δεν εμπίπτουν στα περί "διανομής derivative έργου" (Στο παράδειγμα που αναφέρει το compilation με gcc ενός προγράμματος).

 

 

 

 

2) Ισχυρίζομαι λοιπόν εγώ ότι αυτό που γίνεται publicly available στην περίπτωση ενός GPLed CMS είναι αποτέλεσμα και άρα δεν εμπίπτει στα περι διανομής οπότε και πρόκειτε περι ιδιωτικής χρήσης - Ναι όλοι χρησιμοποιείτε το site αλλά μόνο ένας server τρέχει τον κώδικα, όλοι οι άλλοι χρησιμοποιείτε τα αποτελέσματά του...

 

Προσθήκη

 

H ερώτηση συνοπτικά είναι: Σχετικά με ένα website στο ιντερνετ που έχει δημιουργηθεί με λογισμικό που είναι υπό την άδεια GPL και είναι προσβάσιμο από τον καθένα, αν ζητήσω από τον δημιουργό του τον κώδικα έχει δικαίωμα να αρνηθεί να μου τον δώσει;

 

Πρόσεξε, δεν είναι προσβάσιμο το λογισμικό από τον καθένα, αλλά τα αποτελέσματά του. Τα αποτελέσματα όμως δεν δεσμεύονται από GPL άδεια οπότε δεν μπορούν να θεωρηθούν ώς δημόσια διανομή προϊόντος βασισμένου σε GPL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Έστειλα ερώτηση σε μερικούς σχετικούς δικηγόρους στη Ελλάδα και στο εξωτερικό. Περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν.

Σταύρο, μήπως είχαμε νεώτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...