Προς το περιεχόμενο

E-mail διευθύνσεις από το facebook και ενιαίο σύστημα ανταλλαγής μηνυμάτων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη δική του πρόταση στην ανταλλαγή μηνυμάτων μεταξύ των μελών του και όχι μόνο αποκάλυψε σήμερα το facebook δίνοντας έμφαση στο γεγονός ότι η πρόταση του δεν αντικαθιστά το e-mail.

 

Το ενιαίο σύστημα ανταλαγής μηνυμάτων του facebook περιλαμβάνει κάτω από μια ομπρέλα τους πιο δημοφιλείς τρόπους επικοινωνίας μέσω κειμένου κάθε χρήστη όπως το e-mail, τα άμεσα μηνύματα IM, τα SMS καθώς και τα μηνύματα μέσω facebook.

 

Για την αποστολή e-mail το facebook θα παρέχει σταδιακά σε όλα τα μέλη του λογαριασμό @facebook.com με βάση το δημόσιο όνομα που έχει καταχωρήσει ο κάθε χρήστης μέσω της διεύθυνσης facebook.com/username.

 

Με το νέο σύστημα, κάθε χρήστης του facebook θα μπορεί να βλέπει μηνύματα που έχει ανταλλάξει με κάθε άτομο ξεχωριστά, οργανωμένα κάτω από μία μόνο συζήτηση είτε αυτά έχουν σταλεί μέσω e-mail, είτε με SMS, είτε ακόμα μέσω της υπηρεσίας IM του facebook. Από τη στιγμή που το facebook γνωρίζει τους φίλους σας, μπορεί και επιτρέπει να φτάνουν σε εσάς μηνύματα από αυτούς αλλά και από φίλους φίλων σας, δημιουργώντας αυτόματα λίστες «ασφαλών» χρηστών ως ένα τρόπο προστασίας από spam. Οποιοδήποτε μήνυμα δεν προέρχεται από το παραπάνω σενάριο, θα τοποθετείται αυτόματα σε ένα γενικό φάκελο μηνυμάτων.

 

Με δηλώσεις του ο πρόεδρος και συνιδρυτής του facebook, Mark Zuckerberg πιστεύει ότι ως υπηρεσία το e-mail είναι περιορισμένο αφού η πρόταση της εταιρείας του συνδυάζει διάφορους τρόπους επικοινωνίας αυτόματα. Για παράδειγμα αν δεχθείτε e-mail από κάποιον και είστε εκείνη τη στιγμή online στην IM υπηρεσία του facebook, τότε το μήνυμα θα εμφανιστεί σαν IM συζήτηση. Παράλληλα η απάντηση σας μέσω του IM θα σταλεί αυτόματα ως e-mail στον αρχικό αποστολέα. Παραλλαγές του ίδιου σεναρίου αφορούν ρύθμιση για αποστολή SMS στο κινητό σας όταν δεν είστε online.

 

Ιδιαίτερη σημασία δίνει το facebook στην εύκολη εμφάνιση του ιστορικού μιας συζήτησης μεταξύ δύο ατόμων ανά το χρόνο και τι αυτό μπορεί να σημαίνει σε οποιαδήποτε χρονική περίοδο. Δίνοντας ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα μιας απλής συνάντησης που μπορεί να εξελιχθεί σε σχέση και γάμο, το facebook πιστεύει ότι δυνατότητες σαν αυτή το διαφοροποιεί από τις υπάρχουσες υπηρεσίες.

 

Οι διευθύνσεις e-mail καθώς και ολόκληρη η ενιαία πλατφόρμα ανταλλαγής μηνυμάτων θα γίνουν διαθέσιμες μέσω προσκλήσεων σταδιακά για κάθε χρήστη του facebook. Με τη σειρά του αυτός θα μπορεί να προσκαλέσει έναν φίλο/φίλη του στην νέα υπηρεσία κ.ο.κ

 

Link.png Site: Facebook Blog

Picture.png Εικόνα: Screenshots

Video Video: Facebook Messages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ποιο ήταν το «όπλο» του Facebook λοιπόν: η ενοποιημένη επικοινωνία.

 

Εμένα με αφήνει παγερά αδιάφορο, αλλά είμαι σίγουρος ότι η πλειοψηφία των «καθημερινών» χρηστών θα το βρει τουλάχιστον βολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fb δεν παει να γινει gmail killer , αλλα email killer , ως μια ολοκληρωμενη πλατφορμα επικοινωνιας. Μακροπροθεσμα θεωρω οτι κινδυνευουν και τα sms και η χρηση των κινητων ως ενα βαθμο.

Λες και ημουν μεσα στο διοικητικο συμβουλιο. :-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε θα γράφω κάτι για παράδειγμα στον φίλο μου, και αυτό θα μου έρχεται και στο email μου, στο chat window, στο κινητό μου, η απάντησή του θα γυρνάει στα PM και ένα αντίγραφο πάλι στο email... Δε ξέρω αν γίνομαι κομμάτι υπερβολικός, αλλά το όλο θέμα τείνει να φτάσει στη παράνοια. :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Ή όπως το διάβασα κάπου (νομίζω στο cosmo.gr) "Εάν υπήρχε ένας λόγος κάποιος για να "βγει" για λίγο από το facebook ήταν για να ελέγξει τα email του. Πλέον, δεν χρειάζεται να το κάνει ούτε αυτό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Υπάρχουν άνθρωποι για τους οποίους το internet και το facebook είναι το ίδιο πράγμα. Κάπου είχα ξαναγράψει ένα περιστατικό όπου είχα ρωτήσει έναν γνωστό μου ποιο είναι το mail του και μου απάντησε "δεν ξέρω αν έχω τέτοιο πράμα". Ενώ facebook είχε και το χρησιμοποιούσε κανονικά.

