Προς το περιεχόμενο

Game of Thrones Season 1- (χρησιμοποιήστε spoilers)


KaizerSoze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να έχουμε κάτι επίσημο, όλα δείχνουν ότι η 2η σεζόν (και όλες όσες ακολουθήσουν) θα ξεκινήσει/ουν ίδια εποχή με την 1η σεζόν, δηλαδή Απρίλιο.

Ναι ναι οπως περιμέναμε δηλαδή...μάλιστα,αντε να δούμε τι θα βλέπω μέχρι τότε :cry: :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει άνθρωπος που έχει δει αυτή τη σειρά και δεν του άρεσε.

Εντάξει, εγώ είμαι biased, ίσα που δεν έπεσα να προσκυνήσω, αλλά αρέσει σε όλους!!!!! Ακόμα και στις κοπελιές. (Αν και έχω μια ανησυχία ότι για αυτό ευθύνεται ο Drogo.)

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.

Άλλη διαφορά με το βιβλίο για εμφανισιακά θέματα:

 

Εκτός από τον καραφλό dancing teacher, ο εξόριστος ιππότης είναι μαυριδερός, τεράστιος, υπεργυμνασμένος και έχει κατσαρές τρίχες παντού, ακόμα και σε όλα τα χέρια. (Εντάξει, δεν ξέρω για παντού, για τα χέρια λέει! ) .

Επίσης ο Tywin Lanister έχει ξυρισμένο κεφάλι. Λέει χαρακτηριστικά ότι όταν άρχισαν να του πέφτουν, τα ξύρισε όλα γιατί δεν του αρέσουν τα ημίμετρα.

Αυτό με την ηλικία δεν ξέρω πως πάει. Όταν ξεκίνησε το βιβλίο η Daenerys ήταν 13 χρονών, αλλά όσο προχωράει το βιβλίο μεγαλώνει, αν και δεν λέει πόσο.

 

Κάποια φάση πρέπει να το ξαναδώ, να δω αν οι φοβερές ατάκες υπάρχουν και στη σειρά.

Also, kindle rulez, γιατί βρήκε λέξεις που δεν ξέρω αυτός ο τύπος. Ε, που να ξέρω εγώ πως λένε τα διάφορα είδη αλόγων οεο; Ευτυχώς ξέρει το Oxford Dictionary.

 

Ενδιαφέρουσα και η ανάλυση του benign, αν και απλώς νομίζω ακολουθεί το αρχετυπικό του θέματος ο φίλος, δεν καινοτομεί και καλά κάνει φυσικά. Δεν μπορείς να πας κόντρα σε τόσους αιώνες ιστορίας, να γράφεις ότι θέλεις. Πρέπει όμως όταν κοσμογεννάς να τα σκέφτεσαι αυτά, αλλιώς βγαίνει μάπα το γλυκό. Σαν τον Kay που αφού έβγαλε το άχτι του στο Fionavar Tapestry (οπού γινόταν ότι να 'ναι) είπε να αλλάξει τροπάριο και να πάει με την ιστορία στο Tigana (και το παράκανε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει άνθρωπος που έχει δει αυτή τη σειρά και δεν του άρεσε.

Εντάξει, εγώ είμαι biased, ίσα που δεν έπεσα να προσκυνήσω, αλλά αρέσει σε όλους!!!!! Ακόμα και στις κοπελιές. (Αν και έχω μια ανησυχία ότι για αυτό ευθύνεται ο Drogo.)

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.

Άλλη διαφορά με το βιβλίο για εμφανισιακά θέματα:

 

Εκτός από τον καραφλό dancing teacher, ο εξόριστος ιππότης είναι μαυριδερός, τεράστιος, υπεργυμνασμένος και έχει κατσαρές τρίχες παντού, ακόμα και σε όλα τα χέρια. (Εντάξει, δεν ξέρω για παντού, για τα χέρια λέει! ) .

