Προς το περιεχόμενο

Ο Opera 11 θα υποστηρίζει επεκτάσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O opera έχει ρίξει αντιγραφή από crome αλλά αυτό είναι καλό γιατί αντιγράφει τα καλά, όπως το search από το address bar!

 

Τον προτιμώ στο netbook γιατί είναι πιο ελαφρύς από θέμα cpu, κατά τα άλλα με τα plugins θα κάνει ένα σημαντικό βήμα εμπρός!

Αλλά θα πρέπει να βελτιώσει και τη συμβατότητα του σε απαιτητικές σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλή κίνηση με τα extentions αλλά ας κάνει κάτι με το θέμα EOLAS. Είναι χαζό πια να μπαίνεις σε Youtube και να σου λέει "click to activate this control" σε κάθε video (και να κολλάει κι όλας)...

 

Ούτε εγώ το έχω συναντήσει εδώ και αρκετό καιρό...

Δοκίμασε την νέα preview έκδοση του flash (square)

 

O opera έχει ρίξει αντιγραφή από crome αλλά αυτό είναι καλό γιατί αντιγράφει τα καλά...

 

:-) Το πόσο ο opera αντιγράφει ή έχει αντιγραφεί το δείχνει η ιστορία, δε θα το σχολιάσω..

Αλλά το ότι ο chrome αποτελεί το παράδειγμα προς τι αντιγραφή... ναι ίσως. Αλλά το μόνο που χρειάζεται είναι να αντιγράψεις το όνομα,δλδ να πετάξεις ένα google μπροστά, να βάλεις και 10 διαφημίσεις στο youtube και.. έχεις έναν πετυχημένο browser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok απλά γνώμη μου είναι ότι έπιασε και επειδή έχει το logo της Google,είναι όμως πολύ καλός browser,το logo δεν είναι ο μόνος λόγος

chromium θα χρησιμοποιούσα κι ας μην ήταν source code της Google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok απλά γνώμη μου είναι ότι έπιασε και επειδή έχει το logo της Google,είναι όμως πολύ καλός browser,το logo δεν είναι ο μόνος λόγος

 

Ναι αλλά και μόνο οι αναγνωρισιμότητα του "google" αρκεί.. ακόμα και χάλια να ήταν θα είχε μια σχετική, ακόμα ίσως και παρόμοια, επιτυχία από απλούς χρήστες που θα "τσίμπαγαν" και μόνο με το όνομα.. Από εκεί και πέρα, ναι είναι καλός browser (ή ίσως γρήγορος) και σίγουρα αυτό βοήθησε στο να "μείνουν" πιο power users σ' αυτόν.. Απλά, κατά τη γνώμη μου, η επιτυχία του σε σχέση απλά και μόνο με το πόσο καλός είναι δεν είναι ανάλογη..

 

Το σίγουρο είναι ότι έχει την προοπτική να γίνει στο μέλλον ένας πραγματικά καλός browser, αφού η google και λεφτά για επένδυση έχει και μεγάλο μερίδιο έλεγχου στα διάφορα web standards

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, κατά τη γνώμη μου, η επιτυχία του σε σχέση απλά και μόνο με το πόσο καλός είναι δεν είναι ανάλογη..

 

θεωρώ ότι η επιτυχία του είναι ανάλογη σε σχέση με το πόσο καλός είναι απλά η επιτυχία ή καλύτερα τα ποσοστά χρήσης του Opera δεν είναι ανάλογα σε σχέση με το πόσο καλός είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας βασικός λόγος που δεν έχει πιάσει ο opera μέχρι τώρα είναι γιατί δεν διαβάζει τις αιτήσεις του κόσμου.

Ναι ήταν/είναι εξαιρετικά γρήγορος αλλά είναι και άκαμπτος με αποτέλεσμα να παραβλέπει την ταχύτητα ο κόσμος και να προτιμά τον πιο ευέλικτο firefox.

