Προς το περιεχόμενο

Skype: Άγγιξε τους 25εκατ ταυτόχρονα συνδεδεμένους χρήστες


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Skype ανακοίνωσε χθες ότι ξεπέρασε τα 25 εκατομμύρια ταυτόχρονα συνδεδεμένους χρήστες. Τα στατιστικά που δημοσιοποιεί στην ιστοσελίδα του, φανερώνουν μεγάλη αύξηση χρήσης της υπηρεσίας τους τελευταίους μήνες.

 

Το 2009 πραγματοποιήθηκαν 113δις λεπτά συνομιλιών μεταξύ των χρηστών του Skype, ενώ τους τελευταίους 6 μήνες το 40% της κίνησης αφορά την πραγματοποίηση βιντεοκλήσεων.

 

Η ανακοίνωση αναφέρει ότι παρά το μεγάλο όγκο πληροφοριών που ανταλλάσσονται κάθε στιγμή, υπάρχουν οι κατάλληλες υποδομές για να υποστηρίξουν την αυξημένη κίνηση. Υπενθυμίζεται ότι, η τελευταία κύρια αναβάθμιση του προγράμματος, δηλαδή το Skype 5.0 ενσωμάτωσε στις λειτουργίες του τη δυνατότητα ομαδικών βιντεοκλήσεων, δυνατότητα που προσδίδει ακόμη μεγαλύτερο φόρτο στις υπηρεσίες του προγράμματος.

 

Link.png Site: skype.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το skype. Δεν έχω δοκιμάσει πολλά ανάλογα προγράμματα, αλλά μέχρι τώρα με έχει ξελασπώσει πολλές φορές και δεν είχα ποτέ παράπονο για την ποιότητα ομιλίας. Δεν έχω βρει αν υπάρχει τρόπος να λειτουργεί όπως το msn στην Super Bar των Windows 7, δλδ αν μην ελαχιστοποιείται εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τουλάχιστον την ποιότητα της βιντεοκλήσης, το skype είναι ανέκαθεν έτη φωτός καλύτερο από τους υπόλοιπους instant messengers.

 

Γενικά παρατηρώ πως στην Ελλάδα δε το τιμούμε ιδιαίτερα, αλλά στο εξωτερικό είναι μάλλον πολύ διαφορετικά τα πράγματα.

Δε ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί στατιστικό δείγμα, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία ξένων πελατών που βλέπω στα netcafe το προτιμούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λίγη περισσότερη αγάπη να δείξουν για το Linux. Όχι πως δεν είναι ok, απλά δείχνει κάπως πιο φτωχικό από την έκδοση για τα Windows και σε μένα τουλάχιστο παρουσιάζει και κάποια θεματάκια με τον ήχο/μικρόφωνο.

 

Αλλά ναι, hurray for skype. Με έχει βοηθήσει σημαντικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i know about digsby... in fact i have it installed.. μιλαω για την πλειοψηφια απλα που δεν το ξερει.. (αλλα δεν ειναι το ιδιο με το ωραιο live msn δεν εχει καν picture suppport)

εγω εχω και σκα'ι'π και απολα.. επισης το μσν ειναι ακομα backwards compatible δοξα το θεο και δεν αφηνει αυστηρα την καινουργια εκδοση μονο να sign in ακομα.. ! οποτε εχω ακομα την 9 εκδοση και χαιρομαι..

/offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το skype ειναι πιστευω από τα καλύτερα προγράμματα.... το εκτίμησα ιδιαίτερα τώρα που έχω 3 φίλους στο εξωτερικό και δεν μπορούμε να κρατάμε επαφή μέσω τηλεφώνου γιατί στο τέλος θα δουλεύαμε για τον ΟΤΕ... Άσε που είναι και πολύ καλή η ποιότητα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, αλλά η έκδοση Skype Beta 5 για Mac OS X έχει πλέον κατα την γνώμη μου χειρότερο interface.

Τάχα προσπάθησαν να το κάνουν καλύτερο αλλά το κάνανε ίδιο με αυτό των Windows. (ο μινιμαλισμός έκανε φτερά)

Πλέον η έκδοση Beta 5 για Μac έγινε όπως στα Windows. Πολύπλοκη στο μάτι "μεγάλη σε όγκο" που καταλαμβάνει στην οθόνη και non user friendly/δυσχρηστη (αναλογικά με την 2.8 που ήταν πολύ ωραία και μινιμαλιστική).

Με προβλημάτισε πολύ το Interface της Beta 5 για Mac πάντως. :-(

Επεξ/σία από vag3d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά η έκδοση Skype Beta 5 για Mac OS X έχει πλέον κατα την γνώμη μου χειρότερο interface.

Τάχα προσπάθησαν να το κάνουν καλύτερο αλλά το κάνανε ίδιο με αυτό των Windows. (ο μινιμαλισμός έκανε φτερά)

Πλέον η έκδοση Beta 5 για Μac έγινε όπως στα Windows. Πολύπλοκη στο μάτι "μεγάλη σε όγκο" που καταλαμβάνει στην οθόνη και non user friendly/δυσχρηστη (αναλογικά με την 2.8 που ήταν πολύ ωραία και μινιμαλιστική).

Με προβλημάτισε πολύ το Interface της Beta 5 για Mac πάντως. :-(

 

 

Και εμένα με μπερδεύει το καινούριο interface για αυτό και έβαλα την business edition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτησεις offtopic επειδη ειδα οτι ξεφυγατε και εσεις...πως γυρναω στην προηγουμενη εκδοση msn, η καινουρια με χαλαει στα windows 7,δεν βρηκα το backwards στα options, και δευτερη και σημαντικοτερη: στο skype καθε φορα που εισερχομαι μου εχει αλλαξει το setting για το microphone, και πρεπει καθε φορα να παω να κανω apply στο αλλο, καθως για ενα περιεργο λογο μου δινει 2 επιλογες, 2 μικροφωνα δλδ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...