Επίσης ο Tywin Lanister έχει ξυρισμένο κεφάλι. Λέει χαρακτηριστικά ότι όταν άρχισαν να του πέφτουν, τα ξύρισε όλα γιατί δεν του αρέσουν τα ημίμετρα.

Αυτό με την ηλικία δεν ξέρω πως πάει. Όταν ξεκίνησε το βιβλίο η Daenerys ήταν 13 χρονών, αλλά όσο προχωράει το βιβλίο μεγαλώνει, αν και δεν λέει πόσο.

 

Κάποια φάση πρέπει να το ξαναδώ, να δω αν οι φοβερές ατάκες υπάρχουν και στη σειρά.

Also, kindle rulez, γιατί βρήκε λέξεις που δεν ξέρω αυτός ο τύπος. Ε, που να ξέρω εγώ πως λένε τα διάφορα είδη αλόγων οεο; Ευτυχώς ξέρει το Oxford Dictionary.

 

Ενδιαφέρουσα και η ανάλυση του benign, αν και απλώς νομίζω ακολουθεί το αρχετυπικό του θέματος ο φίλος, δεν καινοτομεί και καλά κάνει φυσικά. Δεν μπορείς να πας κόντρα σε τόσους αιώνες ιστορίας, να γράφεις ότι θέλεις. Πρέπει όμως όταν κοσμογεννάς να τα σκέφτεσαι αυτά, αλλιώς βγαίνει μάπα το γλυκό. Σαν τον Kay που αφού έβγαλε το άχτι του στο Fionavar Tapestry (οπού γινόταν ότι να 'ναι) είπε να αλλάξει τροπάριο και να πάει με την ιστορία στο Tigana (και το παράκανε).

 

O Kay αντιγράφει κόσμους σε υπερβολικό βαθμό αλλά το καλό που έχει είναι ότι μπορεί πολύ ανετα να σε κρατήσει με κάποιο βιβλίο τουλόγω χαρακτήρων (Ισως αν εκοβε και το happy ending να ήταν καλύτερος). Επισης αν πρόσθεσαν σεχ στο Game of thrones πόσο τσόντα θα ήταν ένα βιβλίο του kay? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά έκανε κατά Μ.Ο. 30% τηλεθέαση. Σύμφωνα με τους υπεύθυνους του HBO τα νούμερα είναι καλά για συνδρομητικό κανάλι και παρότι το κόστος της 1ης σεζόν ήταν αρκετά υψηλό ($ 60.000.000) υπάρχουν ήδη δηλώσεις τους ότι η σειρά θα τελειώσει όταν πρέπει να τελειώσει.

 

Ας ελπίσουμε αυτό να σημαίνει την 7η σεζόν/7ο βιβλίο.

 

Το ελπίζω... Κανα λίνκ με της δηλώσεις παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και στις κοπελιές. (Αν και έχω μια ανησυχία ότι για αυτό ευθύνεται ο Drogo.)

εε, δεν συμφωνώ! Ο Καλ και παρόμοιοι τύποι μου θυμίζουν μια ατάκα από το Twins που λέει ο Danny de Vito στο Schwarzenegger. "Are you allergic to something? What are these bumps all over your body?" Να έλεγες για τον Jon Snow να το καταλάβαινα.

 

Το μόνο που με χάλασε σε αυτή τη σειρά είναι ότι 10 επεισόδια ήταν λίγα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έλεγες για τον Jon Snow να το καταλάβαινα.

 

Όλες για τον Jon Snow λένε... Ακόμα και στο Comic Con, στο ίδιο panel ήταν με τον Drogo και στον Jon είπαν ότι όλες οι γυναίκες έχουν βάλει πόστερ του στο δωμάτιο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει άνθρωπος που έχει δει αυτή τη σειρά και δεν του άρεσε.

Εντάξει, εγώ είμαι biased, ίσα που δεν έπεσα να προσκυνήσω, αλλά αρέσει σε όλους!!!!! Ακόμα και στις κοπελιές. (Αν και έχω μια ανησυχία ότι για αυτό ευθύνεται ο Drogo.)

