Προς το περιεχόμενο

Αναπαραγωγη HD mkv με τελεια ποιοτητα και DXVA


Ntinaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σωστα αλλα αν δεν κανω λαθος ο συγκεκριμενος συνδιασμος απαιτει αρκετα δυνατα μηχανακια κ εχει περισσοτερες απαιτησεις.για φτηνα μηχανακια η htpc αυτος ο οδηγος θα ειναι χρησιμος για πολλα χρονια ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις λαθος. στο δικο μου 7χρονο συστημα μια χαρα παιζει αυτος ο συνδυασμος.

αν τωρα το ζητουμενο ειναι η μεγιστη αποδοση με καλη ποιοτητα εικονας,τοτε ο Smplayer2 ειναι μονοδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οδηγος θελει update. Πλεον ο επικρατουμενος συνδυασμος για μεγιστη ποιοτητα εικονας ειναι ο potplayer+madvr+lav codecs+reclock.

βασικα πλεον το mpchc και χωρις ρυθμισεις παιζει dxva.

απλα οσο περισσοτερο το πειραζεις τοσο καλυτερο αποτελεσμα εικονας και ηχου εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω MPC-HC με madVR, LAV Filters (CUDA) και σε 1080p (από internal encoders πάντα) αυτό που έχω να πω είναι ότι διαφορά σε σχέση με τον οδηγό του Ntinara (αυτές τις ρυθμίσεις είχα πριν) είναι πάρα πολύ δύσκολο να εντοπίσεις. Όταν το μέγεθος αρχείου είναι μεγάλο (bit-rate με σωστά settings encode) το αποτέλεσμα με όλες τις μεθόδους είναι πάνω κάτω το ίδιο. Στα + που έχει ο οδηγός αυτός είναι ότι θα σου πάρει 2 λεπτά να κάνεις τις ρυθμίσεις ενώ στην άλλη περίπτωση μπαίνεις στο τριπάκι να τα ξηλώνεις και ξανά install όταν βγαίνουν νέες εκδόσεις (όχι ότι είναι απαραίτητο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπόν παίδες έχω την εξής ερώτηση μιας και είμαι παντελώς άσχετος από αναπαραγωγή HD υλικού.

 

Παλαιότερα είχα εγκαταστήσει το media player και με επιλεγμένο το Enhanced Video Renderer (custom presenter) μου ενεργοποιούσε το dvxa στις HD ταινίες, παράλληλα όμως όταν έβλεπα αρχεία .avi δεν είχα πρόβλημα.

 

Τώρα που τον ξαναθυμήθηκα όταν έχω επιλεγμένο το Enhanced Video Renderer (custom presenter) τα avi δεν τα παίζει normal. Κάνει κάτι κουλά, του τύπου τρεμούλιασμα της εικόνας.

 

Τι έχω κάνει στραβά; :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ δυνατο το αποτελεσμα με αυτες τις ρυθμισεις.Εγω εχω βαλει τον complex 2 + 16-235-> 0-255 .

 

Eνα κλικ πιο πανω , αναλογα και τα γουστα βεβαια ,γιατι εγω γουσταρω και ''ψηφιακιλα και sharpenιλα '', με madvr + lav filters.

 

Στα δικα μου ματια ενα κλικ + , με τα πιο πανω φιλτρα/ decoder ο pot player ,μου φαινονται πιο ζωντανα, ενα κλικ πιο λαμπερα τα χρωματα.

 

Επισης για ενα step installation καλο αποτελεσμα δινει και ο splash ex pro , με λιτο ωραιο μενου και με δυο τρεις βασικες επιλογες , οξυτητα φωτεινοτητα.

 

MPC+madvr+lav filters

 

pot player +madvr +lav filters

 

(εγω εγκαταστησα τα τελευταια lav filters τoν madvr και το mad flac ξεχωριστα γιατι αντιμετωπισα προβλημα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχω καταλαβει καλα ολα αυτα αφορουν την αναπαραγωγη ταινιων απο το πισι στην οθονη του η' και απο αναπαραγωγη απο πισι σε συνδεση με τιβι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπουδηποτε.Μονιτορ , τιβι,προβολεας .Απλα οσο πιο πολλες οι ιντσες τοσο πιο ευδιακριτες οι ατελειες αλλα και πιο εντυπωσιακο το αποτελεσμα που δινουν οι ρυθμισεις και τα φιλτρα αυτα.

Κυριως για hd υλικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...