Προς το περιεχόμενο

AMD RADEON 69XX


outlaw star

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 713
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ένας τυπικός gamer δε θα μπει καν στον κόπο να πάρει κάρτα κοντά 3 κατοστάρικα...Αυτός που θα πάει για 6950 επειδή προφανώς θα ασχολείται και λιγάι και θα ξέρει τι του γίνεται είναι πολύ πιθανόν να την πάρει εξαρχής για να τη φλασάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Γελάω! Ένας τυπικός gamer θα έχει πάντα κάποιον "άρρωστο" φίλο, πριν κάτι χρόνια κάθησα στο pc ενός φίλου και παρατήρησα οτι είχε την ATI 9500 και χωρίς να μπώ σε πολλές λεπτομέρειες, κατέβασα τον soft modded driver που κυκλοφορούσε τότε στο techpowerup και την έκανα 9700 χωρίς ο φίλος και "τυπικός gamer" να πάρει χαμπάρι τίποτα (εκτός ίσως απο τα παραπάνω frames στα παιχνίδια) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας τυπικός gamer δε θα μπει καν στον κόπο να πάρει κάρτα κοντά 3 κατοστάρικα...Αυτός που θα πάει για 6950 επειδή προφανώς θα ασχολείται και λιγάι και θα ξέρει τι του γίνεται είναι πολύ πιθανόν να την πάρει εξαρχής για να τη φλαδάρει.

 

Οταν λεμε τυπικο γκειμερ δε εννοουμε τον τυπο που ξερει απο που ανοιγει κλεινει το πισι και απο που εκκινει το προ στην 1280Χ1024 αναλυσης οθονη του.

Τυπικο γκειμερ λεμε ενα που θελει να παιξει και το Χ metro σε μια αναλυση της προκοπης.

 

Κατ'εμε τουλάχιστο.Σε οτι συνθεσεις εχω φτιαξει για φιλους που λενε "θελω να παιζω παιχνιδια" τους τιναζω μια 6950 πχ διοτι αυτοι ειναι συνηθως τυποι που αγοραζουν πισι μια φορα τα 4 χρονια.Οποτε μια καλη καρτα φετος, αντεχει στο χρονο γιαυτους.

 

Οσο γιαυτο που αναφερθηκε περι "φιλου", ειναι πάντα μέσα στο παιχνιδι :P .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τυπικός gamer λοιπόν παίρνει κάρτες επιπέδου 6950.Μάλιστα, το μάθαμε κι αυτό.Ευτυχώς που βγήκε κ η 580 δηλαδή πριν κάτι μέρες και έχουν τι να ψωνίσουν οι κάτι παραπάνω από τυπικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τυπικός gamer λοιπόν παίρνει κάρτες επιπέδου 6950.Μάλιστα, το μάθαμε κι αυτό.Ευτυχώς που βγήκε κ η 580 δηλαδή πριν κάτι μέρες και έχουν τι να ψωνίσουν οι κάτι παραπάνω από τυπικοί.

 

Δεν ειπώθηκε κάτι για να μάθεις φίλε μου. Τυπικος gamer δεν υπάρχει. Υπάρχουν άνθρωποι και τσέπες. Κάποιος που ζητάει ένα gaming pc και έχει λεφτά για να σκάσει, την 6950 (και γιατί όχι, την 580) θα πάρει. Γιατί να μπλέξει με μικρότερες κάρτες και ενδεχομένως συνεχείς αναβαθμίσεις, οταν όπως λέει ο φίλος ποιο πάνω μπορεί να τα σκάσει και για τα επόμενα 4 (3 ή και 2 αν θες) χρόνια να έχει το κεφάλι του ήσυχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Γιατί να μπλέξει με μικρότερες κάρτες και ενδεχομένως συνεχείς αναβαθμίσεις, οταν όπως λέει ο φίλος ποιο πάνω μπορεί να τα σκάσει και για τα επόμενα 4 (3 ή και 2 αν θες) χρόνια να έχει το κεφάλι του ήσυχο?

 

Ακριβώς αυτό...Μια καρτα του στυλ 5850 περσυ, 6950 φετος καλυπτει ενα τυπικο γκειμερ για τουλάχιστο 2-3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εμένα μου αρέσουν οι κατηγοριοποιήσεις γενικότερα και ειδικότερα εδώ.Δεν έχει νόημα να το συζητάμε άλλο πάντως γιατί θα παρεκκλίνουμε πολύ από το θέμα αναζητώντας την πραγματική ερμηνεία της λέξης τυπικός.

