Προς το περιεχόμενο

O σπουδαιότερος μπασκεμπολίστας όλων των εποχών;


Voodooman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ασχολούμαι πια με το άθλημα ούτε παρακολουθώ, αλλά έπεσα πάνω σε ένα βιντεάκι και έτσι μου'ρθε να ρωτήσω τί πιστεύουν και οι γνώστες, όσοι ασχολούνται αρκετά και είναι και όσο γίνεται αντικειμενικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Michael Jordan

Ο Μάικλ Τζόρνταν (Michael Jordan, γεννημένος στις 17 Φεβρουαρίου 1963) είναι Αμερικανός παλαίμαχος καλαθοσφαιριστής. Θεωρείται ευρέως ως ο καλύτερος καλαθοσφαιριστής όλων των εποχών.Έχει παίξει στους Σικάγο Μπούλς και στους Ουάσινγκτον Γουίζαρντς(Wasington Wizards) και τερμάτισε την καριέρα του το 2003.

 

Νίκος Γκάλης

Ο Νίκος Γκάλης, γεννημένος στις 23 Ιουλίου 1957 στο Νιού Τζέρσεϊ των ΗΠΑ, είναι Ελληνοαμερικανός πρώην καλαθοσφαιριστής, η σημαντικότερη μορφή στην ιστορία του αθλήματος στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ασχολούμαι πια με το άθλημα ούτε παρακολουθώ, αλλά έπεσα πάνω σε ένα βιντεάκι και έτσι μου'ρθε να ρωτήσω τί πιστεύουν και οι γνώστες, όσοι ασχολούνται αρκετά και είναι και όσο γίνεται αντικειμενικοί.

 

...Αρχικά πήγα να γράψω <<στο θεό σου τώρα, είναι δυνατόν ΕΝΑΣ να ήταν "ο σπουδαιότερος...;">> (και υπό ποιά ακριβώς έννοια; Να ήταν δλδ all-around ας πούμε; Να βοήθησε όποια συλλογική ή εθνική ομάδα να μαζέψει πάμπολλους τίτους ίσως; ). Μετά σκέφτηκα διάφορα. Και με βάση την αρχική ερώτηση, υπό το πρίσμα του ποιός γενικά προσέφερε τα μέγιστα στη διάδοση του αθλήματος ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ, θα έλεγα Michael Jordan.

 

(...εδώ που τα λέμε πάντως, από όποια σκοπιά κι αν το δεις, πάλι MJ θα έλεγα.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και εμένα μου την δίνουν τέτοιου είδους ερωτήματα, αλλά να σας πω το σκεπτικό μου.

Με τον αδερφό μου έχω 11 χρόνια διαφορά. Ο εν λόγω νεαρός λοιπόν δεν γνώρισε τον Jordan και συνέχεια τον ακούω να μου τσαμπουνάει τους δικούς του ήρωες, κάτι Καρμέλο Άντονι και κάτι τέτοιους που ούτε τους ξέρω, εγώ στον Kobe Bryant σταμάτησα, τον οποίο δεν θεωρώ αντάξιο του Μιχαλάκη. Και αρχίζει λοιπόν η φαγωμάρα, χωρίς όμως να ξέρω μήπως έχει βγει όντως από τότε κάποιος πραγματικά σπουδαίος παίκτης.

Για αυτό ρώτησα, μήπως και έχω χάσει επεισόδια και ο Jordan πλέον δεν θεωρείται πια ο καλύτερος. Λογικό είναι κάθε εποχή να έχει τους ήρωές της, αλλά σε κάθε άθλημα πάντα υπάρχει κάποιος που να ξεχωρίζει διαχρονικά.

Αυτό περιμένω σε αυτό το topic, μήπως και βγει κανένας νεαρός γνώστης του αθλήματος να μου πει ότι και σήμερα υπάρχει κάποιος που να μπορεί να συγκριθεί με τον Jordan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκος Γκάλης

 

Ότι του έλειπε στο μπόι σε σχέση με τον MJ το είχε σε όλα τα άλλα. Δεν είμαι κανας τρελός εθνικιστής απλά ο άνθρωπος σε αυτό που έκανε ήταν κορυφή

 

Απολαύστε

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=93qc8EzsohM[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E στο μπασκετ δεν υπαρχει αμφιβολια

 

