Προς το περιεχόμενο

μεταβαση απο pc σε...mac


ppetraka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πχ rename, delete button, network drives, installations (δεν βγάζει κάποιο confirmation τι έγινε και μερικές φορές μένω με την απορία). Ίσως για κάποιον που ασχολείτε μόνο με mac να του φαίνονται φυσιολογικά αλλά εμένα (και για τον φίλο που άνοιξε το thread ίσως) με δυσκολεύουν.

 

rename---> return(enter)

delete---> cmd + backspace

haHa σκασε :P

 

network drives---> φαινονται στην αριστερη στηλη

installations---> τι confirm?! τα drag'n'drop μπαινουν αμεσως και τα αλλα σου βγαζουν μηνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
rename---> return(enter)

delete---> cmd + backspace

haHa σκασε :P

 

network drives---> φαινονται στην αριστερη στηλη

installations---> τι confirm?! τα drag'n'drop μπαινουν αμεσως και τα αλλα σου βγαζουν μηνυμα

Rename: το ομολογώ είναι θέμα συνήθειας, αλλά enter για να κάνεις rename....

 

Delete: για cmd+BS θέλεις δύο χέρια/δύο δάχτυλα για να το κάνεις

 

Τα network drives πρέπει να πας στο menu πάνω και να δώσεις το ip για συνδεθείς (btw με το spotlight που το έψαχνα να βρω πως γίνεται την πρώτη φορά δεν κατάφερα να το εντοπίσω), στα windows απλά βγαίνει στην αριστερή στήλη αυτόματα όλες οι συσκευές/φάκελοι του δικτύου.

 

Με τα installations, ειδικά όταν τα έκανα μέσα από zip αρχεία με drag/drop του trackpad μερικές φορές είχα την αμφιβολία αν έγινε ή όχι... εκανα copy to αρχείο ή το έκανε install κτλ... ένα confirmation δεν θα χάλαγε κανέναν. Μπορεί για κάποιον παλιό χρήστη να φαίνετε λογικό ή απλό αλλά για κάποιον που αλλάζει από windows όχι.

 

Σε συνδυασμό με το δύσχρηστο τον παραθύρων, και τις ελλείψεις στις ρυθμίσεις του dock (πχ lock των icons) σου δίνει μία λίγο άσχημη εντύπωση. Είναι το βασικό interface του υπολογιστή σου και θέλεις 3rd party προγράμματα για να αποκτήσεις τη λειτουργία που χρειάζεσαι (π.χ. BTT & Deeper). Δεν λέω ότι δεν γίνονται όλες οι λειτουργίες, αλλά όχι τόσο απλά/εύκολα όσο στο windows explorer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHa σκασε :P

 

 

Lol! :-)

Έχω το BTT αλλά νομίζω ότι δεν μπορεί να κάνει maximize όλα τα παράθυρα από ότι θυμάμαι, ίσως να είναι περιορισμός του λειτουργικού; Πχ το chrome γίνεται αλλά το finder όχι (αχ καταραμένο finder.... υπάρχει κάτι εναλλακτικό για αυτό; ).

 

Βαλε τον pathfinder για να βρεις την υγεια σου:

http://www.cocoatech.com/

 

Επειδη ομως δεν ειναι δωρεαν, για δες τα κολπα που προτεινει ο elven για να κανεις πιο χρηστικο τον αντιεργονομικο finder:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=3696237#post3696237

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rename: το ομολογώ είναι θέμα συνήθειας, αλλά enter για να κάνεις rename....

 

Delete: για cmd+BS θέλεις δύο χέρια/δύο δάχτυλα για να το κάνεις

 

αφου χρησιμοποιεις πολλους αλλους συνδυασμους με 2 δακτυλα (cmd+c,+v,+t κλπ...) πολυ συχνοτερα απο το delete... αυτο σε πειραξε? :P

 

Τα network drives πρέπει να πας στο menu πάνω και να δώσεις το ip για συνδεθείς (btw με το spotlight που το έψαχνα να βρω πως γίνεται την πρώτη φορά δεν κατάφερα να το εντοπίσω), στα windows απλά βγαίνει στην αριστερή στήλη αυτόματα όλες οι συσκευές/φάκελοι του δικτύου.

 

εχω δει σε παρουσιαση καθηγητη μου να εχει πολλες δυκτιακες συσκευες και φακελους στην αριστερη στηλη οπως το περιγραφεις και συ.

 

Με τα installations, ειδικά όταν τα έκανα μέσα από zip αρχεία με drag/drop του trackpad μερικές φορές είχα την αμφιβολία αν έγινε ή όχι... εκανα copy to αρχείο ή το έκανε install κτλ... ένα confirmation δεν θα χάλαγε κανέναν. Μπορεί για κάποιον παλιό χρήστη να φαίνετε λογικό ή απλό αλλά για κάποιον που αλλάζει από windows όχι.

