Προς το περιεχόμενο

Ο Opera 11 θα υποστηρίζει επεκτάσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά σαν τον Opera δεν υπάρχει κάτι... Ο συνδυασμός ασφάλειας και αξιοπιστίας πιστεύω τον έχει κάνει την καλύτερη επιλογή για μένα... Τον firefox ποτέ δεν τον γούσταρα, παρόλο που είχε κανεί μεγάλο μπαμ όταν βγήκε... Αλλά πως να εμπιστευτείς κάτι που έχει 100000 τρύπες ασφαλείας και αυτοδιαφημίζεται για την ασφάλεια του?

 

Όσο για τις επεκτάσεις υπάρχουν ήδη πάρα πολλά java scripts που έναν Power user θα τον ικανοποιήσουν...

 

ΥΓ. Σε όσα pc κάνω φορμάτ βάζω πάντα τον opera προεπιλεγμένο... Όταν αυτό το pc ξαναέρχεται σε εμένα για κάποια βλάβη ή για κάτι πιο απλό παρατήρησα ότι οι 6-7 στους 10 συνεχίζουν να χρησιμοποιούν opera!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα η ειδηση ειναι οτι είναι νορβηγική η εταιρεία που τον αναπτύσσει...ομολογώ δεν το ήξερα

 

Ναι, στην ουσία η μόνη μη αμερικάνικη.. Και σίγουρα είναι κι αυτός ένας λόγος χαμηλού market share.. αφού πολλοί αμερικάνοι(που είναι κ μεγάλη αγορά) υποψιάζομαι πως ούτε καν τον γνωρίζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας βασικός λόγος που δεν έχει πιάσει ο opera μέχρι τώρα είναι γιατί δεν διαβάζει τις αιτήσεις του κόσμου.

Ναι ήταν/είναι εξαιρετικά γρήγορος αλλά είναι και άκαμπτος με αποτέλεσμα να παραβλέπει την ταχύτητα ο κόσμος και να προτιμά τον πιο ευέλικτο firefox.

 

Τρανό παράδειγμα.

Για να ανοίξω ένα torrent με τον opera έπρεπε να κάνω save as για μην το ανοίξει ο εσωτερικός client και μετά το σωσμένο torrent να το ανοίξω με το utorrent. Φέξε μου και γλίστρησα δηλαδή, όταν με το ff είχα σώσει να ανοίγει τα torrent με utorrent με απλό αριστερό κλικ.

 

 

Κι όμως, ο Opera είναι πάρα πολύ πιο ευέλικτος απο όσο φαίνεται. Δηλαδή, απλά κρύβονται οι δυνατότητές του. Πχ για το torrent, πηγαίνεις:

"Προτιμήσεις->Για προχωρημένους->Μεταφορές", εκεί ψάχνεις το torrent στο πεδίο αναζήτησης αν θες, ή μόνος σου στο MIME Type, και όταν το βρεις "Επεξεργασία->Άνοιγμα με προκαθορισμένη εφαρμογή".

Τον εγκατέλειψα για chrome, μία διαδικασία που μου πήρε πολύ ομολογώ, αλλά έκανα την αλλαγή. Παραμένω όμως λάτρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, ο Opera είναι πάρα πολύ πιο ευέλικτος απο όσο φαίνεται. Δηλαδή, απλά κρύβονται οι δυνατότητές του. Πχ για το torrent, πηγαίνεις:

"Προτιμήσεις->Για προχωρημένους->Μεταφορές", εκεί ψάχνεις το torrent στο πεδίο αναζήτησης αν θες, ή μόνος σου στο MIME Type, και όταν το βρεις "Επεξεργασία->Άνοιγμα με προκαθορισμένη εφαρμογή".

Τον εγκατέλειψα για chrome, μία διαδικασία που μου πήρε πολύ ομολογώ, αλλά έκανα την αλλαγή. Παραμένω όμως λάτρης.

 

Δε χρειάζεται όλο αυτό..Στο πρώτο torrent που κατεβάζεις σου βγάζει αν θες να το κατεβάσεις με opera ή το system default πρόγραμμα (π.χ μtorrent), διαλέγεις και το " Remember choice...." και τελείωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα μια συνέντευξη εδώ που δείχνει λίγο πως είναι περίπου τα extension και κάποια άλλα σημαντικά πράγματα, πάντως όταν τον ρώτησαν πότε θα βγει opera 11 alpha είπε "very soon" :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα μια συνέντευξη εδώ που δείχνει λίγο πως είναι περίπου τα extension και κάποια άλλα σημαντικά πράγματα, πάντως όταν τον ρώτησαν πότε θα βγει opera 11 alpha είπε "very soon" :-)

 

Κάπου διάβασα ότι ήταν προγραμματισμένο να βγεί χθες, μαζί με την ανακοίνωση, αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν.. Οπότε, μάλλον θα είναι πολύ σύντομα.. Δευτέρα ίσως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ένα μικρό patch λύνεται το πρόβλημα

 

Για τα extensions τώρα, πιστεύω πως και πριν με τα userjavascript υπήρχαν αρκετές δυνατότητες αλλά ελάχιστοι γνώριζαν την ύπαρξή τους και πως να τα κάνουν install κτλπ και γενικά δεν ήταν καθόλου user friendly, με τα extensions θα μπορούν οι περισσότεροι να τα χρησιμοποιήσουν

 

Eίσαι θεός ρε.

(...πάνω που είχα αρχίσει να συνηθίζω τη μαλακία για μηνυματάκι και θα μου λείψει κι αυτό και το έξτρα κλικ. Νοτ.)

 

 

...και προσυπογράφω και τα υπόλοιπα.

Ελπίζω μόνο αυτό να μην εξελιχθεί στο να περιμένουν απ' τους εξτενσιονάδες να βγάζουν τα φίδια απ' τις τρύπες πλέον, διότι ένα απ' τα βασικά που τον έκαναν να ξεχωρίζει, είναι ότι εγκαθιστάς έναν μπράουζερ, που ξέρεις ότι κατά 95% θα έχει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ότι γουστάρεις κι αγαπάς, αντί να κοπροσκυλιάζεις κάθε τρεις και λίγο στα σχετικά φόρουμς είτε για να ψάξεις για plug-ins-είτε να σκαλώσεις τυχαία κανένα μοδάτο. Το τημ που σέρβιρε κι εξέλιξε τον Όπερα τα τελευταία χρόνια, υπήρξε το άλφα και το ωμέγα αναφορικά με καινοτομίες στο νετσέρφινΓΚ, κι ελπίζω έτσι να συνεχίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το σημαντικότερο είναι να μην βαρύνει υπερβολικά ο browser απο τα extentions. Και φυσικά να μην υπάρξουν κενά ασφάλειας.

 

Προσωπικά παραμένει ένας από τους αγαπημένους μου browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα ουτε σε windows. χρησιμοποιώ μόνο opera σε πόσα pc και δεν.

Και εγώ Opera!

Εϊναι ταχύς όσο και ο Chrome (στο pc μου),ασφαλής και δε κρασαρει ποτέ!!

Και είναι και Ευρωπαικός!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...