Προς το περιεχόμενο

Επιλογή CMS για ERP και Web Site?


infinitus_maximus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν δεν σε ικανοποιεί τίποτα από αυτά που σου πρότειναν υπάρχει πάντα και το Alpha Cms :rolleyes:

 

Χαχαχαχααχ! Κοίτα να δεις που θα γίνει viral και δούμε κανά εκατομμύριο downloads κάποια στιγμή! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Χαχαχαχααχ! Κοίτα να δεις που θα γίνει viral και δούμε κανά εκατομμύριο downloads κάποια στιγμή! :D :D :D

 

Τι κάνει και τι ακριβώς προσφέρει αυτό?

Να το δοκιμάσω στο server?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το δοκίμασα το Aλφα CMS.

Η αποψή μου είναι μέχρι τώρα "ούτε κρύο ούτε ζέστη".

 

Πιο συγκεκριμένα, είχε ένα θέμα με το cache που κάνει γιατί κάνει χρήση Smarty από ότι κατάλαβα και επειδή τυχαίνει να έχω από default ανοικτό πάντα το error reporting είδα ότι σε 2 directories δε μπορεί να γράψει οπότε το έκανα να έχει πρόσβαση σε all users (rw-rw-rw-). Αυτό είναι ένα πράγμα που με χάλασε για αρχή γιατί θα μπορούσε να γίνει αυτόματα ή τουλάχιστον να δηλώνεται όπως στο Joomla!, Drupal και τα σχετικά.

 

Τέλος πάντων, αφού ξεπέρασα αυτό το πρόβλημα έχω να πώ ότι είναι πάρα πολύ γρήγορο και μου κατανάλωσε μόλις 1MB RAM με φορτωμένα ήδη 4 extensions, τουλάχιστον από όσα κατάλαβα μέσα από το κώδικα που είδα στα κλεφτά.

 

Δε ξέρω τι έχουν κάνει αλλά το A.P.I που είδα από το documentation είναι πολύ μικρό και απλό. Για την ώρα δε με βολεύει πάρα πολύ το, απλό μεν administration panel, αλλά δεν έχε features όπως το να φορτώσω extensions ας πούμε.

Εγώ όμως για το ERP και το e-shop που θέλω να κατασκευάσω χρειάζομαι μεν ταχύτητα, ασφάλεια και κατανάλωση μνήμης χαμηλή αλλά δε ξέρω αν εσείς το έχετε δοκιμάσει και σας βοήθησε....

Για την ώρα πρέπει να το ψάξω όχι τόσο σαν cms αλλά για το απλό A.P.I του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα, τόσο το alpha cms όσο και ο δημιουργός του έχουν περάσει από απίστευτο κράξιμο από αυτό το φόρουμ και - ομολογουμένως - είσαι ο πρώτος που διαβάζω να έχει μία μη-αρνητική γνώμη για αυτό! :P. Για περισσότερες πληροφορίες στον natural_sgf, ή με αναζήτηση στο φόρουμ για "Alpha CMS" ή Δελαπόρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα, τόσο το alpha cms όσο και ο δημιουργός του έχουν περάσει από απίστευτο κράξιμο από αυτό το φόρουμ και - ομολογουμένως - είσαι ο πρώτος που διαβάζω να έχει μία μη-αρνητική γνώμη για αυτό! :P. Για περισσότερες πληροφορίες στον natural_sgf, ή με αναζήτηση στο φόρουμ για "Alpha CMS" ή Δελαπόρτας

 

Είδα είδα αλλά δεν γελάω γιατί εάν έχει κάνει όσα λέει γιατί το έχουν πάρει μονοκοπανιά?

Προκαλει και έτσι?

Βασικά δε κατάλαβα :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πιο συγκεκριμένα, είχε ένα θέμα με το cache που κάνει γιατί κάνει χρήση Smarty από ότι κατάλαβα και επειδή τυχαίνει να έχω από default ανοικτό πάντα το error reporting είδα ότι σε 2 directories δε μπορεί να γράψει οπότε το έκανα να έχει πρόσβαση σε all users (rw-rw-rw-). Αυτό είναι ένα πράγμα που με χάλασε για αρχή γιατί θα μπορούσε να γίνει αυτόματα ή τουλάχιστον να δηλώνεται όπως στο Joomla!, Drupal και τα σχετικά.

 

Αυτή που σου έδωσα είναι η έκδοση 5.0 . Πλέον έχει βγει η 7.0 . Μήπως έχουν διορθωθεί τα προβλήματα που λες στην τελευταία έκδοση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή που σου έδωσα είναι η έκδοση 5.0 . Πλέον έχει βγει η 7.0 . Μήπως έχουν διορθωθεί τα προβλήματα που λες στην τελευταία έκδοση ?

 

Δεν ξέρω φίλε μου, που το βρίσκω να δοκιμάσω εάν τελικά αξίζει.

Για την ώρα το documentation που διαβάζω είναι καλό και το A.P.I είναι πολύ απλό όπως αυτό του wordpress και αυτό μου αρέσει πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ : alpha cms 7.1 εχει ανακοινωθεί η νέα έκδοση.

 

Μη διαβάζεις αυτά που γράφουν στα Post! Αυτοί που τα λένε δεν το έχουν δοκιμάσει!

