Προς το περιεχόμενο

Επιλογή CMS για ERP και Web Site?


infinitus_maximus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά και δεν είναι αστείο το joomla. Αν θες να φτιάξεις μια δυο σελιδούλες τις πλάκας μια χαρά ειναι.

Αν όμως θέλεις να φτιάξεις κάτι σοβαρό που να βασίζετε στη σταθερότητα και την ασφάλεια τοτε το alpha είναι μονόδρομος ! Δε γίνεται να μην το βλέπεις!

 

Hartzoua οχι δεν σου κάνουμε πλάκα. Για ρίξε μια ματιά στο alpha framework και μετά πες μας!

 

 

Όπα εδώ θα τα χαλάσουμε, ΟΚ έχει προβλήματα το Joomla! αλλά δεν είναι και αστείο. Μπορείς να κάνεις πάρα πολλά πράγματα απλά πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά γιατί έχει πολλά θέματα που πρέπει να τα μάθεις.

Τώρα για το framework που λες όντως είναι απλό, δοκίμασα πολλά και διάφορα. Πάλι ούτε κρύο ούτε ζέστη όμως, αλλά είναι απλό και γρήγορο και εμένα προσωπικά με βοηθάει! Βασικά αυτό που είδα είναι ότι έχει μια πολλή σωστά δομημένη βάση. Χρόνια έχω να δω βάση δεδομένων σε λογισμικό που να έχει δομή και να μην είναι φλου. Ίσως γι'αυτό να πάει έτσι γρήγορα. Δε ξέρω. Άλλος το έχει δοκιμάσει να μου πει?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Όχι παιδιά το Joomla δεν μου φένεται αστείο ίσα ίσα που το έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές φορές, απλά στη περίπτωση αυτή είναι too much και θα κάτσω να φάω πολύ χρόνο να παραμετροποιώ ενώ άν έχω κάτι πιο απλό λογικά θα κάνω πιο γρήγορα.

 

Επίσης δε κατάλαβα γιατί κάνανε προσφορά 10.000 Ευρώ? Δηλαδή το CMS αυτό είναι super ασφαλές?

Δύσκολο να το πιστέψω.

 

Τέλος πάντων, η εταιρεία πως είναι πολυεθνική εδώ δεν έχει καν site! :-S

 

Επίσης έχω στο μυαλό μου το Code Igniter το οποίο είναι πολύ καλό αλλά και πάλι δε θέλω να μπλέξω με MVC με το κοιλό για να κάνω γρήγορα το project μου. Έχετε κάποια ιδέα ή άποψη για το Code Igniter?

 

Tο δοκίμασα το ALPHA CMS αλλά δεν ξέρω ακόμα θα δοκιμάσω να ξεκινήσω σήμερα κιόλας και θα σας πω.

 

Το αστείο πήγαινε για το Drupal... Anyway, το θέμα είναι πως εφόσον αυτά δεν σε βοήθησαν και με μια πρώτη ματιά το Άλφα φαίνεται να σου κάνει τη δουλειά, τσέκαρέ το.

 

To CodeIgniter είναι framework της php. Δεν έχει σχέση με CMS. Σαν framework θεωρείται από τα καλύτερα της php πάντως και με αρκετά καλό community (προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ...).

 

ΥΓ> Τα 10 χιλιάρικα είναι μια τακτική διαφήμισης που κάνουν πολλές μεγάλες εταιρίες. Αυτό γιατί, αφενός αν δεν το σπάσει κανείς, είναι τρομερή διαφήμιση για την ασφάλειά του, αφεταίρου, αν κάποιος το σπάσει, έχουν "δωρεάν" safety testing. Το δωρεάν είναι σε εισαγωγικά γιατί μπορεί να πληρώνουν 10 χήνες, αλλά για μεγάλα πρότζεκτς οι δέκα χήνες είναι αστείο ποσό για safety testing.

 

Όπα εδώ θα τα χαλάσουμε, ΟΚ έχει προβλήματα το Joomla! αλλά δεν είναι και αστείο. Μπορείς να κάνεις πάρα πολλά πράγματα απλά πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά γιατί έχει πολλά θέματα που πρέπει να τα μάθεις.

Τώρα για το framework που λες όντως είναι απλό, δοκίμασα πολλά και διάφορα. Πάλι ούτε κρύο ούτε ζέστη όμως, αλλά είναι απλό και γρήγορο και εμένα προσωπικά με βοηθάει! Βασικά αυτό που είδα είναι ότι έχει μια πολλή σωστά δομημένη βάση. Χρόνια έχω να δω βάση δεδομένων σε λογισμικό που να έχει δομή και να μην είναι φλου. Ίσως γι'αυτό να πάει έτσι γρήγορα. Δε ξέρω. Άλλος το έχει δοκιμάσει να μου πει?????