 

Τρανό παράδειγμα.

Για να ανοίξω ένα torrent με τον opera έπρεπε να κάνω save as για μην το ανοίξει ο εσωτερικός client και μετά το σωσμένο torrent να το ανοίξω με το utorrent. Φέξε μου και γλίστρησα δηλαδή, όταν με το ff είχα σώσει να ανοίγει τα torrent με utorrent με απλό αριστερό κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνώ,ο Opera υποστήριζε tabs πολύ πριν τον Firefox,και ήταν ένα feature που τράβηξε τον κόσμο στον FF

εμένα δε ξέρω γιατί απλά δε μου κάθεται καλά,χρησιμοποιώ FF στο pc με επίγνωση ότι είναι χειρότερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρανό παράδειγμα.

Για να ανοίξω ένα torrent με τον opera έπρεπε να κάνω save as για μην το ανοίξει ο εσωτερικός client και μετά το σωσμένο torrent να το ανοίξω με το utorrent. Φέξε μου και γλίστρησα δηλαδή, όταν με το ff είχα σώσει να ανοίγει τα torrent με utorrent με απλό αριστερό κλικ.

 

Για πότε μιλάς..αυτό γίνεται και στον opera εδώ και αρκετές εκδόσεις, αν θυμάμαι καλά

 

Αν και δεν συμφωνώ, αντικειμενικά όντως έτσι το βλέπει (ή θέλει να το βλέπει?) πολύς κόσμος..γιατί στηρίζεται σε συνήθειες που έχει από άλλους browsers.. Απλά υπάρχουν και πολλά (και ίσως είναι και περισσότερα) παραδείγματα τέτοιου είδους υπέρ του opera..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o chrome μια χαρά είναι και λογικά θα έπιανε και αν δεν ήταν google. Το οτι είναι της google ίσως βοήθησε στο να προωθηθεί περισσότερο ή πιο γρήγορα.

Αν δεν ήταν η google απο πίσω πιθανόν να μην ήταν και τόσο καλός.. Ποιος άλλος έχει στη διάθεση του τόσο υλικό για test drive..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E; Εμένα δε μου το κάνει αυτό, το έκανε όταν έκανε το youtube νομίζω κάποια αναβάθμιση στον flash του πριν μερικούς μήνες, αλλά ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.

 

Για λίγες μέρες μόνο τότε το θυμάμαι αυτό. ( Win 7 x64 )

 

Ούτε εγώ το έχω συναντήσει εδώ και αρκετό καιρό...

Δοκίμασε την νέα preview έκδοση του flash (square)

 

Και την square έχω χρησιμοποιήσει (10.2) και πάλι το ίδιο είναι. Δεν παίζει, σε όλους το βγάζει το click to activate, και έχει γίνει και θέμα στα forums του opera για το ως πότε θα το βγάζει. Μερικοί μάλιστα λένε να κυκλοφορήσουν 2 εκδόσεις, μια Αμερικάνικη και μια Ευρωπαϊκή που να μην το έχει :P. Μήπως δεν το έχετε παρατηρήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και την square έχω χρησιμοποιήσει (10.2) και πάλι το ίδιο είναι. Δεν παίζει, σε όλους το βγάζει το click to activate, και έχει γίνει και θέμα στα forums του opera για το ως πότε θα το βγάζει. Μερικοί μάλιστα λένε να κυκλοφορήσουν 2 εκδόσεις, μια Αμερικάνικη και μια Ευρωπαϊκή που να μην το έχει :P. Μήπως δεν το έχετε παρατηρήσει;

 

Ωχ ναι ισχύει.. Απλά είχα transparent θέμα και δε φαινόταν το μήνυμα "Click to.." :shock:

Τελοσπάντων, δε με ενοχλεί ιδιαίτερα.. μάλλον δε με ενοχλεί καθόλου,αφού ούτε που το χα καταλάβει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...