 

dmg εννοεις? συνηθως σου ανοιγει ενα παραθυρο σαν και αυτο και απλα το τραβας μεσα... ποσο πιο απλο... και οταν εγκαθιστας ενα προγραμμα (που εδω με το ζορι το λες εγκατασταση) κατα 99,9% θα το τρεξεις αμεσως ειτε επειδη το χρειαζεσαι ή απο περιεργεια ή ξερω γω τι και αφου τρεξει θα ξερεις οτι εχει εγκατασταθει!! :-)

 

screenshot20101110at840.png

 

Σε συνδυασμό με το δύσχρηστο τον παραθύρων, και τις ελλείψεις στις ρυθμίσεις του dock (πχ lock των icons) σου δίνει μία λίγο άσχημη εντύπωση. Είναι το βασικό interface του υπολογιστή σου και θέλεις 3rd party προγράμματα για να αποκτήσεις τη λειτουργία που χρειάζεσαι (π.χ. BTT & Deeper). Δεν λέω ότι δεν γίνονται όλες οι λειτουργίες, αλλά όχι τόσο απλά/εύκολα όσο στο windows explorer.

 

η αληθεια ειναι οτι του λειπουν μερικα βασικα προγραμματα/utilities που δεν θα επρεπε να ειναι 3rd party οπως πχ uninstaller (App Cleaner) κλπ αλλα απο την αλλη μπορεις να βρεις τα παντα και να συμπληρωσεις αυτα που του λειπουνε... και ολα αυτα θα τα κανεις 1 φορα στη ζωη σου (εκτος και αν κανεις το μεγα λαθος και αγνοησεις το φανταστικο time machine!) και μετα οσα format (λεεεεεεμε τωρα :X) και να κανεις ή αλλαξεις mac με ενα απλο restore εχεις τα παντα παλι στη θεση τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βασικό pc τι λέτε ρε παιδιά αξίζει??Εδώ και καιρό αμφιταλαντεύομαι για το πιό μηχανημα μου ταιριάζει καλύτερα(Τα θέλω όλα!).Έλεγα για imac αλλά όταν περάσει ο καιρός δεν θα αντέξω να βάλω αύτην την οθόνη(αριστούργημα) στην άκρη.Έτσι έλεγα μήπως θα ήταν καλύτερη ιδέα να πάρω ένα mini και μια apple 27 led display.Τι λέτε?

 

Ουπς λάθος μπερδέυτηκα,ήθελα να ποστάρω στο θέμα για το mac mini

Περιμένω τα mods...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βασικό pc τι λέτε ρε παιδιά αξίζει??Εδώ και καιρό αμφιταλαντεύομαι για το πιό μηχανημα μου ταιριάζει καλύτερα(Τα θέλω όλα!).Έλεγα για imac αλλά όταν περάσει ο καιρός δεν θα αντέξω να βάλω αύτην την οθόνη(αριστούργημα) στην άκρη.Έτσι έλεγα μήπως θα ήταν καλύτερη ιδέα να πάρω ένα mini και μια apple 27 led display.Τι λέτε?

 

Ουπς λάθος μπερδέυτηκα,ήθελα να ποστάρω στο θέμα για το mac mini

Περιμένω τα mods...

 

Αφου ο iMac εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ο iMac εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο....

 

Ναι οκ,έχει μεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο και καλύτερα χαρακτηριστικά,αλλά όταν παλιώσει?Αναγκαστικά βάζεις στην άκρη και την οθόνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουαου ,πόσες απαντήσεις.....

καταρχην, θέλω να ζητήσω συγγνώμη απο την παρέα για την αναρμοστή

συμπεριφορά μου που δεν σας έχω απαντήσει ακόμη ,δεν υπαρχει δικαιολογία ....μόνο ότι δουλευα απο το πρωϊ μεχρι αργά το βράδυ,όχι τιποτα αλλό για να βγάλω τα λεφτά του mac :-) ...... ,όχι ότι τώρα ξεμπέρδεψα αλλά ξέκλεψα λίγο χρόνο για να δικαιολογήσω την απουσία μου.

επίσης θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβούλές σας δεν έχω προλάβει να τις διαβάσω όλες.;-)

πάντως σκέφτομαι να τον αγοράσω πρός τα χριστούγεννα, μήπως και πετύχω και καμιά προσφορά.......

θα ήθελα να ρώτήσω κάτι άλλο , διάβασα στην apple στη σελίδα που κανεις δικό σου configuration για δυνατότηα επιλογής τύπου οθόνης antiglare και Glossy,μπορέιτε να μου πείτε ποια είναι προτιμότερη ? (αντανακλάσεις,εντονο contrast .έντονα χρώματα)κλπ.

λοιπόν σας αφήνω μην μεπαρεξηγήσετε αν αργήσω να απαντήσω σας παρακολουθώ....

 

thanks again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν είσαι σε εσωτερικούς χώρους περισσότερο η glossy είναι καλύτερη λόγω πιο έντονου μαύρου/χρωμάτων. Αν δουλεύεις αρκετά σε εξωτερικούς χώρους ή έχεις στο γραφείο σου κάποιο παράθυρο από πίσω που θα ρίχνει φως στο latop καλύτερα anti-glare γιατί αλλιώς θα βλέπεις τον εαυτό σου περισσότερο παρά το περιεχόμενο της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...