Υπαρχουν τεραστια ονοματα αλλα οπως και να το κανουμε ο jordan ειναι σιγουρα ο σπουδαιοτερος μπασκετμπολιστας και ακομα και σημερα δεν ειναι ευκολο να ξεπεραστει, καλυτεροι παιχτες σημερα (καθαρα αθλητικα σιγουρα υπαρχουν και σιγουρα υπηρξαν στο παρελθον) αλλα κανενας δεν εχει καταφερει να γινει τοσο ''διασημος''

 

Κατι σαν την κοκα κολα ενα πραγμα, ισως η πεπσι ειναι καλυτερη αλλα το benchmark ειναι η κοκα κολα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νικόλας καλός και άγιος, και η προσφορά του στο ελληνικό κυρίως μπάσκετ τρισμέγιστη για διάφορους συγκεκριμένους λόγους (τα λέει αυτά άτομο που κατουρήθηκε πάνω του όταν κάποτε το έφερε η μοίρα να τον συναντήσει τόσο αουτοφδεμπλούστικα στο δρόμο και του 'σφιξε το χέρι) - ΑΛΛΑ ολοκληρωμένος δεν υπήρξε, για να πεις να τον απιθώσεις στην μπασκετική κορφή του παλιόκοσμου μας (για να το θέσω κι αλλιώς, αυτόν είχα στο μυαλό όταν έκανα επίθεση, αλλά τον Γιαννάκη όταν έκανα άμυνα). Σίγουρα είχε ένα μοναδικό επιθετικό προφίλ παγκοσμίως, παν' απ' όλα (γκάμα κινήσεων κουτουλουπού), και γενικώς ήταν γεννημένος γκάνγκστερ. Αλλά άλλο αυτό.

 

Βούντου, μαν, σε καταλαβαίνω για τη λούμπα στην οποία έπεσες.

Κατ' αρχάς όμως, το μόνο που μπορεί να παίξει σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι να πλακώσεις τον άλλο στα βιούινγκ παιχνιδιών κόντρα στον Εγιούινγκ (και όχι μόνο, αλλά για να μου βγει η ρίμα), και να τον αφήσεις ν' αποφασίσει μόνος του. Συν το ότι σαφώς και παίζει το περί της γενιάς των ηρώων (με τη μόνη διαφορά, ότι οι παλαιότεροι έχουν για διάφορους λόγους πιο πολύ δίκιο, υπό το πρίσμα του ότι ο παλιότερος έχει δει ΚΑΙ τους νεότερους να παίζουν, ενώ ο νέωψ, κατά πάσα πιθανότητα απλά ακολουθεί την εποχή του - εκτός βέβαια εξαιρέσεων που ψάχνονται). Τεσπα μπαίνουν ΚΑΙ θέματα όπως προτιμήσεις αναφορικά με το στυλ. Πχ τη γλώσσα-όξω του MJ, δε θα την άλλαζα με τίποτε, ακόμη κι αν είχε αποσυρθεί κανονικά το '94 (εννοώ αν δεν υφίστατο ΚΑΙ το σεχ που ακολούθησε την επιστροφή του για άλλους τόσους τίτλους, πόντους, διακρίσεις κλπ).

 

Τέλος, όχι, "δεν έχει βγει κάποιος άλλος". Η φάση είναι (ακόμα) στο "...είναι ο Κόμπε καλύτερος απ' τον Τζόρνταν;" "Κόμπε ή Τζόρνταν;" "Ο Κόμπε ΕΙΝΑΙ καλύτερος απ' τον Τζόρνταν".

Οπότε, πολύ μυαλό δε θέλει, όσο καλός κι αν είναι ο Μπράιαντ (που είναι), υπό πλήθος εννοιών, αφ' ενός με τον Μιχαλιό γίνονται οι συγκρίσεις (κι αυτό λέει τα πάντα), κι αφ' ετέρου, να θυμίσω ότι όταν μεσουρανούσε, ο MJ δεν συγκρινόταν με κανέναν. Κι ο νοών, νοείτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Νικόλας καλός και άγιος, και η προσφορά του στο ελληνικό κυρίως μπάσκετ τρισμέγιστη για διάφορους συγκεκριμένους λόγους (τα λέει αυτά άτομο που κατουρήθηκε πάνω του όταν κάποτε το έφερε η μοίρα να τον συναντήσει τόσο αουτοφδεμπλούστικα στο δρόμο και του 'σφιξε το χέρι) - ΑΛΛΑ ολοκληρωμένος δεν υπήρξε, για να πεις να τον απιθώσεις στην μπασκετική κορφή του παλιόκοσμου μας (για να το θέσω κι αλλιώς, αυτόν είχα στο μυαλό όταν έκανα επίθεση, αλλά τον Γιαννάκη όταν έκανα άμυνα). Σίγουρα είχε ένα μοναδικό επιθετικό προφίλ παγκοσμίως, παν' απ' όλα (γκάμα κινήσεων κουτουλουπού), και γενικώς ήταν γεννημένος γκάνγκστερ. Αλλά άλλο αυτό.