[Απλά τσεκάρετε αν θέλετε μόνο τα ποσοστά διείσδυσης τέτοιων καρτών.Το steam στα φετινά του στατιστικά για όλες τις 5800 π.χ. δε δίνει ούτε 4,5%...Δε νομίζω ότι χρειάζεται να αναφέρω κάτι παραπάνω...Και μιλάμε για υπηρεσία gaming όχι για έρευνα σε υπολογιστές συμβολαιογράφων.Ε με τα λίγα ελληνικά που ξέρω λοιπόν προσωπικά δε μπορώ να πω πως την 6950 την παίρνει ο τυπικός gamer.Συγγνώμη.]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δύο moded6950 CF @930 core (+20% power, no GRAM OC, 1090T x6 @3,5MHz, driver v12a)

3Dfart11 8350

Γενικά όσο και να μου φάνηκε απίστευτο οι moded ήταν σταθερές και στα 950MHz, αν και δεν υπήρξε ουσιώδης διαφορά στο score.

Metro 2033 σε 27”/30” σε DX11 all full πάλι δε παίζει αρκετά καλά. Σε DX10 υπήρξε διαφορά στο playability σε σχέση με 6870CF.

 

Γενικά υπερβολική λύση αυτά τα CF. Πρέπει κανείς να είναι τρελαμένος – δε μιλάμε για ‘κοινό gamer’. IMHO δεν υπάρχουν αρκετά αξιόλογα παίγνια για να πεις ότι τις εκμεταλλεύεσαι. Να τις έχεις για να κάθονται ή για να βγάζουν 100fps σε παλιότερα games δε φαντάζομαι να αξίζει. Παίγνια τύπου metro και πάλι δεν αξίζουν από μόνα τους τέτοια επένδυση ΙΜΗΟ - ειδικά εάν αναλογιστεί κανείς σε τι τιμή κυκλοφορούν bundles του τύπου ps3+gt5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pc εχεις real γραφικα, στο ps3 και ειδικα το gt5 ειναι για γελια... γελαει ο πλανητης με τις κολλημένες φωτογραφίες και με τους ψεύτικους φωτισμούς και απαράδεκτες αντανακλάσεις!... πασπαλισμένο με tearing, juggies και 50fps avg και σε κάποιες πίστες 42fps average...

 

Βαλε το NFS SHIFT στο PC, το ξεφτυλιζει το gt5 σε ολους τους τομεις...Ηχος? Γραφικα? Damage model? Αισθηση της ταχυτητας? Collisions ? Τι να λεμε yamauchi επεστρεψε τα λεφτα ρεεεε με τα 6αρακια στο metacritic που πας ρε καραμιτρο...!

Παλι την εκανες την μπάζα σου στην υγειά των κορόιδων!

 

.... κάτσε να δεις το SHIFT 2 έχει να πέσει πολύ γέλιο και κλαμα!

 

Ολα τα παραπανω στο gt5 ειναι ανύπαρκτα....oι βρωμοκονσολες καταστρέφουν το ποιοτικο gaming!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το GT5 μιας και δεν το έχω παίξει δεν έχω γνώμη το Shift το έχω παίξει όμως και δεν μου άρεσε.

Το καλό το NFS για μένα ήταν το Underground 2 από κει και πέρα το χάος(για μένα πάντα).

 

Οι 6900 σε CF είναι πολύ καλές και το scaling τους πολύ καλό επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ παίδες το gt5 είναι απλά ένα παράδειγμα . Το NFS το νέο δε με συγκίνησε και σίγουρα δεν απαιτεί 69χχ CF.

Και πάλι επαναλαμβάνω πως θεωρώ ότι δε κυκλοφορούν αρκετά καλά παίγνια που να δικαιολογούν την τιμή των 6970 CF.

 

Ναι το scaling είναι πολύ καλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metro 2033 σε 27”/30” σε DX11 all full πάλι δε παίζει αρκετά καλά. Σε DX10 υπήρξε διαφορά στο playability σε σχέση με 6870CF.

 

Στο 570 sli χωρίς καθόλου oc στις κάρτες έχω 2560 χ 1440 dx11 στο φως 29 και γενικά 40-45fps...οι 6950cf πως τα πάνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακοπτω λιγο τη κουβεντα των επιδοσεων για να ρωτησω το εξης:

 

Θα βγει συντομα καποια άλλη κάρτα της σειράς αυτής ή η 6970 θα ειναι η τοπ καρτα της ατι για φετος?

 

Θα περιμενουμε δηλ καποιο αντιπαλο της 580 ας πουμε?

 

Ερωτώ για το εγγυς μέλλον κι οχι για κανένα χρονο μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...