Και γω έτσι νόμιζα επειδή έβλεπα και τον έθαβε όλος ο κόσμος αλλά μετά που το δοκίμασα άλλαξα γνώμη!

Καμιά σχέση σε απλότητα και ταχύτητα!

Αλλα έτσι είναι ...

Οταν πας κόντρα στο "ρεύμα" και κάνεις κάτι καινοτόμο και έξυπνο πάνε να σε βγάλουν άχρηστο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ : alpha cms 7.1 εχει ανακοινωθεί η νέα έκδοση.

 

Μη διαβάζεις αυτά που γράφουν στα Post! Αυτοί που τα λένε δεν το έχουν δοκιμάσει!

Και γω έτσι νόμιζα επειδή έβλεπα και τον έθαβε όλος ο κόσμος αλλά μετά που το δοκίμασα άλλαξα γνώμη!

Καμιά σχέση σε απλότητα και ταχύτητα!

Αλλα έτσι είναι ...

Οταν πας κόντρα στο "ρεύμα" και κάνεις κάτι καινοτόμο και έξυπνο πάνε να σε βγάλουν άχρηστο....

 

Ωραία πράγματα έχουν κάνει σε αυτή την εταιρεία αλλά από που το κατεβάζεις? Βασικά είναι πολύ γρήγορο και είδα ότι έχουν νέο A.P.I.

θέλει μελέτη το πράμα. Τελικά εάν είναι καλό και απλό μπορεί να το κάνω χρήση για το ERP.

Α! Αυτό που μου είδα και μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι κάτι που δε το έχω δει πουθενά αλλού. Αυτό το splash. Δηλαδή θα μπορώ να κάνω χρήση server side events στα HTML elements στην PHP όπως στην ASP.NET.

SUPER!!!!

Μόνο και μόνο αυτό αξίζει, εμένα θα με σώσει.

Αλλά δε βλέπω κάποιο download link...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως. Είναι κορυφαία εταιρία. Τι joomla και μ...ιες λέμε τώρα... Οι ανθρωποι είναι πολύ μπροστά!

Και δίνουν τρομερή εμφαση στην ασφάλεια! Είχα ακούσει πρόσφατα οτι έδιναν 10.000 ευρώ σε όποιον κατάφερνε να τους χακέψει! Για να κάνουν τέτοια προσφορά πάει να πει οτι είναι σίγουροι οι άνθρωποι.

Δεν πετάνε έτσι λεφτά οι πολυεθνικές ( η umbrella έχει γραφεία σε όλο τον κόσμο )

Για το download δεν ξέρω. Στειλε τους mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, πέρα από την πλάκα, το Άλφα CMS σίγουρα είναι μια πολύ δυνατή πλατφόρμα, μπορεί όχι όσο ολοκληρωμένη όσο το Joomla, αλλά καλύπτει ένα σημαντικό μέρος χρηστών που ζητάνε απλότητα εφαρμογής και ασφάλεια. Η παραμετροποιησιμότητά του είναι μεγάλη και μπορεί να αποτελέσει βάση για πολύ μεγάλα πρότζεκτς, οπότε είναι ιδανικό για επιχειρήματα σαν το δικό σου. Θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις, αφού Joomla, Drupal κλπ σου φάνηκαν δύσκολα. αστεία και ακατανόητα, και να μας ενημερώνεις σε τακτά χρονικά σημεία για την πρόοδο του project σου. Είμαι σίγουρος ότι θα σε ικανοποιήσει πλήρως. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι παιδιά το Joomla δεν μου φένεται αστείο ίσα ίσα που το έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές φορές, απλά στη περίπτωση αυτή είναι too much και θα κάτσω να φάω πολύ χρόνο να παραμετροποιώ ενώ άν έχω κάτι πιο απλό λογικά θα κάνω πιο γρήγορα.

 

Επίσης δε κατάλαβα γιατί κάνανε προσφορά 10.000 Ευρώ? Δηλαδή το CMS αυτό είναι super ασφαλές?

Δύσκολο να το πιστέψω.

 

Τέλος πάντων, η εταιρεία πως είναι πολυεθνική εδώ δεν έχει καν site! :-S

 

Επίσης έχω στο μυαλό μου το Code Igniter το οποίο είναι πολύ καλό αλλά και πάλι δε θέλω να μπλέξω με MVC με το κοιλό για να κάνω γρήγορα το project μου. Έχετε κάποια ιδέα ή άποψη για το Code Igniter?

 

Tο δοκίμασα το ALPHA CMS αλλά δεν ξέρω ακόμα θα δοκιμάσω να ξεκινήσω σήμερα κιόλας και θα σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν είναι αστείο το joomla. Αν θες να φτιάξεις μια δυο σελιδούλες τις πλάκας μια χαρά ειναι.

Αν όμως θέλεις να φτιάξεις κάτι σοβαρό που να βασίζετε στη σταθερότητα και την ασφάλεια τοτε το alpha είναι μονόδρομος ! Δε γίνεται να μην το βλέπεις!

 

Hartzoua οχι δεν σου κάνουμε πλάκα. Για ρίξε μια ματιά στο alpha framework και μετά πες μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...