 

Προσωπικά λίγο θα με επηρεάσει αυτή η αλλαγή αλλά για ανθρώπους για τους οποίους το facebook είναι το επίκεντρο του σερφαρίσματός τους, θα φανεί πολύ βολικό πιστεύω. Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν κάποτε το facebook αποκτούσε και ενσωματωμένη μηχανή αναζήτησης στο web (που ήδη το κάνει ως ένα βαθμό).

 

Επίσης, το άλλο ενδιαφέρον που έχει κατά καιρούς συζητηθεί αφορά τη συνεργασία του Facebook με το Docs της Microsoft, όπου θα μπορείς να διαχειρίζεσαι online με τους "φίλους" σου έγγραφα office. Αυτό, σε συνεργασία με το νέο groups και το ανανεωμένο messages θα μπορούσε να κάνει αρκετούς να το χρησιμοποιήσουν ακόμη και για δουλειά σε συνεργατικά projects. Αν κάποια στιγμή πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο, θα υπάρχουν άνθρωποι που θα βγαίνουν από το facebook μόνο για να πάνε για ύπνο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω απολυτα με gsarig, ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα. Τα μονα που λειπουν προς το παρων ειναι η επικοινωνια τυπου VoIP και video conference για να χτυπησουνε και το Skype...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Θα συμφωνησω απολυτα με gsarig, ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα. Τα μονα που λειπουν προς το παρων ειναι η επικοινωνια τυπου VoIP και video conference για να χτυπησουνε και το Skype...

 

Πάντως οι φήμες για video chat είχαν κυκλοφορήσει πριν από 2-3 μήνες... να σου πω την αλήθεια, δεν θα με εκπλήξει όταν κάποια στιγμή γίνει κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα διαφοροποιήσει λίγο το facebook και την σελίδα home - profile και κάνει μια συνεργασία με κάποια γνωστή search engine ενσωματώνοντάς την κάπως, προβλέπω να γίνεται main page σε εκατομμύρια pcs, όπως είναι τώρα το google.. Να λοιπόν ποια εταιρεία ίσως κοντράρει την παντοδυναμία της google στο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Άμα διαφοροποιήσει λίγο το facebook και την σελίδα home - profile και κάνει μια συνεργασία με κάποια γνωστή search engine ενσωματώνοντάς την κάπως, προβλέπω να γίνεται main page σε εκατομμύρια pcs, όπως είναι τώρα το google.. Να λοιπόν ποια εταιρεία ίσως κοντράρει την παντοδυναμία της google στο internet.

 

Ήδη υπάρχει συνεργασία με τη Microsoft και η αναζήτηση του FB χρησιμοποιεί το Bing για να εμφανίσει τα αποτελέσματα που οδηγούν σε σελίδες του web.

 

Το αντίστροφο πάντως έχει ήδη γίνει, αφού το Bing πρόσφατα άρχισε να αξιοποιεί στοιχεία από το FB στα αποτελέσματα αναζήτησής του (π.χ. δείχνει τα likes που έχει μια σελίδα κ.α.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν άνθρωποι για τους οποίους το internet και το facebook είναι το ίδιο πράγμα. Κάπου είχα ξαναγράψει ένα περιστατικό όπου είχα ρωτήσει έναν γνωστό μου ποιο είναι το mail του και μου απάντησε "δεν ξέρω αν έχω τέτοιο πράμα". Ενώ facebook είχε και το χρησιμοποιούσε κανονικά.

 

Δεν με χαλαει, οσοι ασχετοι λιγοτεροι απο το ιντερνετ τοσο το καλυτερο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι μου αρέσει ως ιδέα. Ως απλός χρήστης , αυτό που θες είναι να στείλεις ένα μήνυμα. Και που ξέρεις από mail, chat, SMS, και να ξέρεις τι είναι αυτά τα πράγματα του διαβόλου που να ξέρεις σε ποιο από όλα θα τον βρεις. Άμα υλοποιηθεί σωστά, έχει πετύχει αυτό που είχε ως στόχο το SIP, απλά με custom τρόπο και όχι βασιζόμενο σε ένα πρωτόκολο. Κάτι είναι και αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα διαφωνούσα καθέτως ! Έρχονται που έρχονται τα spam mails κατά χιλιάδες όταν είσαι online [από κάτι (μπιπ) που νομίζουν πως θα τους αλλάξει η τύχη στέλνοντας 100 φορές την ίδια (μπιπ) ] , τώρα θα σου έρχονται και όταν είσαι offline και μάλιστα θα σε ειδοποιεί και στο κινητό ότι τουλάχιστον 5 άτομα σου είπαν το ίδιο πράγμα;;;

 

ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΒΗΣΩ ΤΟ FB !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να δαιμονοποιούμε εφαρμογές... Στην πραγματικότητα φταίνε οι ελλιπείς εφαρμογές. Αν υπάρχουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις ο καθένας θα μπορεί να τις χρησιμοποιήσει σύμφωνα με τις ανάγκες του......

 

Κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...