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κρίνεις ως "ούτε κρύο ούτε ζέστη". Τί παραπάνω ζητάς από απλότητα, ταχύτητα και σωστή δομή; Προσωπικά, αν είχα βρει όλα αυτά πακέτο και είχα ένα σοβαρό πρότζεκτ μπροστά μου να με πιέζει, τεμενάδες θα έκανα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ θα σας πρήξω πάλι σε λίγες μέρες για να μου πείτε τη γνώμη σας για την πορεία του ERP μου.

 

Τελικά θα δώσω μια ευκαιρία στο αλφα cms και θα δοκιμάσω να ξεκινήσω με αυτό,

γιατί τουλάχιστον δεν θέλει παραμετροποίηση.

 

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοηθειά σας.

 

CU Soon λοιπόν (ελπίζω να μη με κυνηγάει η vodafone για δικαιώματα με το "CU" :D :P :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή επιτυχία και από μένα...

Κρίμα όμως που διέγραψαν το wikipedia entry του ALPHA Framework...

Από θέμα ασφάλειας είχε αποδειχτεί ευάλωτο σε μερικά σημεία

... (+ ένα άλλο exploit που είχε βρει συνάδελφος insomniac)

Αν όντως το χρησιμοποιήσεις, πες ένα "ευχαριστώ" στον δημιουργό του...

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή επιτυχία και από μένα...

Κρίμα όμως που διέγραψαν το wikipedia entry του ALPHA Framework...

Από θέμα ασφάλειας είχε αποδειχτεί ευάλωτο σε μερικά σημεία

... (+ ένα άλλο exploit που είχε βρει συνάδελφος insomniac)

Αν όντως το χρησιμοποιήσεις, πες ένα "ευχαριστώ" στον δημιουργό του...

:-)

Πάνω που η απουσία σου είχε αρχίσει να με ανησυχεί... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο στο drupal που το είδες θα ήθελα να ήξερα.

Πέραν του intergration που μπορεί πολύ απλά να κάνει με open/free ERP οπως openbravo.

Περαν του οτι σε σχέση με Joomla μπορείς να έχεις πολύ καλύτερη διαχείρηση πόρων και χρηστών

Για Project με όχι τεράστιες απετήσεις έχει και ERP Module που υποστηρίζει...

* Franchises

* Stores

* Quoting/Estimates

* Invoices

* Purchase Orders

* Payment receipt

* Cashflow projection based on payment history

* Asterisk integration to list calls from a customer

* Stock Tracking over multiple stores with the option of tracking by serial number

* Job tracking

* Automated item/pricing import from CSV/Xls files via web or email

* PDF generation of invoices for email (6.x uses print module)

* Quote -> Invoice, Invoice -> Purchase Order, Invoice -> Receive Payments, Purchase Order -> Receive Stock functionality.

* Timesheets (not in 6.x yet)

* SMS notifications (not in 6.x yet)

* Ubercart item synchronisation

* POS insant login via RFID tag

Τί άλλο δηλαδή μπορεί χρειάζεσαι πέρα απο αυτά δεν μας είπες.

Τεσπα πάντως αν αποφασίσεις να το φτίαξεις με το alpha Please κανε μας συχνά reports με την προοδό σου.

Θα είναι πολύ ενδιαφέροντα για να κλεισουν μερικά κακεντρεχή στοματα εδω μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που η απουσία σου είχε αρχίσει να με ανησυχεί... :P

 

Don't worry, πλέον σε τέτοια θέματα αν δε το πάρω χαμπάρι, όλο και κάποιο παλικάρι με ειδοποιεί..:-p

 

Απλώς, είναι στενάχωρο το γεγονός ότι έσβησαν το wikipedia entry...moving on...

 

Κάτι άλλο, θυμάσαι μήπως το insomnia thread που αποκαλύφθηκε security hole στο alpha framework (μπορεί να ενδιαφέρει τον infinitus_maximus να σχηματίσει πληρέστερη εικόνα για το συγκεκριμένο framework);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο, θυμάσαι μήπως το insomnia thread που αποκαλύφθηκε security hole στο alpha framework (μπορεί να ενδιαφέρει τον infinitus_maximus να σχηματίσει πληρέστερη εικόνα για το συγκεκριμένο framework);

 

Αυτό εδώ εννοεις ?

 

Photoshop είναι ρε! Μην τα πιστεύετε αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα! Ωραία η γατούλα! Δηλαδή έχει κενά ε?

 

Να σας πω όμως είδα ότι το κενό ασφάλειας που αναφέρατε είναι στα version 3.2 και version 4.0 αντίστοιχα.

Εγώ έχω κατεβάσει το 5.0, άρα πως μπορώ να δοκιμάσω ότι δεν έχει αυτά τα θέματα για να είμαι σίγουρος πρίν ξεκινήσω το development με το καλό απο αύριο?

 

Καμιά ιδέα?

Thanx! ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επικοινώνησε καλύτερα με τον Δελαπόρτα να σου πει παραπάνω..

λογικά θα ξέρει τα σημεία που είναι ευάλωτο(χοντρικά τουλαχιστον) το framework του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...