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ.

Άλλη διαφορά με το βιβλίο για εμφανισιακά θέματα:

 

Εκτός από τον καραφλό dancing teacher, ο εξόριστος ιππότης είναι μαυριδερός, τεράστιος, υπεργυμνασμένος και έχει κατσαρές τρίχες παντού, ακόμα και σε όλα τα χέρια. (Εντάξει, δεν ξέρω για παντού, για τα χέρια λέει! ) .

Επίσης ο Tywin Lanister έχει ξυρισμένο κεφάλι. Λέει χαρακτηριστικά ότι όταν άρχισαν να του πέφτουν, τα ξύρισε όλα γιατί δεν του αρέσουν τα ημίμετρα.

Αυτό με την ηλικία δεν ξέρω πως πάει. Όταν ξεκίνησε το βιβλίο η Daenerys ήταν 13 χρονών, αλλά όσο προχωράει το βιβλίο μεγαλώνει, αν και δεν λέει πόσο.

 

Κάποια φάση πρέπει να το ξαναδώ, να δω αν οι φοβερές ατάκες υπάρχουν και στη σειρά.

Also, kindle rulez, γιατί βρήκε λέξεις που δεν ξέρω αυτός ο τύπος. Ε, που να ξέρω εγώ πως λένε τα διάφορα είδη αλόγων οεο; Ευτυχώς ξέρει το Oxford Dictionary.

 

Ενδιαφέρουσα και η ανάλυση του benign, αν και απλώς νομίζω ακολουθεί το αρχετυπικό του θέματος ο φίλος, δεν καινοτομεί και καλά κάνει φυσικά. Δεν μπορείς να πας κόντρα σε τόσους αιώνες ιστορίας, να γράφεις ότι θέλεις. Πρέπει όμως όταν κοσμογεννάς να τα σκέφτεσαι αυτά, αλλιώς βγαίνει μάπα το γλυκό. Σαν τον Kay που αφού έβγαλε το άχτι του στο Fionavar Tapestry (οπού γινόταν ότι να 'ναι) είπε να αλλάξει τροπάριο και να πάει με την ιστορία στο Tigana (και το παράκανε).

Οι ηλικιες στην σειρα επρεπε να αλλαξουν γιατι συμφωνα με την σημερινη εποχη δεν θα θεωρουνταν ρεαλιστικες. Τοτε μπορει ενα παιδι 13,14 χρονων να θεωρουνταν ετοιμος πολεμιστης η μια κοπελα ετοιμη για γαμο, εξαλλου και σημερα σε φυλες που δεν εχουν εξελιχθει οπως οι τσιγγανοι που κρατουν παλαια εθιμα αν μια κοπελα δεν εχει παντρευτει στα 19,20 θεωρειται γεροντοκορη. Ε, εννοειται οτι κατι τετοια στην σειρα τα αλλαξαν .Η Διανερις στην σειρα ειναι 17 και ο μεγαλος γιος των σταρκ 20κατι ενω στο βιβλιο ειναι 14,15 και οδηγει στρατο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελπίζω... Κανα λίνκ με της δηλώσεις παίζει?

 

Δυστυχώς τις είχα διαβάσει από tweet που μου είχε έρθει στον λογαριασμό μου, την εποχή μετά το τέλος της 1ης σεζόν και μου είναι δύσκολο να βρω το link.