 

Βούντου, μαν, σε καταλαβαίνω για τη λούμπα στην οποία έπεσες.

Κατ' αρχάς όμως, το μόνο που μπορεί να παίξει σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι να πλακώσεις τον άλλο στα βιούινγκ παιχνιδιών κόντρα στον Εγιούινγκ (και όχι μόνο, αλλά για να μου βγει η ρίμα), και να τον αφήσεις ν' αποφασίσει μόνος του. Συν το ότι σαφώς και παίζει το περί της γενιάς των ηρώων (με τη μόνη διαφορά, ότι οι παλαιότεροι έχουν για διάφορους λόγους πιο πολύ δίκιο, υπό το πρίσμα του ότι ο παλιότερος έχει δει ΚΑΙ τους νεότερους να παίζουν, ενώ ο νέωψ, κατά πάσα πιθανότητα απλά ακολουθεί την εποχή του - εκτός βέβαια εξαιρέσεων που ψάχνονται). Τεσπα μπαίνουν ΚΑΙ θέματα όπως προτιμήσεις αναφορικά με το στυλ. Πχ τη γλώσσα-όξω του MJ, δε θα την άλλαζα με τίποτε, ακόμη κι αν είχε αποσυρθεί κανονικά το '94 (εννοώ αν δεν υφίστατο ΚΑΙ το σεχ που ακολούθησε την επιστροφή του για άλλους τόσους τίτλους, πόντους, διακρίσεις κλπ).

 

Τέλος, όχι, "δεν έχει βγει κάποιος άλλος". Η φάση είναι (ακόμα) στο "...είναι ο Κόμπε καλύτερος απ' τον Τζόρνταν;" "Κόμπε ή Τζόρνταν;" "Ο Κόμπε ΕΙΝΑΙ καλύτερος απ' τον Τζόρνταν".

Οπότε, πολύ μυαλό δε θέλει, όσο καλός κι αν είναι ο Μπράιαντ (που είναι), υπό πλήθος εννοιών, αφ' ενός με τον Μιχαλιό γίνονται οι συγκρίσεις (κι αυτό λέει τα πάντα), κι αφ' ετέρου, να θυμίσω ότι όταν μεσουρανούσε, ο MJ δεν συγκρινόταν με κανέναν. Κι ο νοών, νοείτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μεταφέρεται εδώ από την ενότητα Μπλα Μπλα. Παρακαλώ να ελέγχετε προσεκτικά τις περιγραφές των ενοτήτων στην κεντρική σελίδα του forum ώστε να επιλέγετε αυτήν που είναι καταλληλότερη για να φιλοξενήσει το θέμα σας.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μεταφέρεται εδώ από την ενότητα Μπλα Μπλα. Παρακαλώ να ελέγχετε προσεκτικά τις περιγραφές των ενοτήτων στην κεντρική σελίδα του forum ώστε να επιλέγετε αυτήν που είναι καταλληλότερη για να φιλοξενήσει το θέμα σας.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μεταφέρεται εδώ από την ενότητα Μπλα Μπλα. Παρακαλώ να ελέγχετε προσεκτικά τις περιγραφές των ενοτήτων στην κεντρική σελίδα του forum ώστε να επιλέγετε αυτήν που είναι καταλληλότερη για να φιλοξενήσει το θέμα σας.

 

Ευχαριστώ.

Τελικά είμαι ρεζίλης...

 

Η αλήθεια είναι πως και πριν ρωτήσω και μου το επιβεβαιώσετε εσείς το έβλεπα ότι δεν έχει βγει κάποιος καλύτερος, αν ήταν, όσο και να μην ασχολούμαι, θα το είχα μάθει με τον έναν ή τον άλλον τρόπό.

Ο Γκάλης ρε παιδιά δεν μπορεί να φτάσει σε αυτό το υψηλότατο επίπεδο των θρύλων του NBA, και αυτό το λέει ένας Αρειανός. Ο Γκάλης πιθανότατα είναι μέσα στην καλύτερη ευρωπαϊκή πεντάδα όλων των εποχών, αλλά μπορώ να σκεφτώ στα γρήγορα καμιά δεκαριά NBAers τότε που παρακολουθούσα και ήταν καλύτεροι παίκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...