Το είχα διαβάσει πάντως εγώ ο ίδιος και δεν το άκουσα από άλλους και απλά το μετέφερα. ;)

 

 

Ας ελπίσουμε οι δηλώσεις να γίνουν λόγια του αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε... καλός είναι και ο Jon, αλλά ο Drogo είναι άλλη φάση! :wub: Αλλά τώρα που

δεν υπάρχει πια Drogo, είναι ακόμα καλύτερος ^_^

 

Ελπίζω να συνεχίσουν τη σειρά μέχρι όσο μπορέσουν και προτιμώ να την παρατήσουν στη μέση παρά να την καταστρέψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εε, δεν συμφωνώ! Ο Καλ και παρόμοιοι τύποι μου θυμίζουν μια ατάκα από το Twins που λέει ο Danny de Vito στο Schwarzenegger. "Are you allergic to something? What are these bumps all over your body?" Να έλεγες για τον Jon Snow να το καταλάβαινα.

 

Το μόνο που με χάλασε σε αυτή τη σειρά είναι ότι 10 επεισόδια ήταν λίγα. :)

Όλες για τον Jon Snow λένε... Ακόμα και στο Comic Con, στο ίδιο panel ήταν με τον Drogo και στον Jon είπαν ότι όλες οι γυναίκες έχουν βάλει πόστερ του στο δωμάτιο τους

 

Ομολογώ ότι με ανησυχήσατε λίγο. Άλλο ο Swartz, άλλο αυτός. Αν και δεν έχω δει το Conan ακόμα να κάνω άμεσες συγκρίσεις.

Η ανησυχία μου έχει να κάνει με το γούστο. Μα είναι τεράστια φλορούμπα αυτός ο Snow! Τι να περιμένω όμως. Εδώ τους αρέσει αυτός στο twilight.

 

Κοιτάξτε... καλός είναι και ο Jon, αλλά ο Drogo είναι άλλη φάση! :wub: Αλλά τώρα που

δεν υπάρχει πια Drogo, είναι ακόμα καλύτερος ^_^

 

Ελπίζω να συνεχίσουν τη σειρά μέχρι όσο μπορέσουν και προτιμώ να την παρατήσουν στη μέση παρά να την καταστρέψουν.

 

Ευτυχώς.

Οι ηλικιες στην σειρα επρεπε να αλλαξουν γιατι συμφωνα με την σημερινη εποχη δεν θα θεωρουνταν ρεαλιστικες. Τοτε μπορει ενα παιδι 13,14 χρονων να θεωρουνταν ετοιμος πολεμιστης η μια κοπελα ετοιμη για γαμο, εξαλλου και σημερα σε φυλες που δεν εχουν εξελιχθει οπως οι τσιγγανοι που κρατουν παλαια εθιμα αν μια κοπελα δεν εχει παντρευτει στα 19,20 θεωρειται γεροντοκορη. Ε, εννοειται οτι κατι τετοια στην σειρα τα αλλαξαν .Η Διανερις στην σειρα ειναι 17 και ο μεγαλος γιος των σταρκ 20κατι ενω στο βιβλιο ειναι 14,15 και οδηγει στρατο..

 

Ναι, ο ρεαλισμός μας μάρανε. Μάλλον θα τους έδεναν αν έδειχναν γυμνό 13χρονο κοριτσάκι. Και καλά θα τους έκαναν.

 

Η ποια; Η Διανερις;;;;;;;;;;;;;; Πως δεν το διάβασα στα ελληνικά να πάθω εγκεφαλικό;

 

Εγώ απλά ήθελα να επισημάνω ότι ο άνθρωπος τα έγραψε σωστά. Δεν είχε politically correct μπούρδες να σεβαστεί.

Και όταν λέω σωστά, εννοώ ότι ακολουθεί τη φύση. Είναι πιο φυσικό να είναι η μάνα σου 15 από 65 τη στιγμή που γεννιέσαι.

Και ότι ο Ρομπ είναι μικρός χάνεται λίγο στην TV και δεν είναι και αμελητέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ο Swartz, άλλο αυτός.

Μπορεί, δεν έχω δώσει τόση σημασία.

Όπως και να χει, για το δικό μου γούστο μιλάω μόνο, όταν το βυζί του Καλ ξεπερνάει εκείνο της Καλέσι, κάτι δεν πάει καλά με τον κόσμο.

 

Khal+and+Khaleesi.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...